Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 112 / 2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


declaratia 112 / 2011


747 replies to this topic

#161 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 12:39 PM

Noroc cu forumul asta si cu forumistii amabili :thumbup: care raspund rapid. Habarn-aveam cum e cu xmlu', acum stiu sa-l export-import :smile: .
@ aNgelica: ai posibilitatea sa deschizi tu o declaratie pdf fara date, in care sa importi xml-ul creat prin programul tau si apoi verifici ce apare acolo.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#162 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 09 February 2011 - 02:08 PM

Vezi postareafboji, la Feb 9 2011, 10:39 AM, a spus:

Noroc cu forumul asta si cu forumistii amabili :thumbup: care raspund rapid. Habarn-aveam cum e cu xmlu', acum stiu sa-l export-import :smile: .
@ aNgelica: ai posibilitatea sa deschizi tu o declaratie pdf fara date, in care sa importi xml-ul creat prin programul tau si apoi verifici ce apare acolo.


Da! semnez cu semnatura electronica si apoi trimit online..

"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#163 mirela_hd

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 09 February 2011 - 02:39 PM

Ma puteti indruma cum se completeaza 112 la o pers. angajata cu conventie art.85 somaj, cu un sal.de incadrare de 840lei?
Indicatorul social de referinta este raportat la salariul de 670 sau 700lei?
Va multumesc.....mult!



#164 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2011 - 04:13 PM

Vezi postareamirela_hd, la Feb 9 2011, 03:39 PM, a spus:

Ma puteti indruma cum se completeaza 112 la o pers. angajata cu conventie art.85 somaj, cu un sal.de incadrare de 840lei?
Indicatorul social de referinta este raportat la salariul de 670 sau 700lei?
Va multumesc.....mult!


indicatorul de referinta e 500 lei



#165 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 February 2011 - 05:16 PM

Pentru depunerea D112 la ghiseu, trebuie facuta disketa cu fisierul XML ? Acest fisier trebuie salvat sub o denumire anume sau este suficient D112_01_2011.xml ?



#166 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 05:27 PM

Pe static/anaf... am gasit asa:
La ghișeu se prezinta declarația D112 in format electronic (fisier PDF pe compact disc), insotița de Anexa1 tiparita și semnata.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#167 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 09 February 2011 - 06:10 PM

Vezi postareaJohn2008, la Feb 9 2011, 05:16 PM, a spus:

Pentru depunerea D112 la ghiseu, trebuie facuta disketa cu fisierul XML ? Acest fisier trebuie salvat sub o denumire anume sau este suficient D112_01_2011.xml ?

Forumul ar trebui sa fie folosit dupa ce nu gasesti informatii la sursa, iar sursa in cazul de fata este siteul ANAF unde scrie foarte clar ca la ghiseu nu te prezinti cu un fisier XML ci cu un fisier PDF care are atasat fisierul XML dupa ce este validat. In cazul tau, daca ai fisierul XML extras din programul propriu trebuie sa folosesti programul JAVA de pe siteul ANAF pentru creearea automata a fisierului PDF si atasarea XML-ului. Hai ca nu este asa de greu :)



#168 iicfarm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 February 2011 - 06:41 PM

Buna seara,
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste completarea Declaratiei D112:
Pentru o salariata aflata in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani ce sectiune se bifeaza, A, B sau C?
Eu cred ca se completeaza ( in "ANEXA 1.2 Asigurat") "SECTIUNEA A". De exemplu pentru ianuarie 2011 trebuie sa apara:

5. Ore lucrate efectiv în lună : 0
6. Ore suspendate in lună : 168
7. Total zile lucrate : 0
8. Venit brut realizat : 0
9. Bazã Contributie Individualã SOMAJ : 0
etc.
De fapt toate orele de lucru ale lunii respective sunt trecute ore suspendate si pune in evidenta situatia salariatei. Alta precizare prin formular nu am mai vazut.
Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de iicfarm: 09 February 2011 - 06:42 PM




#169 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 February 2011 - 08:47 PM

Daca am depus 112 la ghiseu si pe baza nr. dat de la administratie am verificat pe internet si e OK, doar listez recipisa aia si o atasez la anexa 1, sau trebuie sa ma mai duc si la administratie sa puna si aia vreo stampila?



#170 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 February 2011 - 09:28 PM

pastrezi recipisa atasata la ex tau listat (Anexa 1 ) .



#171 JustJohnDoe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 February 2011 - 09:41 PM

Vezi postareagramaco, la Feb 9 2011, 09:28 PM, a spus:

pastrezi recipisa atasata la ex tau listat (Anexa 1 ) .

Mersi pt. raspuns. Era aiurea sa ma mai duc inca o data.



#172 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 February 2011 - 09:44 PM

nu ai de ce . :thumbup: incet , incet se cam termina cu stampilele lor .



#173 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 09 February 2011 - 10:40 PM

Vezi postareagramaco, la Feb 9 2011, 09:28 PM, a spus:

pastrezi recipisa atasata la ex tau listat (Anexa 1 ) .

Ar fi bine sa pastrezi si recipisa in format electronic (PDF) deoarece este semnata cu certificat digital (necalificat ce-i drept) , dar in caz ca ai probleme candva poti sa demonstrezi ca ANAF-ul ti-a spus ca ai declaratia OK sau NU , depinde de caz.



#174 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 10 February 2011 - 10:09 AM

Vezi postareaiicfarm, la Feb 9 2011, 06:41 PM, a spus:

Buna seara,
Am si eu o intrebare in ceea ce priveste completarea Declaratiei D112:
Pentru o salariata aflata in concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani ce sectiune se bifeaza, A, B sau C?

ANAF.RO Colecție de Întrebări și Răspunsuri pe tema declarației unice D112
Întrebare : Caseta Data plecării trebuie completată de angajator când salariatul intră în
concediu de creștere a copilului până la 2 ani?
La fel, Data angajare se completează la reluarea activității la angajator de către aceste persoane ?
Raspuns: Pentru persoanele care intra in concediu crestere copil se va completa data
plecarii de la angajator (care corespunde cu ultima zi de activitate la angajator, aceasta urmand sa
intre in concediu pentru crestere copil), iar data angajarii se completeaza in momentul
reintoarcerii la lucru a persoanei la angajator. Aceasta persoana va fi raportata in perioada cat se
afla in concediu ingrijire copil de Agentia Nationala pentru Prestatii Sociale
conform art. 2963
litera f) pct.2 din OUG117/2010 care la randul sau va completa atat data angajarii (data de la care
persoana incepe concediul pentru crestere copil) si data plecarii (data cand aceasta persoana
inceteaza acest concediu).



#175 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 10 February 2011 - 10:26 AM

Inrebari si raspunsuri, sursa anaf.
Fisier atasat  D112_intrebari_frecvente.pdf   154.48K   133 downloads

Dana




#176 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 10 February 2011 - 10:28 AM

Va rog lamuriti-ma!
Este corect sa nu se poata lista Anexele?Este corect sa nu ai posibilitatea sa verifici aceste Anexe dar sa ti se ceara semnatura (eu-electronica)???In alta ordine de idei ,angajatorul vrea anexele listate,vrea sa vada ce si cum.Am trimis mail in acest sens la D112@mfinante.ro.

iata intrebarea mea:
--------------------------------------------------------------------------------


Folosesc metoda de "Generare Automata" prin programe proprii a fisierului XML, validarea si semnarea declarației folosind Soft-ul J (tehnologie JAVA) deoarece dispun de sistem informatic pentru gestiunea resurselor umane și salarizare.PDF-ul creat preia doar informatiile de plata(ceea ce se vede pe listare)avand atasat fisierul XML.Angajatorul imi cere listarea anexelor.De altfel , consider ca nu e corect sa semnez ceea ce nu vad!Cum procedez pentru listarea in intregime a D112,va rog? ---------------------------------------------------------------------------------------
iata raspunsul primit:


Depunerea declaratiei D112 se poate face:
-la ghiseu - cu Anexa 1 listata, semnata si stampilata si un CD pe care se gaseste fisierul PDF (Anexa1) cu XML-ul atasat
- pe internet, caz in care se transmite doar fisierul pdf (Anexa 1) cu atasament xml, semnat digital

Nu se solicita listarea Anexelor 1.1 si 1.2 si programul de validare J genereaza Pdf-ul cu Anexa 1, conform specificatiilor D112.
---------------------------------------------------------------------------------


Minunat nu e asa? ....modalitate de a ocoli un raspuns....

Rog parerile voastre dragi si greu incercati colegi!
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#177 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 01:01 PM

Am depus la sectorul 5 alte declaratii si am intrebat despre aceasta faimoasa declaratie 112....mi s-a aratat drept model (o declaratie depusa de catre o societate) care a fost validata ca fiind corecta si avea listata Anexa 1 ; Anexa 1.1 si Anexa 1.2 !

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 10 February 2011 - 01:01 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#178 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 10 February 2011 - 02:00 PM

Vezi postareacristina5859, la Feb 10 2011, 11:01 AM, a spus:

Am depus la sectorul 5 alte declaratii si am intrebat despre aceasta faimoasa declaratie 112....mi s-a aratat drept model (o declaratie depusa de catre o societate) care a fost validata ca fiind corecta si avea listata Anexa 1 ; Anexa 1.1 si Anexa 1.2 !



Listarea anexelor se face doar in situatia cand preiei manual in acel PDF.Cum listezi anexele acolo unde ai peste 100 angajati??preluam manual?nu prea cred...
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#179 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 03:49 PM

Am depus la S2 D_112 acum cca. 2 ore:ANEXA 1 listata semnata stampilata si CD-ul cu fisierul validat;
Mi s-a trecut pe exemplarul 2: nr. de inregistrare de forma "FMBBUC2-2.../10.02.2001 si stapila cu antetul "Adm.fin sect.2..."; CD-ul se poate returna!
Pe CD pot fi incarcate mai multe D-112 ; nu primesc alti suporti !
Ramane sa urmaresc validarea !
Am inteles ca nu este bine sa folosim CD-uri reinscriptibile pt. ca documentul nu este inchis si de poate "umbla" in el!!!

Aceasta postare a fost editata de Florian2005: 10 February 2011 - 03:54 PM




#180 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 04:53 PM

Vezi postareaFlorian2005, la Feb 10 2011, 02:49 PM, a spus:

Am inteles ca nu este bine sa folosim CD-uri reinscriptibile pt. ca documentul nu este inchis si de poate "umbla" in el!!!
In momentul in care ai "ars" fisierul pe CD, nu prea mai are cine umbla in el :). Eventual se pot adauga ulterior alte fisiere.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL