Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sponsorizari, donatii, - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sponsorizari, donatii,

22 replies to this topic

#1 andluci888

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2006 - 08:05 AM

Stimati colegi,

Am rugamintea sa stiu, in calitate de persoana juridica, care sunt conditiile legale in care pot oferi in mod gratuit din patrimoniu (prin sponsorizare,donatii), niste mijloace fixe si de inventar , de care nu mai am nevoie, catre institutii publice ( cum ar fi scoli, universitati), organizatii non profit:
- ce documente imi trebuie pentru a efectua livrarea acestor bunuri catre aceste persoane - ce prevederi legale sunt in acest scop?
- din p.d.v. fiscal cum e tratata valoarea ramasa neamortizata a acestora;
- avand in vedere ca acestea sunt date catre scoli, deci copii, am obligatii privind asigurarea masurilor de siguranta ale acestora - exista prevederi in acest sens?

De asemenea, e mai bine sa le ofer pe acestea negratuit in schimbul unei sume modice?

Multumesc,

Andrei Lucian



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2006 - 10:42 PM

In conformitate cu Legea nr. 32/1994 , cu modificarile si completarile ulterioare, sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrativ desfasurate de catre una dintre parti denumita beneficiarul sponsorizarii.
Sponsorizarea se realizeaza numai pe baza unui contract incheiat in forma scrisa intre sponsor si beneficiar, mentionandu-se obiectul, valoarea si durata sponsorizarii.Deasemenea sunt mentinate drepturile si obligatiile partilor.
In cazul sponsorizarii constand in bunuri materiale. acestea vor fi evaluate, prin actul juridic incheiat, la valoarea reala din momentul predarii catre beneficiar astfel:
-la pretul de vanzare al sponsorului, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, in cazul in care bunurile sunt produse de acesta,
la pretul de cumparare de pa piata, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, in cazul in care bunurile sunt achizitionate in scopul sponsorizarii, fapt dovedit pe baza doc justificativ de cumparare.
la val. in vama pentru bunurile materiale primite din strainatate cu titlu de sponsorizare.
Sponsorizarea poate consta atat in bunuri materiale, cat si un mijloace financiare. Inregistrarea in contabulitatea sponsorului a valorii sponsorizarii se face astfel:
6582=5121/5311, daca sponsorizarea se face in numerar, sau 6582=3xx, daca sponsorizarea se face in bunuri.




#3 clauditza01

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 10 July 2006 - 10:55 AM

Dar la valoare cu tva sau fara?



#4 mire

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:sanatate

Postat 12 July 2006 - 09:35 AM

Multumesc ca m-ati primit pe acest forum!

Am si eu o rugaminte sa ma sfatuiti ce pot sa fac in urmatoarea situatie:
Acum 4 ani am primit achizitii la o organizatie nonprofit, eu fiind tot organizatie nonguvernamentala (calculator, xerox, frigider si mobilier de birou) in baza unui proces verbal de custodie. Dupa 2 ani aceste bunuri au fost donate organizatiei in baza unui alt proces verbal de donatie (au trecut 2 ani de la donatie).In prezent, asociatia nu-si mai poate desfasura activitatea din motive financiare si este posibil sa se lichideze. Ce trebuie legal sa fac cu obiectele donate? Le dau inapoi donatorului (cu toate ca nu este trecut acest lucru in contractul de donatie, ci doar in cel anterior de custodie), ori le pot dona la randul meu. Daca da, am voie sa le donez unor perssoane fizice? Pot eu lua aceasta decizie (ca director ) impreuna cu contabilul, ori trebuie si acordul donatorului?
Va rog din suflet sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat!



#5 andre

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 12 July 2006 - 06:32 PM

Inregistrarea in contab a bunurilor donate se face cu 6582 la 5121/5311 sau 6582 la 3xx,am inteles...
Dar cel care doneaza bunurile nu ar tb sa-si inregistreze si tva-ul colectat avand in vedere ca el si-a de dedus tva-ul la achizitionarea bunurilor?



#6 mihast1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:piatra neamt
  • Interests:info

Postat 01 August 2006 - 09:37 AM

VIN SI EU CU O INTREBARE . SE POT CONSIDERA SPONSORIZARI SUME DE BANI DONATE PENTRU TRATAMENTUL MEDICAL AL UNOR PERSOANE BOLNAVE GRAV SAU CU HANDICAP , ACESTE SUME FIIND PLATITE DIRECT PERSOANELOR IN CAUZA , SI NU UNOR INSTITUTII ASA CUM SUNT ENUMERATE IN LEGEA SPONSORIZARII ( "de utilitate publica cu sediul in Romania, care desfasoara sau urmeaza sa desfasoare o activitate cu caracter direct umanitar, filantropic, cultural, artistic, educativ, stiintific, religios, sportiv sau care este destinata protectiei drepturilor omului si educatiei civice ori calitatii mediului inconjurator ")??? DAR DACA ACESTE PERSOANE SUNT SALARIATI AI SOCIETATII IN CAUZA ?



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 August 2006 - 08:57 PM

Vezi postareamihast1, la Aug 1 2006, 10:37 AM, a spus:

VIN SI EU CU O INTREBARE . SE POT CONSIDERA SPONSORIZARI SUME DE BANI DONATE PENTRU TRATAMENTUL MEDICAL AL UNOR PERSOANE BOLNAVE GRAV SAU CU HANDICAP , ACESTE SUME FIIND PLATITE DIRECT PERSOANELOR IN CAUZA , SI NU UNOR INSTITUTII ASA CUM SUNT ENUMERATE IN LEGEA SPONSORIZARII ( "de utilitate publica cu sediul in Romania, care desfasoara sau urmeaza sa desfasoare o activitate cu caracter direct umanitar, filantropic, cultural, artistic, educativ, stiintific, religios, sportiv sau care este destinata protectiei drepturilor omului si educatiei civice ori calitatii mediului inconjurator ")??? DAR DACA ACESTE PERSOANE SUNT SALARIATI AI SOCIETATII IN CAUZA ?

Daca beneficiarii NU sunt salariatii firmei care da banii, atunci sumele resp.nu sunt sponsorizare, ci donatie (ceea ce implica act notarial, fiind in fav.unei pers.fizice). Donatia nu e - pt.firma - o chelt.efectuata in scopul realizarii de venituri, deci e neded.
Daca beneficiarii sunt salariatii firmei care da banii, atunci sumele resp.pot fi incadrate la Art. 21 alin.(3) lit.c), adica la chelt.sociale, ele fiind ded.in limita a 2% din fd.salarii ("ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele").
popescul



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 August 2006 - 11:11 PM

am o problema asemanatoare
sc X vrea sa ajute pe cineva cu un aparat medical care va fi folosit la o operatie... de ce ar fi donatie si nu sponsorizare ? :blink:
daca e sponsorizare se scade din impozit, nu ?
dar cine face diferenta ?



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 August 2006 - 12:03 AM

am gasit explicatie:
donatia e unilaterala, sponsorizarea bilaterala... in cazul meu se poate face donatie sau mecenat
din punct de vedere fiscal mecenatul este la fel ca sponsorizarea :D
ce bine e sa cauti singur
aviz amatorilor :unsure:



#10 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 05 August 2006 - 12:38 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 5 2006, 01:03 AM, a spus:

ce bine e sa cauti singur

E mai greu, dar sigur iti ramane in creier...
popescul



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 August 2006 - 01:41 AM

si parca esti si mai satisfacut :rolleyes:



#12 fortelady

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 August 2006 - 03:06 PM

salut tuturor!
tatal unuia din angajatii mei trebuie operat in strainatate; o parte din operatie putem sa-i dam si noi din partea firmei noastre.
cum se face dosarul? (e donatie? ajutor? sponsorizare ? etc)
ce acte trebuie? etc. eu nu sunt contabil iar contabila mea nu prea gaseste o modalitate sa dam banii respectivi.
multumesc mult...



#13 gaby

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 29 August 2006 - 12:58 PM

Cind ai un contract cu un donator , in contract se sprecifica ce se va intampla cu obiectele cumparate din donatie sau cu cele donate.
Daca asa ceva nu exista la terminare de proiect donatorul cu pricina trebuie sa faca o hirtie prin care in cazul de fata iti cedeaza toate obiectele ( si ele se vor enumera) dupa care tu poti sa faci ce vrei cu ele ( sa le donezi in alta parte de vrei)


[



#14 mihast1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:piatra neamt
  • Interests:info

Postat 01 September 2006 - 08:41 AM

Vezi postarealorenzo, la Aug 4 2006, 09:57 PM, a spus:

Vezi postareamihast1, la Aug 1 2006, 10:37 AM, a spus:

VIN SI EU CU O INTREBARE . SE POT CONSIDERA SPONSORIZARI SUME DE BANI DONATE PENTRU TRATAMENTUL MEDICAL AL UNOR PERSOANE BOLNAVE GRAV SAU CU HANDICAP , ACESTE SUME FIIND PLATITE DIRECT PERSOANELOR IN CAUZA , SI NU UNOR INSTITUTII ASA CUM SUNT ENUMERATE IN LEGEA SPONSORIZARII ( "de utilitate publica cu sediul in Romania, care desfasoara sau urmeaza sa desfasoare o activitate cu caracter direct umanitar, filantropic, cultural, artistic, educativ, stiintific, religios, sportiv sau care este destinata protectiei drepturilor omului si educatiei civice ori calitatii mediului inconjurator ")??? DAR DACA ACESTE PERSOANE SUNT SALARIATI AI SOCIETATII IN CAUZA ?

Daca beneficiarii NU sunt salariatii firmei care da banii, atunci sumele resp.nu sunt sponsorizare, ci donatie (ceea ce implica act notarial, fiind in fav.unei pers.fizice). Donatia nu e - pt.firma - o chelt.efectuata in scopul realizarii de venituri, deci e neded.
Daca beneficiarii sunt salariatii firmei care da banii, atunci sumele resp.pot fi incadrate la Art. 21 alin.(3) lit.c), adica la chelt.sociale, ele fiind ded.in limita a 2% din fd.salarii ("ajutoarele pentru boli grave sau incurabile si protezele").





Dar nu s-ar putea considera donatia de fapt mecenat ? si sa beneficiez de scutire la plata impozitului pe profit ( 3 la mie din ca etc )

Mecenatul e definit ca act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica transfera dreptul de proprietate asupra unor mijloace mat sau financiare , ca activitate filantropica cu caracter umanitar , pt desf unor activitati in domeniile :.... cultural , artistic , medico_sanitar sau stiintific .
In cazul expus de mine , exista un contract care se numeste de "sponsorizare" si declaratiile persoanei cu probleme si de niste copii dupa alte documente doveditoare ale bolii



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 September 2006 - 09:54 AM

dar persoana care primeste desfasoara activitati in domeniul cultural , artistic , medico_sanitar sau stiintific ?



#16 mihast1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:piatra neamt
  • Interests:info

Postat 01 September 2006 - 11:36 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 1 2006, 10:54 AM, a spus:

dar persoana care primeste desfasoara activitati in domeniul cultural , artistic , medico_sanitar sau stiintific ?

nu desfasoara activitati in domeniul medical-sanitar , dar banii primiti sunt pentru tratamentul sau medical .



#17 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 September 2006 - 04:02 PM

atunci e donatie



#18 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 11 September 2006 - 04:29 PM

Deci , care sunt documentele de predare primire din textul urmator al instructiunilor de aplicare a legii sponsorizarii ".... 3. Sponsorizarea în bani și/sau în bunuri materiale se va consemna în evidența contabilă a sponsorului și a beneficiarului sponsorizării, dacă prin lege aceștia au obligația organizării și conducerii contabilității proprii, pe baza documentelor care atestă efectuarea plății sau predarea, respectiv primirea, bunurilor materiale " ?? Avizul de insotire a marfii ? Sau procesul verbal de predare primire ? De ce nu poate fi si avizul ?

Iar textul " Plătitorii de taxă pe valoarea adăugată au dreptul, în cadrul acțiunilor de sponsorizare, la deducerea taxei pe valoarea adăugată aferentă bunurilor și serviciilor achiziționate și care fac, potrivit art. 1 din lege, obiectul contractelor de sponsorizare, cu respectarea nivelului și destinațiilor prevăzute de lege " , inseamna ca :blink: ... nu apare nici un fel de 4427 in ecuatia sponsorizarii ? Ci 4426 aferent bunurilor ce fac obiectul sponsorizarii poate fi sau nu dedus integral de catre sponsor?



#19 Kovaci Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:tot ce este brain stimulating

Postat 25 November 2006 - 08:55 AM

BUna ziua tuturor, imi permit sa postez aici pt ca subiectul este legat de intrebarea pe care o voi pune, dar cu toate ca am citit tot ce am gasit pe forum legat de acest subiect, nu pot gasi raspuns la intrebarea mea.

Tin contabilitatea unei firme ce are ca obiect de activitate confectionarea de ob de tamplarie, societatea nu plateste TVA, a achizitionat 75 de carti cu scopul de a le dona unei organizatii non-profit de romani din SUA, as dori sa stiu ce acte trebuiesc intocmite pentru aceasta donatie si cum o pot inregistra in contabilitate astfel incat sa nu am probleme in cazul unui control financiar.

Am uitat sa adaug ca sunt platitori de impozit pe profit.

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Kovaci Gabriela: 25 November 2006 - 08:58 AM




#20 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 27 November 2006 - 02:54 AM

Septimiu!
Ai un contract de donatie pt marfa?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL