Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sponsorizare cu produse soft - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sponsorizare cu produse soft

2 replies to this topic

#1 andra v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 01 August 2006 - 10:58 AM

Suntem o firma de soft.
Am sponsorizat un ONG cu soft. Am facut contractul de sponsorizare unde am pus si o valoare aferenta softului dat.
Cum se inregistreaza ???

Multumesc



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 August 2006 - 09:15 PM

Vezi postareaandra v, la Aug 1 2006, 11:58 AM, a spus:

Suntem o firma de soft.
Am sponsorizat un ONG cu soft. Am facut contractul de sponsorizare unde am pus si o valoare aferenta softului dat.
Cum se inregistreaza ???

Multumesc

Banuiesc ca obiectul sponsorizarii este dreptul de folosinta a softului (licenta), nu dreptul de proprietate.
Daca asa stau lucrurile, avand in vedere ca licentele reprezinta bunuri necorporale, ele nu se regasesc in ctb.firmei tale nicaieri ca activ. Daca le-ai vinde, ai face 4111 = 704, fara sa scazi vreo gestiune (sunt asimilate serviciilor, vezi cod CAEN).
Inregistrari ctb:
6582 = 462 (ONG-ul nu e furnizor)
462 = 7588 (pt.ca ONG nu are oblig.de plata).
Operatiunea reprezinta prest.servicii fara plata dpdv al TVA (Art. 129 (4) CF). Adica nu se emite factura si nu se colecteaza TVA. La bilant, cf. pct. 8. (4) si pct.7 (4) si (6) din Norme CF - TVA, se calculeaza TVA pe val.sponsorizarilor ce depasesc 3 la mie.

popescul



#3 andra v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 August 2006 - 05:10 PM

Vezi postarealorenzo, la Aug 4 2006, 10:15 PM, a spus:

Vezi postareaandra v, la Aug 1 2006, 11:58 AM, a spus:

Suntem o firma de soft.
Am sponsorizat un ONG cu soft. Am facut contractul de sponsorizare unde am pus si o valoare aferenta softului dat.
Cum se inregistreaza ???

Multumesc

Banuiesc ca obiectul sponsorizarii este dreptul de folosinta a softului (licenta), nu dreptul de proprietate.
Daca asa stau lucrurile, avand in vedere ca licentele reprezinta bunuri necorporale, ele nu se regasesc in ctb.firmei tale nicaieri ca activ. Daca le-ai vinde, ai face 4111 = 704, fara sa scazi vreo gestiune (sunt asimilate serviciilor, vezi cod CAEN).
Inregistrari ctb:
6582 = 462 (ONG-ul nu e furnizor)
462 = 7588 (pt.ca ONG nu are oblig.de plata).
Operatiunea reprezinta prest.servicii fara plata dpdv al TVA (Art. 129 (4) CF). Adica nu se emite factura si nu se colecteaza TVA. La bilant, cf. pct. 8. (4) si pct.7 (4) si (6) din Norme CF - TVA, se calculeaza TVA pe val.sponsorizarilor ce depasesc 3 la mie.

multumesc mult,
n-am fost nepoliticoasa, dar am fost citeva zile plecata si acum am vazut raspunsul tau
inca o data multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL