Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPORT MAT PRIMA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IMPORT MAT PRIMA

10 replies to this topic

#1 radugianina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:constanta

Postat 08 August 2006 - 12:36 PM

Care este data de inreg in ctb a fact prov din import -data fact externe este de exemplu 20.07.2006 si data dvi este 01.08.2006?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 08 August 2006 - 01:02 PM

01.08...




#3 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 August 2006 - 12:50 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 8 2006, 02:02 PM, a spus:

01.08...


Hmmmmmmmmm!
popescul



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 01:14 AM

daca am materie prima pelcata din china pe 15 mai si ajunge pe 10 iunie, inregistrez intrarea in mai sau in iunie ? :D (intrare = dvi), nu ai dvi, nu ai fost la vama, n-ai platit taxe, n-ai luat marfa, nu ai ce sa inregistrezi :unsure:



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 August 2006 - 01:40 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 9 2006, 02:14 AM, a spus:

daca am materie prima pelcata din china pe 15 mai si ajunge pe 10 iunie, inregistrez intrarea in mai sau in iunie ? :D (intrare = dvi), nu ai dvi, nu ai fost la vama, n-ai platit taxe, n-ai luat marfa, nu ai ce sa inregistrezi :unsure:

In general e cum spui tu.
In particular, daca vrei sa tii o contabilitate "beton" ar trebui sa faci cam asa:

15.05.2006:
357 = 401 (marfa e la transportator, nu la tine, dar obligatia de plata catre furnizor incepe la data facturii emise de acesta; daca ai un program care-ti calculeaza scadenta de plata, dupa care data aduna termenul de plata: data facturii sau data DVI ?)

10.06.2006:
371.marfa nereceptionata = 357
4426 = 446TVA

data receptiei:
371.gest.X = 371.marfa nereceptionata

Depinde cum privesti lucrurile...
popescul



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 01:54 AM

pai ...
in cazul asta 357=401... 401 de aici e transportatorul... fz meu nu apare :D... oricum eu stiam (nu stiu de unde) ca pt a da ceva uneio terte pesoane trebuie intai sa ai acel ceva si cum eu nu am vauzt la fata marfa respectiva e cam aiurea; la mine programul imi cere data scadenta dsa o introduc cu tastatura deci nu e problema...
sunt chiar curios daca aplica cineva metoda cu 357 :unsure:



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 August 2006 - 02:07 AM

401 e furnizorul.
faptul ca marfa e la transportator, nu la tine in ograda, reiese din folosirea lui 357.transportator (marfuri la terti).
costul transportului e alta poveste.
popescul



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 02:17 AM

e cam aiurea pt ca de cele mai multe ori nici nu se primeste invoice-u de la fz... el e la vama cu marfa... deci practic nu stiu care e valoarea marfii (doar in valuta pe baza proformei)
dupa freza mea cheala, daca nu am document justificativ de inregistrare a datorie pe perioada transportului nu are rost sa ma chinui... pe urma apar diferente de curs de la 357=401... complicat

asa am putea zice si de marfa la intern... pleaca de la fz din satu mare pe 31 seara si ajunge la mine pe 1 ... e acelasi lucru ... coi inregistra datoria pe 1 nu pe 31

cred ca treaba cu 357 ar merge la firmele mai mariele care isi fac analize, bugete & d'astea



#9 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 August 2006 - 02:28 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 9 2006, 03:17 AM, a spus:

e cam aiurea pt ca de cele mai multe ori nici nu se primeste invoice-u de la fz... el e la vama cu marfa... deci practic nu stiu care e valoarea marfii (doar in valuta pe baza proformei)
dupa freza mea cheala, daca nu am document justificativ de inregistrare a datorie pe perioada transportului nu are rost sa ma chinui... pe urma apar diferente de curs de la 357=401... complicat

asa am putea zice si de marfa la intern... pleaca de la fz din satu mare pe 31 seara si ajunge la mine pe 1 ... e acelasi lucru ... coi inregistra datoria pe 1 nu pe 31

cred ca treaba cu 357 ar merge la firmele mai mariele care isi fac analize, bugete & d'astea

E chestie de procedura contabila.

Hai ca iti mai dau o speta:

Vine marfa de la un furnizor extern, marfa e plasata de firma ta intr-un antrepozit.
Ai DVA (Decl.Vamala de Antrepozitare), n-ai receptionat marfa, nu e in gest.firmei tale.
Cum inregistrezi ?
popescul



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2006 - 02:39 AM

pai... e acelasi lucru ?



#11 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 09 August 2006 - 02:50 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Aug 9 2006, 02:54 AM, a spus:

pai ...
in cazul asta 357=401... 401 de aici e transportatorul... fz meu nu apare :D... oricum eu stiam (nu stiu de unde) ca pt a da ceva uneio terte pesoane trebuie intai sa ai acel ceva si cum eu nu am vauzt la fata marfa respectiva e cam aiurea; la mine programul imi cere data scadenta dsa o introduc cu tastatura deci nu e problema...
sunt chiar curios daca aplica cineva metoda cu 357 :unsure:

Sigur ca nu e acelasi lucru, dar e vorba de folosirea lui 357 "fara sa fi vazut marfa la fata".
popescul






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL