Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


amortizare mijloace fixe

29 replies to this topic

#21 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 August 2006 - 01:33 PM

Nu voiam sa creez un nou topic deorece la acesta am vazut titlul amortizare, am pus si eu o intrebare. In primul rind nu cunosc legislatia referitoare la mij.fixe decat din auzite dar ma intereseaza un aspect. La o firma am auzit ca 2 luni nu si-au calculat (si nici scazut) amortizarea la mij.fixe si apoi din luna treia au reluat de unde au ramas. Este legal, sau trebuiau sa le treaca in conservare pentru cele 2 luni sarite?



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 August 2006 - 09:36 PM

Vezi postareaDinu George, la Aug 11 2006, 02:33 PM, a spus:

La o firma am auzit ca 2 luni nu si-au calculat (si nici scazut) amortizarea la mij.fixe si apoi din luna treia au reluat de unde au ramas.
Amortizarile aferente celor doua luni se trec pe cheltuieli.




#23 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 August 2006 - 09:16 AM

Vezi postarealetiroxi, la Aug 12 2006, 09:36 PM, a spus:

Amortizarile aferente celor doua luni se trec pe cheltuieli.
Pai aici e intrebarea se pot trece pe cheltuieli abia in luna a treia si cele aferente celor doua luni peste care s-a sarit ? Sau este necesar sa se treaca si cele 2 luni sarite sau se pot neglija ?



#24 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 30 August 2006 - 09:43 AM

-stiu ca este un subiect superdiscutat , totusi mie nu imi este clar daca este corect sa amortizezi conf catalogului ( o freza FUS de ex in 10 ani ) in baza facturii emise de furnizor; pe factura nu este specificat ca utilajul este folosit, dar noi ( cumparatorul) stie asta; nu exista nici un alt document ulterior trimis de furnizor care sa specifice valoarea amortizata
- cu alte cuvinte avantajez firma pt ca inregistrez amortizare si deci datorez statului impozit profit mai mic....?????
- cum se porcedeaza corect in astfel de cazuri?



#25 minea_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:constanta

Postat 30 August 2006 - 09:57 AM

Vezi postareamiti, la Aug 30 2006, 09:43 AM, a spus:

-stiu ca este un subiect superdiscutat , totusi mie nu imi este clar daca este corect sa amortizezi conf catalogului ( o freza FUS de ex in 10 ani ) in baza facturii emise de furnizor; pe factura nu este specificat ca utilajul este folosit, dar noi ( cumparatorul) stie asta; nu exista nici un alt document ulterior trimis de furnizor care sa specifice valoarea amortizata
- cu alte cuvinte avantajez firma pt ca inregistrez amortizare si deci datorez statului impozit profit mai mic....?????
- cum se porcedeaza corect in astfel de cazuri?
numesti o comisie de receptie care, in urma probelor tehnologice, incheie un proces verbal de receptie si punere in functiune a mijlocului fix in care specifica printre altele si durata de amortizare care poate fi in limitele min/max din lege sau mai putin in functie de gradul de uzura.



#26 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 30 August 2006 - 10:06 AM

Vezi postareaminea_simona, la Aug 30 2006, 10:57 AM, a spus:

Vezi postareamiti, la Aug 30 2006, 09:43 AM, a spus:

-stiu ca este un subiect superdiscutat , totusi mie nu imi este clar daca este corect sa amortizezi conf catalogului ( o freza FUS de ex in 10 ani ) in baza facturii emise de furnizor; pe factura nu este specificat ca utilajul este folosit, dar noi ( cumparatorul) stie asta; nu exista nici un alt document ulterior trimis de furnizor care sa specifice valoarea amortizata
- cu alte cuvinte avantajez firma pt ca inregistrez amortizare si deci datorez statului impozit profit mai mic....?????
- cum se porcedeaza corect in astfel de cazuri?
numesti o comisie de receptie care, in urma probelor tehnologice, incheie un proces verbal de receptie si punere in functiune a mijlocului fix in care specifica printre altele si durata de amortizare care poate fi in limitele min/max din lege sau mai putin in functie de gradul de uzura.




multumesc frumos Simona
-uite ca totusi nu eram inregula pentru ca nu am facut acest PV cu specificarea duratei de amortizare



#27 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 03 October 2006 - 08:23 AM

buna ziua.
am si eu o intrebare, am un mijloc fix amortizat integral la care ii fac niste imbunatatiri. ii maresc valoarea de inventar si ii calculez iar amortizare, sau cum procedez?



#28 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 09:04 AM

Investitiile asupra unui mijloc fix trebuie sa aiba ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici initiali si sa conduca la obtinerea de beneficii economice viitoare, fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare.Daca cheltuielile ulterioare se fac dupa expirarea duratei normale, se va stabili o noua durata normala de catre o comisie tehnica sau expert tehnic independent.
salut!



#29 razvancatanici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:CUGIR
  • Interests:consulatare

Postat 03 October 2006 - 09:11 AM

si valoarea care o amortizez e doar cea cu care cresc valoarea mijlocului?



#30 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 09:46 AM

Da.
salut!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL