Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare caine! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Inregistrare caine!

57 replies to this topic

#21 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 September 2006 - 03:37 PM

bine ca sunt si "problemele" contabile cu caini de paza :D
m-a revigorat 100% :D :D :D :D :D :D :D

totusi, e o problema interesanta :)
Bea



#22 alice_ioanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 28 September 2006 - 08:50 PM

si noi avem caine la firma, da' solutia mea pt hrana si vaccinuri ramane 623....
e achizitionat de la o pers fizica si solutia celor de la finante a fost intocmirea unui act de donatie
mari probleme cu animalele astea :)




#23 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 29 September 2006 - 09:42 AM

:D :D :D :D :D Multumesc!!!!! Toata supararea mea a trecut. Am ras de nu mai pot. Dragut subiect si foarte interesant. Si noi la firma avem 2 caini (maidanezi). Nici nu stiu daca pazesc foarte mult.Sefa mea i-a gasit intr-o parcare si i-a adus la firma. Adevarul este ca nu mi-am pus niciodata problema ca ar trebui inregistrati in contabilitate. Hrana -recunosc ca o trec - dar la 623. Mare problema pentru domnii nostri de la "finante" . :angry: , daca au reusit sa scoata TVA afara. Cu asa controlae- cred ca nu am sa mai deduc TVA- si poate am sa trec si pe cheltuieli nedeductibile- aceea mancarica- pentru cainii nostri.
Subiectul este "tare"



#24 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 September 2006 - 12:21 PM

De aceea a si fost notat cu 5 stele...multumim adminei Andreea ptr. promptitudinea introducerii notarilor cu stele a subiectelor.. :023:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#25 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2006 - 01:10 PM

Pentru cine nu stie inca, un link cu topicul asta circula pe net de mama focului. Eu de astazi dimineata incepand, l-am primit de vreo 6 ori, de la 6 persoane diferite iar ieri doar de 3ori.

Titlul mailului : "Super tare"
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#26 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 29 September 2006 - 05:05 PM

Pot sa decontez mancarea si zgarda antipurici de la pisica? Eu cred ca intra la "reparatii, intretinere pentru ca prinde soareci care altfel ar roade chestii prin firma. Dar pisica nu stiu cum sa o inregistrez, doar productie proprie, pentru ca a fost fatata in incinta firmei. Nu pot sa fac 231=722 pentru ca nu are valoare pentru mijloc fix, insa, oricum, ce dau in consum aferent venitului?



#27 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 03 October 2006 - 08:01 AM

In 231 , nu trebuie sa ai si deviz????- poate si o manopera? . Nu a ajutat nimeni pisica la fatat???? :D
M-as bucura daca domnii de la finante- ar putea participa si ei la discutii.



#28 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2006 - 08:07 AM

Cred ca nici un alt subiect nu a fost citit de atata lume!
Demential!!!!

Traim in Romania....



#29 bengy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 October 2006 - 03:53 PM

Vezi postareaSamurai, la Sep 28 2006, 02:43 PM, a spus:

Contract individual de munca. Sau indrumatzi chienul sa-si faca sociatate si contract pe societate cu d-lui.

Tare faza... Ma intreb cine ii facea testu` psihologic :D

Aceasta postare a fost editata de bengy: 03 October 2006 - 03:54 PM




#30 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 06 October 2006 - 05:22 PM

Voi ati vazut ca topicul asta a aparut in Academia Catavencu de saptamana asta. Si astia sunt durere. Cand inroseam forumul cu taxa de mediu sau cu aberatia aia de act aditional la contractul colectiv la nivel national nu ne-au dat nici o atentie, n-avem decat sa ne spargem capul, insa daca ne distram un pic aparem in presa nationala. Oare suntem o categorie socio-profesionala chiar atat de ciudata cum ne vad altii? Incep sa-mi fac griji.



#31 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 06 October 2006 - 05:48 PM

poate cineva sa-mi spuna ce anume s-a scris de topicul acesta?

din "fericire", nu citesc Academia Catavencu...

dar sa nu uitam, ca totusi a fost haz de necaz... :)
Bea



#32 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 October 2006 - 07:15 PM

Din "nefericire" nu stim ce altceva citesti tu de obicei...Oricum curiozitatea a omorat pisica :D

Aceasta postare a fost editata de LUCK33RO: 06 October 2006 - 07:16 PM

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#33 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 October 2006 - 08:00 AM

Am citit si am ras si eu ca si voi.
Si fiindca intru tot mai rar pe la voi, desi mi-e tare dor, cu ocazia asta s-a intamplat ca mi-a venit chef sa pun in practica o idee mai veche.
Sper sa placa.
Daca nu va place, nu-i bai, ca n-am cum sa ma supar: mi-am facut damblaua si am incercat si altceva, altfel.
Daca va place, hmmmmmm !

Fisiere atasate


popescul



#34 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 October 2006 - 08:28 AM

Lorenzo...cu ce te ocupi tu in viata de zi cu zi? :P
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#35 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 October 2006 - 09:25 AM

Bai experta mea de la firma a gasit solutia cea mai simpla: "am primit cainele in custodie" ...v-am spart ! :lol:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#36 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 October 2006 - 11:29 AM

Vezi postarealorenzo, la Oct 7 2006, 09:00 AM, a spus:

Am citit si am ras si eu ca si voi.
Si fiindca intru tot mai rar pe la voi, desi mi-e tare dor, cu ocazia asta s-a intamplat ca mi-a venit chef sa pun in practica o idee mai veche.
Sper sa placa.
Daca nu va place, nu-i bai, ca n-am cum sa ma supar: mi-am facut damblaua si am incercat si altceva, altfel.
Daca va place, hmmmmmm !
inca ma tavalesc de ras :lol: incredibil... pacat ca nu am la indemana academia catavencu



#37 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 October 2006 - 12:49 PM

:039: merci lorenzo... :D :D :D :D
Bea



#38 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 08 October 2006 - 12:15 PM

este distractiv. de mult nu am mai ras atat. am putea continua cu astfel de subiecte si sa uitam de contabilitate? :D



#39 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 09 October 2006 - 07:23 AM

Radem noi, insa un subiect ca acesta te poate purta printr-o gramada de legislatie si chiar te poate ajuta sa analizezi si sa intelegi mai bine anumite aspecte contabile si fiscale. Sunt manuale de matematica si fizica distractiva din care se invata o gramada de chestii practice. Ne-am distrat asa de tare ca ar fi pacat sa se piarda ideea. Cred ca n-ar fi o idee rea nici pentru revista de conta.



#40 pitica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 October 2006 - 08:44 AM

eu am avut acum 5ani un caine pe firma luat de la o persoana fizica (cu proces verbal de predare primire), a fost inregistrat atunci ca orice mijloc fix(era contul 2125)si s-a amortizat 5ani.Valoarea hranei o inreg.ca si protocolul (adica val totala fara sa defalc tva-ul);si am avut de atunci in fiecare an control si nu s-a legat nimeni de ceasta problema.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL