Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#41 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2006 - 10:51 PM

Cheltuiala cu sponsorizarea nu este nedeductibila.
Se calculeaza imp.pe profit si la final se scade din suma rezultata sponsorizarea, rezultand impozitul final de plata pt.care se face 691=441.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#42 pop rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 07 June 2006 - 10:08 AM

Sponsorizarea de 1200 lei se deduce din impozitul pe profit datorat, eu asa am calculat la 31.12.2005 si intre timp am avut control de la finante a verificat calculul impozitul pe profit si a fost corect.




#43 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 12 August 2006 - 12:12 PM

Salutare.

intrebarea mea este urmatoarea: se poate corecta cumva (si daca da, cum) in anul curent faptul ca la 31.12 an precedent s-a omis efectuarea urmatoarelor inregistrari:
691 = 441 pt suma -x (minus x) lei
121 = 691 pt suma -x (minus x) lei ?

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.



#44 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 August 2006 - 12:13 PM

te folosesti de 117 fara a afecta cheltuielile anului 2006



#45 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 November 2006 - 05:00 PM

Buna seara ! Daca ma poate ajuta cineva, am cautat pe forum dar am gasit numai referiri doar pentru cei ce acorda sponsorizari nu si pt. cei care le primesc!!!!
Este vorba de o gradinita particulara care incaseza in banca un ctr de sponsorizare si pt. care adm. firmei a emis si factura! Este corect?
Parerea mea este ca era suficient doar ctr. de sponsorizare ... Si inca o intrebare, veniturile sunt impozabile si care sunt inregistrarile contabile? Astept raspuns urgent ...va rog!!!!!!!!! Multumesc mult!!



#46 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2006 - 06:01 PM

factura? :thumbup: In baza a ce?
Doar contract de sponsorizare si e ok.
Ce iti scrie la suma de plata pe factura? Si pe restul facturii....Asa de curiozitate... :biggrin: Ca e prima oara cand aud asa ceva ...

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 27 November 2006 - 06:02 PM




#47 tiniu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2006 - 09:52 AM

Multumesc pt. raspuns !
Pe fact. scrie "c/val ctr de sponsorizare" ?????????
O zi buna!



#48 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 28 November 2006 - 10:50 AM

Da, mai sunt si oameni care gandesc asa: in ctb trebuie sa emit factura ca sa am o incasare...
Nu gasesc un motiv pt care a emis factura, nu este un serviciu prestat de gradinita.
Atentie la contract, clauze, termeni etc
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#49 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 28 November 2006 - 08:09 PM

Buna seara.
As dori sa stiu daca sponsorizarile acordate catre pers fizice au acelasi regim fiscal ca si cel acordat persoanelor juridice.
Astept raspuns cat mai repede. Multumesc
da... s-a rezolvat!Nu se poate.



#50 dufy2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 29 November 2006 - 01:39 AM

Da, au acelasi regim! In CF nu scrie catre cine sa faci sponsorizarea... Este musai sa existe un contract scris si semnat, cu toate datele beneficiarului, si cu dovada platii sau predarii bunurilor respective. Mult succes!



#51 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 November 2006 - 09:22 AM

buna ziua...am mai pus aceasta problema la alt topic legat de sponsorizare, dar nu a raspuns nimeni
Din CF se intelege ca se scad din impozitul pe profit doar sponsorizarile pentru biblioteci si mai nou pentru acordarea de burse, acestea fiind nedeductibile la calculul impozitului. Celelalte cazuri de sponsorizare sunt chelt deductibile limitat, si anume 3% dintr-o baza calculata identic ca la protocol. Nu orice sponsorizare pt bal de boboci sau pt nustiuce expozitie se scade din impozit, adica o plateste statul.

daca nimeni nu stie despre ce vorbesc revin cu citete din CF, dar va rog spuneti-mi parerea voastra



#52 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2006 - 09:55 AM

Vezi postareairodica, la Nov 29 2006, 11:22 AM, a spus:

buna ziua...am mai pus aceasta problema la alt topic legat de sponsorizare, dar nu a raspuns nimeni
Din CF se intelege ca se scad din impozitul pe profit doar sponsorizarile pentru biblioteci si mai nou pentru acordarea de burse, acestea fiind nedeductibile la calculul impozitului. Celelalte cazuri de sponsorizare sunt chelt deductibile limitat, si anume 3% dintr-o baza calculata identic ca la protocol. Nu orice sponsorizare pt bal de boboci sau pt nustiuce expozitie se scade din impozit, adica o plateste statul.

daca nimeni nu stie despre ce vorbesc revin cu citete din CF, dar va rog spuneti-mi parerea voastra

Eu stiu ca ch. de sponsorizare sunt considerate nedeductibile si se scad din impozitul pe profit in limita minima dintre:1- 3 la mie din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit calculat. Sunt considerate ch de sponsorizare cele efectuate in baza unui contract de sponsorizare.



#53 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 29 November 2006 - 11:45 AM

citat CF: Contribuabilii care efectueazá sponsorizári çi/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor legii privind sponsorizarea çi ale legii bibliotecilor, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente....

intradevar asa scrie la acel aliniat, insa "potrivit legii privind sponsorizarea si a legii bibliotecilor" mie imi spune ca trebuie sa fie mai mult decat un contract la mijloc cu orice fel de sponsorizare....si citind legea sponsorizarii scrie clar ca sponsorizarea diminueaza baza de impozitare si nu impozitul pe profit....acum ce sa zic....daca fac contract cu scoala X pentru sponsorizare de 100 lei si statul e de acord sa plateasca asta....e OK



#54 C_Cristiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 29 November 2006 - 08:51 PM

:biggrin:



#55 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 30 November 2006 - 12:40 AM

Vezi postareairodica, la Nov 29 2006, 01:45 PM, a spus:

daca fac contract cu scoala X pentru sponsorizare de 100 lei si statul e de acord sa plateasca asta....e OK
Cred ca ai o probl.de interpretare a prevederilor CF.
TITLUL II-Impozitul pe profit-Art. 21,al.(4) :Urmatoarele cheltuieli nu sunt deductibile: .............
p) cheltuielile de sponsorizare si/sau mecenat si cheltuielile privind bursele private, acordate potrivit legii; contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, potrivit prevederilor Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificarile ulterioare, si ale Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cei care acorda burse private, potrivit legii, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, daca totalul acestor cheltuieli indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
1. este in limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
2. nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.
Deci,chelt.nu este deductibila,sau nedeductibila,numai in acest caz ar influenta baza de impozitare,ci se scade din impozitul calculat,daca intrunestu cumulativ cele 2 conditii.
Legea care te guverneaza este codul fiscal.Cum spune el,asa trebuie sa faci.Chiar si in lg.32,la art.8,se mentioneaza:* a se vedea și prevederile referitoare la sponsorizare din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal. Iti postez aici si lg.32-actualizata cu toate modificarile,poate fi de folos si colegilor care au cerut lamuriri ref.la difer.dintre sponsorizare si mecenat.



#56 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 30 November 2006 - 06:05 AM

si eu am inteles tot asa gama, la calculul de mai sus eu fac asa:
773481-647219+6693+1200=134155
134155*16%=21648
21648*20%=4292.96
deci scad din impozitul pe profit intreaga sponsorizare de 1200



#57 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 30 November 2006 - 09:06 AM

mersi pentru lege gama
problema mea nu e la interpretarea legii, ci la faptul ca e prea permisiv CF in privinta sponsorizarii :lostit (13):

adica e mai avantajos sa o scazi din impozitul calculat (normal daca indeplinesti conditiile) decat sa fie considerata chelt deductibila...sau nu mai stiu eu sa calculez :thumbup:

si m-a dus in eroare si faptul ca peste tot in legea sponsorizarii spune de baza de impozitare, nu de impozitul calculat....dar intradevar CF bate legea....

mersi oricum...se pare ca numai eu am o problema :lostit (13):



#58 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 11 December 2006 - 03:02 PM

Hotararea AGA a fost ca o parte din profitul anului 2005 sa se repartizeze pe dividende , o parte sa ramana la dispozitia firmei. Acum asociatul doreste sa se repartizeze pe dividende si ce-a mai ramas . :lostit (13):
Se poate face acum repartizarea profitului?
Exista un termen pina cind isi poate tine asociatul dividendele nete ?

multumesc :thumbup:



#59 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 11 December 2006 - 05:28 PM

Este recomandabil ca partea de profit pentru care nu s-a stabilit destinatia exacta (dividende, majorare capital, rezerve etc.) sa fie evidentiata in 117 analitic distinct-profit nerepartizat.
Daca acum AGA doreste dividende, poate emite hotarare in acest sens. Se plateste impozitul aferent pana la 31.12.2006 si se declara corespunzator in Declaratia 100.
mdtru



#60 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 December 2006 - 07:14 PM

cat timp se poate tine in 117 profitul nerepartizat?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL