Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casare obiecte de inv - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casare obiecte de inv

13 replies to this topic

#1 cipone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 16 January 2007 - 03:16 PM

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????



#2 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2007 - 04:06 PM

Vezi postareacipone, la Jan 16 2007, 03:16 PM, a spus:

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????

Ce ai de casat? OI?

Vezi postareaMIHAELA 9, la Jan 16 2007, 04:01 PM, a spus:

Vezi postareacipone, la Jan 16 2007, 03:16 PM, a spus:

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????

Ce ai de casat? OI?

Scuze cred ca te-ai referit la ob de inv. Eu am casat, n-am avut asigurare, dar iti treb propunerea de casare a ob de inv aprobata de conducatorul unitatii, unde treb sa specifici cauza care a dus la decizia de casare.




#3 Daniel Galati

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 February 2007 - 11:20 AM

Buna ziua!Am si eu o intrebare legata de casarea ob. de inventar?Dupa 1 an de zile,se pot casa..exista ceva norme de casare in fct de natura ob. de inventar? care sunt documentele care se intocmesc pt casarea lor? Multumesc anticipat!



#4 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 03 February 2007 - 08:58 PM

se intocmeste proces verbal de casare, unde sunt enumerate obiectele respective si cu defectiunea gasita. si un proces verbal de recuperare de piese (eventual). Procesul verbal trebuie semnat de comisia de inventariere si aprobat de Administratorul unitatii.



#5 vicentiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 February 2007 - 01:46 PM

Vezi postareaMIHAELA 9, la Jan 16 2007, 04:06 PM, a spus:

Vezi postareacipone, la Jan 16 2007, 03:16 PM, a spus:

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????

Ce ai de casat? OI?

Vezi postareaMIHAELA 9, la Jan 16 2007, 04:01 PM, a spus:

Vezi postareacipone, la Jan 16 2007, 03:16 PM, a spus:

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????

Ce ai de casat? OI?

Scuze cred ca te-ai referit la ob de inv. Eu am casat, n-am avut asigurare, dar iti treb propunerea de casare a ob de inv aprobata de conducatorul unitatii, unde treb sa specifici cauza care a dus la decizia de casare.
de asemenea, ca sa nu platesti TVA la ob inv casate trebuie sa faci dovada ca degradarea se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente si ca respectivele obiecte de inventar au fost distruse si nu mai pot intra in circuitul economic



#6 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 03:46 PM

Nu inteleg problema: aveti magazie (gestiune) pentru obiecte de inventar? Pentru ca altfel nu vad de ce ar fi necesara casarea. Sunt materiale care au fost trecute pe cheltuieli in momentul darii in folosinta. Acum daca faceti casarea ce formula contabila folositi?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 February 2007 - 04:18 PM

daca nu il casezi trebuie trecut in inventar pt ca se afla inca in patrimoniul societatii (extracontabil)



#8 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2007 - 04:47 PM

Tnks :lostit (13):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#9 ionella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2007 - 10:44 PM

Vezi postareavicentiu, la Feb 23 2007, 02:46 PM, a spus:

Vezi postareaMIHAELA 9, la Jan 16 2007, 04:06 PM, a spus:

Vezi postareacipone, la Jan 16 2007, 03:16 PM, a spus:

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????

Ce ai de casat? OI?

Vezi postareaMIHAELA 9, la Jan 16 2007, 04:01 PM, a spus:

Vezi postareacipone, la Jan 16 2007, 03:16 PM, a spus:

Am de casat mai multe OI si am inteles de la cineva ca nu pot sa le casez daca nu am asigurare pe ele????
Este adevarat??????

Ce ai de casat? OI?

Scuze cred ca te-ai referit la ob de inv. Eu am casat, n-am avut asigurare, dar iti treb propunerea de casare a ob de inv aprobata de conducatorul unitatii, unde treb sa specifici cauza care a dus la decizia de casare.
de asemenea, ca sa nu platesti TVA la ob inv casate trebuie sa faci dovada ca degradarea se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente si ca respectivele obiecte de inventar au fost distruse si nu mai pot intra in circuitul economic

Scuza-ma, dar nu inteleg ce implicatie are aici - sa nu se plateasca TVA la ob. de inv. casate???? Poti fi mai explicit, te rog. Mersi mult.
O zi buna !!!



#10 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 12 May 2007 - 02:20 PM

cand le dam in consum cu 603 = 303 pe ce perioada le dam?



#11 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2007 - 01:10 PM

Concret, la ce ob de inv te referi ?????
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#12 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 May 2007 - 06:33 PM

Vezi postareamihails2005, la May 12 2007, 03:20 PM, a spus:

cand le dam in consum cu 603 = 303 pe ce perioada le dam?

Cand le dam pe consum inseamna ca le includem valoarea in costuri,cu bon de consum la.fel ca la alte materiale consumabile dar in paralel trebuie tinuta o evidenta atat extracontabila (conturi inafara bilantului) cat si in FISA DE EVIDENTA A OBIECTELOR DE INVENTAR IN FOLOSINTA-exista un imprimat pe care poti sa-l cumperi sau se editeaza pe calculator ,in care se inscriu, printre altele si
termenul /durata de folosinta precum si numarul de inventar atribuit la darea in folosinta si desigur valoarea de inventar. FF important!: la inventarierea anuala trebuie sa existe si o lista de inventar cu toate obiectele de inventar existente in folosinta la acea data chiar daca in bilant nu exista stoc de mat .de nat.obiectelor de inventar- in soldul 303,sold care reprezinta doar valoarea obiectelor de inventar achizitionate care nu s-au dat in consum deci nu s-au inclus in costuri si nu a obiectelor aflate in folosinta.
Dar ,revenind la cele discutate anterior privind legatura dintre TVA si obiectele de inventar casate,repet si eu intrebarea:care este legatura? Eventual in cazul unor obiecte de inv.xcasate inainte de expirarea termenului, sau ...?Inteleg in cazul in care un obiect de inventar inclus in costuri ,ulterior inregistrarii se dovedeste a fi nedeductibil la calculul impozitului pe profit -nu indeplineste conditiile de deductibiltate,nu are legatura cu act.societii,etc., si in acest caz nici TVA nu este deductibila.Dar in rest...???



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 May 2007 - 04:01 PM

Materialele de natura obiectelor de inventar se cuprind in cadrul stocurilor, conform art.125 lit.d) al Ordinului 1752/2005.
Conform art. 21, alin.(4), lit. d) al Codului fiscal cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI – nu sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit. Potrivit aceleiasi prevederi, nu intra sub incidenta acestor prevederi stocurile si mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forta majora.
Din punct de vedere al TVA-ului, nu constituie livrare de bunuri efectuata cu plata bunurile distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a unor cauze de forta majora si bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, precum si activele corporale fixe casate, daca sunt indeplinite conditiile prevazute in Normele Codului fiscal:
În sensul art. 128 alin. (8) lit. b) din Codul fiscal nu se considera livrare de bunuri cu plata bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate, daca sunt îndeplinite în mod cumulativ urmatoarele condiții:
1. bunurile nu sunt imputabile;
2. degradarea calitativa a bunurilor se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente;
3. se face dovada ca s-au distrus bunurile și nu mai intra în circuitul economic.



#14 Wittmann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Galati, Romania

Postat 24 May 2007 - 03:06 PM

Vezi postareaMIHAELA 9, la Jan 16 2007, 05:06 PM, a spus:

...... iti treb propunerea de casare a ob de inv aprobata de conducatorul unitatii, unde treb sa specifici cauza care a dus la decizia de casare.

Eu sunt PFA; in acest caz mai trebuie propunere de casare sau se intocmeste direct procesul verbal? - (semnat de mine doar?)

Cum fac dovada degradarii?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL