Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii salarii, va rog ajutor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratii salarii, va rog ajutor

5 replies to this topic

#1 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2007 - 10:24 AM

Va rog din suflet sa ma ajutati, ca nu stiu unde as putea sa intreb si sunt disperata...

Am doua situatii:

1. In februarie am constatat ca in cursul anului 2006 am calculat eronat contributia angajatorului de somaj si cas, aferente lunilor iunie, aug si sept. Le-am calculat si platit in luna februarie...Cum fac cu declaratiile??? Trebuie sa fac rectificativa la lunile respective?? Le declar la luna februarie???

2. In urma controlului efectuat de Curtea de Conturi s-a stabilit ca s-a virat in plus tot la viramentele angajatorului. Solutia propusa de ei a fost urmatoarea: la luna curenta sa se evidentieze obligatia de plata aferenta si sa se intocmeasca 2 OP-uri: unul la bugetul de stat cu suma in plus, celalat la bugetul asigurarilor (de sanatate, sociale , etc) cu diferenta...
Cum fac cu declaratiile?? Cum inregistrez in conturi???

Va rog frumos, dati-mi si mie o solutie, nu ma ajuta nimeni...vreau sa fac cum e corect...

multumesc
georgi30



#2 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2007 - 12:25 PM

Vezi postareageorgi30, la Mar 15 2007, 08:24 AM, a spus:

1. In februarie am constatat ca in cursul anului 2006 am calculat eronat contributia angajatorului de somaj si cas, aferente lunilor iunie, aug si sept. Le-am calculat si platit in luna februarie...Cum fac cu declaratiile??? Trebuie sa fac rectificativa la lunile respective?? Le declar la luna februarie???
Si eu am (dupa multi ani in care n-am avut nici o rectificativa :pullhair: ) o situatie asemanatoare. Declaratiile se fac rectificative la fiecare luna gresita. Si parca se duc personal (nu merge prin email :lostit (13): ).
Iar inregistrarea contabila fiind pentru 2006 nu are voie sa afecteze rezultatele anului curent deci pe 117 trebe trecute :(.

Vezi postareageorgi30, la Mar 15 2007, 08:24 AM, a spus:

2. In urma controlului efectuat de Curtea de Conturi s-a stabilit ca s-a virat in plus tot la viramentele angajatorului. Solutia propusa de ei a fost urmatoarea: la luna curenta sa se evidentieze obligatia de plata aferenta si sa se intocmeasca 2 OP-uri: unul la bugetul de stat cu suma in plus, celalat la bugetul asigurarilor (de sanatate, sociale , etc) cu diferenta...
Cum fac cu declaratiile?? Cum inregistrez in conturi???
Aici nu inteleg: pai daca ai virat in plus de ce sa mai platesti? Adica ai virat in alt cont decat trebuia ? Si apare intr-o parte virat in plus si in alta nevirat?
Declaratiile trebuie sa corespunda cu statele de salarii . Daca ai gresit faci un stat de corectare. Si contabilizarea este obisnuita.
Hai ca nu e un dezastru :pullhair:

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#3 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 March 2007 - 08:04 AM

Vezi postareafboji, la Mar 15 2007, 12:25 PM, a spus:

Vezi postareageorgi30, la Mar 15 2007, 08:24 AM, a spus:

1. In februarie am constatat ca in cursul anului 2006 am calculat eronat contributia angajatorului de somaj si cas, aferente lunilor iunie, aug si sept. Le-am calculat si platit in luna februarie...Cum fac cu declaratiile??? Trebuie sa fac rectificativa la lunile respective?? Le declar la luna februarie???
Si eu am (dupa multi ani in care n-am avut nici o rectificativa :pullhair: ) o situatie asemanatoare. Declaratiile se fac rectificative la fiecare luna gresita. Si parca se duc personal (nu merge prin email :lostit (13): ).
Iar inregistrarea contabila fiind pentru 2006 nu are voie sa afecteze rezultatele anului curent deci pe 117 trebe trecute :(.

Vezi postareageorgi30, la Mar 15 2007, 08:24 AM, a spus:

2. In urma controlului efectuat de Curtea de Conturi s-a stabilit ca s-a virat in plus tot la viramentele angajatorului. Solutia propusa de ei a fost urmatoarea: la luna curenta sa se evidentieze obligatia de plata aferenta si sa se intocmeasca 2 OP-uri: unul la bugetul de stat cu suma in plus, celalat la bugetul asigurarilor (de sanatate, sociale , etc) cu diferenta...
Cum fac cu declaratiile?? Cum inregistrez in conturi???
Aici nu inteleg: pai daca ai virat in plus de ce sa mai platesti? Adica ai virat in alt cont decat trebuia ? Si apare intr-o parte virat in plus si in alta nevirat?
Declaratiile trebuie sa corespunda cu statele de salarii . Daca ai gresit faci un stat de corectare. Si contabilizarea este obisnuita.
Hai ca nu e un dezastru :pullhair:


Multumesc mult pentru incurajari si raspuns...

Doamna de la Curtea de Conturi a dat aceasta solutie....ea trebuie sa dovedeasca ca banii ( cei virati in plus pe 2006) s-au intors inapoi la bugetul statului... De unde i-am primit in 2006 prin finantare pentru salarii... daca calculul a fost eronat, am cerut ( primit si virat la CAS, sanatate) mai mult, deci acum trebuie inapoiati statului...

Exemplu:

Contributie datorata la cas in 2006 1000, virat 1000 INSA... calculul a fost efectuat gresit prin aplicarea cotei de cas si asupra statelor privind plata cu ora....iesind o diferenta virata in plus de 300 lei, aplicind corect cota de contributie...
Deci, (cf solutiei propuse) in 2007, contributia datorata la cas pe luna februarie 500, 300 lei un OP cu destinatia bugetul de stat - restituiri din finantarile anilor precedenti, iar 200 desigur catre bugetul asigurarilor sociale...

O intreaga nebunie, caci se bulverseaza tot. Nu stiu cum se reflectez in conturi chestia asta si cum completez declaratiile...
Toate aceste proleme sunt numai la cotele de contributie ale angajatorului...

Va rog ajutati-ma... :lostit (13):
georgi30



#4 Cotuna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:ARAD

Postat 19 March 2007 - 10:09 PM

Faci declaratii rectificative la fiecare luna in care vei modifica doar centralizatorul deoarece iti sunt afectate doar contributiile angajatorului, iar de virat si inreg in conta o faci in luna februarie a.c.
Dar nu inteleg care este problema? De ce esti disperata?



#5 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 20 March 2007 - 09:51 AM

O intreaga nebunie, caci se bulverseaza tot. Nu stiu cum se reflectez in conturi chestia asta si cum completez declaratiile...
Toate aceste proleme sunt numai la cotele de contributie ale angajatorului...

Va rog ajutati-ma... :pullhair:
[/quote]


Nu stiu daca e buna ideea mea in sensul ca nu stiu ce fel de societate esti si daca aveai termen de bilant pana acum. In ideea ca nu ai depus bilantul iti sugerez sa faci o alta balanta la luna decembrie in care stornezi contributia angajatorului calculata eronat si o repui pe cea corecta. Ramai astfel in componenta contului cu suma virata in plus pe care o muti in contul in care ai inregistrat primirea finantarii. Prin viramente reglezi aceste sume la momentul actual dar fiind vorba de plati nu iti mai sunt afectate conturile de cheltuieli. In rest, asa cum ti-au spus si cei dinainte depui rectificative la fiecare luna pentru fiecare obligatie si declaratie 710 pentru bugetul general consolidat. E cea mai neplacuta lucrare sa faci rectificative, dar nu ai cale de intors.



#6 georgi30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2007 - 11:18 AM

Vezi postareaCotuna, la Mar 19 2007, 10:09 PM, a spus:

Faci declaratii rectificative la fiecare luna in care vei modifica doar centralizatorul deoarece iti sunt afectate doar contributiile angajatorului, iar de virat si inreg in conta o faci in luna februarie a.c.
Dar nu inteleg care este problema? De ce esti disperata?


Da, multumesc, asta priveste prima problema...Insa, cefac cu ce-a de a doua...cu sumele virate in plus, cum inregistrez in conta...?Declaratiile??Sunt disperata, pentru nimeni nu stie sa ma indrume, nimeni nu s-a intilnit cu o astfel de situatie...Pe sefa contabila o doare in fund...ma lasa sa ma zbat singura , ba chiar o stresez cind ma duc s-o mai intreb ...Imi vine sa o las balta, asa cum merita, mai ales ca toata nebunia asta este din vina altuia...
georgi30






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL