Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctr. de munca asociat si/sau administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


ctr. de munca asociat si/sau administrator

75 replies to this topic

#41 Bleic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:iasi

Postat 23 January 2007 - 05:34 PM

daca dadeai o cautare, ce bine era... pana acum stiai deja cum e cu L441 care modifica L31/1990, cum e cu contractele administratorilor de firme... eheeee :wink:
[/quote]

dac am observat bine legea , se refera la societatile pe actiuni modificarea cu administratoru salariat nu la SRL-uri :lostit (13):



#42 ANA MARIA MIHAI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 January 2007 - 05:21 PM

La inceputul anului s-a infiintat un SRL avand 3 asociati, din care unul este administrator. Administratorul doreste sa devina angajat. De ce acte am nevoie la ITM? Cine semneaza contractul individual de muna? Va multumesc.




#43 chram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2007 - 10:11 PM

Vezi postareaANA MARIA MIHAI, la Jan 24 2007, 05:21 PM, a spus:

La inceputul anului s-a infiintat un SRL avand 3 asociati, din care unul este administrator. Administratorul doreste sa devina angajat. De ce acte am nevoie la ITM? Cine semneaza contractul individual de muna? Va multumesc.

La ITM ai nevoie de contractul de munca semnat de unul dintre asociati.



#44 AMC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 February 2007 - 02:27 PM

A venit acum dir. gen.exec. si mi-a spus ca directorii din S.A. -uri trebuie sa-si dea demisia, conf. noilor modif. la Leg. 31. Stie cineva ceva? Ma poate ajuta cineva? Dir.Gen mi-a spus ca se lasa si cu detentie. Este adevarat? :lostit (13): :pullhair:



#45 AMC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 February 2007 - 02:44 PM

Buna ziua. Sunt mai noua. Chiar daca ma repet mai intreb o data. Stiti ceva de o modificare a Leg.31/90 care se refera directorii angajati cu, contract de munca? Eu stiam ca Administratorii nu au voie sa incheie un contract de munca cu societatea. Acum am auzit ca nici directorii nu mai au voie sa fie incadrati cu contract de munca. Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns. :lostit (13):



#46 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2007 - 12:26 AM

Vezi postareaAMC, la Feb 23 2007, 12:27 AM, a spus:

A venit acum dir. gen.exec. si mi-a spus ca directorii din S.A. -uri trebuie sa-si dea demisia, conf. noilor modif. la Leg. 31. Stie cineva ceva? Ma poate ajuta cineva? Dir.Gen mi-a spus ca se lasa si cu detentie. Este adevarat? :lostit (13): :pullhair:

Acum vreo 2 zile am auzit la stiri de problema asta. Directorii de S.A.-uri nu mai au voie sa fie si angajati firma respectiva.


Vezi postareaAMC, la Feb 23 2007, 12:44 AM, a spus:

Buna ziua. Sunt mai noua. Chiar daca ma repet mai intreb o data. Stiti ceva de o modificare a Leg.31/90 care se refera directorii angajati cu, contract de munca? Eu stiam ca Administratorii nu au voie sa incheie un contract de munca cu societatea. Acum am auzit ca nici directorii nu mai au voie sa fie incadrati cu contract de munca. Va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns. :frusty:

Daca este director si administrator nu are voie sa aiba ctr de munca. Daca este doar director si nu este la .... S.A. poate sa ramana in continuare cu carte de munca.
varianta cu director fara carte de munca este valabila doar ptr S.A-uri, cel putin asa au dat astia la TV.
kathy



#47 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2007 - 01:58 PM

Katty am intrebat la ITM referitor la directori si administratori si este valabila doar pentru SA-uri. Acum eu la rindul meu am o intrebare este obligatoriu calcularea coeficientilor la salariul minin?De exemplu angajat sofer cum este considerat calificat comform permisului?In ianuarie nu am calculat coeficientii credeti ca este o problema?Pot din februarie sa vin cu modificarea la salariul minin adaugind coeficientii?Este putin cam greu fiindca de exemplu ca si agent comercial ce calificare necesita?Ca sef magazin la fel.



#48 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2007 - 03:18 PM

Vezi postareaClaudiaNicu, la Feb 24 2007, 11:58 PM, a spus:

Katty am intrebat la ITM referitor la directori si administratori si este valabila doar pentru SA-uri. Acum eu la rindul meu am o intrebare este obligatoriu calcularea coeficientilor la salariul minin?De exemplu angajat sofer cum este considerat calificat comform permisului?In ianuarie nu am calculat coeficientii credeti ca este o problema?Pot din februarie sa vin cu modificarea la salariul minin adaugind coeficientii?Este putin cam greu fiindca de exemplu ca si agent comercial ce calificare necesita?Ca sef magazin la fel.

Gasesti in COR 2007 calificarile si ce studii sunt necesare ptr fiecare in parte. Coeficientii se aplica ptr persoane incadrate in functii ptr care conditia de pregatire este .....
kathy



#49 danacretu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 11 March 2007 - 12:19 PM

Daca intr-un SRL cu asociat unic administratorul este cetatean strain poate acesta sa se asigure prin contractd e asigurare?Mentionez ca acesta nu este angajat si nu cotizeaza in alta tara.Multumesc anticipat celor ce imi dau o solutie.



#50 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 March 2007 - 09:27 AM

Buna ziua! am o intrebare.
firma x are 2 asociati.
1 dintre ei, taman administratorul tb angajat pe firma.
pot sa-i semnez eu (in calitate de salariat al firmei x) contractul de munca? (cu mentiunea ca in fisa postului imi trece printre toate cele si calitatea de a angaja personal).



#51 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 March 2007 - 10:36 AM

sa presupunem ca ai fi incadrata pe postul de menajera sau personal de curatenie (ca sa nu zic femeie de servici :pullhair: ); in acest caz ai putea sa semnezi la angajator? sincer, cred ca o simpla numire sau imputernicire din partea asociatului, nu rezolva treaba. De ce atunci, s-a mai schimbat legea societatilor comerciale, daca actul de angajare (care presupune anumite responsabilitati la un anumit nivel) poate fi savarit de oricine, oricum si mai ales in afara unei legi? Cred ca a angaja personal, presupune un anumit nivel de pregatire profesionale si in final un contract de administrare si/sau de management pe probleme de administrare, personal, executie etc.
cu alte cuvinte, nu te baga undeva doar pt ca pare roz si ceva nou si da bine la CV !!! Cerceteaza mai intai si apoi actioneaza. Succes.

p.s. mai simplu se rezolva asa: se revoca din functia de administrator asociatul nr.1, aceasta calitate o preia asociatul 2, si in final 2 il angajeaza pe 1 (sau tu te-ai gandit sa-i ajuti :pullhair: ). Toate acestea se rezolva prin act aditional si inreg la reg com.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 16 March 2007 - 10:38 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#52 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 March 2007 - 10:56 AM

stiamde act aditional inreg la reg comertului...dar am zis ca poate o rezolv mai usor, avand in vedere ca eu sunt angajata pe post de economist, ceea ce presupune contabilitate si resurse umane, ca deh...asta-i romania. problema este mai complexa in sensul asoc 1 divorteaza de asoc 2.....etc. si nu va fi unic asociat, pt ca va lua pe altcineva asociat.

Aceasta postare a fost editata de andreea: 16 March 2007 - 10:59 AM




#53 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 17 March 2007 - 02:41 PM

Scuze pentru faptul ca revin la aceeasi problema care s-a mai discutat, dar am unele nelamuriri.

O firma care are asociat unic acesta doreste sa se angajeze cu carte de munca, desi cred ca legea nu admite acest lucru. Care este o alta forma de angajare care sa-i permita sa-si faca vechime in munca? Cred ca mai e posibilitatea incheierii unui contract de asigurare la cnpas care se incheie pe o suma stabilita pt care el plateste in mod individual si lunar - trimestrial sau anual o asigurare corespunzator sumei asigurate. E drept ce spun eu? Ar mai fi o alta posibilitate?

A doua situatie este pentru o firma cu doi asociati. Unul din ei e administrator dar celalalt, care e asociat ar putea primi o indemnizatie lunara? Daca da, care este modalitatea pas cu pas pentru ca nu am mai avut asemenea situatii si ce contributii se platesc?
Va multumesc mult.



#54 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 06:18 PM

Are dreptate Bleic!

Vezi postareageorge75, la Jan 12 2007, 08:35 AM, a spus:

La indemnizatia administratorului nu plateste si firma 7% sanatate ?

NU!



#55 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 06:37 PM

Vezi postareacrisstina, la Mar 17 2007, 02:41 PM, a spus:

Scuze pentru faptul ca revin la aceeasi problema care s-a mai discutat, dar am unele nelamuriri.

O firma care are asociat unic acesta doreste sa se angajeze cu carte de munca, desi cred ca legea nu admite acest lucru. Care este o alta forma de angajare care sa-i permita sa-si faca vechime in munca? Cred ca mai e posibilitatea incheierii unui contract de asigurare la cnpas care se incheie pe o suma stabilita pt care el plateste in mod individual si lunar - trimestrial sau anual o asigurare corespunzator sumei asigurate. E drept ce spun eu? Ar mai fi o alta posibilitate?

A doua situatie este pentru o firma cu doi asociati. Unul din ei e administrator dar celalalt, care e asociat ar putea primi o indemnizatie lunara? Daca da, care este modalitatea pas cu pas pentru ca nu am mai avut asemenea situatii si ce contributii se platesc?
Va multumesc mult.

Asociatul unic poate fi salariat daca nu este si administrator. Daca este si administrator, poate beneficia de o indemnizatie de administrator.

Daca exista doi asociati, unul dintre ei fiind administrator, doar cel care e administrator poate primi o indemnizatie de administrator, celalalt poate fi doar salariat!



#56 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 07:02 PM

Se putea preciza clar in lege ca administratorul unic nu poate fi salariat! Dar nu se precizeaza! Totusi, din lege rezulta faptul ca administratorul unic nu poate fi salariat daca este asociat unic! Intrebare: Daca administratorul unic este asociat, dar nu unic, poate fi salariat? Legea nu are nici o prevedere in acest sens, logica spune ca nu se poate!



#57 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 07:11 PM

Vezi postareasubsemnatul, la Mar 21 2007, 07:02 PM, a spus:

Se putea preciza clar in lege ca administratorul unic nu poate fi salariat! Dar nu se precizeaza! Totusi, din lege rezulta faptul ca administratorul unic nu poate fi salariat daca este asociat unic! Intrebare: Daca administratorul unic este asociat, dar nu unic, poate fi salariat? Legea nu are nici o prevedere in acest sens, logica spune ca nu se poate!

Caz interesant:
O firma are 2 asociati, 2 administratori si 2 salariati! Acum vine partea interesanta: Fiecare dintre cei 2 asociati este administrator si salariat! Ce credeti? Se poate?



#58 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 21 March 2007 - 07:17 PM

Cu siguranta se poate ceva de genul: O firma are 2 asociati, 2 administratori si un salariat; unul dintre asociati este si administrator si salariat, iar celalalt asociat este si administrator!



#59 steluta74

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 March 2007 - 10:42 AM

Sunt asociat unic si administrator al unei societati. Cf. modificarilor aduse legii cintabilitatii, va trebui sa ma angajez-sunt economist si tin evidenta firmei? Nu voi pute fi asociat unic, administrator si salariat. Cum sa procedez? Imi angajez un administrator?
Multumesc anticipat !



#60 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 22 March 2007 - 07:36 PM

Vezi postareasteluta74, la Mar 22 2007, 10:42 AM, a spus:

Sunt asociat unic si administrator al unei societati. Cf. modificarilor aduse legii cintabilitatii, va trebui sa ma angajez-sunt economist si tin evidenta firmei? Nu voi pute fi asociat unic, administrator si salariat. Cum sa procedez? Imi angajez un administrator?
Multumesc anticipat !

In conditiile actuale, nu te poti angaja, dar iti poti da o indemnizatie de administrator! Daca vrei neaparat sa te angajezi, iti trebuie inca un administrator!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL