Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IMPOZIT DIVIDENDE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


IMPOZIT DIVIDENDE

119 replies to this topic

#81 ciobanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 299 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:slobozia

Postat 14 December 2006 - 09:52 AM

Vezi postarealilianarodica, la Oct 25 2005, 06:51 PM, a spus:

termenul de plata 25dec al anului
Termenul nu este 31 dec al anului urmator?
ada



#82 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 14 December 2006 - 01:32 PM

Vezi postareaciobanu, la Dec 14 2006, 09:52 AM, a spus:

Vezi postarealilianarodica, la Oct 25 2005, 06:51 PM, a spus:

termenul de plata 25dec al anului
Termenul nu este 31 dec al anului urmator?
Majorarile de 0,1% pe zi, se aplica numai la debitele catre bugetele statului, deci in cazul tau numai la impozitul pe dividendele din anul 2005, neachitat pana la 31.12.2006. Dividendele catre asociati, actionari le dai cand ai bani si fara majorari, daca nu ai prevazut undeva prin statut de aceste majorari.




#83 riciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 December 2006 - 08:34 PM

am de platit dividende pe 2005 in valoare de 35000 ron catre pers fizica. impozitul este 16% si stiu ca trebuie sa il platesc pana la sfarsitul lui dec 2006 dar nu stiu cand trabuie sa depun declaratia????? in noiembrie si platesc pana pe 25 dec sau in declaratia din decembrie? banii nu s-au ridicat pana la momentul de fata
va rog ajutor



#84 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 08:55 PM

Vezi postareariciu, la Dec 14 2006, 08:34 PM, a spus:

am de platit dividende pe 2005 in valoare de 35000 ron catre pers fizica. impozitul este 16% si stiu ca trebuie sa il platesc pana la sfarsitul lui dec 2006 dar nu stiu cand trabuie sa depun declaratia????? in noiembrie si platesc pana pe 25 dec sau in declaratia din decembrie? banii nu s-au ridicat pana la momentul de fata
va rog ajutor

impozitul se plateste pana la sf anului 2006(indiferent daca se platesc sau nu se platesc dividendele) si trebuie declarat in Decl 100 pe luna dec , cu termen de depunere 25.01.2007



#85 Ioan P.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 16 December 2006 - 03:52 PM

Numai daca nu le achita dividendele in anul 2006 termenul este de 31.12.2006. Daca le achita in dec 2006 atunci term este 25.01.2007.

"Art. 67. - (1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sume primite ca urmare a deținerii de titluri de participare la fondurile închise de investiții, se impun cu o cotă de 10% din suma acestora. Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice o dată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-a aprobat bilanțul contabil, termenul de plată a impozitului pe dividende este până la data de 31 decembrie a anului respectiv. "
Ioan Butariu
expert contabil



#86 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 17 December 2006 - 03:11 PM

ciobanu are dreptate ,termenul de plata este 31 decembrie 2006 pt divid datorate pt anul 2005
(de exemplu)
!!



de citit!!!!



Declararea si retinerea impozitului pe dividende


Art. 36. - (1) O persoana juridica romana care plateste dividende catre o persoana juridica romana are obligatia sa retina, sa declare si sa plateasca impozitul pe dividende, retinut catre bugetul de stat, astfel cum se prevede in prezentul articol.
(2) Impozitul pe dividende se stabileste prin aplicarea unei cote de impozit de 10% asupra dividendului brut platit catre o persoana juridica romana.
(3) Impozitul pe dividende care trebuie retinut se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul. In cazul in care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.
(4) Prevederile prezentului articol nu se aplica in cazul dividendelor platite de o persoana juridica romana unei alte persoane juridice romane, daca beneficiarul dividendelor detine minimum 15%, respectiv 10%, incepand cu anul 2009, din titlurile de participare ale acesteia la data platii dividendelor, pe o perioada de 2 ani impliniti pana la data platii acestora. Prevederile prezentului alineat se aplica dupa data aderarii Romaniei la Uniunea Europeana.
(5) Cota de impozit pe dividende prevazuta la alin. (2) se aplica si asupra sumelor distribuite fondurilor deschise de investitii.*
__________
*Articolul a fost modificat prin art. I pct. 24 din Legea nr. 343/2006.
ocoleanui



#87 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 18 December 2006 - 01:32 PM

Vezi postareaioanadrian, la Oct 25 2005, 05:31 PM, a spus:

va rog sa-mi spuneti daca pt.impozitul pe dividende neachitat se platesc dobanzi si penalitati.

daca da care sunt cuantumul lor.

care este termenul legal de virare al impozitului de la data evidentierii acestuia in contabilitate?

ideal ar fi sa -l evidentiezi in momentul ridicarii dividendelor si se achita pana la data de 25 a lunii urmatoare ridicarii dividendelor;daca l-ai evidentiat la repartizarea din profit pe dividende pana la sfarsitul anului daca nu s-au ridicat dividende



#88 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 18 December 2006 - 03:23 PM

Din cate stiu se platesc 0,1%/zi, dar este retinere la sursa si sa nu fie si alte probleme.
iuliana



#89 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 18 December 2006 - 04:44 PM

Vezi postarealyv, la Dec 8 2006, 11:47 AM, a spus:

Nu mai e nimeni in situatia asta cu italieni asociati? Nu stiu daca am procedat corect. Inca nu am platit impozitul.
Ma enerveaza italianul asta cu firma cu tot.
Am aici o nelamurire cu dubla impunere intre state. Concret . O firma cu unic cetatean strain ITALIAN . Anul 2005 l-a incheiat cu profit. A hotarat sa-l repartizeze pe dividende. Acuma am impozitat dividendele cu 16% . Am procedat corect? Sau este ceva cu dubla impunere(italia)?



#90 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2006 - 05:43 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Dec 17 2006, 03:11 PM, a spus:

Declararea si retinerea impozitului pe dividende

Art. 36. -
......
(3) Impozitul pe dividende care trebuie retinut se declara si se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se plateste dividendul. In cazul in care dividendele distribuite nu au fost platite pana la sfarsitul anului in care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plateste pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.
Eu am facut un OP pt impozitul pe divid. 2005 ridicate INTEGRAL in dec. 2006, am selectat poz. 23 din lista (divid. distribuite unei PF) am dat la "per de raportare (LLAA)" 1206 si programul A selectat automat data scadenta ca fiind 31122006 , NU 25012007 !!!

asa ca, ATENTIE !! :wink:



#91 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 26 December 2006 - 07:13 PM

Salutare si Craciun Fericit !!!
Am repartizat din profit dividente in anul 2005 si nu au fost platite pana in prezent. Nici nu le-am declarat pe nicaieri pana acum. Cum pot sa rezol problema ?



#92 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2006 - 07:19 PM

citeste aproape tot acest topic ... vei gasi rasp. la problema ta.



#93 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 27 December 2006 - 11:23 AM

Multumesc pentru sfat ALUPEI OTILIA. Am gasit ce cautam . Multumesc mult si un sfarsit de an cat mai bun. La multi anil.



#94 ginoche

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 December 2006 - 04:47 AM

Am urmatoarea problema si as dori daca se poate un sfat:

Am declarat impozitul pe dividende la luna noiembrie, dar plata efectiva atat a dividendelor cat si a impozitului pe dividende s-a facut pe 27 decembrie.
As vrea sa depun o rectificativa in 03 ianuarie 2007, pentru ca imi trebuie Certificatul de atestare fiscala si nu vreau sa apar cu datorii. E bine? Sau se considera ca ultima zi de plata prima zi lucratoare dupa 25 decembrie si atunci nu ma mai complic?

Va multumesc!



#95 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 December 2006 - 12:11 PM

Vezi postareaginoche, la Dec 28 2006, 04:47 AM, a spus:

Am urmatoarea problema si as dori daca se poate un sfat:

Am declarat impozitul pe dividende la luna noiembrie, dar plata efectiva atat a dividendelor cat si a impozitului pe dividende s-a facut pe 27 decembrie.
As vrea sa depun o rectificativa in 03 ianuarie 2007, pentru ca imi trebuie Certificatul de atestare fiscala si nu vreau sa apar cu datorii. E bine? Sau se considera ca ultima zi de plata prima zi lucratoare dupa 25 decembrie si atunci nu ma mai complic?

Va multumesc!


ESTI IN TERMEN SI IN 27.12 prima zi lucratoare dupa sarbatori
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#96 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 05 January 2007 - 10:34 AM

impozitul pe dividende se inregistreaza ca stopaj la sursa. 457=446,nu?



#97 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 January 2007 - 10:57 AM

Stopajul la sursa consta in retinerea si varsarea impozitului datorat statului de catre o terta persoana.
457=446-retinerea din dividendele brute a impozitului pe dividende.



#98 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 January 2007 - 11:22 AM

Dupa ce am postat raspunsul, mi-am dat seama ca altfel trebuia formulat.Ar fi foarte bine, daca am putea modifica mesajele,macar in ziua respectiva postarii.



#99 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 January 2007 - 11:49 AM

Poti sa le modifici pe loc , daca vrei, apasand pe butonul editare



#100 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 April 2007 - 11:41 AM

Am si eu cateva intrebari:
1. Are cineva un model de hotarare a asociatilor privind repartizarea profitului?
2. Se mai calculeaza si 6,5% sau altceva, in afara de impopzit pe dividende? Daca da, cum se calculeaza si se raporteaza?
3. Stiu ca impozitul pe divid se raporteaza in decl 100, dar dividendele nete incasate de administrator unde se raporteaza si pana cand?
Mii de multumiri.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL