Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Data nir?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Data nir?!

1 reply to this topic

#1 Un_catel_simpatic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Capitala tuicii din Romania

Postat 26 April 2007 - 11:51 AM

Am si eu o nelamurire: ce data trebuie sa trec pe Nota de receptie(NIR)? Data de pe factura sau data platii?NIR-ul se face cand intra materialele in unitate.
Foarte putine firme dau marfa daca nu exista dovada platii. In cazul institutiilor publice, trebuie sa duci extrasul de cont din ziua in care ai platit materialele(unele firme chiar mi-au scris asta pe facturi "Se livreaza dupa confirmarea extrasului"). Doar firmele mici sau cele de la care cumperi des iti dau marfa pe ochi frumosi(si trebuie sa ii al naibii de frumosi :smile: ). Ca marile magazine nici nu vor sa auda de asa ceva.
Deci, cat de corect este daca fac NIR-ul cu data platii?
Doi beţivi, la bar, fac conversaţie:
- Câinele tău muşcă?
- Nu, niciodată!
- Atunci cum poate să mănânce?



#2 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 27 April 2007 - 08:30 AM

Vezi postareaUn_catel_simpatic, la Apr 26 2007, 12:51 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire: ce data trebuie sa trec pe Nota de receptie(NIR)? Data de pe factura sau data platii?NIR-ul se face cand intra materialele in unitate.
Foarte putine firme dau marfa daca nu exista dovada platii. In cazul institutiilor publice, trebuie sa duci extrasul de cont din ziua in care ai platit materialele(unele firme chiar mi-au scris asta pe facturi "Se livreaza dupa confirmarea extrasului"). Doar firmele mici sau cele de la care cumperi des iti dau marfa pe ochi frumosi(si trebuie sa ii al naibii de frumosi :tongue: ). Ca marile magazine nici nu vor sa auda de asa ceva.
Deci, cat de corect este daca fac NIR-ul cu data platii?


Faci NIR-ul cu data in care intra materialele in magazie, chiar daca ai platit inainte. Eu, de obicei, nir-ul il fac cu data facturii, pentru ca de la majoritatea firmelor luam marfa pe ochi frumosi :smile:
Bineinteles ca si platim...

ADITA






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL