Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Controale peste controale (Garda, Administratie)... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Controale peste controale (Garda, Administratie)...

32 replies to this topic

#1 doru_c2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 November 2006 - 10:40 AM

Este posibil sa am la aceeasi societate intr-un an 2 controale de la garda si 2 de la Administratie? Cum vedeti acest lucru? Este normal ce mi se intampla in conditiile in care alte societati n-au avut nici un control de la infiintare de la aceste doua institutii? Ce parare aveti?



#2 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 22 November 2006 - 10:52 AM

eu am avut la o firma 2 controale de la garda pe anul 2006
Am auzit ca ar trebui sa te lase in pace urmatorii ani daca au venit de doua ori intr-un an in control
Acum... nu se stie niciodata...
Oricum firmele care nu au fost controlate deloc nu vor scapa in nici un caz
E mai bine sa vina mai des ca scapi mai usor decat sa vina mai rar, ca atunci te ia la purificat si nu sunt iertatori deloc :thumbup:

ramy



#3 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 22 November 2006 - 10:53 AM

:lostit (13):
In atributiile Garzii Financiare instra controlul inopinant . Adica , pot veni si de 3 ori pe zi daca lor li se pare ca trebuie :thumbup:
In controalele obisnuie , data fiind termenul de prescriere de 6 luni pentru cele mei multe din lucrarile contabile primare , vin de regula la fiecare 6 luni . Sau nu vin deloc , daca firma nu li se pare interesanta .
Administratia , are alta " felie" de control : taxe , fiscalitate . Si ei pot sa vina in control cel putin trimestrial .
Dupa mine , cu cat vin mai des , cu ata mai bine . Pt ca , un control partial nu prea se baga peste controalele anterioare , asa ca daca au de controlat doar 3 luni , nu stau pe capul meu mai mult de 2-3 zile :biggrin:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2006 - 07:27 PM

Vezi postareaggf, la Nov 22 2006, 10:53 AM, a spus:

In controalele obisnuie , data fiind termenul de prescriere de 6 luni pentru cele mei multe din lucrarile contabile primare , vin de regula la fiecare 6 luni .
te rog mult zi-mi baza legala pt. termenul asta de 6 luni !! nu-mi amintesc deloc... desi am beneficiat de acest termen la un control de la garda in 2002 si atunci parca nu era codul de procedura fiscala... hmmm ??

plsss, lumineaza-ma ! :biggrin:



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 December 2006 - 08:31 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Dec 26 2006, 05:27 PM, a spus:

Vezi postareaggf, la Nov 22 2006, 10:53 AM, a spus:

In controalele obisnuie , data fiind termenul de prescriere de 6 luni pentru cele mei multe din lucrarile contabile primare , vin de regula la fiecare 6 luni .
te rog mult zi-mi baza legala pt. termenul asta de 6 luni !! nu-mi amintesc deloc... desi am beneficiat de acest termen la un control de la garda in 2002 si atunci parca nu era codul de procedura fiscala... hmmm ??

plsss, lumineaza-ma ! :biggrin:

-nu cred ca este normal sa vina de 2 ori pe an , plus ca garda la mine a venit numai dupa o sesizare dar adm financ de ce sa vina?
- si nu vine la toate societatile, am societate infiintata in 1993 si nu a venit niciodata , cred ca depinde de domeniul de actvitate si de cifra de afaceri.
- acum mai conteaza si faptul ca daca ati fost "mos craciun" logic vin mai des :lostit (13):
- adm financ nu vine decat la returnari de tva, cel putin asa a venit la mine in 10 ani.

-eu am cateva soc si nu am prea multe probleme decat atunci cand reglez fisa sintetica la adm financ unde le fac varza, daca le depun nu sant inregistrate si atunci incepe distractia :thumbup:

- as dori sa aflu daca se poate de ce au venit cei de la adm financ :wink:
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 December 2006 - 10:00 AM

Pt. Otilia: OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.



#7 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 27 December 2006 - 11:34 AM

Fisa sintetica de la admn. financiara este obligatorie? In afara de faptul ca este necesara...



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2006 - 04:59 PM

Vezi postareactc, la Dec 27 2006, 10:00 AM, a spus:

Pt. Otilia: OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.
sar'-'naaaaaa :thumbup:



#9 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 05 June 2007 - 04:33 PM

fiti atenti, am auzit ca administratiile financiare vor veni in control la toate firmele care au depus 390 pt. a verifica corelatiile dintre jurnale, 390 si intrastat. Sectorul 1, cel putin, a inceput deja controalele.



#10 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 06 June 2007 - 06:07 AM

Ei, la toate firmele! La toate firmele la care sunt necorelari intre decontul de tva si declaratia 390 poate....oricum, daca ar fi asa cum spui tu, vreo 10 ani ar avea ocupatie domnii....si ne-ar scuti de alte controale :biggrin:



#11 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 June 2007 - 09:13 AM

am o prietena care are o firma in sectorul 6 la care au venit ieri in control si nu au gasit necorelari. au spus ca o sa vina la toate firmele, dar ca nu sunt pusi pe amenzi.



#12 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 06 June 2007 - 09:55 AM

[quote name='onuta' date='Jun 6 2007, 10:13 AM' post='133156']


La Oradea , au inceput saptamana trecuta



#13 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 06 June 2007 - 10:01 AM

si eu am avut control in cta, dar am trecut din greseala in 390 in loc de A-achizitii la T-triunghiulara, am rezolvat*-o prin rectificativa.
cand am fost la admin fin erau date deoparte toate necorelarile si urmau sa fie verificate.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2007 - 11:07 AM

Vezi postareaonuta, la Jun 6 2007, 10:13 AM, a spus:

... dar ca nu sunt pusi pe amenzi.
in sfarsit aplica si ei, cu adevarat, unul din cele 2 scopuri ale unei inspectii fiscale, acela de INDRUMARE (celalalt fiind de control). :smile:



#15 migo_always

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 June 2007 - 11:22 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jun 6 2007, 12:07 PM, a spus:

Vezi postareaonuta, la Jun 6 2007, 10:13 AM, a spus:

... dar ca nu sunt pusi pe amenzi.
in sfarsit aplica si ei, cu adevarat, unul din cele 2 scopuri ale unei inspectii fiscale, acela de INDRUMARE (celalalt fiind de control). :smile:

Legat de controale am si eu mare nevoie de ajutor. Am un PV de control de la vama prin care trebuie sa platesc comision vamal si TVA in plus si nu stiu cum sa-l inregistrez. Multumesc.



#16 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 June 2007 - 04:22 PM

Si eu am avut control pe d390.
Am constatat ca stiu mai putine ca mine.. :smile:



#17 Guest_f1cvb_*

  • Guests

Postat 11 February 2008 - 01:55 PM

Am citit un articol,si vi-l, aduc si voua in atentie ,este la link-ul urmator :
http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1770...Hash=57d56e1b3e

Sper, ca nu am incalcat nici o regula ,mai am un avertisment,daca da,scuze! :tongue:



#18 cristianbe70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 July 2008 - 10:44 AM

Suntem o societate cu o cifra de afaceri mare si care vireaza impozite,taxe si tva lunar aproximativ 2 milioane de ron.Avem un control de la administratia financiara care sustine urmatoarele:
*in luna iulie 2006 am depus o declaratie rectificativa 710 deoarece la luna aprilie 2006 in urma unei inversiuni s-a declarat si s-a platit impozit pe venitul din salarii mai putin cu 540 ron.
*am virat banii si accesoriile iar doamnele de la administratie sustin ca pentru aceea suma ,in perioada aprilie iulie am inregistrat obligatii bugetare restante ,drept urmare nu aveam voie conform oug 79/2001 sa acord tichete de masa,drept urmare sunt cheltuieli nedeductibile(100000 lunar) drept urmare imginati-va implicatii, in acel an,2006, nu a fost platit corect impozitul pe profit,rezulta ca si in perioada aprilie 2007 decembrie 2007 sunt restantier si ... lantul slabiciunilor.Daca aveti vreun sfat bun,sau definitia legala a obligatiilor bugetare restante v-as fi profund recunoscator.

Cu stima,



#19 delia draghia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 July 2008 - 08:23 AM

Dar, OUG 79/2001 NU se aplica si firmelor private. Sunteti firma cu capital de stat???
D-nele fac referire la art.15, este corect daca sunteti bugetari si nu aveti inlesniri la plata.



#20 trading77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2009 - 04:06 PM

Am si eu o rugaminte, stie cineva care sunt sanctiunile pentru necompletarea de catre furnizor a tuturor datelor de pe o factura (data expeditiei)?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL