Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#81 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 08 June 2007 - 01:19 PM

Eu chiar nu cred ca jurnalele de vanzari si cumparari nu trebuie sa coincida cu declaratia 394, din urmatoarele motive:
- Pentru livrarile catre persoane fizice este acolo un camp frumusel intitulat Cod de identificare fiscala furnizor (are maxim 10 caractere pe cand CNP are 13 caractere).
- Pentru achizitiile de la persoanele fizice la fel.
Oricum eu zic sa nu ne agitam prea tare ca pana in 25 iulie se mai schimba programul.
ADITA



#82 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 08 June 2007 - 01:25 PM

Vezi postareaandreea, la Jun 8 2007, 01:07 PM, a spus:

eu astept cu interes ca firma de la care am programul de contabilitate sa mai bage un up-date cu declaratia 394. sper sa fie in timp util...oricum au 1 luna la dispozitie..... cat despre onor MF....daca le listam jurnalele de vanzari si cumparari de ce nu e bine? ca oricum e acelasi lucru.....sau poate ma insel eu...dar sunt mica, inca si am timp sa invat.. :smile:
Pai nu prea o sa corespunda, ca eu de exemplu in jr.vanzari am -scutite cu drept de deducere si nu am tva , ca facturez cu taxare inversa. Deci nu prea am ce declara la vanzari!Sau ceva nu inteleg? :tongue:




#83 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 08 June 2007 - 01:38 PM

Vezi postareaandreea, la Jun 8 2007, 02:07 PM, a spus:

eu astept cu interes ca firma de la care am programul de contabilitate sa mai bage un up-date cu declaratia 394. sper sa fie in timp util...oricum au 1 luna la dispozitie..... cat despre onor MF....daca le listam jurnalele de vanzari si cumparari de ce nu e bine? ca oricum e acelasi lucru.....sau poate ma insel eu...dar sunt mica, inca si am timp sa invat.. :smile:


Pentru ca jurnalele ar trebui incarcate manual in baza de date a MF iar asta ar insemna o munca titanica si o armata de operatori .
Pentru ca in jurnale ai si livrari/achizitii catre/de la neplatitori de TVA , iar acestia nu prezinta interes pt MF .

Am descarcat azi declaratie si am incarcat o parte din operatiuni , nu-i mare filozofie , mai ales daca ai o baza de date bine pusa la punct . Iar daca programul de conta poate fi updatat pentru cu respectiva declaratie , cu atat mai bine .



#84 alazar4801ro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 June 2007 - 01:47 PM

dar chitantele de la Posta?.....pentru la alea deducem TVA-ul.....si nu sunt facturi
[/quote]

unde scrie ca se deduce TVA de pe chitantele de la Posta ? (era specificat in 345/2002 care e abrogata)... daca este stipulat in legislatia in vigoare m-ar interesa si pe mine (la fel pt. celelalte: cartele telefonice etc.)



#85 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 08 June 2007 - 07:38 PM

Vezi postareabibilica, la Jun 7 2007, 08:24 PM, a spus:

Vezi postareanaiman_a, la Jun 7 2007, 08:10 PM, a spus:

Deci pana la urma , bonurile de benzina se inregistreaza in lista achizitiilor ?
Se trec doar facturile.

multumesc
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#86 Roxana Serdici

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 June 2007 - 08:35 PM

Emit in jur de 50.000 facturi pe luna si primesc cam 3.000 pe luna. Ce ma fac? La vanzari e ok, am Ro in sistem si este corect, dar la achizitii doamne ajuta....... Iar pe langa achizitiile normale (acele 3000 facturi) mai am si sute de furnizori (mici) din deconturile angajatilor.
Probabil imi va lua saptamani bune sa fac aceasta declaratie. Si mai trebuie sa fie si depusa fizic, pe hartie. Cred ca imi trebuie vreo 10 topuri de hartie.



#87 LucianVH

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 June 2007 - 04:21 PM

Dar cica se depune numai prima pagina nu? si zice ca se verifica la Finante doar structura, ca n-or sa ne purece la cozile care probabil se vor face ...


Vezi postareaRoxana Serdici, la Jun 9 2007, 08:35 PM, a spus:

Emit in jur de 50.000 facturi pe luna si primesc cam 3.000 pe luna. Ce ma fac? La vanzari e ok, am Ro in sistem si este corect, dar la achizitii doamne ajuta....... Iar pe langa achizitiile normale (acele 3000 facturi) mai am si sute de furnizori (mici) din deconturile angajatilor.
Probabil imi va lua saptamani bune sa fac aceasta declaratie. Si mai trebuie sa fie si depusa fizic, pe hartie. Cred ca imi trebuie vreo 10 topuri de hartie.




#88 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 June 2007 - 05:08 PM

Chitantele de posta nu dau dreptul la deducerea TVA (OMFP 226/2006). Trebuie sa solicitati factura. Desi a fost greu, am reusit sa-i fac pe cei de la posta sa respecte aceasta regula.



#89 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2007 - 06:18 PM

Vezi postareaalazar4801ro, la Jun 8 2007, 01:47 PM, a spus:

unde scrie ca se deduce TVA de pe chitantele de la Posta ? (era specificat in 345/2002 care e abrogata)... daca este stipulat in legislatia in vigoare m-ar interesa si pe mine (la fel pt. celelalte: cartele telefonice etc.)


se poate deduce TVA de pe chitantele de posta, pt ca au o lege speciala, scrie in coltul din stanga jos al chitantei. Si daca cauti legea prevazuta acolo ai sa vezi ca asa este, nu stiu acum nr lor. Evident, din prudenta, multi nu o fac.
uite, scrie omfp 1849/2003, hg 831/1997, omfp 989/2002 si omfp 1060/2004 - unul din ele



#90 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 10 June 2007 - 06:43 PM

Vezi postareamihavesa, la Jun 10 2007, 07:18 PM, a spus:

Vezi postareaalazar4801ro, la Jun 8 2007, 01:47 PM, a spus:

unde scrie ca se deduce TVA de pe chitantele de la Posta ? (era specificat in 345/2002 care e abrogata)... daca este stipulat in legislatia in vigoare m-ar interesa si pe mine (la fel pt. celelalte: cartele telefonice etc.)


se poate deduce TVA de pe chitantele de posta, pt ca au o lege speciala, scrie in coltul din stanga jos al chitantei. Si daca cauti legea prevazuta acolo ai sa vezi ca asa este, nu stiu acum nr lor. Evident, din prudenta, multi nu o fac.
uite, scrie omfp 1849/2003, hg 831/1997, omfp 989/2002 si omfp 1060/2004 - unul din ele



Daca ai sa citesti anexa 1 la OMFP 2226 ai sa vezi ca nu mai ai voie sa folosesti chitanta de posta pentru deducerea TVA.S-a abrogat acel ordin care le dadea chitantelor de posta un regim special in sensul deducerii TVA-ului de pe ele.



#91 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 11 June 2007 - 07:21 AM

Vezi postareacristina5859, la Jun 8 2007, 11:46 AM, a spus:

25 iulie !


multam'



#92 CatalinC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 June 2007 - 07:33 AM

Care este procedura de validare a codurilor CUI / CIF pentru firme ?
Declaratia 394 permite introducerea codurilor valide CUI/CIF .



#93 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 09:24 AM

cu placere ! spor la treaba !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#94 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 09:30 AM

Violeta are dreptate !!! :thumbup:

si mie imi scapase aceasta noua prevedere ... a trebuit sa fac corectii din urma fiindca m-am trezit prin martie :tongue: , noroc cu forumul asta minunat, adica noroc de voi, dragilor .. :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 June 2007 - 09:31 AM




#95 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 09:55 AM

"mult dorita 394"??? Probabil de Min. Ec. si Fin.!! De noi, in nici un caz, oricat de sipla poate fi!!

Aceasta postare a fost editata de Florian2005: 11 June 2007 - 09:56 AM




#96 consys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 June 2007 - 01:09 PM

Am o nedumerire:
In instructiuni este vorba doar despre facturi. Ce facem cu bonurile fiscale? Si ele apar in deconturile de TVA...



#97 iustina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 11 June 2007 - 04:01 PM

Vezi postareastanciu ana simona, la Jun 8 2007, 09:31 AM, a spus:

Deci daca am inteles eu bine, dupa ce am citit acest ordin, toate persoanele inregistrate in scopuri de TVA trebuie sa "faca" acesta declaratie, ce cumpara si ce vinde.

Noi suntem o societate care efectuam reparatii auto. Facturile emise pentru daune auto pe numele clientului se dau original societatii de asigurare. In schimb, societatea de asigurare accepta devizul si deconteaza suma. Deci, aceste facturi nu se inregistreaza nici la client, nici la societatea de asigurari in jurnalul de achizitii. Eu, ca service auto pe numele cui declar TVA colectat? :smile:



#98 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 08:37 PM

Vezi postareaiustina, la Jun 11 2007, 05:01 PM, a spus:

Vezi postareastanciu ana simona, la Jun 8 2007, 09:31 AM, a spus:

Deci daca am inteles eu bine, dupa ce am citit acest ordin, toate persoanele inregistrate in scopuri de TVA trebuie sa "faca" acesta declaratie, ce cumpara si ce vinde.

Noi suntem o societate care efectuam reparatii auto. Facturile emise pentru daune auto pe numele clientului se dau original societatii de asigurare. In schimb, societatea de asigurare accepta devizul si deconteaza suma. Deci, aceste facturi nu se inregistreaza nici la client, nici la societatea de asigurari in jurnalul de achizitii. Eu, ca service auto pe numele cui declar TVA colectat? :smile:
Factura emisa ( in cate exemplare trebuie) se inregistreaza obligatoriu in contabilitatea emitentului chiar daca plata o face soc de asig pe baza devizului(care, are aceeasi valoare, banuiesc!).



#99 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 09:22 PM

Vezi postareaFlorian2005, la Jun 11 2007, 10:55 AM, a spus:

"mult dorita 394"??? Probabil de Min. Ec. si Fin.!! De noi, in nici un caz, oricat de sipla poate fi!!


Ca sa-ti fie draga , gandeste-te la un tarif/prima pe care sa-l soliciti sefului :biggrin:

Eu ma gandesc 50-150 ron in functie de numarul de clienti/ furnizori,desigur.


Sa nu-mi zici ca esti modest sau ca nu te intereseaza banii : ei si ce ? mai conteaza o corvoada in plus ?

Eu am o firma cu peste 100 noi clienti in fiecare luna. Super , nu ?


Aceasta declaratie este dificila deoarece ;

- CIF-ul clientului/furnizorului trebuie sa fie corect

- inclusiv facturile de avansuril trebuie avute in vedere

- de-abia dupa ce lucrezi luna iunie poti sa faci aceasta declaratie (pana pe 25 iulie)

-in iulie se face si rapoartarea semestriala

-facturile de achizitiie supuse taxarii inverse (de la intern) nu se iau in considerare

-ca sa introduci o alta firma trebuie sa Stergi firma introdusa initial ( asa se pare la o citire rapida a instructiunilor)

- ori introduci factura cu factura, ori cumulatul pe fiecare furnizor /client (daca nu ai in programul de conta raportul 'Balanta contului sintetic' (sau asemanator) , o sa ai foarte mult de munca)



Intrebare :

-in comertul cu amanuntul ,Facturile emise catre clientii carora li s-a emis si bon fiscal din casa de marcat, se trec in aceasta declaratie ?



#100 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 June 2007 - 09:29 PM

Daca ai mai multe firme: instaleaza programul de atatea ori cate firme ai, in foldere diferite si nu trebuie sa stergi baza de date dupa fiecare firma. Atunci se poate lucra si inainte de inchiderea pe iunie
Julia S






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL