Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#101 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2007 - 09:47 PM

Asa este. Insa eu o sa introduc cumulatul pe fiecare client/furnizor, deci trebuie sa introduc Toata luna iunie (si daca tot o intoduc, o si inchid cu toate procedurile necesare si calcul imp.profit/venit si tva)



#102 NICOL 11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 June 2007 - 08:17 AM

...referitor la chitantele postale...cheltuiala mai este deductibila?
ce se intampla daca chitanta este mai mare de 100 ron....urmeaza regimul bonurilor fiscale?
:smile:




#103 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 12 June 2007 - 08:37 AM

Sintetic, cum am inteles eu:
-Declaratia se face DOAR de firmele inregistrate in scop de TVA cf. art.153 Cod Fiscal. Cum persoanele fizice nu sunt “inregistrate in scop de TVA”, acestea nu se declara, chiar daca li s-a eliberat factura la cerere.
-Se declara toate facturile emise si primite in semestrul de raportare inclusiv Facturi Avans;
-Se declara doar operatiunile de pe teritoriul Romaniei (deci Facturile de Import/ Export si Achizitii/ Livrari intracomunitare nu se declara);
-NU se declara operatiunile cu TAXARE INVERSA;
-NU se declara bonurile fiscale, Chitantele... neinsotite de factura.
-Se declara doar facturile ce au Cota de TVA 19% si 9%.-

-Se declara: Partener, Cod fiscal, Total Baza Impozabila, Total TVA (deci nu pe fiecare factura emisa, ci totalul). In programul MF, pot fi trecute si “factura de factura”, dar programul cumuleaza datele pe Coduri de Inregistrare Fiscala.



#104 Iordachescu cristian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 12 June 2007 - 08:42 AM

Daca o firma trece la TVA incepind cu 01.03.2007 cum completeaza Declaratia 394? Mai precis incepind cu ce data? Multumesc.

Daca o firma trece la TVA incepind cu 01.03.2007 cum completeaza Declaratia 394?Mai precis incepind cu ce data?Multumesc



#105 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 12 June 2007 - 08:44 AM

Vezi postareaIordachescu cristian, la Jun 12 2007, 08:39 AM, a spus:

Daca o firma trece la TVA incepind cu 01.03.2007 cum completeaza Declaratia 394? Mai precis incepind cu ce data? Multumesc.

Declari numai facturi emise/ primite din momentul din care te-ai inregistrat in scop de TVA. Pina la acea data nu ai avut drep de deducere si nu ai facturat cu TVA>
(Ordinul 702 spune ca Declaratia se face DOAR de firmele inregistrate in scop de TVA cf. art.153.-deci cele care au RO ca atribut fiscal.)



#106 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 12 June 2007 - 09:22 AM

eu nu gasesc pe mfinante , va rog postati linkul ca ma invart de azi dimineatza pe site, ms :smile:

Aceasta postare a fost editata de madata: 12 June 2007 - 09:23 AM




#107 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 12 June 2007 - 09:28 AM

http://www.conta.ro/...showtopic=23704
Chiar dacă omul va face un cer nou şi un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#108 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 12 June 2007 - 10:09 AM

Vezi postareacoconat, la Jun 12 2007, 10:28 AM, a spus:


Multumesc coconat, cel postat de septimiu l-am gasit ma refeream la site-ul ministerului de finante, am inteles ca trebuie sa descarc de acolo un program, nu ? :smile: sunt toatl in ceata



#109 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 12 June 2007 - 10:41 AM

http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/cont.../programe11.htm
Chiar dacă omul va face un cer nou şi un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#110 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2007 - 11:26 AM

Am aceeasi problema ca si iustina.La un service auto, unde factura se emite pe numele unei firme(dar factura respectiva nu ajunge la firma respectiva si nu se inreg in contab firmei), dar se incaseaza de la societatea de asiurari....
Eu pe cine trec in declaratia 394 la client???????????
In contabilitatea carei firme ar trebui sa fie inregistrata factura emisa de service care va fii incasata de la societatea de asigurari ???
Va multumesc.



#111 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 12 June 2007 - 11:50 AM

Factura de curent electric contine si abonamentul radio tva , nepurtator de tva. Cum se declara aceasta factura? Facturile catre PFA-uri de declara?



#112 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2007 - 12:05 PM

ma gandesc sa ar trebui sa formulez altfel :
O societate a cumparat o masina in leasing(financiar), cu asigurare la asirom.
are loc un accident si ajungem la service...pe numele cui este corect sa se emita factura de la serviceul auto???????
Sper sa aveti un pic de rabdare si cu mine...
Multumesc



#113 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2007 - 12:34 PM

din instructiuni am citit ca, nu se trece autofacturarea si taxarea inversa , dar tva-ul achitat in vama se trece ??? :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#114 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 June 2007 - 12:39 PM

Vezi postareacristina5859, la Jun 12 2007, 01:34 PM, a spus:

din instructiuni am citit ca, nu se trece autofacturarea si taxarea inversa , dar tva-ul achitat in vama se trece ??? :smile:

TVA achitat in vama nu-i aferent unei achizitii pe teritoriul national .



#115 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2007 - 12:41 PM

ai perfecta dreptate, asa este !! multumesc ! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#116 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 12 June 2007 - 01:50 PM

Ma confrunt si eu cu o situatie: am un service auto care repara masini pe asigurare casco,emite factura pe client care este proprietarul masini dar factura nu ajunge niciodata la client ci la societatea de asigurare care plateste dauna.Cum declar aceste facturi in declaratia 394,pt ca clientul societate nu are factura de la mine si deci nu o va declara?



#117 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2007 - 03:47 PM

chiar nimeni nu stie???



#118 iustina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 June 2007 - 03:55 PM

Vezi postareaFlorian2005, la Jun 11 2007, 09:37 PM, a spus:

Vezi postareaiustina, la Jun 11 2007, 05:01 PM, a spus:

Vezi postareastanciu ana simona, la Jun 8 2007, 09:31 AM, a spus:

Deci daca am inteles eu bine, dupa ce am citit acest ordin, toate persoanele inregistrate in scopuri de TVA trebuie sa "faca" acesta declaratie, ce cumpara si ce vinde.

Noi suntem o societate care efectuam reparatii auto. Facturile emise pentru daune auto pe numele clientului se dau original societatii de asigurare. In schimb, societatea de asigurare accepta devizul si deconteaza suma. Deci, aceste facturi nu se inregistreaza nici la client, nici la societatea de asigurari in jurnalul de achizitii. Eu, ca service auto pe numele cui declar TVA colectat? :smile:
Factura emisa ( in cate exemplare trebuie) se inregistreaza obligatoriu in contabilitatea emitentului chiar daca plata o face soc de asig pe baza devizului(care, are aceeasi valoare, banuiesc!).

Asta stiu...ca emitent, o inregistrez in contabilitate. Eu o declar pe numele clientului caruia i-am facturat...dar clientul nu si-o declara...asa ca nu mai apare corelatie intre ce declar eu si ce declara clientul...
Asta era problema mea!

MUltumesc oricum de raspuns!



#119 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 12 June 2007 - 06:03 PM

Vezi postareaana c, la Jun 12 2007, 09:37 AM, a spus:

Sintetic, cum am inteles eu:
-Declaratia se face DOAR de firmele inregistrate in scop de TVA cf. art.153 Cod Fiscal. Cum persoanele fizice nu sunt “inregistrate in scop de TVA”, acestea nu se declara, chiar daca li s-a eliberat factura la cerere.
-Se declara toate facturile emise si primite in semestrul de raportare inclusiv Facturi Avans;
-Se declara doar operatiunile de pe teritoriul Romaniei (deci Facturile de Import/ Export si Achizitii/ Livrari intracomunitare nu se declara);
-NU se declara operatiunile cu TAXARE INVERSA;
-NU se declara bonurile fiscale, Chitantele... neinsotite de factura.
-Se declara doar facturile ce au Cota de TVA 19% si 9%.-

-Se declara: Partener, Cod fiscal, Total Baza Impozabila, Total TVA (deci nu pe fiecare factura emisa, ci totalul). In programul MF, pot fi trecute si “factura de factura”, dar programul cumuleaza datele pe Coduri de Inregistrare Fiscala.

Se declara numai acle facturi care au fost emise sau primite, catre clientii, respectiv de la furnizorii care au atributul fiscal RO. Celelalte facturi emise catre persoane fizice, neplatitori de TVA, institutii publice (spitale, gradinite. scoli, primarii, etc.), banci, fundatii, asociatii non-profit, nu se declara.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 12 June 2007 - 06:04 PM




#120 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 June 2007 - 07:26 PM

Iaro, merci mult pt bunavointa dar cred ca nu ai inteles problema noastra....
Problema este : in contabilitatea carei firme se inregistreaza o factura emisa de un service auto : in contabilitatea societatii care are masina in leasing, a firmei de leasing sau a societati de asigurari...
eu am inteles de la bun inceput ca nu trec decat facturile emise catre firme platitoare de tva dar asta nu ma scuteste cu nimic de nelamurirea mea...
sper sa ma ajutati...
eu perseverez...poate ma lumineaza cineva...sa scap de-o grija...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL