Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordin nr. 702 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


Ordin nr. 702

375 replies to this topic

#161 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 June 2007 - 12:59 PM

Vezi postarearobertantal, la Jun 14 2007, 11:21 AM, a spus:

Vezi postareacitrom05, la Jun 14 2007, 08:15 AM, a spus:

. Plus ca ideea de baza este ca datele sa se verifice incrucisat.
Apoi repet, eu daca mi-as fi fabricat facturi pentru deducere tva, pur si simplu nu mi le declar in 394. Care-i problema, cum ma prind?

In ideea ca ai gandit numa' ca ti-ai fabrica facturi pt deducere tva si nu le treci in 394, iarta-ma ca iti repet, dar arata vadit ca esti pusa pe "rele" si prin urmare nici rationamentul corect nu-l poti stapani pentru a evita greselile. Macar nu mai face public asa ceva. Stim cu totii cu ce se mananca contabilitatea (pentru cei care cred ca vreau sa sugerez altceva decat spun sau ca denaturez ideea). Important e sa o intelegem pe'ndelete. No offence pls. :smile:

Cam grele cuvinte.Esenta acestui forum este schimbul de informatii,pareri si incercarea de a ne ajuta unii pe altii.Nimeni nu cred ca se crede mai destept sau mai corect decat celalalt ,doar mai mult sau mai putin informat.Putina naivitate nu strica dar prea multa sigur nu ajuta.Nu ma refer la nimeni in special.Evazionistii "seriosi" nu cred ca-si vor etala pe forum gandurile "necurate",modurle in care vor sa actioneze.E bine sa te pui in pozitia cuiva,sa te inchipui in pielea cuiva pentru a putea sa-l intelegi mai bine.Si asta inca nu inseamna ca si reusesti.Daca te pui in locul STATULUI,intuind rationamentul acestuia in diversele sale initiative ,nu inseamna ca acesta este si rationamentul tau ci ca il urmaresti pe al sau.Ideea ca prin aceste zeci de declaratii si eventuale verificari incrucisate incearca ,printre altele,sa aduca la suprafata economia subterana despre care atat de mult se vorbeste,nu este de loc de neinteles. Faptul ca se fabrica facturi,ca se vindeau mii de facturiere false la colt de strada,este arhicunoscut.Doar nu le fabricau pentru a nu le folosi!Prezumtia de nevinovatie trebuie sa functioneze si la noi in relatia cu statul si nu numai.Faptul ca amintesti ,descrii o posibiltate de evaziune /frauda, nu inseamna nici pe departe ca te referi la ceea ai in gand sau 'Doamne fereste',ai de gand sa faci ,ci doar ca stii despre existenta acestor posibiltati ,avute in vedere mai ales de catre autoritati. Parerea mea.In aceasta tara libera.
O zi buna tuturor!



#162 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 June 2007 - 01:34 PM

Vezi postareamioara1, la Jun 13 2007, 10:59 PM, a spus:

cristina m.z. ...tu ma intelegi....ca nu mai stiu ce sa fac...
Daca ne puteti ajuta, problema noastra este urmatoarea: care este drumul parcurs de o factura emisa de un service auto ????????? si foarte important : in contabilitatea carei societati se inreg aceasta factura: soc de leasing, asigurator sau utilizatorul leasingului?????????
sau??????
Pe numele carei societati(din cele 3) este cel mai corect sa se emita o factura de la un service auto????????????
Am intrebat la finante-neoficial,prin cunostinte -deci nu este informatie oficiala:
In declaratie nu se inreg.facturile emise de service ,platite de soc.de asigurare ,daca acestea sunt emise pe numele beneficiarilor persoane fizice- proprietarii autoturismelor respective. .In rest,facturile emise pe numele SC-pers.juridice inregistrate in scopuri TVA,toate se trec in declaratia 394,indiferent cine suporta costurile,cu numele celor care apar pe factura la CUMPARATOR..La intrebarea ce se intampla cu acei clienti ai service-ului care nu ajung in posesia copiilor facturilor de reparatii ,care raman la asigurator,si deci nici nu le inregistreaza in propria lor contabilitate si nici nu le vor raporta in decl.394,si chiar de ar avea copiile facturilor,nu-si pot deduce TVA...nu am primit lamuriri.Aici sigur nu vor corespunde listele noastre cu cele ale partenerilor nostri.Deci.,daca nu ne adresam oficial celor care trebuie sa ne indrume,...vom trai (bineeee)si-om vedea!




#163 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2007 - 02:15 PM

Vezi postarearobertantal, la Jun 14 2007, 10:12 AM, a spus:

de valoare statistica......pana la proba contrara.
mie mi se pare ca pe aci' unii se cam joaca cu nervii multora :smile:
Dupa primirea declaratiilor, organele fiscale competente vor identifica persoanele impozabile care nu au depus aceste declaratii, desi in decontul de TVA au declarat livrari/prestari/achizitii pe teritoriul national si, deasemenea, vor verifica corectitudinea codurilor de inregistrare in scopuri de TVA ale persoanelor impozabile mentionate in declaratii.

Declaratiile informative care prezinta erori, pentru care organul fiscal competent a transmis o notificare in acest sens, se corecteaza prin depunerea unei noi declaratii corect completate, pana cel tarziu la data de 25 a celei de-a doua luni dupa termenul legal de depunere a declaratiei informative pe care o corecteaza.

In afara de aceste verificari, se vor incrucisa informatiile declarate in "Lista livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii efectuate pe teritoriul national" cu cele declarate in "Lista achizitiilor de bunuri si servicii efectuate pe teritoriul national" de catre toate persoanele inregistrate in scopuri de TVA, in vederea imperecherii informatiilor declarate pe codurile de inregistrare in scopuri de TVA ale furnizorului (emitent al facturii) si beneficiarului (cel catre care a fost emisa factura) si identificarii de neconcordante intre sumele declarate de un contribuabil in lista livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii efectuate si sumele declarate de contribuabilul beneficiar al livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii si invers. Se va identifica, deasemenea si daca un cod de inregistrare in scopuri de TVA inscris in una dintre cele doua liste ca apartinand furnizorului/beneficiarului livrarii de bunuri/prestarii de servicii este invalid sau nealocat. Aceste informatii vor fi puse la dispozitia Directiei de metodologie si proceduri pentru inspectia fiscala.
radu_o



#164 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 14 June 2007 - 05:38 PM

Multumesc Cristina M Z pentru explicatii, de fapt exact asta aveam si eu in gand cand am facut respectivele afirmatii. Apoi consider ca nimeni nu trebuie sa fie ofensat daca este contrazis, cu atat mai mult ca cei de la finante pe care i-am chestionat in legatura cu problema daca declari sau nu facturile emise de tine platitor de tva catre un neplatitor de tva, mi-au impartasit parerea, parere obtinuta dupa postarea mea de pe forum.
Consider ca scopul acestui forum este intr-adevar acela de a ne confrunta in diverse probleme contabile unii cu altii, si nu sa facem concurs care are mai multe cunostinte in domeniul contabilitatii sau fiscalitatii.



#165 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 June 2007 - 07:50 PM

Vezi postarearobertantal, la Jun 14 2007, 12:06 AM, a spus:

SPECULATII !!!
ce legatura are faptul ca eu sunt platitor de tva (inregistrat cf. art.153) si facturez unui neplatitor de tva ? eu fac factura cu tva si deci o declar. Respectivul, NU. Simplu.
Pot exista situatii in care delegatul de la firma respectiva, care a trecut de la neplatitor la platitor de TVA, sa nu iti dea codul fiscal corect cand faci factura, iar el sa treaca in D394, respectiva factura si tu nu. Si de aici alte probleme, notificari, instiintari, etc. de la ANAF. Deci, aviz amatorilor, verificati dac o firma este platitoare sau nu de TVA, deoarece s-ar putea sa aveti surprize neplacute dupa aceea.



#166 Baiony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 14 June 2007 - 07:57 PM

... astia de la minister sunt chiar idiotzi .. nu mai zic de IT-ishtii lor (soft-urile lor sunt de 2 lei ... vechi ... bleah ...)... ce vroiam sa spun ... nu era mai simplu daca fiecare agent economic isi declara doar livrarile ? ... ca apoi incrucisharea masii de care tot vorbesc ei se facea foarte simplu ... vroia sa vada ce a achizitionat si/sau livrat un agent .. introduceau codul fiscal si aparea din baza de date tot : livraril mele (declarate personal) si achizitiile mele (declarate de ceilalti agenti ec. ca livrari) ... eu asha o vad mai simpla ... oricum ... nashpa situatziune ... am taiat-o .. bafta !



#167 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 June 2007 - 08:05 PM

Deci un raspuns pentru cineva care preciza faptul cum ca facturile emise cu bon fiscal dubleaza veniturile declarate si tva aferent vanzarilor prin casa de marcat. Daca ai intr-o anumita luna total Z-eturi in valoare de 1.000.000 lei noi, pentru care depui separat declaratie privind vanzarile prin casa de marcat la administratie, logic ca tu in acea luna nu vei putea emite facturi pe baza bonurilor fiscale, decat de maxim 1.000.000 lei noi. Deci valoare totala a facturilor emise va fi mai mica sau cel mult egala cu valoarea totala a Z-eturilor. In declartatia 394, nu vei declara global valoarea Z-eturilor, pentru ca nu intereseaza pe nimeni asta, ci vei declara numai facturile emise catre cei care au RO, fie ca sunt achitate cu bon fiscal, chitanta, ordin de plata, cec, bilet la ordin, compensare. :smile:



#168 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 14 June 2007 - 08:17 PM

Vezi postareaIaro, la Jun 14 2007, 09:05 PM, a spus:

ci vei declara numai facturile emise catre cei care au RO, fie ca sunt achitate cu bon fiscal, chitanta, ordin de plata, cec, bilet la ordin, compensare. :smile:

Tocmai mi a picat o fisa, care ma nelinisteste si nu stiu cum voi face. va rog sa ma ajutati.
am un client platitor de tva, care cumpara marfa de la mine de la magazin si achita acolo primind bon fiscal. bun. la sfarsitul lunii, vine si eu ii fac factura de mana, scriind conform bonurilor fiscale. aceasta factura, eu nu o mai inregistrez inca o data in contabilitate, deoarece m-as descarca de 2x de marfurile respective si mi-as dubla veniturile. ii emit factura pt ca sa se poate el deduce, si eu o pastrez doar pt justificare. iar acum, ma intreb, cum voi proceda, pt ca d394 pe care mi-a genereaza automat programul de conta, nu va contine si facturile emise catre acest client cu RO. si banuiesc, ca el va raporta. si apoi il vor intreba cum s-a dedus el, daca la mine apare ca nu i am emis factura? va rog, sa imi spuneti cum sa fac.
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#169 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 June 2007 - 08:24 PM

Vezi postareacoconat, la Jun 14 2007, 09:17 PM, a spus:

Tocmai mi a picat o fisa, care ma nelinisteste si nu stiu cum voi face. va rog sa ma ajutati.
am un client platitor de tva, care cumpara marfa de la mine de la magazin si achita acolo primind bon fiscal. bun. la sfarsitul lunii, vine si eu ii fac factura de mana, scriind conform bonurilor fiscale. aceasta factura, eu nu o mai inregistrez inca o data in contabilitate, deoarece m-as descarca de 2x de marfurile respective si mi-as dubla veniturile. ii emit factura pt ca sa se poate el deduce, si eu o pastrez doar pt justificare. iar acum, ma intreb, cum voi proceda, pt ca d394 pe care mi-a genereaza automat programul de conta, nu va contine si facturile emise catre acest client cu RO. si banuiesc, ca el va raporta. si apoi il vor intreba cum s-a dedus el, daca la mine apare ca nu i am emis factura? va rog, sa imi spuneti cum sa fac.
Pai aici e baiul. Adica tu vei lua facturierele si vei trece fiecare factura emisa doar catre cei care au RO. Adik tie iti raman exemplarele rosu si verde, daca inca mai ai pe stoc facturiere vechi din 2006, sau un exemplar al facturilor emise catre fiecare client, pe baza carora te-ai inregistrat in conta.
Inregistrezi in contabilitate doar RFZ-urile, insa in declaratia 394 vei trece doar facturile emise pe baza b.f. catre cei cu RO. Numai pe acelea. Adik iei factura de factura si completezi declaratia, in fiecare luna.
Fii sigur ca cei care vin la final de luna cu bonurile fiscale pentru a le intocmi facturi si sunt platitori de TVA, vor declara acele facturi, ca doar nu le fac de pomana. Au ei rostul lor, pentru a se scadea de la plata TVA cu ele.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 14 June 2007 - 08:30 PM




#170 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 June 2007 - 08:33 PM

Vezi postareacoconat, la Jun 14 2007, 09:17 PM, a spus:

Vezi postareaIaro, la Jun 14 2007, 09:05 PM, a spus:

ci vei declara numai facturile emise catre cei care au RO, fie ca sunt achitate cu bon fiscal, chitanta, ordin de plata, cec, bilet la ordin, compensare. :smile:

Tocmai mi a picat o fisa, care ma nelinisteste si nu stiu cum voi face. va rog sa ma ajutati.
am un client platitor de tva, care cumpara marfa de la mine de la magazin si achita acolo primind bon fiscal. bun. la sfarsitul lunii, vine si eu ii fac factura de mana, scriind conform bonurilor fiscale. aceasta factura, eu nu o mai inregistrez inca o data in contabilitate, deoarece m-as descarca de 2x de marfurile respective si mi-as dubla veniturile. ii emit factura pt ca sa se poate el deduce, si eu o pastrez doar pt justificare. iar acum, ma intreb, cum voi proceda, pt ca d394 pe care mi-a genereaza automat programul de conta, nu va contine si facturile emise catre acest client cu RO. si banuiesc, ca el va raporta. si apoi il vor intreba cum s-a dedus el, daca la mine apare ca nu i am emis factura? va rog, sa imi spuneti cum sa fac.
Pai,tocmai despre asta e vorba!!!!!!!!
In sfarsit a inteles cineva despre ce tot scriu o vreme,aproape obsesiv!Pentru aceste facturi nu avem rulaje de clienti,nu facem contari ca:4111=707/4427 si 5311=4111 -pe client ci 5311=707/4427 in numerar pe baza centralizatorului zilnic Z al bonurilor fiscale,care apar peste tot incluse -in contab,in jurnale,in decont....In acest caz,Z=ul are caracter fiscal ,baza de evidenta si stabilire a veniturilor si a taxei datorate.BF aici nu e doar un document de casa prin care incasezi o creanta/client .



#171 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 14 June 2007 - 08:34 PM

si crezi ca mie imi convine sa le bag manual in declaratie 394 care imi este generata automat de programul de contabilitate unde sunt majoriatatea facturilor emise cu calculatorul. la o adica le bag eu manual, daca am sa reusesc, dar daca sunt prea multe, cui ii convine?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#172 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 14 June 2007 - 08:37 PM

Vezi postareaCristina M.Z., la Jun 14 2007, 02:34 PM, a spus:

Am intrebat la finante-neoficial,prin cunostinte -deci nu este informatie oficiala:
In declaratie nu se inreg.facturile emise de service ,platite de soc.de asigurare ,daca acestea sunt emise pe numele beneficiarilor persoane fizice- proprietarii autoturismelor respective. .In rest,facturile emise pe numele SC-pers.juridice inregistrate in scopuri TVA,toate se trec in declaratia 394,indiferent cine suporta costurile,cu numele celor care apar pe factura la CUMPARATOR..La intrebarea ce se intampla cu acei clienti ai service-ului care nu ajung in posesia copiilor facturilor de reparatii ,care raman la asigurator,si deci nici nu le inregistreaza in propria lor contabilitate si nici nu le vor raporta in decl.394,si chiar de ar avea copiile facturilor,nu-si pot deduce TVA...nu am primit lamuriri.Aici sigur nu vor corespunde listele noastre cu cele ale partenerilor nostri.Deci.,daca nu ne adresam oficial celor care trebuie sa ne indrume,...vom trai (bineeee)si-om vedea!
Mi se pare mie sau prestarile si serviciile in service-uri agreate de dealerii de automobile utilizeaza sistemul de taxare inversa. Daca aplica taxarea inversa atunci nu se mai declara in 394, lucrarile de reparatii. :smile:



#173 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 14 June 2007 - 09:28 PM

Vezi postareaIaro, la Jun 14 2007, 09:24 PM, a spus:

.

Pai tocmai ,chiar aici e baiul,pentru ca acele facturi despre care vorbim ,emise catre client nu sunt in inreg.in contab.Nu pe baza acestor facturi s-a facut inreg.in conta si in jurnale ci pe baza RFZ-urilor .Daca trec si aceste facturi in listele de livrari in d.394,la o adica, cineva la un control sau o verificare imi confrunta (ad absurdum!) totalul TVA si baza impozabila din lista mea de livrari,rezultat in urma adunarii sumelor facturilor /clienti din aceste liste si apoi face calculul:total TVA din lista de livrari care e aferenta facturilor emise+total TVA aferenta vanzarilor in numerar cu RFZ (care nu trebuie declarate in 394,dar sunt e declarate in alta parte),va trebui in final sa obtina total TVA declarat de mine in deconturi.Si asta nu se va intampla.Si oricum,in instr.394 se spune ca datele le preluam din rulajele balantiere analitice adica din rul. ct.4111,707/704...si 4427.Deci ...



#174 citrom05

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 314 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 15 June 2007 - 06:32 AM

Art.1 Ordin 702 "Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate sã declare toate livrãrile de bunuri, prestãrile de servicii si achizitiile de bunuri si servicii realizate, pe teritoriul României, cãtre/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007."

Deci clar, se declara doar operatiile derulate intre doi platitori de TVA.

Din instructiunile de completare:
"Declaratia se depune pentru orice operatiune taxabilã pentru care, conform titlului VI al Codului fiscal, este emisã o facturã, inclusiv pentru avansuri. Declaratia nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare sau în cazul operaþiunilor pentru care se aplicã taxarea inversã. "


Deci clar, daca s-a emis o factura declari. Nu dublezi nimika, din moment ce tva-ul din bonurile casei de marcat nu le declari, doar pe cele pentru care s-a intocmit factura.



#175 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 15 June 2007 - 06:44 AM

Vezi postareacitrom05, la Jun 15 2007, 07:32 AM, a spus:

Deci clar, daca s-a emis o factura declari. Nu dublezi nimika, din moment ce tva-ul din bonurile casei de marcat nu le declari, doar pe cele pentru care s-a intocmit factura.

CORECT.de acord cu tine. dar nemultumirea mea, provenea din faptul ca, la mine, D394, este generata automat de programul de contabilitate, dar doar pt facturile emise automat cu ajutorul computerului, insa pt aceste facturi achitate cu bonuri fiscale, ele sunt intocmite de mana si trebuie sa le introduc manual. si nici macar, nu stiu, daca programul imi permite aceasta posibilitate.( ma refer la programul d394 facut in contabilitate,nu cel de la finante), ce spuneti de asta?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#176 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 15 June 2007 - 07:01 AM

ok. m-am lamurit. merci mult
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#177 romeodum

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2007 - 07:20 AM

Vezi postareacoconat, la Jun 15 2007, 07:44 AM, a spus:

Vezi postareacitrom05, la Jun 15 2007, 07:32 AM, a spus:

Deci clar, daca s-a emis o factura declari. Nu dublezi nimika, din moment ce tva-ul din bonurile casei de marcat nu le declari, doar pe cele pentru care s-a intocmit factura.

CORECT.de acord cu tine. dar nemultumirea mea, provenea din faptul ca, la mine, D394, este generata automat de programul de contabilitate, dar doar pt facturile emise automat cu ajutorul computerului, insa pt aceste facturi achitate cu bonuri fiscale, ele sunt intocmite de mana si trebuie sa le introduc manual. si nici macar, nu stiu, daca programul imi permite aceasta posibilitate.( ma refer la programul d394 facut in contabilitate,nu cel de la finante), ce spuneti de asta?
Din pacate, va tb sa iei programul de la finante si sa-l folosesti pe acela, completandu-l manual..ca iti conve sau nu, asta e alta problema..Sau vorbeste cu cei de la care ai cumparat programul sa faca mdificari astfel incat sa pti introduce manual unele modificari (putin probabil, dar incercarea moarte nu are)..



#178 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 15 June 2007 - 08:49 AM

[In sfarsit a inteles cineva despre ce tot scriu o vreme,aproape obsesiv!Pentru aceste facturi nu avem rulaje de clienti,nu facem contari ca:4111=707/4427 si 5311=4111 -pe client ci 5311=707/4427 in numerar pe baza centralizatorului zilnic Z al bonurilor fiscale,care apar peste tot incluse -in contab,in jurnale,in decont....In acest caz,Z=ul are caracter fiscal ,baza de evidenta si stabilire a veniturilor si a taxei datorate.BF aici nu e doar un document de casa prin care incasezi o creanta/client .
[/quote]
eu inregistrez in primul rind facturile.si pina acum am facut asa.iar din bonurile fiscale scad factura sau o parte cit s-a platit in numerar.
sa luam un caz (ce l-am avut ):
emit factura
mi se plateste in numerar aproximativ 30% iar restul prin banca
atunci cum descarci factura?
simplu inregistrez
411=707/4427 cu 100%
si 5311=411 cu 30%
5121=411 cu 70%
din bonurile fiscale din ziua x scad val. de 30%



#179 panaitescu_andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitatea

Postat 15 June 2007 - 09:00 AM

In legatura cu acesta declaratie,daca ma puteti ajuta si pe mine?
Daca in decursul celor 6 luni am avut facturi care nu le-am introdus in contabilitate (ex: protocol, haine etc.), acum ce ma fac, pentru ca furnizorul o sa le declare, iar la mine in declaratie nu apar?
Va rog frumos un raspuns!

Pentru cei care incaseaza prin casa de marcat, dar emit facturi catre persoane platitoare de TVA ei trebuie sa le declare in 394.



#180 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 June 2007 - 09:11 AM

[quote name='citrom05' post='134155' date='Jun 15 2007, 07:32 AM']Art.1 Ordin 702 "Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate sã declare toate livrãrile de bunuri, prestãrile de servicii si achizitiile de bunuri si servicii realizate, pe teritoriul României, cãtre/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007."

Deci clar, se declara doar operatiile derulate intre doi platitori de TVA.

Din instructiunile de completare:
"Declaratia se depune pentru orice operatiune taxabilã pentru care, conform titlului VI al Codului fiscal, este emisã o facturã, inclusiv pentru avansuri. Declaratia nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare sau în cazul operaþiunilor pentru care se aplicã taxarea inversã. "


Deci clar, daca s-a emis o factura declari. Nu dublezi nimika, din moment ce tva-ul din bonurile casei de marcat nu le declari, doar pe cele pentru care s-a intocmit factura.[/quote]


[quote name='Cristina M.Z.' date='Jun 15 2007, 10:07 AM' post='134175']
[quote name='citrom05' post='134155' date='Jun 15 2007, 07:32 AM']
Scuze,undeva pe drum mi s-a pierdut propria postare de adineaori(unde a disparut compania a 7-a?)/sau am butonat ceva aiurea,sau cine stie ce...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL