Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistari contabile piese schimb garantii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistari contabile piese schimb garantii

6 replies to this topic

#1 Tantza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 March 2005 - 03:30 PM

Am si eu o intrebare.
Care sant inregistraarile contabile pentru firmele (A)care monteaza centrale termice de apartament si service avand in vedere ca aceste centrale sant in garantie .Piesele de schimb intra in firma pe baza de factura (exista contract intre firma prestatoare(A) si furnizoare de piese de schimb).Luna urmatoare firma furnizoare emite facturi in rosu pt.piesele defecte.Cum inregistrez ,avand in vedere ca in momentul intrari pieselor de schimb am facut inregistrarea:
3024 = 401
6024 =3024
Multumesc f.mult.Astept raspuns



#2 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 21 March 2005 - 09:53 AM

Cand intra cresti debitul lui 3024
Doar cand le folosesti efectiv le treci pe credit.Nu imediat ce le cumperi le dai in consum.ESTE piesa de skimb nu obiect de inventar




#3 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 21 March 2005 - 12:50 PM

in momentul in care iti vine factura de la furnizor te incarci cu piese de schimb si anume
%=401
3024
4426 si te descarci doar pe baza proceselor de interventie in care iti scrie ce piesa a fost folosita , 6024=3024 , se storneaza fact de piese
%=401 cu suma in rosu
4426 cu suma in rosu
3024 cu suma in rosu
si mai faci inca odata 6024=3024 cu suma in rosu ptr ca de fapt piesele in garantie nu costa nimic , nici pe tine nici pe client , doar pe producator , altfel stau lucrurile in mom in care vinzi o piesa in extragarantie
cluj napoca



#4 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 21 March 2005 - 01:13 PM

Eu nu am fost atent cand a aspus de garantie.



#5 Tantza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 March 2005 - 02:24 PM

Multumesc pentru raspuns.Cecilia,varianta ta este buna.Multumesc foarte mult.



#6 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 23 March 2005 - 02:27 PM

tu mai faci vreun provizion sau numai firma care acorda garantie!?!?!?



#7 Tantza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 March 2005 - 02:42 PM

Nu ,nu fac provizion,firma se aprovizioneaza cu piesele de schimb(primeste factura in negru),inlocuieste piesa defecta(primeste factura in rosu,dupa o anumita perioada) .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL