Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#41 clorinde

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 May 2007 - 02:33 PM

Buna,

As dori si eu sa stiu cat de mult iti poate folosi o diploma de ACCA in desfasurarea activitatii unei firme de contabilitate in Romania... daca obtin diploma de ACCA si imi deschid o firma de contabilitate pot profesa ca si contabil (pot intocmi si semna situatiile financiare)?... este recunoscuta diploma de CECCAR?...

Am tot auzit mai multe zvonuri ca cei de la CECCAR intentioneaza ca in urmatorii 2-3 ani sa "retraga" dreptul de a profesa al contabililor autorizati si pe baza unui "sistem bine pus la punct de spagi" sa nu poata profesa decat oamenii lor... stii cumva ceva de zvonurile acestea?

Care cursuri sunt mai utile de urmat: ACCA sau cursurile de la CECCAR pentru a profesa in Romania?

Multumesc frumos...



#42 iozsef39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2007 - 04:17 PM

Interesant!Ce inseamna pentru tine:.........sa nu poata profesa decat oamenii lor.....?Eu nu am auzit nimic deocamdata dar,te poti astepta la orice din partea lor :smile:




#43 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 23 May 2007 - 04:47 PM

eu fac ACCA acum si la inceput am avut aceeasi intrebare...apoi am gasit prin legislatia de pe site-ul CECCAR cum ca dupa obtinerea certificarii ACCA poti merge sa dai un interviu la CECCAR sau la Camera Auditorilor si poti deveni expert contabil sau auditor recunoscut in ro dupa ce treci de acest interviu. din pacate, eu cel putin, mai am 12 examene ACCA de trecut asta insemnand cel putin inca 1 an jumate si ma gandesc ca intre timp legislatia s-ar putea schimba...deci recomadarea ar fi sa citesti legislatia de pe site-ul CECCAR :)



#44 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 28 May 2007 - 12:56 PM

Ceau

E cineva care a dat in decembrie 1.2 si 1.3? Imi poate spune cum sunt? Daca le-a luat? La 1.3. sunt cam in pom si pomul in aer........... :smile:



#45 carlsberg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 June 2007 - 02:56 PM

Vezi postareaMihaela A, la May 28 2007, 01:56 PM, a spus:

Ceau

E cineva care a dat in decembrie 1.2 si 1.3? Imi poate spune cum sunt? Daca le-a luat? La 1.3. sunt cam in pom si pomul in aer........... :smile:

Buna, astazi mi-am facut si eu user!

eu voi da 2.1 luni...nu prea am inteles ce se intampla daca nu il iau....in sesiunea viitoare voi da F5?
hmmm....trebuie sa citesc cu atentie noua clasificare a examenelor....

eu am dat 1.3 in iarna! si... l-am luat la limita! nu prea am avut timp sa ma pregatesc, asa ca nu am reusit sa ating toate subiectele! insa este foarte important ca in raspunsul tau sa se gaseasca cateva cuvinte cheie, legate de acel topic! asa iei sigur punctele!

multa bafta la toata lumea!

si daca mai da cineva 2.1...let me know!
voi stiti ceva de technical papers in student accountant legate de 2.1? stiu ca se axeaza pe asa ceva in examene....



#46 eciordache

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economic-financiar

Postat 04 June 2007 - 12:44 PM

De unde ai luat manualele pentru a invata

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 04 June 2007 - 06:24 PM

claudia



#47 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2007 - 12:59 PM

Mersi frumos carlsberg

Cum a fost la examen?
Stie cineva daca trebuie obligatoriu luat un examen din trei incercari? Sau avem voie sa le dam de cate ori vrem doar sa le luam toate in cei zece ani?



#48 carlsberg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 June 2007 - 07:45 PM

Vezi postareaMihaela A, la Jun 5 2007, 01:59 PM, a spus:

Mersi frumos carlsberg

Cum a fost la examen?
Stie cineva daca trebuie obligatoriu luat un examen din trei incercari? Sau avem voie sa le dam de cate ori vrem doar sa le luam toate in cei zece ani?

Pai a fost mai bine decat ma asteptam! Sa vedem in august daca aceeasi parere au si cei care corecteaza :)

Eu nu am auzit de o asemenea regula...chiar am o prietena care a luat 2.3 din a treia incercare :smile: si nu stiu sa se fi simtit constransa in vreun fel sa ia examenul....poate doar financiar si moral :D

Bafta multa la examen!



#49 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 07 June 2007 - 07:01 AM

si eu am sustinut 2.1 si 2.3
sper sa nu mai fie nevoie sa le repet



#50 Silvester

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2007 - 09:16 PM

Buna! Si eu am dat in sesiunea asta 2.1 si 2.3. Si nu prea cred sa il iau pe 2.3 (nici nu am invatat prea mult).



#51 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 12 July 2007 - 10:14 AM

Ma intereseaza si pe mine ACCA Qualification, asa ca vreau sa va intreb cam cat va costa pe an, in cazul in care participati la cursuri, si in cazul in care invatati dupa materialele de studiu?



#52 shiggychan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 August 2007 - 04:05 PM

as dori sa fac si eu acca (pe cont propriu caci altfel nu-mi permit) si voiam sa stiu daca e cineva dispus sa-si vanda cursurile sau sa imparta costul materialelor.... (in cazul in care nu fac fata sa nu fie paguba prea mare :lostit (13): )

multumesc si astept raspunsuri pe shiggychan@yahoo.com :celb (6):



#53 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 06 August 2007 - 02:01 PM

Eu m-am inscris. Daca vroiai sa incepi sa dai examene din decembrie 2007, trebuia sa te fi inscris pana in 1 august. Oricum, nu manualele sunt cele mai scumpe.

A, si mai e ceva. Pentru ACCA Qualification, manualele sunt diferite de cele pentru Professional Scheme, pentru ca si exemenele sunt putin diferite.



#54 shiggychan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 August 2007 - 12:27 PM

hmmm, deci am ratat sesiunea din decembrie.. :lostit (13): oricum multumesc pentru raspuns

stiu ca nu materialele sunt cele mai scumpe dar daca aduni si examenele nu e chiar asa putin ....:(

oricum oferta mea ramane valabila !
spor la invatat!



#55 ellaalba

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 August 2007 - 11:13 PM

Vezi postareaeciordache, la Jun 4 2007, 01:44 PM, a spus:

De unde ai luat manualele pentru a invata

Cred ca cel mai avantajos e sa te inscrii prin Irecson. Si ei sunt dealer-ari ai ACCA in Romania. Sau direct la ACCA in UK.
Succes!



#56 lara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2007 - 11:12 AM

Iti recomand BPP. Eu cu ei fac ACCA de cativa ani. Au o echipa foarte faina.



#57 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 September 2007 - 07:49 PM

Vezi postarealara, la Sep 7 2007, 12:12 PM, a spus:

Iti recomand BPP. Eu cu ei fac ACCA de cativa ani. Au o echipa foarte faina.
ce este bpb?
am intrat pe cite si am gasit ceva despre ACCA cursuri dar nu prea am inteles ce obtii dupa colegiu si ce diloma ai la final
eu sint deja expert contabil si m-ar interesa ceva recunoscut international.
si ce este echpa BPP?



#58 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 11 September 2007 - 10:00 AM

Dupa ce treci cu bine de toate examenele, obtii diploma de expert financiar-contabil international, recunoscuta in cam 80% din tarile lumii. In plus, la cerere, in urma unui interviu la CAFR, obtii si calificarea de auditor financiar.



#59 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2007 - 09:37 PM

Vezi postareadiana-veronica, la Sep 11 2007, 11:00 AM, a spus:

Dupa ce treci cu bine de toate examenele, obtii diploma de expert financiar-contabil international, recunoscuta in cam 80% din tarile lumii. In plus, la cerere, in urma unui interviu la CAFR, obtii si calificarea de auditor financiar.

Unde si cum pot afla mai multe detalii despre acest subiect? Exista vreun site? MuLTUMESC.



#60 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 September 2007 - 10:26 PM

http://centraleurope.accaglobal.com/
http://www.britishcouncil.org/ro/romania-e...pecialitate.htm
http://www.bpp.com/acca/
http://www.irecson.ro/index.php?module=inf...p;articol_id=74
http://www.atc-globa...ur_courses.html

Cred ca e suficient sa-ti faci o parere.
Viata este suma tuturor alegerilor tale






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL