Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul TVA achizitii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Calcul TVA achizitii intracomunitare


101 replies to this topic

#21 bbcris_bb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:home

Postat 13 July 2007 - 12:31 PM

Valoarea facturii o transformi in lei la curs bnr din data facturii
Aplici la valoarea facturii 19%
ex valoare 10000 euro curs 3,1
valoare lei 10000*3,1= 31000 lei
19% din valoare =5890 lei
faci inregistrarea 4426 la 4427 cu 5890
Treci factura numai in jurnal cumparari functie de tip achizitie vezi coloanele de la 17 la 24

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:29 PM




#22 hb_ralu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 19 July 2007 - 09:59 AM

Buna ziua,

Am achizitionat un teren , factura este cu taxare inversa am inregistrarea 4426=4427 unde trec suma in decontul de TVA????
La ce rand???
O trec si la 4426 si la 4427???

Multumesc




#23 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 02:08 PM

In decl 300 rd 9+17



#24 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 13 September 2007 - 04:48 PM

http://www.mfinante....e/GhidTVA_I.pdf

http://www.mfinante....e/GhidTVA_I.pdf

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:30 PM




#25 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 September 2007 - 09:14 AM

buna ziua. am si eu o intrebare privind modul de completare a declaratiei 300.
am o factura emisa de firma din Germania platitoare de tva (achizitie masina).
stiu ca inregistrez in contabilitate ca taxare inversa (4426=4427) dar nu stiu unde trebuie inregistrata aceasta factura in decontul de tva (ce rand??)
daca ma puteti ajuta, va rog sa-mi raspundeti cat mai repede!
va multumesc



#26 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2007 - 12:13 PM

4 si 4.1
14 si 14.1
Madalina



#27 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 23 September 2007 - 11:38 AM

Buna,

voi cum procedati ca sa inregistrati in conta o factura de achizitii intracomunitare care e emisa intr-o luna si se receptioneaza in alta?

Conform exemplelor, daca factura a fost emisa in 25.08, iar marfa ajunge la mine in 04.09, ar trebui sa imi evidentiez in conta 4426=4427 curs BNR la data facturii*val factura in luna 08. Dar ca sa-mi apara in jurnal, eu trebuie sa inregistrez cumva baza. Atata timp cat nu am receptie singura varianta ar fi sa intregistrez 357' marfuri la terti'=401.

Multumesc pentru implicare si o zi buna,



#28 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 24 September 2007 - 08:11 PM

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cine poate:Am cumparat din BULGARIA piatra naturala pentru constructii, am primit de la cei din BG Invoice si nu este aratat de loc tva(este cantitatea pretul si valoarea).Rubrica cu TVA lipseste. Am verivicat pe site si au CIF: BG si numarul codului fiscal, cea ce inseamna ca sint plaritori de tva . Nu trebuia sa-mi zica pe factura taxare inversa? Am pe factura 6000 euro si atat .Cum inregistrez eu invoice asta? 371=401=6000 euro si 4426=4427=1140? ca si plata eu am facut:401=5121=6000euro.Va rog ma ajutati!? Trebuie sa depun si D390?Multumesc mult de ajutor!

Trebuie sa declar si D390 si D300 pentru aceasta achizitie?Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:31 PM




#29 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 08:48 AM

Din datele furnizate de tine, factura pare sa fie intocmita ok.
Inregistrarea ta trebuie sa fie in lei(iei cursul euro - bnr); daca apar diferente de curs fata de plata facturii le inregistrezi separat asa incat sa se inchida datoria pe fz.
Inregistrarile contabile sunt corecte cu mentiunea ca poti folosi 4012 - Fz externi.
Daca factura este datata in una din lunile trimestrului curent o vei declara atat in decontul lunii septembrie(rd. 4 si 4.1; rd.14 si 14.1), cat si in 390 trimestrul 3.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:31 PM

Madalina



#30 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 25 September 2007 - 09:45 AM

Multumesc din suflet Madalina!Deci trebuie sa fac si inregistrarea 4426=4427?La suma de 6000 euro din invoice calculez eu tva si fac inreg 4426=4427? Eu sint inregistrata la finante ca platitor lunar de tva .Invice este din data de 18.08.2007 ceea ce inseamna ca prind in D300 pe august aceasta si la trimestru voi depune D390?



#31 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 11:21 AM

Pt. Madalina
Eu procedez asa: inreg. fct in momentul receptiei ,adica data NIR, (chiar daca este din luna anterioara pt. ca eu vad fct in momentul cand o primesc ) cu valoarea Eur calculata la curs BNR din data consemnata pe factura de furnizor.



#32 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2007 - 12:59 PM

Vezi postarealucis, la Sep 25 2007, 10:45 AM, a spus:

Deci trebuie sa fac si inregistrarea 4426=4427 La suma de 6000 euro din invoice calculez eu tva ....platitor lunar de tva ...prind in D300 pe august aceasta si la trimestru voi depune D390?

Da, corect.
Si Doina are dreptate, si eu inreg. factura la data intrarii in gestiune. Am presupus ca intrarea este in luna in care este si factura, de aceea nu am intrat in detalii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:32 PM

Madalina



#33 mostwantu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 03 October 2007 - 10:58 AM

V-as ruga frumos sa-mi trimiteti si mie ghidul la mostwantu@yahoo.com


Mai am o intrebare, nu stiu daca ma incadrez la acest topic, dar nu stiu unde sa mai caut.
Suntem o firma de transport marfa si lucram cu o firma de carduri alimentari combustibil in afara tarii. Facturile pirmite de la aceasta firma (sunt facturate in euro) trebuie declarate in decl. 390 si in decontul de Tva ca si achizitii intracomunitare. Acelasi lucru am, dar de data asta cu o firma din Austria care ne trimite factura de euro + Tva pentru autoband-uri pe Germania. Cum ar trebui sa apara in decontul de Tva? de la finante nu m-a lamurit nimeni.
Multumesc tare mult daca ma puteti ajuta.
Mersi pentru ajutor!!!



#34 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 03 October 2007 - 11:14 AM

Vezi postareaDoina P, la Sep 25 2007, 12:21 PM, a spus:

Pt. Madalina
Eu procedez asa: inreg. fct in momentul receptiei ,adica data NIR, (chiar daca este din luna anterioara pt. ca eu vad fct in momentul cand o primesc ) cu valoarea Eur calculata la curs BNR din data consemnata pe factura de furnizor.


Daca data receptiei este intr-o luna ulterioara datei facturii, ce faci cu declaratia 390 ca nu o sa corespunda cu ce declara el acolo(presupunand ca factura e din 30.09 si tu o inregistrezi in 01.10 sa zicem).
ADITA



#35 monast

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 October 2007 - 03:31 PM

va rog mult sa ma ajutati si pe mine sa-mi lamuresc ceva: in art. 157 Cod Fiscal scrie ca :"prin derogare de la prev. alin. 1, pers. impozabila inregistrata conform art. 153 va evidentia in decont, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila, taxa aferenta achizitiilor intracomunitare, pentru care respectiva persoana este obligata la plata taxei, in conditiile art. 150 alin. 1 lit. b - g

ma duc la art. 150 unde la alin. 1 lit. g scrie " persoana impozabila .... care este beneficiar al unor livrari de bunuri sau prest. de servicii care au loc in Romania cf. art. 132 sau art. 133...

... mai departe, in art. 132, scrie ca "se considera a fi locul livrarii de bunuri:
a) locul unde se gasesc bunurile in momentul cand incepe expedierea sau transportul

ce - mi scapa ??? :sad:

peste tot am citit ca, in cazul achizitiilor intracomunitare, locul livrarii = Romania, dar unde gasesc asta in codul fiscal?

pls, help ! :smile:



#36 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 11 October 2007 - 02:14 PM

Am si eu o intrebare: eu societate din Romania platitoare de tva primesc o factura pt prestari servicii (reparatie la o maisna) de la o firma din Germania cu tva pe ea(si firma din Germania este platitoare de tva).Cum inregistrez in conta?Toata valoarea(inclusiv tva-ul) din factura o trec pe cheltuieli?Mai fac taxare inversa?Cum o incadrez in decont?
Multumesc celor care se grabesc sa-mi dea un raspuns,este f.urgent.



#37 cretu oana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 October 2007 - 02:27 PM

Vezi postareaPRO, la Feb 9 2007, 11:42 AM, a spus:

Daca factura externa in cazul unei achizitii intracomunitare este emisa cu 31.01.2007 iar data pe documentul de transport e 04.02.2007, in ce luna se declara in decont si Intrastat, in luna emiterii facturii la curs BNR din 31.01.2007?

Factura trebuie inregistrata in contabilitate la da si la cursul BNR din data facturii externe deci declarata in declaratia pentru luna ianuarie
In privinta declaratiei Intrastat se declara la data documentului de transport

Aceasta postare a fost editata de cretu oana: 11 October 2007 - 02:34 PM




#38 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2007 - 03:55 PM

Vezi postareavery, la Oct 11 2007, 03:14 PM, a spus:

eu societate din Romania platitoare de tva primesc o factura pt prestari servicii de la o firma din Germania cu tva pe ea(si firma din Germania este platitoare de tva).Cum inregistrez in conta?Toata valoarea(inclusiv tva-ul) din factura o trec pe cheltuieli?Mai fac taxare inversa?Cum o incadrez in decont?

Daca ai TVA pe factura nu mai poti face taxare inversa, inregistrezi totul pe cheltuieli sau TVA-ul il inregistrezi intr-un cont distinct - de exemplu 473analitic - TVA intracomunitar urmand ca apoi sa faci demersurile pt a recupera TVA-ul din Germania(procedura este greoaie insa). In jurnal ar trebui sa apara la operatiuni neimpozabile in romania, iar in decont la scutite.
Dar, pt ca ambele societati sunt inregistrate in scopuri de TVA, ar fi trebuit sa transmiti firmei din Germania certificatul tau si sa-ti factureze fara TVA. Sau, daca e posibil, cere-le acum sa refaca factura...
Madalina



#39 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2007 - 04:04 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 3 2007, 12:14 PM, a spus:

Vezi postareaDoina P, la Sep 25 2007, 12:21 PM, a spus:

Pt. Madalina
Eu procedez asa: inreg. fct in momentul receptiei ,adica data NIR, (chiar daca este din luna anterioara pt. ca eu vad fct in momentul cand o primesc ) cu valoarea Eur calculata la curs BNR din data consemnata pe factura de furnizor.
Daca data receptiei este intr-o luna ulterioara datei facturii, ce faci cu declaratia 390 ca nu o sa corespunda cu ce declara el acolo(presupunand ca factura e din 30.09 si tu o inregistrezi in 01.10 sa zicem).

De acord cu tine. Si atunci ce-i de facut in situatia asta: contabilul primeste actele societatii, in transe, in cursul lunii urmatoare celei la care se refera actele contabile, la o data variabila. contabilul nu stie ca in cursul unei luni se emite o factura de achizitie intracom. de catre fz comunitar pentru a face autofactura pana la primirea efectiva a actelor. nu ramane decat sa faca rectificative la 390, dar ele nu vor corespunde cu sumele declarate in decont. care ar fi solutia corecta?
Madalina



#40 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 12 October 2007 - 07:33 AM

La mine nu exista asa ceva. Cand am o achizitie intracomunitara primesc si factura externa. Daca nu o primesc nu o platesc si gata. Trebuie insistat la furnizorii externi sa emita si factura atunci cand fac o livrare. Nu cred ca e asa de greu pentru ei sa faca o factura... :smile:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:34 PM

ADITA






Similar Topics Collapse

8 useri citesc topicul

0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL