Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajare tineri sub 18 ani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajare tineri sub 18 ani


11 replies to this topic

#1 catymiky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 October 2007 - 08:57 AM

Pot angaja un tanar de 16 ani ?Ma puteti ajuta va rog



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 October 2007 - 09:40 AM

Poti, curespectarea urmatoarelor:
- 16 ani impliniti, daca nu i-a implinit are nevoie de acordul parintelui.
- nu face ore de noapte sau suplimentare
- se ponteaza 6/8, adica lucreaza 6 ore dar oprimeste salariul nediminuat, corespunzator programului normal de lucru.
- are un spor de minim 3 zile la concediul de odihna.

iuliana



#3 catymiky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 October 2007 - 02:01 PM

MULTUMESC MULT

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 June 2009 - 09:56 AM




#4 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2007 - 09:00 AM

in plus, iti trebuie declaratia pe propria raspundere a parintilor sau a tutorelui, dupa caz, ca sunt de acord cu angajarea copilului lor. Pentru minori, mai ales pt cei angajati prima data, trebuie precizat in ctr de munca ca durata concediului de odihna este de 25 de zile.



#5 catymiky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 October 2007 - 06:20 PM

Va multumesc



#6 alinossss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2008 - 06:19 PM

exista o lege pentru cele de mai sus? unde o pot gasi?



#7 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 23 June 2008 - 05:01 AM

CODUL MUNCII
Art. 13. [capacitatea juridică a salariatului]
(1) Persoana fizică dobândește capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat și la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinților sau al reprezentanților legali, pentru activități potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile și cunoștințele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea și pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
(4) Încadrarea în muncă a persoanelor puse sub interdicție judecătorească este interzisă.
(5) Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face după împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncă se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.

Art. 109. [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariații angajați cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi și de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi și de 30 de ore pe săptămână.



#8 alinossss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 June 2008 - 11:58 AM

Vezi postareaIULIANA1207, la Oct 4 2007, 10:40 AM, a spus:

- se ponteaza 6/8, adica lucreaza 6 ore dar oprimeste salariul nediminuat, corespunzator programului normal de lucru.
si asta nu am gasito in codul muncii
stiu cineva?



#9 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 June 2008 - 12:22 PM

Codul Muncii:art.109(2) in cazul tinerilor in varsta de pana la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana.
mai este si art.121 care spune: tinerii in varsta de pana la 18 ani nu pot presta munca suplimentara.



#10 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 23 June 2008 - 03:40 PM

se ponteaza 6 ore si i se asigura salariul cuvenit la 8 ore , adica nu mai putin de 500 lei salariul de baza brut daca este mun. nec. sau depinde pe ce post este angajat



#11 miss anku

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2009 - 11:09 AM

se pot angaja tineri sub 18 ani in iasi? ce ar putea face pe vara?



#12 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2009 - 11:13 AM

Da se pot angaja.
Depinde de specificul postului pe care se angajeaza.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL