Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Opriti Haosul din Legislatia Fiscala Romaneasca !, - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Opriti Haosul din Legislatia Fiscala Romaneasca !,

126 replies to this topic

#61 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2007 - 12:03 AM

Cred ca ce au facut si pana acum, adica nimic.



#62 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 August 2007 - 06:22 AM

Sa pun si eu o intrebare nevinovata...dc nu au facut nimic pana acum?
Ieri la AF ajung la ora 13.00 - inchis! Si-au tras program de gravide cu 2 ore pauza de pranz iar dupa amiaza mai au inca 1,5 ore in care sa-si bea cafeaua si sa-si faca siesta dupa masa de pranz! Multumim din inima MF :lostit (13): !!! Respectele noastre !!! Contribuabilu poa sa stea pe la usi si sa le ureze de dulce ca pe ei ii doare in cotrunder.... :celb (6):

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#63 marlen_dud

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:Onesti

Postat 09 August 2007 - 01:26 PM

Am votat si eu. A 500-a semnatura ! Sper sa fie cu noroc.... :lostit (13):



#64 emillia3

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 10 August 2007 - 10:35 AM

Am votat. Acum am aflat de petitie. Sunt numarul 502.



#65 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 August 2007 - 10:20 PM

Sa dam un Pin!
Ca a ramas in urma topicul!



#66 pirvust

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 September 2007 - 10:14 AM

acum am votat si eu. Minunata idee..



#67 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 03 September 2007 - 10:36 AM

gata, am votat si eu.



#68 cristal39

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 September 2007 - 02:19 PM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Jul 6 2007, 07:53 PM, a spus:

Mai mult: din cauza "fosilelor", tinerii nu au loc sa se manifeste. Iar cand razbesc, nu mai sunt atat de tineri, si sunt deja indoctrinati sau "patati", devenind marionete.
In felul acesta, nu se va schimba nimic, niciodata.

oricum este loc de mai...rau! nu m-ar mira sa le mai vina vre-o idee



#69 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 04 October 2007 - 04:38 PM

Stimate doamne si stimati domni ! Sunt de profesie economist si am absolvit ASE Bucuresti in anul 1989 Facultatea de Finante Contabilitate . Lucrez in domeniu de peste 20 de ani. Dupa parerea mea nimeni nu ne nereprezinta , nimanui nu-i pasa de noi. CECCAR ? Corpul Auditorilor ? Cel al consultantilor ? Sa fim seriosi . Aceste organisme nu fac decat sa perpetueze si sa adanceasca influenta nefasta a Ministerului de Finante asupra profesiei noastre. CECCAR are pe tabel o multime de experti cu activitatea suspendata datorita faptului ca sunt functionari publici, cei mai multi din MF. Cum au fost admisi si cum au petrecut anii de stagiu nu doresc sa mai comentez. Eu nu vad decat o solutie . O organizartie sindicala care sa ne apere drepturile si sa fie in masura sa lupte cu statul cu CECCAR, cu etc.etc. Oare suntem in stare sa ne organizam si sa ne aparam ?
Sunt convins ca toti ne-am saturat de ineptiile si de arbitrariul deciziilor si legislattiei promovate de MF. Ce doamne iarta ma mai putem face ?!






Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 6 2007, 08:03 PM, a spus:

Eu doar constat ca suntem legati de maini si picioare ca animalele in abatoare si asteptam cu umilinta sa vina desteptii sa ne amendeze ca nu ne-am facut datoria. Dar tot e bine ca le gasim scuze...saracii. Puterea este de fapt la noi dar nu stim s-o folosim!!!




#70 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 04 October 2007 - 04:56 PM

Sa va explic eu, daca-mi dati voie ce face CECCAR pentru noi.
Ma duc la incep de sept sa ma inscriu pe tablou (deh, proaspat expert). Platesc inscrierea, ma interesez de acte ca vreau sa-mi fac firma (cabinet de contabilitate). pe 10 sept am CUI de la Reg Comert (cine stie cunoaste: nu poti avea ca obiect de activitate contabilitate, fara aviz de la CECCAR). pe 17 ma duc sa inscriu firma, platesc inscrierea de 150 euro + cotizatia ca pers fizica si mi se spune: "fara carnetul de membru CECCAR nu puteti functiona". Drept pentru care stau de 1 luna de zile cu firma deschisa, dar fara sa pot presta activitate, pentru ca "sunteti 900 de experti in Bucuresti si dureaza 1 luna - 1 luna si jumatate tiparirea carnetelor". Azi fac tambalau mare (deocamdata la telefon) si mi se spune "cum sa vina carnetul cand v-ati inscris abia pe 17 sept? mai reveniti peste 2-3 sapt".
Ma repet: daca ma inscriam ca pers fizica pe 17 sept, nu puteam sa am aviz, respectiv sa am CUI cabinet de expertiza contabila pe 10 sept.
Romania..tara mea de dor....te-as rade de pe fata pamantului cateodata.



#71 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2007 - 11:20 AM

Aveti toti dreptate,mai ales Florin ... Pe langa cele ce spuse de voi, ma deranjeaza ca nu poti intreba nimic legat de conta (consultatie profesionala)..asta mi se pare de necrezut.. Si nu spun sa fie gratis !
Chiar nu ne sustine nimeni. Noroc ca ne ajutam intre noi..forumul sa traiasca



#72 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 October 2007 - 09:10 PM

Ce parere aveti despre noile limite ale amenzilor pentru nedepunerea declaratiilor privind obligatiile la bugetul de stat?

Chiar "inghitim" tot ce ni se da, fara sa ridicam privirea din pamint?


http://www.petitiono...6/petition-sign

Aceasta postare a fost editata de NICOLETA p: 08 October 2007 - 09:17 PM




#73 cyclyman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Marasesti

Postat 10 October 2007 - 10:57 PM

Nu inteleg ce mai asteptam, haideti sa facem valuri.
O picatura intr-un ocean e nesemnificativa, dar mai multe pot naste furtuni. Iar Romania are nevoie de o tornada in legislatie sau chiar mai mult.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 October 2007 - 03:14 PM




#74 Ieia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 11 October 2007 - 09:02 AM

Am semnat si eu. "1292". Tot sunt putine semnaturi. :good:
Dumnezeu sa ne ajute! :smile:



#75 Didy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:arad

Postat 12 October 2007 - 10:16 AM

Vezi postareafloringunea, la Oct 4 2007, 05:38 PM, a spus:

...Eu nu vad decat o solutie . O organizartie sindicala care sa ne apere drepturile si sa fie in masura sa lupte cu statul cu CECCAR, cu etc.etc. Oare suntem in stare sa ne organizam si sa ne aparam ?
Sunt convins ca toti ne-am saturat de ineptiile si de arbitrariul deciziilor si legislattiei promovate de MF. Ce doamne iarta ma mai putem face ?!
...
:smile:
si eu sunt de parere ca este absolut necesara infiintarea unui sindicat care sa ne reprezinte la propriu



#76 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2007 - 12:51 PM

Eu sunt de acord cu un sindicat ,sau orice alta forma , care sa se implice in problemele noastre.



#77 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 12 October 2007 - 01:47 PM

Am semnat si eu si sint de parere ca acest protest trebuie trimis Presedentiei, Guvernului, Ministerului Economiei si Finantelor, precum si citorva televiziuni mai " acide " sa fie auzit de toata tara. Poate ni se alatura si patronii firmelor petru ca nu sintem numai noi afectati de tot ce se intimpla, ci si ei sint !!! Organizatia Oamenilor de Afaceri ne aude oare sau este mina in mina cu guvernantii ???
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#78 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 13 October 2007 - 12:01 PM

Vezi postareaISA, la Oct 12 2007, 02:47 PM, a spus:

Am semnat si eu si sint de parere ca acest protest trebuie trimis Presedentiei, Guvernului, Ministerului Economiei si Finantelor, precum si citorva televiziuni mai " acide " sa fie auzit de toata tara. Poate ni se alatura si patronii firmelor petru ca nu sintem numai noi afectati de tot ce se intimpla, ci si ei sint !!! Organizatia Oamenilor de Afaceri ne aude oare sau este mina in mina cu guvernantii ???

Nu sant mana in mana. Sunt aceleasi persoane. Analizati-i mai bine si o sa vedeti ca oameni de afaceri sunt aceleasi persoane cu guvernantii. Asa ca, cum spune un vechi proverb romanesc " hot la hot nu-si scoate ochii da' se fura intre ei" :smile:



#79 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 13 October 2007 - 03:09 PM

VOTAT-1308!
Conform Constitutiei Romaniei:
TITLUL I -Principii generale
ARTICOLUL 9
Sindicatele, patronatele și asociațiile profesionale se constituie și își desfășoară activitatea potrivit statutelor lor, în condițiile legii. Ele contribuie la apărarea drepturilor și la promovarea intereselor profesionale, economice și sociale ale membrilor lor. [/font]
In consecinta, daca cei ce sunt membri CECCAR simt ca nu MAI sunt reprezentati de aceasta asociatie profesionala, poate ca ar fi mai simplu sa semnam o petitie conform careia CECCAR devine anticonstitutionala si sa gasim o alta forma de reprezentare reala a intereselor profesionale, economice și sociale ale TUTUROR membrilor EI.
Prin modificarile legislative din ultima vreme CECCAR nu mai reprezinta:
-in nici-un fel interesele contabililor autorizati cu studii medii, acestia ramanand fara drepturi si doar cu obligatii, desi conform Constitutiei Romaniei:
,,TITLUL II
Drepturile, libertățile și îndatoririle fundamentale
ARTICOLUL 15
(1) Cetățenii beneficiază de drepturile și de libertățile consacrate prin Constituție și prin alte legi și au obligațiile prevăzute de acestea.
(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepția legii penale sau contravenționale mai favorabile.''
-expertilor trantindu-le consultantul fiscal in brate. :smile:
Deci doamnelor si domnilor, daca vom continua sa ne supunem labirintului din legislatia actuala, sa acceptam atingerile profesionale aduse, dupa ani de experienta, scoli si ,,parascoli'' obligatorii, platite din munca noastra, cotizatii mai ,,grase'' decat obligatii fiscale, o sa ajungem acolo unde meritam!

....din cand in cand macar, mai stati stramb dar judecati DREPT!
%%%




***



#80 mihaelasava.cont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 October 2007 - 07:24 PM

Am votat , sub nr. 1310 .. Astazi am aflat (13.10.2007 ) .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL