Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
rovinieta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


rovinieta

6 replies to this topic

#1 lutu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 October 2007 - 11:04 PM

am nevoie de ajutor , cheltuielile cu rovinieta sunt deductibile in totalitate la calculul impozitului pe profit daca a fost achitata la statie peco si are un bon fiscal - fara factura iar valoarea e mai mare de 100 ron .
va multumesc! :smile:



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 02:30 AM

Parerea mea este ca sunt nedeductibile integral

Madalina



#3 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 24 October 2007 - 07:28 AM

Vezi postareamadalinab, la Oct 24 2007, 03:30 AM, a spus:

Parerea mea este ca sunt nedeductibile integral

De ce sa fie nedeductibila? Eventual nu poti deduce TVA, nu vad de ce nu ar fi deductibila cheltuiala.
ADITA



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 24 October 2007 - 07:52 AM

Rovignieta este o taxa nepurtatoare de TVA si este deductibila fiscal in totalitate. Referitor la documentul de decontare, nu este suficient bonul fiscal, acesta supunandu-se regulii generale in sensul ca se pot face plati doar pentru cele mai mici de 100 lei, cu exceptia bonurilor de combustibil. Pentru rovigniete se elibereaza factura. Chiar si de la statiile PECO. Am cumparat mereu din PECO si daca nu au avut facturi in ziua respectiva am revenit peste o zi sau doua si am intrat inposesia ei.
iuliana



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2007 - 10:54 AM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 24 2007, 08:28 AM, a spus:

Vezi postareamadalinab, la Oct 24 2007, 03:30 AM, a spus:

... sunt nedeductibile integral
De ce sa fie nedeductibila? ...
Asa cum bine a precizat IULIANA1207, bonurile fiscale ce depasesc 100 lei nu pot fi documente justificative pt cheltuieli, de orice natura ar fi acea cheltuiala.
Conform Ordinului nr. 1714/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale stau la baza inregistrarilor in contabilitate a cheltuielilor, in urmatoarele situatii:

- bonul fiscal utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adaugata aferente carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare al autovehiculului emis pentru livrarea;
- bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat in activitatea de taximetrie, in conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, cu modificarile si completarile ulterioare;
- bonul fiscal insotit de documentul care atesta plata acestuia prin cardurile bancare ale societatilor comerciale;
- bonul fiscal a carui valoare totala este de pana la suma de 100 lei (RON) inclusiv, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului, codul unic de inregistrare al acestuia sau codul numeric, in cazul persoanelor fizice care desfasoara activitati independente.

Restul vor fi folosite numai ca documente de inregistrare a platilor in Registrul de casa.

Pentru inregistrarea in contabilitate a cheltuielilor, agentii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii sa emita factura in conformitate cu prevederile din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sau alte documente specifice, dupa caz.

Madalina



#6 lutu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 November 2007 - 02:31 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Oct 24 2007, 08:52 AM, a spus:

Rovignieta este o taxa nepurtatoare de TVA si este deductibila fiscal in totalitate. Referitor la documentul de decontare, nu este suficient bonul fiscal, acesta supunandu-se regulii generale in sensul ca se pot face plati doar pentru cele mai mici de 100 lei, cu exceptia bonurilor de combustibil. Pentru rovigniete se elibereaza factura. Chiar si de la statiile PECO. Am cumparat mereu din PECO si daca nu au avut facturi in ziua respectiva am revenit peste o zi sau doua si am intrat inposesia ei.
multumesc, asa ma gandeam si eu



#7 alialina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 01 November 2007 - 07:51 PM

Vezi postarealutu, la Nov 1 2007, 04:31 PM, a spus:

Vezi postareaIULIANA1207, la Oct 24 2007, 08:52 AM, a spus:

Rovignieta este o taxa nepurtatoare de TVA si este deductibila fiscal in totalitate. Referitor la documentul de decontare, nu este suficient bonul fiscal, acesta supunandu-se regulii generale in sensul ca se pot face plati doar pentru cele mai mici de 100 lei, cu exceptia bonurilor de combustibil. Pentru rovigniete se elibereaza factura. Chiar si de la statiile PECO. Am cumparat mereu din PECO si daca nu au avut facturi in ziua respectiva am revenit peste o zi sau doua si am intrat inposesia ei.
multumesc, asa ma gandeam si eu
Rovinieta este o taxa de drum purtatoare de tva, daca exista factura pt ea se poate deduce tva aferent, daca se da doar bon fiscal tva nu se poate deduce. Rovinieta este aferenta unei perioade de timp 6 luni sau un an,asa ca eu am impartit valoarea ei pe cate luni e valabila si in fiecare luna o trec ca si cheltuiala deductibila la impozitul pe profit doar partea de cheltuiala aferenta lunii respective.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL