Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva elvetia?! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva elvetia?!

9 replies to this topic

#1 pufulica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 October 2007 - 10:44 PM

daca poate cineva sa ma ajute m-ar scoate din bezna:
transport marfa din Germania in Romania pentru un client din Elvetia.
Facturez catre clientul din Elvetia cu sau fara TVA?
Va multumesc.
Pufulica :smile:



#2 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 26 October 2007 - 12:32 AM

Pai logic ar fi sa facturezi cu TVA deoarece factura o vei emite catre o firma din afara UE. :wink:




#3 mari_mol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 26 October 2007 - 03:17 AM

Da, e clar cu Tva. Si eu am cam aceeasi situatie si facturez cu TVA.



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 29 October 2007 - 05:57 PM

Fiind vorba de o firma din afar UE, operatiunea nu este asimilata import/export? Si operatiunile de import/export sunt scutite cu drept de deducere.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#5 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 30 October 2007 - 08:31 AM

Vezi postareamari_mol, la Oct 26 2007, 03:17 AM, a spus:

Da, e clar cu Tva. Si eu am cam aceeasi situatie si facturez cu TVA.

Ce parere aveti despre acest articol?
Art. 133 Cod fiscal:
(1) Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate. (2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate în legatura cu bunurile imobile;
b) locul unde se efectueaza transportul, în functie de distantele parcurse, în cazul serviciilor de transport, altele decât cele de transport intracomunitar de bunuri;

Transportul se efectueaza in Elvetia, deci locul prestarii nu este in Romania dupa mine... Poate gresesc, dar din punctul b) au asa inteleg.
ADITA



#6 clasimar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 30 October 2007 - 09:54 AM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Oct 29 2007, 04:57 PM, a spus:

Fiind vorba de o firma din afar UE, operatiunea nu este asimilata import/export? Si operatiunile de import/export sunt scutite cu drept de deducere.


CORECT - NU AMESTECATI CU ACHIZITII SI LIVRARI COMUNITARE :smile:



#7 Guest_cesca_*

  • Guests

Postat 31 October 2007 - 03:25 PM

Va rog sa ma ajutati,am facut o achizitie intracomunitara din Italia s revindem bunul la o firma cu sediul in Israel,dar il livram in Ungaria pentru ca acolo are momentan o lucrare.Cum procedez?Ca o livrare intracomunitara,fara declaratie vamala?Si facturez cu TVA sau fara TVA?Va multumesc.



#8 pufulica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 November 2007 - 09:01 PM

ATENTIE! MARFA NU AJUNGE IN ELVETIA FIZIC.
CAMIONUL INCARCA DIN GERMANIA SI DESCARCA IN ROMANIA.
FURNIZORUL GERMAN FACTUREAZA CATRE CLIENTUL ELVETIAN IAR ELVETIANUL LA RANDUL LUI CATRE CLIENTUL ROMAN
INTRODUCAND SI TRANSPORTUL IN VALOAREA FACTURATA.
EU LA RNDUL MEU AVAND COMANDA DE TANSPORT DIN ELVETIA FACTUREZ IN ELVETIA SI IATA DILEMA VIETII MELE CU SAU FARA TVA?
:smile:
va multumesc

Aceasta postare a fost editata de pufulica: 03 November 2007 - 09:02 PM




#9 Ovidiu1973

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 06 November 2007 - 09:41 AM

Vezi postareacesca, la Oct 31 2007, 03:25 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati,am facut o achizitie intracomunitara din Italia s revindem bunul la o firma cu sediul in Israel,dar il livram in Ungaria pentru ca acolo are momentan o lucrare.Cum procedez?Ca o livrare intracomunitara,fara declaratie vamala?Si facturez cu TVA sau fara TVA?Va multumesc.

1) Ca livrare intracomunitara. Conform cod fiscal: Livrarea intracomunitara reprezinta o livrare de bunuri, in intelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru in alt stat membru de catre furnizor sau de persoana catre care se efectueaza livrarea ori de alta persoana in contul acestora.
2) Fara declaratie vamala. (Nu se poate intocmi declaratie vamala pentru o livrare in Ungaria)
3) Fara TVA. (Indiferent daca este livrare intracomunitara de bunuri sau export de bunuri, tot fara TVA veti emite factura)



#10 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 November 2007 - 04:07 PM

Vezi postareaOvidiu1973, la Nov 6 2007, 09:41 AM, a spus:

Vezi postareacesca, la Oct 31 2007, 03:25 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati,am facut o achizitie intracomunitara din Italia s revindem bunul la o firma cu sediul in Israel,dar il livram in Ungaria pentru ca acolo are momentan o lucrare.Cum procedez?Ca o livrare intracomunitara,fara declaratie vamala?Si facturez cu TVA sau fara TVA?Va multumesc.

1) Ca livrare intracomunitara. Conform cod fiscal: Livrarea intracomunitara reprezinta o livrare de bunuri, in intelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru in alt stat membru de catre furnizor sau de persoana catre care se efectueaza livrarea ori de alta persoana in contul acestora.
2) Fara declaratie vamala. (Nu se poate intocmi declaratie vamala pentru o livrare in Ungaria)
3) Fara TVA. (Indiferent daca este livrare intracomunitara de bunuri sau export de bunuri, tot fara TVA veti emite factura)

Atentie! Pt ca o livrare intracomunitara sa fie scutita de TVA trebuie indeplinite 2 conditii:
- dovada transportului intracomunitar (ok)
- cod de TVA valabil dintr-un stat membru UE (daca tu facturezi unei firme din Israel asigura-te ca e inregistrata in scopuri de TVA intr-o tara UE)

Altfel, facturezi cu TVA 19%.

Sper ca am inteles bine problema: tu livrezi din Romania in Ungaria, dar facturezi in Israel.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL