Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


vanzare auto


207 replies to this topic

#21 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 September 2007 - 12:33 PM

Si asta cu licitatia sa scos.



#22 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 22 September 2007 - 03:44 PM

Buna

Multumesc, Marian

Suntem de aceeasi parere. Ma gandisem sa cer si in scris, ca intr-adevar aveam cu ce sa ne amuzam. Mai ales ca sunt acte opozabile la control. Bine ca la control mai sunt si oameni care stiu ce fac, am avut un control de fond pe 4 ani la alta firma si am avut cu cine discuta( adica unul stie si unul e pe post de pitbull).

Doina, in codul Caen am cuprinse toate activitatile posibile ( adica mai putin cele speciale conta, expertiza, etc), da' ideea e ca vanzarea autoutilitarei e cedare de activ, nu vanzare, nu face parte din cifra de afaceri. Cam asta ar fi ideea.Ideal e sa vinzi cu cat ti-a ramas in conta, practiv orice auto se depreciaza mai repede, calculul il faci in valuta iar cursul a scazut... si vroiam sa scot banii imobilizati in masina, pentru ca nu mai aveam incarcare pentru ea, mi se schimbase modificarea. De multe ori intre conta si hotararea de afacere cam ies scantei ( mai intotdeauna).

Multumesc mult tuturor si o zi buna




#23 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Postat 22 September 2007 - 05:11 PM

La vanzarea de marfuri sub pretul de achizitie, trebuie colectata taxa pe valoarea adaugata? Cheltuiala cu marfa este nedeductibila?
Articol de Lia Secareanu, sef departament consultanta financiara si audit, Contexpert Consulting


Deoarece vanzarea in pierdere nu este considerata livrare de bunuri si nu se face nici o referire in Codul fiscal sau in Normele metodologice de aplicare ale acestuia la faptul ca trebuie recalculata taxa pe valoare adaugata dedusa initial, asa cum se intampla in Hotararea nr. 401 din 19/05/ 2000 pentru aprobarea Normelor de aplicare a Ordonantei de urgenta nr. 17 din 14/03/ 2000 privind taxa pe valoarea adaugata, nu mai trebuie sa se colecteze taxa pe valoarea adaugata pentru diferenta neacoperita de pretul de vanzare.

Din punctul de vedere al impozitului pe profit, conform Codului fiscal si Normelor metodologice, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile. Nu este conditionat in nici un fel ca venitul sa fie mai mare decat cheltuiala. Cum cheltuiala cu marfa vanduta este o cheltuiala aferenta veniturilor impozabile, rezulta ca aceste cheltuieli sunt deductibile fiscal la calculul impozitului pe profit. La vanzarea marfurilor sub pretul de cost, trebuie avute in vedere insa prevederile Ordonantei nr. 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, potrivit carora este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vanda produse in pierdere, cu exceptia anumitor situatii, precum si in cazul produselor aflate in pachete de servicii. Prin vanzare in pierdere, in sensul acestei ordonante, se intelege orice vanzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit in reglementarile legale in vigoare.

Exceptiile de la aceasta regula sunt:

– vanzari de lichidare;
– vanzari de soldare;
– vanzari efectuate in structuri de vanzare denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica;
– vanzari ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupa ce evenimentul a trecut si este evident ca produsele respective nu mai pot fi vandute in conditii comerciale normale;
– vanzari ale produselor care, intr-o perioada de trei luni de la aprovizionare, nu au fost vandute;
– vanzari accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapida sau a caror conservare nu mai poate fi asigurata pana la limita termenului de valabilitate;
– vanzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalti comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurential;
– vanzarea produselor cu caracteristici identice, ale caror preturi de reaprovizionare s-au diminuat.

In conditiile acestea, eu cred ca totusi, vanzarea sub pret (cost sau valoare ramasa) este cheltuiala nedeductibila. Eu am considerat-o nedeductibila, sa fiu sigura. Am gresit?
Iulia Florea



#24 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 September 2007 - 05:40 PM

Care conditii?
Chiar autoarea textului citat spune ca nu exista o problema de deductibilitate.
Nici chiar incalcarea OG.99 nu ere nici o relevanta asupra Codului fiscal. Acolo sunt alte sanctiuni si o alta discutie...



#25 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 24 September 2007 - 12:24 PM

Buna, Iuliapuf

ai dreptate, stiu articolul, se coroboreaza Codul Fiscal cu ordonanta 99/2000. Ea se refera la vanzare de marfuri. Ceea ce fac eu, adica vand un activ din activele mele imobilizate nu e vanzare de bunuri, e cedare de activ.Nu face parte din activitatea curenta a firmei, din obiectul ei de activitate, deci nu se supune ordonantei 99.

Alte pareri?



#26 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 02 October 2007 - 02:53 PM

Din pacate nu e deductibila iar incepand din 01.01.2007 prin HG nr.1861/2006 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin HG nr.44/2004 a fost modificat cuprinsul pct. 71^5, prin valoarea fiscală rămasă neamortizată înțelegandu-se diferența dintre valoarea de intrare fiscală și valoarea amortizării fiscale. În valoarea de intrare fiscală se include și taxa pe valoarea adăugată devenită nedeductibilă, în conformitate cu prevederile titlului VI "Taxa pe valoarea adăugată".



#27 pampu2001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 20 October 2007 - 06:57 AM

Valoarea fiscala ramasa neamortizata definuta de art.71^5 din Norme este baza de calcul a amotrizarii pentru mijl.fixe in sold la 31.12.2003, conform art.24 alin. 15, la care se refera Normele. Astfel partea a doua a art. 24(15):
"Pentru mijloacele fixe cu valoarea contabilă evidențiată în sold la data de 31 decembrie 2003 amortizarea se calculează în baza valorii rămase neamortizate, pe durata normală de utilizare rămasă, folosindu-se metodele de amortizare aplicate până la această dată."
Dar ceea ce se aplica situatiei in care se vinde un mijloc fix amortizabil este prima parte a aceluiasi articol din CF:
" (15) Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determină fără a lua în calcul amortizarea contabilă. Câștigurile sau pierderile rezultate din vânzarea ori din scoaterea din funcțiune a acestor mijloace fixe se calculează pe baza valorii fiscale a acestora, care reprezintă valoarea fiscală de intrare a mijloacelor fixe, diminuată cu amortizarea fiscală. "
Din formularea din acest articol reiese ca diferenta intre val.neamortizata si pretul de vanzare este recunoscuta ca pierdere in cazul in care pretul de vanzare e mai mic, rezulta cheltuiala e deductibila.
Referitor la TVA, cheltuiala fiind deductibila nu avem baza de calcul. In capitolul de TVA din CF nu am gasit nici o referire la aceasta, vanzarea sub pret nefiind cuprinsa in baza de impozitare si nu se incadreaza nici la ajustari, fiind livrare.
PS: Am intrebat si la Asistenta contribuabili la Finante si am aflat ca nu se mai pun conditii referitoare la pretul de vanzare a mijl.fixe. Prevederea referitoare la vanzarea prin unitati specializate sau licitatie facea parte din alin.15 al art. 24 din CF, dar aceasta s-a scos incepand cu 01.01.2007.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 09:59 PM




#28 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 30 October 2007 - 02:29 PM

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.

Fisiere atasate


ADITA



#29 aci36

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 30 October 2007 - 02:55 PM

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 30 2007, 02:29 PM, a spus:

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.
Au perfecta dreptate!



#30 pampu2001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 30 October 2007 - 05:07 PM

Norme Art.716. În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Codul fiscal, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării unui mijloc fix cu valoarea de intrare incomplet amortizată sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

Cheltuielile efectuate in urma casarii sunt deductibile indiferent daca se realizeaza castig sau pierdere, baza de calcul e aceeasi ca si la vanzare, deci logica din adresa de la finante lasa de dorit...



#31 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 31 October 2007 - 11:21 AM

Da ,la casare valoarea ramasa neamortizata este deductibila dar la vanzare nu mai e deductibila .In adresa celor de la finante e vorba de vanzare.
Si inca ceva :
la casare, pentru bunurile de capital achiziționate sau, după caz, fabricate, construite, utilizate pentru prima oară după modernizare sau transformare ulterior datei de 1 ianuarie 2007, se aplică prevederile art. 149 din Codul fiscal privind ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital, întrucât bunurile își încetează existența în întreprindere. Aceste prevederi se aplică, de asemenea, și în cazul bunurilor de capital amortizate integral dar aflate în cursul perioadei de ajustare.



#32 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 31 October 2007 - 06:22 PM

Vezi postareaaci36, la Oct 30 2007, 02:55 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 30 2007, 02:29 PM, a spus:

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.
Au perfecta dreptate!


Este un lucru care nu inteleg in logica celor de finante. Daca vand un mijloc fix peste valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala in scopul realizarii de venituri. Daca o vand sub aceasta valoare diferenta nu mai e. De unde pana unde aceasta logica a lor? Indiferent la ce valoare o vinzi, cheltuiala nu faci pentru a realiza un venit??? Ca de aceea vinzi mijlocul fix ca sa realizezi un venit indiferent la ce valoare.
La modul cum au pus ei problema daca intr-un trimestru am cheltuieli mai mari decat veniturile, atunci cheltuielile ce depasesc veniturile nu mai sunt facute in scopul realizarii de venituri.... :smile:
Si stiu sigur ca in alte judete se considera cheltuiala deductibila. Nu au putut sa scrie clar:"daca se vinde un mijloc fix sub valoarea neamortizata diferenta nu este deductibila" si totul era OK. Au trebuit sa ne incurce cu valoarea fiscala si contabila,etc... ca sa nu mai stim ce sa intelegem.
ADITA



#33 pampu2001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 31 October 2007 - 08:26 PM

Vezi postareamalena, la Oct 31 2007, 11:21 AM, a spus:

Da ,la casare valoarea ramasa neamortizata este deductibila dar la vanzare nu mai e deductibila .In adresa celor de la finante e vorba de vanzare.
Si inca ceva :
la casare, pentru bunurile de capital achiziționate sau, după caz, fabricate, construite, utilizate pentru prima oară după modernizare sau transformare ulterior datei de 1 ianuarie 2007, se aplică prevederile art. 149 din Codul fiscal privind ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital, întrucât bunurile își încetează existența în întreprindere. Aceste prevederi se aplică, de asemenea, și în cazul bunurilor de capital amortizate integral dar aflate în cursul perioadei de ajustare.
Deci daca la casare cheltuiala e deductibila conform codului fiscal, desi venitul realizat poate fi zero, nu se justifica folosirea art.19(1) ca baza legala pentru nedeductibilitatea cheltuielilor in cazul vanzarii MF amortizabile (ceea ce demonstreaza doar faptul ca nu au gasit alta baza legala sau ca aceasta nici nu exista!). Iar la vanzare nu se aplica ajustarea TVA, deoarece constituie livrare.



#34 malena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 01 November 2007 - 08:50 AM

Eu am adunat mai multe raspunsuri din mai multe judete si toate spun acelas lucru :nu e deductibila .
Chiar aici pe forum mai avem un raspuns de la Finante,similar,un raspuns care prin amabilitatea unei colege de forum a fost postat aici.
Imi permit sa-l copiez si in topicul asta.
ROMANIA - Ministerul Economiei si Finantelor
AGENTIA NATIONALA DE ADMINISTRARE FISCALA
DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE CLUJ
Activitatea Metodologie si Administrarea Veniturilor Statului
Biroul Metodologie si Asistenta Contribuabili

Catre,
_____________

Urmare e-mail-ului Dvs. inregistrat la noi sub nr. 80726/16.10.2007 va comunicam urmatoarele:
1. La art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare este definita valoarea ramasa neamortizata.
Prin valoare fiscala ramasa neamortizata se intelege diferenta dintre valoarea de intrare fiscala si valoarea amortizarii fiscale.
Daca societatea Dvs. vinde utilajul la o valoare mai mica decat valoarea ramasa neamortizata, partea din valoarea ramasa neamortizata care nu se acopera cu venitul obtinut din vanzarea utilajului este considerata cheltuiala nedeductibila la calculul profitului impozabil.
Conform prevederilor art. 21 alin.1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal,cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
In situatia in care utilajul se vinde la o valoare mai mica decat valoarea ramasa neamortizata,nu aveti obligatia sa colectati TVA la nivelul TVA-ului pe care societatea l-a dedus la data achizitiei utilajului.
Ajustarea taxei deductibile se face numai pentru bunurile de capital prevazute la alin.2 lit.a) al art. 149 din Legea nr. 571/2003,cu modificarile si completarile ulterioare,achizitionate sau fabricate de la data aderarii.

Aceasta postare a fost editata de malena: 01 November 2007 - 08:51 AM




#35 Laurentiu Petru Munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:alba

Postat 28 November 2007 - 02:54 PM

imi spune si mie cineva ce inregistrari se fac in urmatoarea situatie:autoturism achizitionat cu 10.000,00 lei,val amortizata:2916,62,valoarea de vanzare 7.200,00(fara tva).Va multumesc.



#36 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 28 November 2007 - 03:17 PM

Vezi postareaLaurentiu Petru Munteanu, la Nov 28 2007, 12:54 PM, a spus:

imi spune si mie cineva ce inregistrari se fac in urmatoarea situatie:autoturism achizitionat cu 10.000,00 lei,val amortizata:2916,62,valoarea de vanzare 7.200,00(fara tva).Va multumesc.


461 = % 8568
7721 7200
4427 1368

% = 2133 10000
2813 2916.62
658 7083.38
tatiana



#37 Laurentiu Petru Munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:alba

Postat 28 November 2007 - 03:23 PM

contul "7721"?eu credeam ca 7583



#38 Orbu Tatiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:galati

Postat 28 November 2007 - 03:25 PM

Vezi postareaLaurentiu Petru Munteanu, la Nov 28 2007, 01:23 PM, a spus:

contul "7721"?eu credeam ca 7583



Ai crezut bine, scuze.
tatiana



#39 Laurentiu Petru Munteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:alba

Postat 28 November 2007 - 03:29 PM

multumesc



#40 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 January 2008 - 03:18 PM

am auzit ca o masina achizitionata pe firma atunci cand oo vinzi trebuie sa o dai cu un pret mai mare decat cel cu care lai cumparat ,ca cica altfel iti sare fiscul in cap,mie mi se pare o mare aberatie. sunt curioasa daca a mai auzit cineva de asa ceva :lostit (13):






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL