Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 17

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#321 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 01:35 PM

grupa unu cum ati raspuns la intrebarea 27
. O primărie din România, neînregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 1531 din Codul fiscal, achiziționează mobilier de birou de la o persoană impozabilă stabilită și înregistrată în scopuri de TVA în Polonia, în valoare de 15000 Euro. Mobilierul este transportat de furnizor din Polonia în România. Primăria datorează TVA în România pentru achiziția efectuată ?
a) da, pentru că depășește plafonul de achiziții intracomunitare de 10000 Euro ;
b) nu, pentru ca achizițiile de bunuri nu sunt operațiuni cuprinse în sfera de aplicare a taxei pe valoarea adăugată;
c) nu pentru că achiziția intracomunitară este efectuată în vederea desfășurării de activități administrative;
d) nu, pentru că instituțiile publice nu sunt persoane impozabile din punct de vedere al TVA;
e) nu, pentru că se datorează TVA în statul furnizorului;
f) nu, pentru că instituțiile publice sunt scutite de plata TVA.

Art. 126 - 4) Prin derogare de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri care indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt efectuate de o persoana impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila sau de o persoana juridica neimpozabila;
b) valoarea totala a acestor achizitii intracomunitare nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al carui echivalent in lei este stabilit prin norme.
(5) Plafonul pentru achizitii intracomunitare prevazut la alin. (4) lit. b) este constituit din valoarea totala, exclusiv taxa pe valoarea adaugata, datorata sau achitata in statul membru din care se expediaza sau se transporta bunurile, a achizitiilor intracomunitare de bunuri, altele decat mijloace de transport noi sau bunuri supuse accizelor.
a sau e?

lyv ce ai gasit?



#322 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 December 2007 - 01:36 PM

19. Calitatea de prepus nu încetează prin:
a. insolvabilitatea comerciantului

20. Este condiție necesară pentru obținerea calității de comerciant următoarea:
a. efectuarea de fapte de comerț în mod permanent, sistematic, săvârșite ca profesie

21. Prin faptă de comerț se înțelege:
a. o operațiune care prin esența ei constituie o manifestare a unei activități comerciale

22. Nu sunt fapte de comerț:
a. revânzarea produselor achziționate de cumpărător pentru uzul său ori al familiei sale

23. Dividendele se plătesc asociatilor proporțional cu cota de participare la capitalul social vărsat, dacă prin actul constitutiv nu se prevede altfel, în termenul stabilit de către adunarea generală a asociaților sau, după caz, stabilit prin legile speciale, dar nu mai târziu de:
a. 6 luni de la data aprobării situației financiare anuale aferente exercițiului financiar încheiat.

24. Dreptul la acțiunea de restituire a dividendelor se prescrie în termen de :
a. 3 ani de la data distribuirii lor.

25. Pentru a fi opozabile terților, hotărârile adunării generale trebuie depuse la oficiul registrului comerțului, spre a fi menționate în registru și publicate în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, în termen de
a. 15 zile de la adoptare

26.Sunt asimilate, din punct de vedere al taxei pe valoarea ad ăugat ă, livr ărilor de bunuri efectuate cu plat ă, urm ătoarele opera țiuni:
a) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziționate de aceasta pentru a fi utilizate în scopuri care nu au legătură cu activitatea economică desfășurată, dacă taxa pe valoarea adăugată aferentă bunurilor respective a fost dedusă total sau parțial;
27.O primă rie din România, neînregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 1531 din Codul fiscal, achiziț ionează mobilier de birou de la o persoană impozabilă stabilită și înregistrată în scopuri de TVA în Polonia, în valoare de 15000 Euro. Mobilierul este transportat de furnizor din Polonia în România. Prim ăria datoreaz ă TVA în România pentru achizi ția efectuat ă?
NU ( INSTITUTIE PUBLICA)




#323 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 01:36 PM

Vezi postareaniki_miki1, la Dec 3 2007, 01:25 PM, a spus:

260. Incepand cu 1 ianuarie 2007, un producator de vinuri linistite nu este obligat a se autoriza ca antrepozit fiscal daca productia de vinuri este de pana la:
19. 200 hl/an;
20. 2.500 hl/an;
21. 2.000 hl/an;
22. 500 hl/an;
23. 1.000 hl/an;
24. 1.500 hl/an.
R: Art. 178. - (1) Productia si/sau depozitarea produselor accizabile, acolo unde acciza nu a fost platita, pot avea loc numai intr-un antrepozit fiscal. (6) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) micii producatori de vinuri linistite care produc in medie mai putin de 200 hl de vin pe an
Intr-o varianta de chestionar din iunie (varianta A ) la intrebarea nr.3 raspunsul corect este
150 hl/an???
Care este raspunsul corect???

200 hl este raspunsul corect (legea actuala)



#324 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 December 2007 - 01:38 PM

daca ai variantele de raspuns la intrebarile din iunie, de ce nu le postezi, cand atata lume te roaga?



#325 Roxana David

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 December 2007 - 01:40 PM

Vezi postareaniki_miki1, la Dec 3 2007, 03:25 PM, a spus:

260. Incepand cu 1 ianuarie 2007, un producator de vinuri linistite nu este obligat a se autoriza ca antrepozit fiscal daca productia de vinuri este de pana la:
19. 200 hl/an;
20. 2.500 hl/an;
21. 2.000 hl/an;
22. 500 hl/an;
23. 1.000 hl/an;
24. 1.500 hl/an.
R: Art. 178. - (1) Productia si/sau depozitarea produselor accizabile, acolo unde acciza nu a fost platita, pot avea loc numai intr-un antrepozit fiscal. (6) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) micii producatori de vinuri linistite care produc in medie mai putin de 200 hl de vin pe an
Intr-o varianta de chestionar din iunie (varianta A ) la intrebarea nr.3 raspunsul corect este
150 hl/an???
Care este raspunsul corect???

Raspunsul corect la intrebarea din iunie era 150 hl/an pentru ca intrebarea suna asa:

Incepand cu 1 ianuarie 2007, un producator de vinuri linistite poate realiza in afara antrepozitului fiscal o productie de:
a) 2 000 hl/an;
b) 500 hl/an
c) 1 000 hl/an
d) 150 hl/ an
e) 250 hl / an
f) 1 500 hl/an

Asa cum ai spus si tu mai sus in textul din codul fiscal spune PANA LA 200 hl/an, deci 150 hl/an este singura varianta de raspuns care este sub 200 hl/an.

Succes la invatat!
R



#326 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 01:49 PM

din cei din grupa 2 :

11.vio_2007
12. mirela 13

13.Oana_P
14.Unchiul 56
15.alexa_balaj
16 IANT
17. Roberts
18. florens
19. malabs
20. domnica_l

doar cei subliniati au rezolvat raspunsuri si le-au trimis 4 persoane
restul?
mai participati sau lasam pe altii sa se inscrie si redistribuim intrebarile?
anuntati va rog cat mai repede

din cei din grupa 2 :

11.vio_2007
12. mirela 13

13.Oana_P
14.Unchiul 56
15.alexa_balaj
16 IANT
17. Roberts
18. florens
19. malabs
20. domnica_l

doar cei subliniati au rezolvat raspunsuri si le-au trimis 4 persoane
restul?
mai participati sau lasam pe altii sa se inscrie si redistribuim intrebarile?
anuntati va rog cat mai repede
miri



#327 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 December 2007 - 01:51 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 3 2007, 01:36 PM, a spus:

Vezi postareaniki_miki1, la Dec 3 2007, 01:25 PM, a spus:

260. Incepand cu 1 ianuarie 2007, un producator de vinuri linistite nu este obligat a se autoriza ca antrepozit fiscal daca productia de vinuri este de pana la:
19. 200 hl/an;
20. 2.500 hl/an;
21. 2.000 hl/an;
22. 500 hl/an;
23. 1.000 hl/an;
24. 1.500 hl/an.
R: Art. 178. - (1) Productia si/sau depozitarea produselor accizabile, acolo unde acciza nu a fost platita, pot avea loc numai intr-un antrepozit fiscal. (6) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) micii producatori de vinuri linistite care produc in medie mai putin de 200 hl de vin pe an
Intr-o varianta de chestionar din iunie (varianta A ) la intrebarea nr.3 raspunsul corect este
150 hl/an???
Care este raspunsul corect???

200 hl este raspunsul corect (legea actuala)

trimite rog pe olga7nic@yahoo.com, variantele de raspuns sau posteaza-le pe consultant.decembrie@yahoo.com; nu e fair=-play sa le ai si nu le dai "share"



#328 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 01:58 PM

v-am atasat toate intrebarile date in martie si iunie
sunt amestecate, pt. ca multe se repeta dar e tot ce s-a dat, sunt verificate si sortate de mine

Fisiere atasate


miri



#329 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2007 - 02:00 PM

Vezi postareaRoxana David, la Dec 3 2007, 02:33 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 03:13 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 01:08 PM, a spus:

are cineva subiectele din iunie cu toate variantele?ca nu le gasesc. Le am pe cele din martie, daca le vrea cineva

cu variante de raspuns adica


dami-le si mie pe cele din martie te rog. adresa mea este rdavid@upcnet.ro

mecic! :)




#330 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2007 - 02:06 PM

Olguta, nu are nimeni intrebarile la iunie cu variante, doar ca o parte din ele au fost in martie si din cauza asta la unele mai apar si variantele.
Si la intrebarea cu primaria raspunsul e a "art. 126. (3) Sunt, de asemenea, operațiuni impozabile și următoarele operațiuni efectuate cu plată, pentru care locul este considerat a fi în România, potrivit art. 1321:
a) o achiziție intracomunitară de bunuri, altele decât mijloace de transport noi sau produse accizabile, efectuată de o persoană impozabilă ce acționează ca atare sau de o persoană juridică neimpozabilă, care nu beneficiază de derogarea prevăzută la alin. (4), care urmează unei livrări intracomunitare efectuate în afara României de către o persoană impozabilă ce acționează ca atare și care nu este considerată întreprindere mică în statul său membru, și căreia nu i se aplică prevederile art. 132 alin. (1) lit. b) cu privire la livrările de bunuri care fac obiectul unei instalări sau unui montaj sau ale art. 132 alin. 2) cu privire la vânzările la distanță;

Aceasta postare a fost editata de marinic: 03 December 2007 - 02:07 PM




#331 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 December 2007 - 02:09 PM

Vezi postareaica13, la Dec 3 2007, 02:00 PM, a spus:

Vezi postareaRoxana David, la Dec 3 2007, 02:33 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 03:13 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 01:08 PM, a spus:

are cineva subiectele din iunie cu toate variantele?ca nu le gasesc. Le am pe cele din martie, daca le vrea cineva

cu variante de raspuns adica


dami-le si mie pe cele din martie te rog. adresa mea este rdavid@upcnet.ro

mecic! :)
incerc dar nu reusesc pe forum ; le postez pe consultant.decembrie mai bine

Fisiere atasate





#332 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 03 December 2007 - 02:19 PM

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 03:38 PM, a spus:

daca ai variantele de raspuns la intrebarile din iunie, de ce nu le postezi, cand atata lume te roaga?


olguta nu stiu ce insinuezi....toata lumea de pe site are grilele la iunie cu o singura varianta de raspuns...de aici le-am luat si eu duminica....cine ma roaga?????????/nu cred ca nu am raspuns



#333 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 03 December 2007 - 02:25 PM

eu am chestionarele din iunie 2007 cu variantele de raspuns si grila de rezolvare.
Daca se doreste le afisez .



#334 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 03 December 2007 - 02:29 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 3 2007, 01:35 PM, a spus:

grupa unu cum ati raspuns la intrebarea 27

lyv ce ai gasit?





Parerea mea raspuns corect = a
Este operatiune impozabila in Romania deoarece se depaseste plafonul de 10000 E . = nu sunt indeplinite ambele conditii de la art 126 pct 4. Adica punctul a este indeplinit ( Primaria este neinregistrata in scopurui de TVA) dar punctul b nu este indeplinit ( plafonul de 10000)



#335 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 03 December 2007 - 02:36 PM

Fisier atasat  VariantaA_Iunie2007.pdf   203.09K   107 downloads



#336 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 December 2007 - 02:39 PM

Vezi postareapetro71, la Dec 3 2007, 02:19 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Dec 3 2007, 03:38 PM, a spus:

daca ai variantele de raspuns la intrebarile din iunie, de ce nu le postezi, cand atata lume te roaga?


olguta nu stiu ce insinuezi....toata lumea de pe site are grilele la iunie cu o singura varianta de raspuns...de aici le-am luat si eu duminica....cine ma roaga?????????/nu cred ca nu am raspuns
scuze, pedro, de ochiad vorbeam



#337 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 03 December 2007 - 02:42 PM

Vezi postareamariusoana, la Dec 3 2007, 02:36 PM, a spus:

Fisier atasat  VariantaD_Iunie2007.pdf   203.53K   48 downloads

Fisiere atasate





#338 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 03 December 2007 - 02:44 PM

Buna,

Am parcurs putin topicul si am observat ca se cerea la un moment dat codul fiscal actualizat cu 106. Parerea mea este ca fiind in vigoare incepand cu 01.01.2008 nu se vor lua in calcul schimbarile aduse de 106.
Alte pareri?



#339 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 03 December 2007 - 02:44 PM

Fisier atasat  VariantaF_Iunie2007.pdf   202.82K   41 downloads


Ce parere aveti ? Le aveti si voi in forma acesta ?

Fisiere atasate





#340 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 03 December 2007 - 02:49 PM

Vezi postareamarinic, la Dec 3 2007, 02:06 PM, a spus:

Olguta, nu are nimeni intrebarile la iunie cu variante, doar ca o parte din ele au fost in martie si din cauza asta la unele mai apar si variantele.
Si la intrebarea cu primaria raspunsul e a "art. 126. (3) Sunt, de asemenea, operațiuni impozabile și următoarele operațiuni efectuate cu plată, pentru care locul este considerat a fi în România, potrivit art. 1321:
a) o achiziție intracomunitară de bunuri, altele decât mijloace de transport noi sau produse accizabile, efectuată de o persoană impozabilă ce acționează ca atare sau de o persoană juridică neimpozabilă, care nu beneficiază de derogarea prevăzută la alin. (4), care urmează unei livrări intracomunitare efectuate în afara României de către o persoană impozabilă ce acționează ca atare și care nu este considerată întreprindere mică în statul său membru, și căreia nu i se aplică prevederile art. 132 alin. (1) lit. b) cu privire la livrările de bunuri care fac obiectul unei instalări sau unui montaj sau ale art. 132 alin. 2) cu privire la vânzările la distanță;
am vazut ca ochiad are variante, scuze marinic, poate m-am inselat dar daca ochiad nu raspunde la apeluri.....






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL