Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
firma dizolvata - depunere declaratii? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


firma dizolvata - depunere declaratii?

5 replies to this topic

#1 v&p

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 December 2007 - 09:50 PM

am o mare nelamurire!
cu toate ca exista hotarare judecatoreasca pentru dizolvarea unei firme (repet : dizolvare nu lichidare - am inteles ca dupa decizia de dizolvare, lichidarea poate dura pana la 5 ani), culmea :smile: administratia financiara cere in continuare declaratii cu toate ca au vazut hotararea. Oare daca fac declaratii si pun stampila...nu cad in extrema cealalta...adica de a pune o stampila a unei firme ce nu mai exista (e dizolvata)???
Rog pe cine a mai intalnit asemenea situatii sa ma sfatuiasca (eventual si cu articole din lege)
Multumesc foarte mult!



#2 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 07 December 2007 - 07:47 AM

Am fost in aceeasi situatie si am depus declaratii si bilant pana ce finantele au binevoit sa inregistreze si ei in baza lor de date dizolvarea. Am dus la vecctorul fiscal hotararea de la tribunal si mi-au spus ca pana ramane definitiva hotararea, firma figureaza in evidentele lor si deci trebuie sa-si predea declaratiile altfel va fi amendata.
Am predat declaratii aproximativ un an dupa primirea hotararii.

Aceasta postare a fost editata de simona_iassy: 07 December 2007 - 07:49 AM




#3 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2007 - 07:09 PM

dar mai pot face inregistrari contabile dupa decia de dizolvare de la reg comertului chiar daca inca nu s-a facut lichidarea?
Am mijloace fixe si ob de inventar lipsa si ar trebui sa inregistrez lipsa lor.

Aceasta postare a fost editata de criseta: 16 December 2007 - 07:10 PM




#4 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2007 - 10:30 PM

Acesta intrebare m-a lasat fara cuvinte.......



#5 2870331047821

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 December 2007 - 05:23 PM

Vezi postareav&p, la Dec 6 2007, 09:50 PM, a spus:

am o mare nelamurire!
cu toate ca exista hotarare judecatoreasca pentru dizolvarea unei firme (repet : dizolvare nu lichidare - am inteles ca dupa decizia de dizolvare, lichidarea poate dura pana la 5 ani), culmea :lostit (13): administratia financiara cere in continuare declaratii cu toate ca au vazut hotararea. Oare daca fac declaratii si pun stampila...nu cad in extrema cealalta...adica de a pune o stampila a unei firme ce nu mai exista (e dizolvata)???
Rog pe cine a mai intalnit asemenea situatii sa ma sfatuiasca (eventual si cu articole din lege)
Multumesc foarte mult!


Si nu au fost amenzi usturatoare?



#6 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2007 - 06:20 PM

Vezi postarealilianarodica, la Dec 17 2007, 12:30 AM, a spus:

Acesta intrebare m-a lasat fara cuvinte.......

De ce? Doar la lichidare se fac vanzari din patrimoniu, se platesc creditorii, se impoziteaza si se platesc taxe, iar restul se repartizeaza asociatilor si se intocmeste un bilant de lichidare cu patrimoniul pe 0. Dar inca nu a luat legatura cu noi lichidatorul numit de judecatorul sindic inca din 2006 si eu tot depun bilanturi care contin aceste imobilizari care de fapt nu mai exista.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL