Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

concediere

69 replies to this topic

#1 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 December 2007 - 08:30 AM

Salut , e o foarte mare poveste de spus dar scurtand-o foarte mult problema ar fi ca am lipsit de la lucru o ora intr-o zi cu programul prelungit de sarbatori (ultima ora) fara sa intreb pe nimeni nimic ... Ar fi un motiv pentru care pot fi dat afara ? Sau maximul ce se poate intampla normal si legal e un avertisment ? Nu am mai luat altele pt asa ceva , dar am mai luat unul pt tinuta necorespunzatoare (trebuia sa port cravata si eu nu aveam) . Multumesc anticipat .

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 April 2009 - 07:06 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 09:58 AM

Eu cred ca abaterile acestea nu constituie motive suficiente pentru desfacerea contractului de munca. Dar conteaza si ce prevede regulamentul de ordine interioara.

Dragos



#3 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 10:02 AM

Intr-adevar este o procedura destul de greoaiesi stufoasa pt asa ceva, si presupune sa ai totl regulamentar, adca fisa postului, roiul si altele...nu te pot da afara numai dupa un avertisment...pe de alta parte te pot "santaja" in asa fel incat sa vrei tu sa pleci, adica iti pot face viata grea la locul de munca..depinde si de tine daca vrei cu adevarat sa lucrezin in cdt astea!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 12:46 PM

nilufera are dreptate :lostit (13): :
1. procedura este destul de greoaie si stufoasa !!!
2. principiul "nu trebuie sa-i doreste sefului moartea ci trebuie sa faci in asa fel incat sa si-o doreasca singur ! " se poate adapta destul de usor si salariatului. de asemenea, e greoaie si procedura de a dovedi ca esti tratat abuziv la serviciu, ajungi in proces cu ei...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 December 2007 - 12:50 PM




#5 Happy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 19 December 2007 - 03:10 PM

Otilia, ai multa dreptate ! Procedura este greoaie DAR: daca ai nervii tari, merita sa te mai si lupti pentru drepturile tale !



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 19 December 2007 - 03:29 PM

Abaterea in sine e cel mult un motiv de sapuneala verbala din partea sefului direct, sau a celui care ti-a observat lipsa.
Problema e ca de obicei se aduna la modul general in care e perceput angajatul respectiv (isi face lucrarile ce ii sunt repartizate corect si la timp, atitudinea fata de ceilalti, intarzieri repetate, etc etc) si de multe ori o abatere de acest gen ajunge sa fie picatura ce revarsa paharul.
In concluzie, nu avem date suficiente sa ne dam cu parerea.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2007 - 04:12 PM

Vezi postareaHappy, la Dec 19 2007, 03:10 PM, a spus:

Otilia, ai multa dreptate ! Procedura este greoaie DAR: daca ai nervii tari, merita sa te mai si lupti pentru drepturile tale !
in principiu asa e, merita sa te lupti pt. drepturile tale, insa inainte de asta trebuie facuta o evaluare cat mai clara a ceea ce presupune aceasta lupta, a resurselor pe care le va inghiti fiindca aceste "cheltuieli globale" pot fi mult peste ceea ce merita investit intr-o astfel de batalie raportat la ce se castiga efectiv (daca se va castiga ceva pana la urma) si nu ma refer aici doar la oblojirea unui orgoliu ranit.

parerea mea e ca nu merita sa tii cu dintii de un serviciu in care tot ai si iar ai probleme. cateodata un "sut in fund" - ca sa zic asa - chiar e un pas inainte :lostit (13): , crede-ma, eu am renuntat la astfel de firme in 2-3 randuri si f. bine am facut pt. ca de fiecare data am ajuns mai bine, chiar daca la momentul renuntarii nu aveam nimic aranjat.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 19 December 2007 - 04:14 PM




#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 19 December 2007 - 04:48 PM

Legal nu te poate da afara doar din atata lucru. Dar ar putea inventa altceva, sau au ei mai multe motive pe care inca nu le stii. Daca totusi vor sa te dea afara inseamna ca: fie vor sa reduca numarul de angajati, fie au gasit deja unul mult mai bun in locul tau, fie au pe cineva cu pile care trebuie angajat si nu au un loc pentru el, fie au ceva cu tine (nu ai fost respectuos, ai spus in fata ceea ce crezi, nu ai fost slugarnic, ai fost adesea obraznic, ai comentat legalitatea unor ramaneri peste program fara plata suplimentara, nu ai vrut sa executi lucrari care tin de alte functii sau persoane etc.). Pentru ca ti se cere tinuta obligatorie banuiesc ca e o firma care plateste f.bine (banca etc.) asa ca ti-e mai greu sa pleci. Daca e o raceala intre tine si sef nu e sanatos sa mai ramai mult. Cauta intai alt serviciu si apoi pleaca, fara sa tii neaparat sa obtii acelasi salariu.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 December 2007 - 07:25 PM

Multumesc tuturor . Deocamdata nu au mai spus nimic niciunul dar se simte ca asteapta sa gresesc cu ceva . Acum nu ma mai lasa sa merg sa imi iau de mancare de peste drum in timpul programului ... m-am cerut 10 minute si s-a incruntat la mine "nu". Ma enerveaza ca vede tot ce tine de rau ca sa zic asa si ce tine de bine nu vede .

Exemplu "de rau" : primul CM de o saptamana de asta-vara (am luat o saptamana din concediul de odihna si o saptamana de CM ca sa ma pregatesc pt licenta , cand as fi putut sa iau o luna concediu de studii) ; ultimul CM ( pt ca ma teroriza psihic din 15 in 15 minute toata ziua legandu-se de mine de tot ce se putea inclusiv cand ma puneam sa mananc zicea ca el nu a mancat si ca eu toata ziua mananc si multe altele, iar de la ora 3 dupa masa pana la 1-2 noaptea ma durea capul de la cat ma teroriza de imi venea sa urlu) . Astea ar fi motivele principale pt care are ciuda pe mine . Ca eu am stat acasa si el muncea ... de fapt.

Exemple de bine : "pt ca sunt adjunct fac si o parte din munca lui dar asta sa zicem ca nu se pune , apoi fac munca mea , si fac si munca unui om care lipseste din echipa , aceea de facturare ... la care spun eu trebuie sa fii foarte atent ... pentru ca banii lipsa eu ii pun daca sunt situatii de genul ... si credeti-ma ca sa fii casier la mine in firma e dezastru ... si stiti ce ? NU sunt platit pt asta ... am facut-o de buna voie ... si e un post care iti ocupa toata ziua ... si ar mai fi si altele.

Oricum firma nu cred ca ar avea ceva impotriva dar asa e el ... genul de om care nu intelege. De-a lungul timpului mai multi oameni au fost dati din firma asta afara pe motive foarte aiurea ... de fapt fara ... nu cunosteau legea si au fost amenintati cu cate ceva si prostiti . Unii dintre ei au aflat de "manarii" ale sefilor si de aceea au fost dati afara ... si l-as putea avea si eu la mana pe acest sef cu o astfel de manarie pt ca se stie ca o face .

Partea "proasta" e ca de cand e el sef vanzarile au crescut ... si asta e mai important decat orice pentru sefii mai mari . Si toti sefii mari il lauda si ii tin partea si chiar daca ar afla de aceea "manarie" 70% nu s-ar intampla nimic ...

Ceea ce vreau consta de fapt in mai multe variante : ori sa inceteze cu astea si sa muncim normal ... ori sa inceapa scandalul si sa spun tot ce stiu toate smenariile (am si o filmare cum se da spaga OPC-ului) . O sa ma duc la televiziune , la ziar, o sa pun filmarea si afise pe stalpi pe strada , o sa ma razbun pentr toti cei care au fost dati afara din aceasta firma aiurea desi erau oameni de nota 10 ... sunt genul care tace si face dar cand explodez e chiar urat de tot . O sa ajunga la stiri o sa fie urat ...

Va mai tin la curent , mersi :) pa pa

Aceasta postare a fost editata de alex_202222: 19 December 2007 - 07:27 PM




#10 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 20 December 2007 - 09:42 AM

In conditiile astea, orice sut in fund e clar un pas inainte!
Asa ca nu-l mai astepta, imprastie CVuri si cauta-ti de lucru, ca la criza actuala iti gasesti imediat, si lasa-i cu ochii in soare.
Mai ales ca urmeaza perioada ofertelor de joburi in conta.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 20 December 2007 - 09:44 AM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#11 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 20 December 2007 - 12:27 PM

Vezi postareaalex_202222, la Dec 19 2007, 07:25 PM, a spus:

Multumesc tuturor . Deocamdata nu au mai spus nimic niciunul dar se simte ca asteapta sa gresesc cu ceva . Acum nu ma mai lasa sa merg sa imi iau de mancare de peste drum in timpul programului ... m-am cerut 10 minute si s-a incruntat la mine "nu". Ma enerveaza ca vede tot ce tine de rau ca sa zic asa si ce tine de bine nu vede .


Go Planet, cauta-ti de munca.
nu are rost sa scurmi rahatul
Eventual mai ia-ti un CM o luna, sa se oftice seful tau si cauta-ti altceva

oricum ai calcat pe bec, probabil ca nici restul colegilor nu te prea suporta
Parerea mea este ca e nesimtire sa-ti iei CM fara sa ai nimic

Aceasta postare a fost editata de marcopolo: 20 December 2007 - 12:29 PM




#12 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 December 2007 - 04:53 PM

Continua sa faca tot ce se poate ca sa ma doara iarasi capul toata ziua si pana seara tarziu ... Poimaine e ziua mea si m-am cerut jumatate de ora sa imi iau cadouri pt ca am primit niste bani , si a spus , mai mult urlat "NU" . L-am intrebat "de ce " si a spus "ca asa vreau eu" . Le-am trimis mail tuturor sefilor mai mari si patronilor sa stie si ei ce se intampla .
As vrea sa ma leg de o chestie . Noi trebuie sa venim la 9 jumatate dimineata la lucru si sa plecam la 6 jumatate seara , adica 9 ore pe zi . Normal e 8 ore din cate stiu dar se poate si mai mult pe zi atata timp cat nu sunt un anumit nr pe saptamana sau pe luna ... Noi venim si sambata de la 9 jumatate la 14 jumatate . Deci ar fi 9*5+5=50 pe saptamana. O sambata e libera prin rotatie pe luna .
Nu vreau sa plec si nu vreau sa o las balta . Vreau sa lupt pentru asta . De ce m-as mai putea lega ? Trebuie sa fie ceva lucru ce e ilegal si se intampla la multe firme ...



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 28 December 2007 - 08:39 PM

S-ar putea ca problema ta sa fie doar cu seful direct nu si cu conducerea. Problema e ca nu stii de ce se poarta asa si nu poti sa o afli decat indirect, de la cineva apropiat sefului sau de la cineva din conducere. Din cauza ca e cam exagerata comportarea rautacioasa a sefului cred ca e cazul sa ceri o audienta directorului si sa-i spui ce te doare. Sa mergi pregatit, cu un plan al problemelor. Poti sa pui problema ca daca nu se schimba nimic o sa-ti cauti alt servici (fapt care s-ar putea sa nu-l afecteze). Cand o sa gasesti o sa-i anunti. Daca nu rezolvi nimic cu conducerea poti trece la pasul urmator.
In ce priveste timpul de lucru, clar ca e ilegal, daca nu se da recuperare si nici nu se platesc orele suplimentare cu un spor de minim 75%. E o neregula frecventa la firmele private, pentru ca angajatilor le e frica sa reclame la ITM. Dar conducerii cred ca-i convine aceasta. Pentru a schimba asta inseamna o reclamatie scrisa la ITM, semnata preferabil de mai multe persoane curajoase (dar poate fi si anonima, caci e de inteles de ce). Poti recomanda inspectorului ITM sa vina in control intr-o sambata dimineata (desi nu cred ca le convine). Pot fi si surprize: eu am lucrat la o firma care a refuzat sa deschida poarte controlului, cand s-au recomandat la interfon, spunand ulterior ca nu era decat un paznic acolo care avea indicatia sa nu deschida la nimeni. Daca nu exista o lista nominala cu chemare la ore suplimentare semnata de conducere pentru acea zi, vor da o amenda, mai mare sau mai mica dupa cum este (sau nu) de coruptibil inspectorul. Dupa aceasta, daca se afla cine a reclamat (foarte probabil la romani) te poti astepta de la conducere la o comportare care imbina frica lor de tine cu rautatea.
Durerile de cap (sau de burta, cum era cazul sotiei mele) cand mergi la servici ar putea fi semne ca acel servici te streseaza, deci nu ti se recomanda, caci iti afecteaza sanatatea.
In Romania la majoritatea firmelor mai sunt multe ilegalitati (lipsa facturi pentru achizitii sau vanzari, lucratori fara contract etc.) dar nu trebuie sa te orientezi spre a face rau sau spre razbunare (care te face si pe tine mai rau) ci spre a face bine. Daca nu poti asta, incearca in alta parte. Exista o justitie divina atunci cand cea pamanteana nu functioneaza. Desigur stabilirea saptamanii de lucru la 40 de ore este un bine pe care l-ai putea face multor angajati. Problema e daca esti destul de puternic pentru asta. Ai putea sa faci un sindicat in acea firma si sa lupti legal pentru drepturile angajatilor. Cred ca inca e valabila legea care zice ca liderii de sindicat nu pot fi concediati pe perioada mandatului. Studiaza Contractul de munca unic la nivel national si cel de ramura si vezi ce inbunatatiri poti propune sindicalistilor.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 December 2007 - 01:20 PM

Foarte frumos :) Chiar mi-a placut , mersi !



#15 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 May 2008 - 11:52 PM

Salut, iata ca a venit si ziua cea mare :) . Va fac un scurt rezumat apoi va rog sa ma ajutati , sunt foarte stresat si nu stiu cum e bine sa fac :

M-am angajat la aceasta firma acum cativa ani . Fiind primul job , am pus multa pasiune in ceea ce fac, mai ales ca era si ceva ce imi place si de care ma ocup si in timpul liber . Insa incetul cu incetul datorita sefilor am ajuns sa fiu scarbit ( Exemple : seful vine la 10 si se trece in condica la 8 , eu daca intarzii 5 minute si vin la 08:05 , ma trec la 8 , apoi el vine si corecteaza si ma trece la si 10 ... el merge la cumparaturi , cu masina la reparat in timpul programului , eu trebuie sa imi iau CO ca sa-mi rezolv problemele ). E o firma mare cu o ierarhie complexa , de la patron pana la seful meu direct , mai sunt inca 4 sau 5 sefi . Seful meu direct lucreaza cu noi in punctul de lucru din orasul nostru , restul fiind la Bucuresti . Ideea e ca se comporta ca si cum ar fi firma lui , el nu respecta nici o regula care ne este impusa tuturor din acest punct de lucru . El are voie sa faca orice , iar noi nu (vezi 2 din exemple mai sus ) . Conflictul cu el dureaza cam de 7-8 luni dar s-a agravat f tare in ultimele 3-4 , in sensul ca orice lucru as face imi reproseaza ca nu e bine ca sa merg acasa , ma paraste la sefii mai mari , aia alti prosti sar cu gura pe mine , si astfel de abia am ramas cu dreptul sa plec 5 minute pe zi dupa mancare . Cateodata stau si ma mir cum de nu am luat-o razna cu atatia nebuni , si stres psihic . Toate astea m-au facut sa nu ma mai implic in ce fac . Merg (inca) la lucru doar ca sa fiu mers , si fac doar ce am chef , recunosc . Dar daca nu se merita , asta e .

In fine revenind la ziua cea mare, a venit unu sef de la Bucuresti cu o "oferta" la mine . Mi-a spus "de maine nu mai vii la lucru , semnezi aceasta hartie , iar eu te voi plati ca si cum ai fost toata luna la lucru" .

Aici intervin cu o mentiune . In firma aceasta se profita la maxim de prostia angajatilor . Au mai fost si altii de care au vrut sa se scape din diverse motive (unii sefi nu-si puteau "rotunji veniturile" si atunci gaseau tot felul de motive ca sa dea angajatii mai deschisi la minte afara .
Acum am ajuns si eu in situatia asta . Si nu vreau sa plec fara sa vada ca nu sunt un prost ca ceilalti care au plecat semnandu-si demisia . Imi pare rau ca imi doresc sa trag pielea cat mai mult de pe ei , dar si ei au tras-o destul de pe mine .

In principiu vreau sa plec , DAR , nu vreau sa fiu prostit cu nimic SI vreau sa profit de absolut orice posibilitate de a-mi bate si eu joc . Sincer nu sunt nici de la sat , nici un lenes , va repet veneam cu zambetul pe buze la servici pana a fost angajat acest "sef" care mi-a distrus nervii si cariera (un fost bisnitar !!!) De aceea va rog mult sa ma ajutati :

Vreau sa va intreb :

1. Ce trebuie sa semnez sau sa nu semnez in cazul in care mi se mai dau hartii (nu vreau sa fiu prostit cu nimic SI vreau sa profit de absolut orice posibilitate de a-mi bate si eu joc si de a nu pierde bani )

2. Care e motivul indeajuns si legal pentru a fi dat afara ?

3. In cazul in care fac cerere acum de CO au vreun drept sa ma refuze ?

4. In cazul in care imi iau si CM , care ar fi numarul de zile indicat (cat mai mare dar totusi sa nu am probleme)

5. Ce as putea face ca sa le dau peste nas ?

6. Nu cunosc modalitatile de "a fi dat afara", care e cea mai convenabila pentru mine ? (nu vreau sa fiu prostit cu nimic SI vreau sa profit de absolut orice posibilitate de a-mi bate si eu joc si de a nu pierde bani )
(cine trebuie sa fie de acord daca trebuie , ce modalitate e cea mai convenabila pentru mine ? aici stiu ca cea mai convenabila pentru ei e sa imi dau demisia , de aceea nu vreau acest lucru , am inteles ca nu voi fi platit pentru luna in curs sau ceva de genul)

7. La ce alte lucruri trebuie sa fiu atent ?

8. Daca vreau sa fac pe prostul in cazul in care fac ceva ilegalitati (70% vor face) si apoi sa i dau in judecata , cam unde credeti ca ar putea sa incerce asa ceva , trebuie sa fie ceva puncte "slabe" unde vor incerca sa triseze .

Va multumesc anticipat . Sper sa ma intelegeti :( .



#16 adelaide

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 22 May 2008 - 01:43 PM

1. Ce trebuie sa semnez sau sa nu semnez in cazul in care mi se mai dau hartii (nu vreau sa fiu prostit cu nimic SI vreau sa profit de absolut orice posibilitate de a-mi bate si eu joc si de a nu pierde bani )

Eu as cere sa-mi dea sa semnez preavizul de concediere, pentru ca in felul asta tu beneficiezi de somaj iar ei nu mai pot angaja pe altcineva pe postul tau timp de 6 luni. Decizia de concediere trebuie sa cuprinda in mod obligatoriu (altfel este lovita de nulitate): sa fie in scris, sa fie motivata in fapt si in drept, sa cuprinda precizari cu privire la termenul in care poate fi contestata si la instanta judecatoreasca la care se contesta, sa cuprinda perioada de preaviz. Decizia produce efecte de la data la care ai luat tu cunostinta de ea. Preavizul este de 20 de zile lucratoare. Daca te concediaza pe motive ce nu tin de persoana ta, ai dreptul la o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.

2. Care e motivul indeajuns si legal pentru a fi dat afara ?
Daca ii duce mintea, ei pot declara contractul de munca ca fiind lovit de nulitate daca nu sunt indeplinite urmatoarele conditii (care in general nu prea sunt indeplinite la societati): nu ai adus la angajare un certificat medical prin care sa se spuna ca esti apt pentru a presta munca respectiva (insa niciodata nu e prea tarziu si il poti inca aduce chiar cu data actuala si atunci e ok). De asemenea te pot concedia pe motivul ca nu corespunzi din punct de vedere profesional locului de munca pe care esti incadrat. Aici trebuie vazut daca locul tau de munca cere o anumita specializare. Un exemplu ipotetic: te-au angajat ca ospatar dar tu nu ai diploma de ospatar. Insa aceasta concediere poate fi dispusa numai dupa o evaluare prealabila a ta si sunt obligati sa iti ofere un loc de munca corespunzator pregatirii tale. Daca nu au, atunci sunt obligati sa anunte fortele de munca pentru a te redistribui. Daca te redistribuie, atunci ai la dispozitie 3 zile lucratoare de la comunicarea pentru a-ti manifesta in scris consimtamantul pentru noul loc de munca. Daca nu-ti manifesti consimtamantul si ei au anuntat fortele de munca te pot concedia.

3. In cazul in care fac cerere acum de CO au vreun drept sa ma refuze ?
Eu as zice ca da. In mod normal, conform legii (dar nici asta nu se prea intampla peste tot) concediile se programeaza pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator sau anunti cu cel putin 60 de zile inainte.

4. In cazul in care imi iau si CM , care ar fi numarul de zile indicat (cat mai mare dar totusi sa nu am probleme)
Asta cel mai bine te sfatuiesti cu medicul care iti va da concediul, pentru ca trebuie sa stabiliti motivul de boala care sa para real, altfel angajatorul poate contesta CM (am auzit ca ar exista o "politie" a acestor concedii medicale)

5. Ce as putea face ca sa le dau peste nas ?
Daca prestezi ore suplimentare pentru ca te cheama ei: cere sa-ti dea in scris decizia de a veni suplimentar la munca altfel poti sa nu vii linistit (tot ce depaseste 40 ore/sapt se considera munca suplimentara). Deci ai grija sa vii la timp si pleci fix in momentul in care s-a terminat programul. Cu tot cu ore suplimentare nu ai ce cauta la serviciu mai mult de 48 de ore/sapt. Ai semnat statele de salarii? Ai contract de munca valabil? Ai semnat regulamentul intern si fisa postului? ai dreptul la repaos de masa de min 15 min daca durata zilnica a timpului de lucru este mai mare de 6 ore si se considera a face parte din programul de lucru. Intreaba cand este repaosul de masa si profita de el cu adevarat (ii va inebuni treaba asta). Daca ai un motiv intemeiat poti solicita decalarea programului de lucru.

6. Nu cunosc modalitatile de "a fi dat afara", care e cea mai convenabila pentru mine ? (nu vreau sa fiu prostit cu nimic SI vreau sa profit de absolut orice posibilitate de a-mi bate si eu joc si de a nu pierde bani )
(cine trebuie sa fie de acord daca trebuie , ce modalitate e cea mai convenabila pentru mine ? aici stiu ca cea mai convenabila pentru ei e sa imi dau demisia , de aceea nu vreau acest lucru , am inteles ca nu voi fi platit pentru luna in curs sau ceva de genul)
Cea mai convenabila modalitate pentru tine este evident sa te concedieze ei.

8. Daca vreau sa fac pe prostul in cazul in care fac ceva ilegalitati (70% vor face) si apoi sa i dau in judecata , cam unde credeti ca ar putea sa incerce asa ceva , trebuie sa fie ceva puncte "slabe" unde vor incerca sa triseze .
Cred ca oarecum ti-am raspuns mai sus. Momentan nu am alte idei, insa pote mai aduci tu ceva noutati.



#17 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 22 May 2008 - 01:52 PM

De la "sat'" suntem multi si nu e cea ma nimerita comparatie pe care o faci;
Parerea mea e sa ii lasi sa te concedieze....fiindca o sa aibe destula bataie de cap cu hartiile.....nu mai e asa de usor sa dai un om afara, cum era pe timpuri....codul muncii te protejeaza si daca il cunosti, e mai greu sa profite altii de tine

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 May 2008 - 03:08 PM




#18 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 May 2008 - 03:11 PM

Adelaide si Olguta multumesc mult pentru raspunsuri si te rog scuza-ma pentru comparatia facuta , era stresat de chestiile acestea cand am facut-o , nu am vrut sa jignesc pe nimeni .
Multumesc inca o data , va doresc o zi buna .



#19 alex_202222

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 25 May 2008 - 12:40 AM

Salut , am primit multe modalitati de a pleca cum se cuvine si de aici si de pe alte forumuri . Multumesc frumos si sper sa ne mai auzim , eu o sa incerc sa mai postez ce se intampla . Multumesc inca o data , serviciu usor la toata lumea :)



#20 censky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:iasi

Postat 26 June 2008 - 11:01 AM

O angajata s-a hotarat sa nu mai vina la servici fara sa ma anunte. Nu a dat nici un preaviz, nimic. Vreau sa incep demersurile pentru a o da afara pe motiv de indisciplina? Cum se procedeaza? Stiam ca trebuie urmati anumiti pasi (atentionare verbala, atentionare scrisa etc, etc).

Si inca ceva ... ce sanse are sa-mi trimita ITM-ul pe cap? Toti angajatii au carte de munca, dar nu am nevoie de "vizite", gasesc ei nod si intr-o papura dreapta.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de censky: 26 June 2008 - 11:02 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL