Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare externa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


deplasare externa


255 replies to this topic

#41 MARYA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 September 2007 - 11:19 AM

o intrebare : se face taxare inversa la o factura de cazare la un hotel din ...UE ? multumesc !



#42 GeorgianaD

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 September 2007 - 01:23 PM

Am urmatoarea situatie pentru care incerc sa caut o rezolvare cat mai corecta:
Se efectueaza o deplasare externa in spatiul UE.Aproximativ toate cheltuielile sunt facute cu cardul atasat unui cont al societatii. Nu s-a luat un avans spre decontare in prealabil si nici nu s-a acordat diurna.Care credeti ca este metoda cea mai buna pentru inregistrarea cheltuielilor aferente deplasarii?Daca se inregistreaza fiecare plata in parte si se acorda diurna retroactiv in baza ordinului de deplasare este ok?Nu stiu daca am pus problema foarte clar, dar sper ca cineva sa-si dea cu parerea.Daca nu m-am exprimat pe intelesul cuiva va rog sa-mi spuneti si revin cu lamuriri.Astept opiniile voastre.


Va multumesc!




#43 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 23 October 2007 - 11:46 PM

Ordonanta de urgenta nr. 106/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 703 din 18.10.2007


Avand in vedere necesitatea fundamentarii riguroase prin masuri legislative de ordin fiscal care sa permita elaborarea in termen real a proiectului de buget pe anul 2008, urmarind reducerea influentelor bugetare ale unor prevederi fiscale care sunt prevazute in actualul cadru legislativ si care urmau a se aplica din anul 2008, avand in vedere necesitatea corectarii masurilor fiscale adoptate prin acte normative colaterale legislatiei fiscale, ca urmare a solicitarilor mediului de afaceri, precum si in scopul perfectionarii continue a legislatiei fiscale si corelarii acesteia cu legislatia Uniunii Europene si tinand seama de faptul ca nepromovarea prezentului act normativ ar putea avea drept consecinte negative urmatoarele:
- imposibilitatea respectarii calendarului bugetar asa cum este stabilit prin Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si a angajamentelor asumate fata de Comisia Europeana pentru transpunerea directivelor comunitare in domeniu;
- imposibilitatea elaborarii in timp util a legislatiei secundare, cu consecinte negative asupra mediului de afaceri, in ceea ce priveste managementul financiar si planul afacerilor,
in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,

Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. I. - Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:

1. La articolul 1, alineatul (5) se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"(5) Orice masura de natura fiscala care constituie ajutor de stat se acorda potrivit dispozitiilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 117/2006 privind procedurile nationale in domeniul ajutorului de stat, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 137/2007."

2. La articolul 7 alineatul (1), partea introductiva si litera c) a punctului 33 se modifica si vor avea urmatorul cuprins: "Art. 7. - (1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
................................................................................
....................................
c) pentru mijloace fixe amortizabile si terenuri - costul de achizitie, de productie sau valoarea de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, la data intrarii in patrimoniul contribuabilului, utilizata pentru calculul amortizarii fiscale, dupa caz. In valoarea fiscala se includ si reevaluarile contabile efectuate potrivit legii. In cazul in care se efectueaza reevaluari ale mijloacelor fixe amortizabile care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie, de productie sau al valorii de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala ramasa neamortizata a mijloacelor fixe amortizabile se recalculeaza pana la nivelul celei stabilite pe baza costului de achizitie, de productie sau a valorii de piata a mijloacelor fixe dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz. In situatia reevaluarii terenurilor care determina o descrestere a valorii acestora sub costul de achizitie sau sub valoarea de piata a celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz, valoarea fiscala este costul de achizitie sau valoarea de piata a celor dobandite cu titlu gratuit ori constituite ca aport, dupa caz."

3. La articolul 12, litera t) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"t) venituri realizate din lichidarea unei persoane juridice romane."

4. La articolul 15 alineatul (1), litera b) se modifica si va avea urmatorul cuprins:


"b) institutiile publice, pentru fondurile publice, inclusiv pentru veniturile proprii si disponibilitatile realizate si utilizate potrivit Legii nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si Legii nr. 273/2006 privind finantele publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare, daca legea nu prevede altfel;".

5. La articolul 15 alineatul (1), litera e) se abroga.
6. La articolul 15 alineatul (1), litera f) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"f) cultele religioase, pentru: venituri obtinute din producerea si valorificarea obiectelor si produselor necesare activitatii de cult, potrivit legii, venituri obtinute din chirii, alte venituri obtinute din activitati economice, venituri din despagubiri in forma baneasca, obtinute ca urmare a masurilor reparatorii prevazute de legile privind reconstituirea dreptului de proprietate, cu conditia ca sumele respective sa fie utilizate, in anul curent si/sau in anii urmatori, pentru intretinerea si functionarea unitatilor de cult, pentru lucrari de constructie, de reparatie si de consolidare a lacasurilor de cult si a cladirilor ecleziastice, pentru invatamant, pentru furnizarea, in nume propriu si/sau in parteneriat, de servicii sociale, acreditate in conditiile legii, pentru actiuni specifice si alte activitati nonprofit ale cultelor religioase, potrivit Legii nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor."
7. La articolul 15 alineatul (2), dupa litera k) se introduc trei noi litere, literele l), m) si n), cu urmatorul cuprins:
"l) sumele primite ca urmare a nerespectarii conditiilor cu care s-a facut donatia/sponsorizarea, potrivit legii, sub rezerva ca sumele respective sa fie utilizate de catre organizatiile nonprofit, in anul curent sau in anii urmatori, pentru realizarea scopului si obiectivelor acestora, potrivit actului constitutiv sau statutului, dupa caz;
m) veniturile realizate din despagubiri de la societatile de asigurare pentru pagubele produse la activele corporale proprii, altele decat cele care sunt utilizate in activitatea economica;
n) sumele primite din impozitul pe venit datorat de persoanele fizice, potrivit prevederilor titlului III."

8. La articolul 21, litera e) a alineatului (2) si litera l) a alineatului (3) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"e) cheltuielile de transport si de cazare in tara si in strainatate, efectuate pentru salariati si administratori, precum si pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
................................................................................
....................................
l) cheltuielile pentru functionarea, intretinerea si repararea locuintelor de serviciu situate in localitatea unde se afla sediul social sau unde societatea are sedii secundare, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor construite prevazute de Legea locuintei nr. 114/1996, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care se majoreaza din punct de vedere fiscal cu 10%;".

9. La articolul 21 alineatul (4), litera i) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"i) cheltuielile aferente veniturilor neimpozabile, cu exceptia celor prevazute la art. 20 lit. c);".

10. La articolul 21 alineatul (4), dupa litera s) se introduce o noua litera, litera s), cu urmatorul cuprins:


"s) cheltuielile reprezentand valoarea deprecierilor mijloacelor fixe, in cazul in care, ca urmare a efectuarii unei reevaluari, se inregistreaza o descrestere a valorii acestora."



#44 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 09 January 2008 - 08:54 PM

Diurna pe anul 2008 pentru institutiile statului si pentru cele private cat este? Ce valoare are? Stie cineva? Atat cea interna cat si cea in afara tarii.

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 09 January 2008 - 08:55 PM




#45 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 09 January 2008 - 09:03 PM

inca nemodificata



#46 danutza30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 January 2008 - 05:06 PM

Am si eu o intrebare . Cum pot afla cat este diurna pentru societatile private (SRL-uri) in afara tarii si anume m-ar interesa pentru Franta, Anglia si Germania. :lostit (13):



#47 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 January 2008 - 09:50 AM

Vezi postareaIaro, la Jan 9 2008, 08:54 PM, a spus:

Diurna pe anul 2008 pentru institutiile statului si pentru cele private cat este? Ce valoare are? Stie cineva? Atat cea interna cat si cea in afara tarii.

extras din HG 1860/2007:
Pentru personalul autoritatilor si institutiilor publice, pentru perioada delegarii sau detasarii intr-o localitate situata la o distanta mai mare de 5 km de localitatea in care isi are locul permanent de munca, indemnizatia zilnica de delegare sau detasare este de 13 lei.
In cazul persoanelor juridice cu capital privat raman in continuare aplicabile prevederile Codului fiscal conform carora suma cheltuielilor cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, este deductibila fiscal in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.
In cazul in care personalul aflat in delegare nu se cazeaza in structuri de primire turistice, cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata, pentru fiecare noapte, a sumei de 30 lei.
In situatia in care in costul cazarii este inclus si micul dejun, se deconteaza si contravaloarea acestuia.

Vezi postareadanutza30, la Jan 12 2008, 05:06 PM, a spus:

Am si eu o intrebare . Cum pot afla cat este diurna pentru societatile private (SRL-uri) in afara tarii si anume m-ar interesa pentru Franta, Anglia si Germania. :lostit (13):
Hotararea nr. 518/1995 cu modificarile ulterioare.
uita-te si e urmatorul link, poate te ajuta cu ceva:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry108570

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 November 2008 - 07:20 PM




#48 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 15 February 2008 - 10:30 PM

Vezi postareaIaro, la Jan 9 2008, 10:54 PM, a spus:

Diurna pe anul 2008 pentru institutiile statului si pentru cele private cat este? Ce valoare are? Stie cineva? Atat cea interna cat si cea in afara tarii.


Daca administratorul nu are contract, atunci diurna care i se acorda nu este deductibila la calculul impozitului pe profit? Dar daca firma e in pierdere?Multumesc.

Am mai citit pe forum un pic si vin cu o noua varianta.
1. Chiar daca ai pierdere ch de delegatie sunt deductibile. asa e?
2. Administratorului fara contract de salariat ii dai diurna dar e nedeductibila la calculul impozitului sau nu ii dai deloc?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 November 2008 - 07:21 PM




#49 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 16 February 2008 - 05:32 PM

1. da, asa e,vorbim de diurna.
2.chiar daca nu are contract de munca, diurna deductibila este de pina la 32.5 ron(13x2.5),nu mai e conditionata de profit.Trebuie sa ai deleg, stampila si referat ca ai fost in interesul afacerii.



#50 Andi24

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 16 February 2008 - 07:01 PM

Multumesc pt raspuns! Am citit niste posturi aici pe forum cum ca administratorului nu ii poti da diurna fara contract de munca, Deci concluzia e ca poate primi si e legal si deductibil in limita legala.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 29 November 2008 - 07:22 PM
citare mesaj anterior




#51 forumist

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 18 February 2008 - 08:39 AM

ma poate ajuta cineva? vreau sa calculez si sa platesc diurna externa in lei numai ca nu stiu dc exista o baza legislativa pentru asta. Spre exemplu pentru China diurna deductibila este in CNY. Ar trebui sa fac echivalentul in euro si pe urma sa transform euro in lei sau as putea folosi un site international de cursuri de schimb si sa fac direct CNY-RON?
multumesc



#52 patricia_patriss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 March 2008 - 08:46 PM

buna tuturor
sunt mai noua in bransa si va rog sa ma ajutati si pe mine
trebuie sa trec si diurnele spferilor care sunt in euro pt ca fac transport pe europa
am mare nevoie de ajutorul vostru

:tongue:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 01 June 2008 - 03:03 PM




#53 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 07 March 2008 - 12:00 AM

Diurna pentru Europa nu este o suma fixa ci difera in functie de tara. O sa ma uit maine sa-ti spun exact actul normativ. Cat despre state de plata sfatul meu e sa folosesti un program de salarii, ti-ar usura mult munca. Diurna nu se trece pe stat. Eu una am facut dispozitie de plata separat pentru ea si am scris ce reprezinta. In cazul tau ar trebui sa o atasezi la fiecare decont. Stiu ca la transport international se fac deconturi pe fiecare sofer/cursa in functie de km parcursi, durata, etc.
Sau poti sa pui o diurna medie pe zi care o stabiliti voi intern, dar sa nu depaseasca limita legala pentru ca apoi stai sa calculezi deductibilitatea ei. Eu lucrez mai mult cu Italia si diurna legala pe zi e 35 euro inmultit cu coeficientul de 2.5. Poti sa ei ca o referinta. Sfatul meu e sa nu stai sa calculezi chiar de fiecare data in functie de tara, poti sa treci una medie dar sa nu depaseasca sa zicem 70-75 euro pe zi si cred ca te incadrezi in limitele legale.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 01 June 2008 - 03:03 PM




#54 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 March 2008 - 10:08 AM

Pentru UE diurna este de 35 euro/zi si maxim 150 euro/zi la cazare.



#55 danirus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 March 2008 - 12:07 PM

Un angajat pleaca in Lituania in delegatie, iar pentru cheltuielile aferenta acestei deplasari i se da un avans in euro. Factura de cazare este emisa in litas, dar angajatul plateste la receptie echivalentul in euro.
Imi puteti spune cum ar trebui sa inregistrez acesata facura in litas si plata in euro.
Multumesc.



#56 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 28 March 2008 - 08:56 AM

Vezi postareaBIBI, la Mar 7 2008, 10:08 AM, a spus:

Pentru UE diurna este de 35 euro/zi si maxim 150 euro/zi la cazare.


stie cineva vreo lege care stabileste aceste diurne?... vreau sa o studiez in detaliu ca eu am cazuri dintr-astea dese si in tari diferite...vreau doar nr. legii si data publicarii ca in rest o gasesc eu...multumesc mult
ramy



#57 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2008 - 09:35 AM

Hotărâre nr. 518/1995 din 10/07/1995

privind unele drepturi și obligații ale personalului român trimis în străinătate pentru îndeplinirea unor misiuni cu caracter temporar


Are mai multe modificari din 1995.



#58 coderamy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Piatra Neamt

Postat 28 March 2008 - 09:43 AM

Multumesc tare mult... :pullhair: :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 October 2008 - 07:02 PM

ramy



#59 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2008 - 11:07 AM

Eu am gasit acest formular de decont care are si verso. Problema mea e ca nu stiu sa il completez. Eu am acordat avansul in lei (am vazut ca exista pe decont o casuta in care treci avansurile in lei). Ma poate ajuta cineva la completarea sectiunii "Decontarea diurnei"? Ce inseamna casuta "barem"?

Fisiere atasate





#60 m_gat

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 April 2008 - 02:21 PM

Buna ziua
Am si eu o intrebare ref DECONT EXTERN.

In conditiile in care la o deplasare externa nu am decat biletele de tren, nu si factura de cazare ( pierduta, din pacate) cum procedez? Nu s-a acordat avans.
Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL