Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decl. 101 / 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decl. 101 / 2007

161 replies to this topic

#1 Mcoco

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2007 - 01:58 PM

S-a speculat in presa o propunere legislativa privind vizarea declaratiei 101 de catre un consultant financiar sau analist financiar (nu mai retin exact termenul), dar tot acolo erea specificat ca numarul acestora este foarte mic. Eu personal nu cunosc nici unul, si nu am auzit de existenta lor. Apoi s-a propus vizarea acestor declaratii de un expert contabil. S-a mai dezbatut acest subiect in parlament? a aparut ceva concret in legislatie? pana acum putea semna declaratia chiar si Administratorul firmei (mai ales la firmele mici cu cifre mici de afaceri cu cate un butic sau un magazin la poarta casei). Pentru Bilantul la 31-12-2007 am inteles ca va vi obligatorie si viza unui expert contabil la toate firmele existente, indiferent de cifra de afaceri. este advarat? Atunci va disparea probabil acea rubrica din bilant cu semnatura Administratorului pe propria raspundere?
Multumesc anticipat pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 January 2008 - 05:40 PM




#2 euro1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:formare profesionala,cursuri de calificare si specializare

Postat 19 November 2007 - 02:28 PM

Au fost operate modificari de catre parlament dar nu au fost publicate in MO,a fost scoasa obligativitatea semnarii declaratiei de catre un consultant financiar.In ceea ce priveste bilantul el poate fi semnat si de catre un contabil cu studii superioare nu neaparat membru CECAR.




#3 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 08:59 PM

N-am depus,dar era o persoana chiar in fata mea careia i s-a respins,nefind semnat de consultantul fiscal.Cineva depusese la sect.3 si-i primise iar la sectorul 4,doar am intrebat si mi s-a spus ca nu cer semnatura consultantului.Ma gandesc ca si administratiile aste s-or pune de acord cumva si in cazul asta ori se cere semnatura la toate administratiile ori renunta si sectorul 2



#4 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 23 January 2008 - 02:43 AM

lasati vorba si numai comentati pt ca nu este adevarat!
atasati aici legea!!!!sinteti con.fiscal???de aceea scrieti???!!!!!!!
avertisment voi primi in acest site,sa ma scuze moderatorii,dar numai veniti ci interp.gresite!!!!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 11:30 AM

Vezi postareaCORINA39, la Jan 23 2008, 02:43 AM, a spus:

lasati vorba si numai comentati pt ca nu este adevarat!
atasati aici legea!!!!sinteti con.fiscal???de aceea scrieti???!!!!!!!
avertisment voi primi in acest site,sa ma scuze moderatorii,dar numai veniti ci interp.gresite!!!!
nu primesti avertisment pt. ca nu e cazul, dar te rog frumos sa explici putin de ce zici tu ca nu e adevarat, CORINA, fiindca eu chiar nu am inteles ce-i cu mesajul tau.
in acest topic noi spunem care e situatia efectiva pe teren si nu pricep de ce afirmi ca nu e adevarat cand anuntam ca pe la unele adm. fin. se cere viza pe decl. 101 desi erau semne clare ca n-o vor face, cel putin anul asta.

:lostit (13):

Vezi postareamarcopolo, la Jan 23 2008, 10:57 AM, a spus:

Anul asta o sa primeasca, fara, dar de la anul nu prea cred...
pai, tocmai asta-i faza tare, nu prea primesc fara ...



#6 SUZY_DANI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 23 January 2008 - 12:10 PM

Parerea mea este ca nu trebuie sa ne consumam energia in directia asta.Cu siguranta ceva se va intampla,cel mai probabil va trece si de Camera deputatilor abrogarea acestui punct din ord 47(cu atat mai mult cu cat nu au aparut niste norme metodoligice de aplicare in acest sens).In plus, avem destul timp,pana pe 15 aprilie 2008,sigur si eu as fi vrut si as si fi putut sa inchid situatiile financiare pana pe 15 februarie,dar din cauza nelamuririlor celor de la finante,am amanat,am depus dec.100 cu impzitul la nivelul trim.3 si gata.Astept sa vad cu ce noutati mai vine legislativul nostru.Ce atata vorbarie pentru ceva care nu e inca sigur?Sunt Administratii financiare in tara care nu va primesc acum decl.101?Nu-i nimic,depuneti 100 si amanati depunerea lui 101 la 15 aprilie!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 12:21 PM

nu toata lumea poate, SUZI, sa faca ce spui tu !! scuza-ma ...

de ex., eu trebuie sa inchid anul pana pe 15.02.2007 fiindca am imp. pe trim. III mult-muuult mai mare decat cel pe trim. IV, cam cu 600 mil lei vechi mai mare !! nu pot sa-l trec si sa-l platesc pe cel de trim III, la trim IV !!! nici tie nu ti-ar conveni sa patesti asa ceva daca ai fi patron, acum sincer. si nici majorari nu-mi convine sa platesc la + 600 mil declarate si neplatite pana pe 15 aprilie.

in plus, ce sa fac ?? sa stau pana pe 15 febr. si ma trezesc ca-mi trebuie totusi viza ?? nu trebuie sa stiu mai din timp ca sa gasesc un consultant si sa aiba timp sa vina, sa vada .. sa poata viza decl. ?

asa ca, vezi tu, "atata vorbarie" nu-i chiar degeaba pt. toata lumea, trebuie sa stim sigur ce avem de facut cat mai curand posibil.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 23 January 2008 - 12:52 PM




#8 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 23 January 2008 - 12:47 PM

s a abrogat chestia cu viza consultantului fiscal ,dar nu prin lege ci printr-un comunicat anaf (chitoiu a zis acum 2 sapt ca lucreaza la un ordin al anaf in care sa se stipuleze chestia asta clar )

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:51 AM

ocoleanui



#9 SUZY_DANI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 23 January 2008 - 01:08 PM

Ai dreptate ,in acest caz,mai astepti pana pe 4-5 februarie si daca nu apare nimic intre timp,va trebui sa cauti un consultant fiscal(cu toate ca fara norme metodologice,nu stiu cum se poate face acest lucru) pentru certificarea declaratiei.Ce mi se pare mie mai hilar este faptul ca nimanui nu-i pasa de aceasta chestiune,care ar putea presupune disponibilizari de fonduri, stres,umblatura,etc.Adica,normal ar fi fost sa se abroge ordonanta pana in 20 si ceva ianuarie,pt. ca firmele sa poata actiona in consecinta.



#10 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 01:15 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jan 23 2008, 02:47 PM, a spus:

s a abrogat chestia cu viza consultantului fiscal ,dar nu prin lege ci printr-un comunicat anaf (chitoiu a zis acum 2 sapt ca lucreaza la un ordin al anaf in care sa se stipuleze chestia asta clar )

Unde s-a publicat acest comunicat ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:51 AM




#11 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 01:21 PM

Vezi postareaSUZY_DANI, la Jan 23 2008, 03:08 PM, a spus:

Ai dreptate ,in acest caz,mai astepti pana pe 4-5 februarie si daca nu apare nimic intre timp,va trebui sa cauti un consultant fiscal(cu toate ca fara norme metodologice,nu stiu cum se poate face acest lucru) pentru certificarea declaratiei.Ce mi se pare mie mai hilar este faptul ca nimanui nu-i pasa de aceasta chestiune,care ar putea presupune disponibilizari de fonduri, stres,umblatura,etc.Adica,normal ar fi fost sa se abroge ordonanta pana in 20 si ceva ianuarie,pt. ca firmele sa poata actiona in consecinta.

Cel mai normal ar fi fost sa se fi abrogat, sau macar sa se fi limpezit apele, primtr-o lege, ordonanta, ordin, ceva, pana la sfarsitul anului trecut. Sa stie omul pe ce picior danseaza. Dar asa... Ca la noi la nimeni. Fiecare face dupa cum il taie capul si plateste cel mai mic.



#12 datop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 23 January 2008 - 09:08 PM

Imi pare rau ca nu am legisul acasa ca as fi pus si nr actului normativ. Am sa pun maine si actele normative

S-a dat o Ordonanta parca care prevedea ca 101 sa fie vizata de un consultant fiscal dar s-a revenit cu abrogarea acestui act.

Nu este obligatorie viza consultantului fical.

La finante poate a fost o confuzie creata de updatarea programelor lor legislative odata pe luna cand are chef it-ul.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 27 January 2008 - 04:43 PM




#13 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 11:24 PM

Buna dimineata!!!! Ordonanta de care vorbesti este OG 47/2007. Nu stiu insa numarul actului care o abroga.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:52 AM




#14 Ianosbiro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 24 January 2008 - 02:25 PM

Vezi postareaMcoco, la Nov 19 2007, 01:58 PM, a spus:

S-a speculat in presa o propunere legislativa privind vizarea declaratiei 101 de catre un consultant financiar sau analist financiar (nu mai retin exact termenul), dar tot acolo erea specificat ca numarul acestora este foarte mic. Eu personal nu cunosc nici unul, si nu am auzit de existenta lor. Apoi s-a propus vizarea acestor declaratii de un expert contabil. S-a mai dezbatut acest subiect in parlament? a aparut ceva concret in legislatie? pana acum putea semna declaratia chiar si Administratorul firmei (mai ales la firmele mici cu cifre mici de afaceri cu cate un butic sau un magazin la poarta casei). Pentru Bilantul la 31-12-2007 am inteles ca va vi obligatorie si viza unui expert contabil la toate firmele existente, indiferent de cifra de afaceri. este advarat? Atunci va disparea probabil acea rubrica din bilant cu semnatura Administratorului pe propria raspundere?
Multumesc anticipat pentru raspuns
A depus cineva declaratia 101 pentru 2007, am citit undeva pe un forum ca in Bucuresti la unele sectoare s-a primit si nevizat. Daca ati depus in provincie rog sa postati cum ati rezolvat depunerea fara viza, am inteles ca legea nu s-a abrogat, exista doar o comunicare ca nu se mai vizeaza declaratia si senatul a respins legea dar nu si camera deputatilor.



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 January 2008 - 08:00 PM

ce bine imi pare ca trimit online
nu cere nimeni nimic la mine in calculator :lostit (13):



#16 Tavy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Interests:informatii

Postat 24 January 2008 - 08:44 PM

Vezi postareadatop, la Jan 23 2008, 09:08 PM, a spus:

Imi pare rau ca nu am legisul acasa ca as fi pus si nr actului normativ. Am sa pun maine si actele normative
S-a dat o Ordonanta parca care prevedea ca 101 sa fie vizata de un consultant fiscal dar s-a revenit cu abrogarea acestui act.
Nu este obligatorie viza consultantului fical.
La finante poate a fost o confuzie creata de updatarea programelor lor legislative odata pe luna cand are chef it-ul.
Te rog frumos daca poti sa postezi pe site actul...si eu trebuie sa depun 101 pana pe 15 feb si cei de la finante nu vor sa-l primeasca fara acea viza. In codul de procedura fiscala se cere viza consultantului, daca ai vreun act recent care sa-l modifice te rog sa-l postezi.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:52 AM

Tavy



#17 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 January 2008 - 09:22 PM

Ce act sa posteze frate, nu înțelegi că nu există încă așa ceva? Când adormiții de parlamentari vor binevoi să aprobe ordonanța 47/2007 și să o modifice eliminând obligativitatea vizei de consultant fiscal, atunci ești în regulă.



#18 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 25 January 2008 - 10:37 AM

mai fratilor din ce programel ati luat 101 pt 2007
ca pe site la MFin nu gasesc declaratiile fiscale 2008 postate



#19 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2008 - 11:13 AM

Si eu am aceeasi problema. Ba pe site-ul ANAF sta scris cu rosu urmatorul mesaj "Declaratiile 101 si 120 pentru anul 2007 nu pot fi prelucrate momentan, formularul este in curs de modificare. Va rugam sa urmariti pe site postarea formularelor noi."
preda



#20 AnaStancu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2008 - 11:49 AM

Se afla in programul de declaratii 100,300... Eu de acolo am luat-o.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 11:52 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL