Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decl. 101 / 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


Decl. 101 / 2007

161 replies to this topic

#101 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 03:16 PM

si daca nu se depune certificarea nici in urma notificarii... ce se poate intampla? stie cineva?
preda



#102 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 February 2008 - 03:27 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 5 2008, 01:45 PM, a spus:

daca se misca mai repede putorile alea in camera deputatilor, sunt sanse mari sa nu mai primim nici o notificare fiindca ar lipsi obiectul ei ...

oricum, mai castigam ceva timp ... si-om vedea ce se mai intampla.

dar totusi daca nu e semnatura persoanei legale (in speta consultant) declaratia nu v-a fi nula?
ma intreb... ca l-a bilant parca era acelasi lucru :cool:




#103 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 03:34 PM

Ai fost pe faza,Septimiu.(prietenii stiu de ce)



#104 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 04:23 PM

chiar ma gandeam cand o sa intrebi asta, draga septimiu :tongue: , dar tu- baiat destept ce esti (ca esti) stiai deja raspunsul, nu ?? fiindca acest rasp. il ai deja in comunicatul ANAF (si codul de proced. fiscala), de aia se vor trimite notificari, ca sa intri in prevederile legale privind semnarea/ certificarea si sa ti-o poata lua in considerare, altfel ... e nula , adica e ca si cum nu ai depus-o ! :biggrin:

ce repede va bucurati sa dati la glezne, baieti draguti ...



#105 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 04:36 PM

Nu dam la glezne,doamne fereste!Numai ca,eu personal,ii dadeam dreptate lui Septimiu in discutia respectiva.Nu te supara pe mine pentru asta.Eu te apreciez si te admir pentru cate stii.Asta-i tot.



#106 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 04:46 PM

si eu as vrea sa aiba dreptate, pe cuvantul meu ca as vrea fiindca am si un interes stringent cu o firma mica, fara contabil.
ce am zis acolo nu am zis de dragul de a-l contrazice ci fiindca mi-e teama ca n-are dreptate... ce bine ar fi sa ma insel, mi-as rezolva si eu problema acelei firme ... ca imi sta pe suflet ... as imputernici unul din asociati si as scapa. bine ar fi sa se poata asa ...

am vb despre asta si cu o prietena a mea avocata si parerea ei a fost cum v-am zis, din pacate pt. mine care as fi vrut sa-mi spuna ca septimiu :tongue: nu prea pot sa n-o cred fiindca ce mi-a spus (si v-am reprodus acolo) e f. logic si de bun simt, in plus se incadreaza in ce stiam si eu ca principiu general. nu am studii jurice, insa am - ca fiecare om mai in varsta si un pic mai instruit - cateva cunostinte jurice dobandite pe parcursul timpului, majoritatea venind din experienta mea si a altora...

acum, ce sa zic, eu am incredere mare in prietena mea, insa si ce zice Vlad e adevarat : ca avocatii sunt ca si contabilii - unii mai buni, altii mai putin buni ... pe cine sa crezi ??

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 05 February 2008 - 05:04 PM




#107 madalinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 05 February 2008 - 04:45 PM

Am sunat la ANAF asistenta contribuabili si au spus ca se primesc aceste declaratii in funtie de cum stabileste fiecare administratie financiara in parte, dar dupa primirea lor, pentru cele care nu sunt cerificate, se vor trimite acceste notificari ca sa fie vizate de un consultant fiscal.
Au spus ca la lege scrie clar..... ca trebuiesc certificate :tongue: :laugh: :frusty:



#108 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2008 - 06:27 PM

De ce oare bucuria tine atat de putin.....In conditiile astea sectorul 2 n-o sa primeasca decat daca-i lege.Uff !!!!
Trimit prin posta,n-am incotro



#109 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 10:07 AM

astazi la sectorul 5, s-a primit !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#110 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 February 2008 - 12:08 PM

Dar scrie ca art (5) ala cu buba, a fost abrogat de senat.
Poi nu-i mai inteleg pe astia.
"Mentionam ca, in procedura de aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 47/2007,
Senatul Romaniei a decis abrogarea alin. (5) al art. 83."
Si inca ceva ce am mai gasit, publicat azi:
"Intre timp, persoanele juridice ar putea scapa de aceasta obligativitate. Legea pentru aprobarea OG nr. 47/2007, in forma adoptata de Senat in luna noiembrie 2007, a eliminat obligativitatea certificarii de catre un consultant fiscal a declaratiilor fiscale anuale. Legea se afla in lucru la comisiile permanente ale Camerei Deputatilor, care este si camera decizionala."
Daca vreti, va zic si unde am gasit.

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 06 February 2008 - 12:18 PM

irina



#111 Aram

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2008 - 12:11 PM

ANAF A PRECIZAT CA DECLARATIA 101 ANUALA POATE FI DEPUSA SI FARA CERTIFICAREA CONSULTANTULUI FISCAL

ANAF a emis circulara nr.804168/2008 prin care precizeaza ca ca declaratia 101 anuala poate fi depusa si fara certificarea consultantului fiscal.

Ce spune ordonanta guvernului nr.47/2007 referitor la certificarea declaratiei anuale de impozit pe profit?

“Declaratiile fiscale vor fi certificate de catre de catre un consultant fiscal, in conditiile legii, cu exceptia celor pentru care este obligatorie auditarea.”

Ce precizeaza ANAF cu privire la certificarea declaratiei 101?

1.Codul de procedura fiscala nu prevede posibilitatea respingerii declaratiei fiscale anuale in situatia in care aceasta nu a fost certificata de catre un consultant fiscal.

2.Codul de procedura fiscala nu prevede nu prevede sanctiuni contraventionale pentru nerespectarea obligatiei cu privire la certificarea declaratiei de catre un consultant fiscal.

3.Declaratiile fiscale depuse de contribuabili se proceseaza si se utilizeaza in toate scopurile fiscale prevazute de lege.

4.Administratia fiscala, in baza art.7 alin (1) si (5) din codul de procedura fiscala, va informa contribuabilii asupra neindeplinirii asupra neindeplinirii obligatiei de certificare a declaratiei fiscale printr-o notificare scrisa.

Notificarea va fi transmisa dupa indeplinirea termenului legal de depunere a declaratiei.

5.ANAF mentioneaza ca in procedura de aprobare a ordonantei guvernului nr.47/2007, senatul Romaniei a decis abrogarea art.83 alin.5.

Concluzia: Declaratia anuala 101 aferenta anului 2007 poate fi depusa fara certificarea consultantului fiscal!!!!



#112 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 12:19 PM

pe cdep am gasit asta :
1
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
CAMERA DEPUTAŢILOR
Comisia pentru industrii si servicii
Bucureşti, 05.12.2007
23/347/2007
AVIZ
asupra proiectului de Lege pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului
nr. 47/2007 privind reglementarea unor măsuri financiar - fiscale
În conformitate cu prevederile art.95 din Regulamentul Camerei Deputaţilor,
republicat, cu modificările ulterioare, Comisia pentru industrii şi servicii a Camerei
Deputaţilor a fost sesizată spre dezbatere şi avizare, cu proiectul de Lege pentru
aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 47/2007 privind reglementarea unor măsuri
financiar – fiscale, trimis cu adresa nr. PLx 778 din 15 noiembrie 2007, înregistrat sub
nr. 23/347 din 16 noiembrie 2007.
Potrivit dispoziţiilor art.75 alin. (1) din Constituţia României, republicată şi ale
art.92 alin. (9) pct.2 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, republicat, cu
modificările ulterioare, Camera Deputaţilor este Cameră Decizională.
Senatul în calitate de primă Cameră sesizată a adoptat proiectul de Lege în
şedinţa din 7 noiembrie 2007.
În temeiul prevederilor art.61 din Regulamentul Camerei Deputaţilor,
republicat, comisia a dezbătut proiectul de Lege menţionat mai sus, în şedinţa din 4
decembrie 2007.
2
Cu prilejul dezbaterilor membrii Comisiei pentru industrii şi servicii au
constatat că această iniţiativă legislativă prin modificările şi completările propuse nu
eficientizează activitatea de administrare a impozitelor, a taxelor, contribuţiilor şi a
altor sume datorate bugetului general consolidat.
Trecerea Comisiei de proceduri fiscale de la Ministrul Economiei şi Finanţelor
în subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nu-şi are sensul, deorece
atribuţiile acestei comisii se suprapun cu cele ale ANAF. În plus prin art. 141 alin.(11)
din Ordonanţa Guvernului nr.47/2007, se prevede reţinerea unei cote de 15% din
valoarea creanţei fiscale stinse şi care urmează a se face venit propriu la ANAF sau la
autorităţile publice locale, după caz. În Codul fiscal în vigoare sumele transmise prin
titlurile executorii, spre executare silită se fac venit la bugetul de stat. Această
prevedere poate determina abuzuri faţă de cei care sunt supuşi executării silite.
Faţă de aceste considerente, membrii Comisiei pentru industrii şi servicii au
hotărât, cu majoritate de voturi, avizarea negativă a proiectului de lege.
În raport cu obiectul şi conţinutul său propunerea legislativă face parte din
categoria legilor ordinare.
PREŞEDINTE,
Iulian IANCU
Viorela Gondoş – Consilier;
Viorica Petraşcu – Consilier.
preda



#113 melu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 February 2008 - 01:47 PM

BUNA ZIUA
SE PARE CA ASTAZI (06.02.2008) SE DISCUTA OG 47/2007 IN CADRUL COMISIEI DE BUGET SI FINANTE DIM CADRUL CAMEREI DEPUTATILOR.... CEL PUTIN ESTE PE ORDINEA DE ZI .
Sa speram ca vom primi o veste buna. :agree:



#114 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 01:52 PM

Vad ca nu mai apare circulara la sectiunea legislatie... e drept ca e si un mesaj cu rosu "Legatura la server temporar intrerupta" :tongue:
preda



#115 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 02:15 PM

S-a deblocat site-ul si MINUNE... CIRCULARA CHIAR A DISPARUT! :tongue:
preda



#116 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 02:29 PM

si ce daca a disparut ?? :laugh: de emis tot au emis-o, are nr. de inreg. , e oficiala ... sa fie sanatosi, e mult prea tarziu sa mai dea inapoi :tongue:

deja a facut inconjurul tarii ...



#117 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 02:29 PM

Dar tie ti se pare normal sa dispara?! Ca mie una nu mi se pare. Nu stiu ce au de gand, insa in ritmul asta... o luam razna de tot!
preda



#118 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 02:33 PM

sigur ca nu ki se pare normal ... e ridicol si chiar idiot sa mai faca asta acum in scopul de a o face "pierduta" ... de a-i lua valabilitatea - daca asta o fi scopul disparitiei :tongue:



#119 dana22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 06 February 2008 - 04:16 PM

Astazi am fost la administratia sect 2 si am intrebat daca primesc 101 fara viza consultantului fiscal.Raspunsul a fost DA, dat sa fie editatata cu programul nou.Nu stiu ce contine programul nou , dar voi verifica.M-am grabit sa va dau vestea buna, cred.



#120 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2008 - 04:20 PM

Astazi am fost la sectorul 3 unde 101 se depune la camera 5.Doamna m-a intrebat "certificate sau necertificate?" Necertificate-spun eu si numai ce-o vad ca intinde mana sa-mi dea notificarea despre care se spunea c-o trimit ei prin posta.Inainte s-o complecteze m-a sfatuit sa mai astept caci sigur n-o sa mai fie nevoie de semnatura consultantului.Eu i-am spus ca termenul meu este 15.02.2007 si ea mi-a zis ca este timp.Ceea ce vreau eu sa spun este ca inspectoarea avea un teanc de circulare emise de ANAF.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL