Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Coduri CAEN pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Coduri CAEN pt PFA


43 replies to this topic

#1 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 07 February 2008 - 02:12 PM

Am fost la DGFP Timis sa intreb si mi-au spus ca in nici un caz consultanta si furnizarea de alte produse software (fostul 7222), nu intra la impozitarea pe baza normelor de venit...

Pai asta nu e serviciu informatic?

Puteti face referire la vreun act oficial care sa specifice ce coduri CAEN corespund pentru activitatea de la punctul 104. Servicii de informatica din nomenclator?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 February 2008 - 03:07 PM

Vezi postareazonkkk, la Feb 7 2008, 02:12 PM, a spus:

Am fost la DGFP Timis sa intreb si mi-au spus ca in nici un caz consultanta si furnizarea de alte produse software (fostul 7222), nu intra la impozitarea pe baza normelor de venit...
Puteti face referire la vreun act oficial care sa specifice ce coduri CAEN corespund pentru activitatea de la punctul 104. Servicii de informatica din nomenclator?
Exiosta norme pe venit la CAEN 7222. Pot sa va dau extrase din normele unui judet (si trebuie sa fie aceeasi regula), astfel:
DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE A JUDETULUI SIBIU
ANEXA Nr. 1
NORME DE VENIT PE ANUL 2008 PENTRU ACTIVITATILE INDEPENDENTE PREVAZUTE
O.M.F.P. nr. 1847/2003 PENTRU MUNICIPIILE SIBIU SI MEDIAS
Servicii de informatica CAEN 7210,7221,7222,7230,7260 -> norma zona1: 10038, norma zona2: 9924 RON.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 08 February 2008 - 11:20 AM

Vezi postareazonkkk, la Feb 7 2008, 02:12 PM, a spus:

Am fost la DGFP Timis sa intreb si mi-au spus ca in nici un caz consultanta si furnizarea de alte produse software (fostul 7222), nu intra la impozitarea pe baza normelor de venit...

Pai asta nu e serviciu informatic?

Puteti face referire la vreun act oficial care sa specifice ce coduri CAEN corespund pentru activitatea de la punctul 104. Servicii de informatica din nomenclator?
7222 e cu norma de venit...du-te peste ei ! eu tot codul 7222 am si eu sunt cu norma. [Bucuresti]



#4 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 February 2008 - 02:48 PM

Pai asa zic si eu ca e Serviciu Informatic.
Am gasit in lista cu Normele pe activitati a judetului Sibiu, la pozitia 77. Servicii informatice, ca apare si 7222.

Se pare ca e o problema generala la nivelul judetului Timis. Mai stiu o persoana careia i se refuza incadrarea la Norme de Venit cu fostul cod 7222.

Intrebarea mea e ce ar fi de facut? Intre timp am trimis o sesizare pe situl Ministerului de Finante sa specifice care coduri CAEN intra la Servicii informatice, desi ma indoiesc ca voi primi raspuns...
Asa merge treaba in Romania!!!



#5 mihai21

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 February 2008 - 09:33 AM

Vezi postareazonkkk, la Feb 8 2008, 12:48 PM, a spus:

Pai asa zic si eu ca e Serviciu Informatic.
Am gasit in lista cu Normele pe activitati a judetului Sibiu, la pozitia 77. Servicii informatice, ca apare si 7222.

Se pare ca e o problema generala la nivelul judetului Timis. Mai stiu o persoana careia i se refuza incadrarea la Norme de Venit cu fostul cod 7222.

Intrebarea mea e ce ar fi de facut? Intre timp am trimis o sesizare pe situl Ministerului de Finante sa specifice care coduri CAEN intra la Servicii informatice, desi ma indoiesc ca voi primi raspuns...
Asa merge treaba in Romania!!!

Problema este ca s-au schimbat toate codurile CAEN si de aceea vechiul 7222 nu mai corespunde. Mie mi-a iesit zilele astea actele pt PF si am ales Codul Caen 6209 "Alte activitati privind teh informatiei" iar cei de la finante mi-au acceptat norma de venit. Precizez ca sunt din BV



#6 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 February 2008 - 09:54 AM

Buna Mihai,
Ce fel de servicii intentionezi sa prestezi?
Sa fi atent ce scri pe facturi / contracte, daca o sa lucrezi cu firme.

Te-a indrumat cineva de la primarie ce cod CAEN sa-ti alegi pentru a fi incadrat la impozitarea pe norma de venit?



#7 antrenorul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 February 2008 - 11:10 AM

Salutare! M-ar interesa si pe mine un PFA cu norma venit in IT pe Bucuresti. Problema este ca de la 1 Ian codurile CAEN s-au schimbat. Incepand cu 1 ian 2007 stiu ca la 104. Servicii informatice s-a introdus o paranteza citez “exclus consultanta si editare software”. Urmarea era ca cei care facturasera avand CAEN 7222 ceva care se considera servicii facand parte din aceste categorii citate(si pentru ei desigur eram cam orice), erau trecuti automat la impozitare pe norma reala. Mai nou de la 1 Ian copdurile de servicii IT sunt 6201 – care este cu software, 6202 – care este consultanta, 6203- care e management si gestiune echipamente calcul si 6209 – care sunt alte activitati IT care nu se pot incadra la celelalte.
Codul CAEN 7222 care se pare ca in caz de control te trimitea automat la impozit PFA in sistem real (chestie nasoala pt cei care facturau de 3-4 ori norma) se regaseste o parte din el atat in 6201, 6202 si 6209. Deocamdata desi suntem in februarie nu a aparut nimic clar privind detalierea acestor noi coduri CAEN rev. 2 dar sunt in vigoare totusi!
Parerea mea ca deja e creat un precendt periculos (sunt oameni care au postat poe acest forum cu CAEN 7222 si care au fost trecuti la impozitare reala). Eu as vrea sa devin PFA cu norma venit pe servicii IT dar in acest moment eu nu stiu ce CAEN “scapa” de trecerea la impozitare pe venit in sistem real!! Teoretic poate fi oricare dar macar care are cele mai mari sanse sa scape….
In acest moment situatia este f ciudata : 6201 si 6202 ar trebui sa nu se mai poate alege sau daca se aleg fiscul te va trece la impozit real + majorari si penalizari din urma oricand doreste
6209 are si el ceva din CAEN 7222 (desigur nu se stie ce anume si nu se stie cand se va stii)
Intrebare pentru ce CAEN ma sfatuiti sa optez in acest moment si daca ar cineva idee cam ec trebui sa scrie in contractele pe care le inchei ca PFA ca sa nu poata fi incadrata la ceva ce te-ar trece la norma reala in caz de control ? Va multumesc anticipat si un PM eventual cine mai este in situatia asta.



#8 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 11 February 2008 - 01:03 PM

Mai exista si 6311, 6312 - pentru cei care lucreaza in domeniul web (7222 cel vechi cuprindea "proiectarea paginilor web" ca subramura).



#9 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 11 February 2008 - 01:27 PM

Vezi postareaantrenorul, la Feb 11 2008, 11:10 AM, a spus:

Salutare! M-ar interesa si pe mine un PFA cu norma venit in IT pe Bucuresti. Problema este ca de la 1 Ian codurile CAEN s-au schimbat. Incepand cu 1 ian 2007 stiu ca la 104. Servicii informatice s-a introdus o paranteza citez “exclus consultanta si editare software”. Urmarea era ca cei care facturasera avand CAEN 7222 ceva care se considera servicii facand parte din aceste categorii citate(si pentru ei desigur eram cam orice), erau trecuti automat la impozitare pe norma reala. Mai nou de la 1 Ian copdurile de servicii IT sunt 6201 – care este cu software, 6202 – care este consultanta, 6203- care e management si gestiune echipamente calcul si 6209 – care sunt alte activitati IT care nu se pot incadra la celelalte.
Codul CAEN 7222 care se pare ca in caz de control te trimitea automat la impozit PFA in sistem real (chestie nasoala pt cei care facturau de 3-4 ori norma) se regaseste o parte din el atat in 6201, 6202 si 6209. Deocamdata desi suntem in februarie nu a aparut nimic clar privind detalierea acestor noi coduri CAEN rev. 2 dar sunt in vigoare totusi!
Parerea mea ca deja e creat un precendt periculos (sunt oameni care au postat poe acest forum cu CAEN 7222 si care au fost trecuti la impozitare reala). Eu as vrea sa devin PFA cu norma venit pe servicii IT dar in acest moment eu nu stiu ce CAEN “scapa” de trecerea la impozitare pe venit in sistem real!! Teoretic poate fi oricare dar macar care are cele mai mari sanse sa scape….
In acest moment situatia este f ciudata : 6201 si 6202 ar trebui sa nu se mai poate alege sau daca se aleg fiscul te va trece la impozit real + majorari si penalizari din urma oricand doreste
6209 are si el ceva din CAEN 7222 (desigur nu se stie ce anume si nu se stie cand se va stii)
Intrebare pentru ce CAEN ma sfatuiti sa optez in acest moment si daca ar cineva idee cam ec trebui sa scrie in contractele pe care le inchei ca PFA ca sa nu poata fi incadrata la ceva ce te-ar trece la norma reala in caz de control ? Va multumesc anticipat si un PM eventual cine mai este in situatia asta.

Ne spui si nou in ce document apare schimbarea "de la 1 Ian codurile CAEN s-au schimbat. Incepand cu 1 ian 2007 stiu ca la 104. Servicii informatice s-a introdus o paranteza citez “exclus consultanta si editare software”" ?



#10 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 11 February 2008 - 02:38 PM

Am citit si eu aici pe forum de faptul ca in jud. Ialomita s-a introdus respectiva paranteza. Cu toate acestea aceasta nu apare in nicio lege, regulament, ordin, OG, etc...

La Sibiu de ex. apare 7222 explicit in normele de venit pe 2008, la pozitia 77. (se pare ca si-au renumerotat ei pozitiile sau folosesc un nomenclator mai vechi.)

La Timisoara de exemplu, mi s-a spus ca:
62 Activităţi de servicii în tehnologia informaţiei
620 Activităţi de servicii în tehnologia informaţiei
6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)

63 Activităţi de servicii informatice
631 Activităţi ale portalurilor web, prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe

ar intra la norma de venit.

6201 - nu e considerat productie software, ci prestari de servicii pentru ca e soft facut pe baza unor cerinte venite de la client...

Cu toate acestea, eu daca o sa fiu incadrat la norma de venit, stau cu frica in san, datorita unui eventual control care ar veni de la finante, la inchiderea PFA-ului.
Mai ales ca daca voi avea venituri peste 35.000 EURO va trebui sa depun declaratie pentru a deveni platitor de TVA...



#11 antrenorul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 February 2008 - 09:37 PM

Pai din informatiile care sunt pe forum au fost astfel de cazuri. Am mai gasit tot sapand pe net o informatie cineva a scanat si a postat raspunsul M Finante cu privire la PFA n.v. in informatica si a primit un raspuns de felul urmator:
- 104. Servicii in informatica FAC obiectul impozitarii conform normelor pe venit
- tot M Finante precizeaza ca PFA-ul sa fie atent pentru ca sunt multe subactivitati din detalierea codurilor CAEN care NU fac obiectul impozitarii conform n.v.
- nu se precizeaza absolut deloc care CAEN-uri se pot incadra la norme venit pct 104 dar precizeaza ca isi rezerva dreptul de a decreta oricand ca unele activitai NU se incadreza ...tipic romanesc NO COMMENT! :tongue:



#12 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 26 February 2008 - 08:54 PM

Stie cineva exact ce contine acel cod 6209? Ce se poate face exact pe el?
Am fost si eu ieri la Brasov , la finante si mi s-a spus ca este singurul cod acceptat ca norma de venit, dar nu au stiut sa imi spuna ce este mai exact.

Daca aleg acest cod drept principal, pentru impozitare pe norma de venit, mai pot adauga drept secundare alte coduri care nu se incadreaza la norma de venit?



#13 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2008 - 08:58 PM

Pentru noile coduri CAEN, incercati si aici http://www.infosrl.r...comerciala/caen
Mie mi-a fost de un real folos.



#14 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 February 2008 - 10:06 PM

Vad ca nu vrea sa imi raspunda nimeni :tongue:

Am primit un raspuns de la Primarie , in legatura cu acel CAEN 6209

Iata raspunsul:

Ca urmare a cererii dumneavoastra, trimisa prin posta electronica si
inregistrata la Primaria Municipiului Brasov cu nr. 14408 din 27.02.2008
prin care solicitati informatii referitoare la autorizarea ca P.F.A., va
comunicam faptul ca, potrivit Ordinului Presedintelui Institutului
National de Statistica nr. 337 din 20 aprilie 2007, privind actualizarea
Clasificarii activitatilor din economia nationala - CAEN, clasa 6209 - Alte
activitati de servicii privind tehnologia informatiei - include ,,alte
activitati privind tehnologia informatiei si activitati anexe care nu sunt
clasificate in alta parte, cum ar fi:
- servicii de recuperare a informatiilor din calculatoare, in caz de
dezastru
- instalarea calculatoarelor personale
- servicii de instalare a software-ului
Aceasta clasa exclude:
- instalarea calculatoarelor de mare viteza si capacitate de stocare
(mainframe) si a echipamentelor similare, vezi 3320
- programe pentru calculator, vezi 6201
- consultanta privind calculatoarele, vezi 6202
- activitati de management al mijloacelor de calcul, vezi 6203
- prelucrarea datelor si administrarea paginilor web, vezi 6311."



#15 CorinaCristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2008 - 10:56 AM

Vezi postareadoraly21, la Feb 26 2008, 08:54 PM, a spus:

Stie cineva exact ce contine acel cod 6209? Ce se poate face exact pe el?
Am fost si eu ieri la Brasov , la finante si mi s-a spus ca este singurul cod acceptat ca norma de venit, dar nu au stiut sa imi spuna ce este mai exact.

Daca aleg acest cod drept principal, pentru impozitare pe norma de venit, mai pot adauga drept secundare alte coduri care nu se incadreaza la norma de venit?

Ai codul CAEN principal 6209. Ca si activitati secundare (CAEN) iti poti alege cate activitati vrei.



#16 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2008 - 05:37 PM

Vezi postareaCorinaCristina, la Mar 1 2008, 10:56 AM, a spus:

Vezi postareadoraly21, la Feb 26 2008, 08:54 PM, a spus:

Stie cineva exact ce contine acel cod 6209? Ce se poate face exact pe el?
Am fost si eu ieri la Brasov , la finante si mi s-a spus ca este singurul cod acceptat ca norma de venit, dar nu au stiut sa imi spuna ce este mai exact.

Daca aleg acest cod drept principal, pentru impozitare pe norma de venit, mai pot adauga drept secundare alte coduri care nu se incadreaza la norma de venit?

Ai codul CAEN principal 6209. Ca si activitati secundare (CAEN) iti poti alege cate activitati vrei.

Nu este adevarat. Daca exista chiar si un singur cod care nu se incadreaza la norma de venit (principal sau secundar, nu conteaza), te trece la impozitare reala! Asadar, alege-ti doar coduri care se incadreaza la NV, daca vrei sa fii impozitat la NV.



#17 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 05 March 2008 - 11:31 AM

Si totusi, nimeni nu reuseste sa afle care coduri se incadreaza la norma de venit! :tongue:



#18 doraly21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 March 2008 - 05:00 PM

Am fost astazi la finante, Brasov.
Verbal mi s-a spus ca toata grupa 63, mai precis codurile 6311, 6312,6391,6399 sunt inscrise in normele de venit , pozitia 104, SERVICII de INFORMATICA.

Randul trecut, aceeasi persoana mi-a spus ca singurul cod care se incadreaza este 6209.

Nu mai inteleg nimic.

Am facut o adresa oficiala la care voi primi un raspuns oficial. Timp de raspuns : 30 zile lucratoare.

Am scris mail si la Ministerul Finantelor. Iata raspunsul....:

Referitor la e-mail-ul dvs. inregistrat sub nr. 910755/4.03.2008, va comunicam ca, am solicitat punctul de vedere al directiei de specialitate din cadrul Ministerului Economiei si Finantelor, iar dupa primirea raspunsului, vi-l vom comunica pe adresa de e-mail indicata de dvs.
Cu stima,

Suzana CHIRIAC - Director adjunct
Intocmit: Dana Constantinescu - consilier superior
Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor


Astia habar nu am de nimic......
Doar taxele siu exact cat sunt , si amenzile cu siguranta.....



#19 cgm71277

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 10 March 2008 - 05:54 PM

Fii si tu mai rabdatoare ca raspuns primesti sigur, nu intr-o ora sau o zi ci in termenul specificat de lege. Mie sa stii ca mi-au raspuns la fiecare mail care l-am trimis.
gabi



#20 iulianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 16 April 2008 - 02:15 PM

Salutare tuturor,

Pana la urma ati aflat care coduri CAEN 62xx sau 63xx sunt incluse in norma de impozitare pe venit?
Eu am trimis o cerere catre directia de fianante a judetului meu dar raspunsul se pare ca intarzie.Daca este cineva care sa aibe o informatie oficiala va rog sa postati pe site, din cate vad sunt multi in aceiasi situatie care nu stiu ce sa faca.

Toate cele bune






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL