Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


repartizare dividende


55 replies to this topic

#21 sind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 March 2008 - 08:42 PM

Va multumesc foarte mult, mi-ati fost de mare ajutor.



#22 sind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 March 2008 - 10:41 AM

Acum, in urma raspunsului dumneavoastra, ne confruntam cu o noua problema!
In martie 2007, am platit catre casa de asigurari cei 6,5% aferenti dividendelor pentru anul 2006 (2.519 RON).
Se mai pot recupera acesti bani, si daca da , in ce fel?
Va multumesc !




#23 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 07 March 2008 - 08:12 AM

Nu sunt absolut sigur, dar daca dividendele primite sunt mai mari decat salariul net incasat pe un an, se plateaste CASS 6,5 % pentru diferenta.
Fac exceptie de la regula pensionarii.
Este valabil si pentru asociat unic.
Daca nu e salariat plateste 6,5% pentru dividende incasate.(daca e angajat plateste pt. diferenta daca dividendele depasesc salariul pe un an) Daca e pensionar nu trebuie sa achite nimic.

Cel mai sigur sa intrebati pe la Casa de Sanatate.



#24 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 March 2008 - 09:08 AM

Pentru "levi": ceea ce spui tu contrazice textul legii postat mai sus de "vartosul". Dupa textul de mai sus nu se pomeneste de vreo diferenta, iar pentru pensionarii nesalariati, care primesc dividende, se plateste 6,5% sanatate, daca valoarea dividendelor depaseste salariul de baza minim brut pe tara lunar.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#25 sind

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 11 March 2008 - 10:06 AM

Am mai intrebat cum se pot recupera cei 6,5%, pe care i-am platit la valoarea dividendelor pe 2006, nestiind ca nu se platesc acesti bani decat daca, cel ce primeste dividendele, nu plateste cei 6,5% prin faptul ca este angajat, somer, etc--in cadrul topicului care pomeneste de cei 6,5%.

Am deschis acest topic, din cauza ca , aceasta intrebare fiind in josul topicului pomenit, nu cred ca a fost observata!
Va multumesc!



#26 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 11 March 2008 - 09:30 PM

Vezi postareasind, la Mar 11 2008, 12:06 PM, a spus:

Am mai intrebat cum se pot recupera cei 6,5%, pe care i-am platit la valoarea dividendelor pe 2006, nestiind ca nu se platesc acesti bani decat daca, cel ce primeste dividendele, nu plateste cei 6,5% prin faptul ca este angajat, somer, etc--in cadrul topicului care pomeneste de cei 6,5%.

Am deschis acest topic, din cauza ca , aceasta intrebare fiind in josul topicului pomenit, nu cred ca a fost observata!
Va multumesc!



Daca suma a fost eronat virata (si intr-adevar pentru dividende era obligatia celor care le primeau si nu realizau venituri impozabile din nici o alta sursa sa plateasca contributia de sanatate) atunci poti face o declaratie rectificativa - daca nu a trecut mai mult de un an de la data declaratiei initiale- si la primul virament platesti mai putin cu suma virata in plus.



#27 cornel bors

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 09 April 2009 - 11:26 AM

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am preluat un musteriu ( srl ) care in 2008 si-a repartizat dividendele aferente anului 2007 dar "din cauza crizei " nu le-a ridicat si nici nu o s-o faca prea curand dar in schimb figureaza cu un imp pe div marisor de plata.
Intrebarea este , am ce sa-i fac ; ceva o hot AGA sau rectificativa , ceva pt a nu mai plati cele 200mil impozit
Va multumesc anticipat !



#28 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 09 April 2009 - 01:06 PM

Este important de stiut daca la bilantul pe 2007 cand s-a depus s-a facut repartizarea profitului pe dividende, este vorba de nota 3 la bilant, daca s-au factut inregistrarile pe 457 si retinerea impozitului, daca s-a depus declaratie cu impozitul pe dividente. In acest caz era obligatoriu de plata impozitul chear daca nu s-au platit dividentele pana la 31.12.2008. In caz contrar se poate storna inregistrarea din 2008, evident daca nu s-a depus bilant si poti scapa de acest impozit. Scrie mai in detaliu.



#29 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2009 - 04:26 PM

Vezi postareacornel bors, la Apr 9 2009, 12:26 PM, a spus:

in 2008 si-a repartizat dividendele aferente anului 2007 dar "din cauza crizei " nu le-a ridicat si nici nu o s-o faca prea curand Intrebarea este , am ce sa-i fac ; ceva o hot AGA ...
O Hotarare AGA aprobata in unanimitate in care sa se specifice decizia luata si motivele care au condus la luarea acestei decizii de revenire asupra hotararii privind destinatia profitului. Vei datora majorari de intarziere pentru impozitul pe dividende de la data de 31 decembrie 2008 pana la data la care inregistrezi in contabilitate in 2009 notele contabile. Hotararea AGA o atasezi Situatiilor financiare anuale aferente anului 2008 si o evidentiezi in Notele explicative.



#30 Lamiitab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 April 2009 - 04:51 PM

Este corect?
Inregistrez sume restante le "dividende"si "participarea salariatilor la profit" din repartizarea anului 2007.Pot acorda stimulente salariatilor sub forma de tichete cadou din aceste fonduri ?Multumesc.



#31 carmenjp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 30 July 2009 - 09:59 AM

Buna ziua! in anul 2005, la firma s-au constituit dividende ...s-a platit impozit, dar nu s-a impartit intre actionari nici pana in momentul prezent,........ s-a schimbat componenta actionarilor chiar din octombrie 2005, ... acum cel care nu mai este actionar, doreste o cota parte din acesta .... cum pot sa fac repartizarea ..sau in ce baza sa-i dau banii ... trebuie sa mai platesc ceva la stat? ... mai mentionez ca un fost actionar este angajat la firma si doreste si el o cota parte .... Va multumesc!



#32 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 July 2009 - 11:47 AM

daca s-a platit impozitul pe dividende e ok, nu mai calculezi alt impozit.
Acum faci distribuirea si acordarea lor cu P.Vb. AGA, eventual calculezi dobanzi intarziere pentru ca nu au fost date in termen, la cererea asociatilor, conform Legii 31



#33 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 July 2009 - 11:51 AM

In mod normal se face un Stat de plata a dividendelor pentru 2004, cu sumele si persoanele care aveau drept atunci și cu data limită a plății (parcă 6 luni de la data aprobării bilanțului). Aceste sume se platesc in modalitatile prevazute in statutul firmei: prin virament bancar sau mandat postal sau la caseria firmei in numerar. Daca nu e prevăzut nimic în statut, se platesc la cerere, cum e prevăzut in cerere.
Dar in acest caz, plata dividendelor pe 2004, care trebuiau plătite acționarilor până spre sfarsitul anului 2005, s-a prescris, deci nu mai trebuie plătite. Se va face o adresă scrisă către acel acționar în care puteți menționa: "Datorită faptului că au trecut 3 ani de la data când trebuiau plătite, plata dividendelor pe 2004 s-a prescris, deci nu se vor mai plăti."
Dacă însă sunteți o firmă bună și corectă, veți plăti totuși aceste dividende, chiar prescrise, prin semnătura la casierie a acționarului pe acel Ștat de plată a dividendelor sau prin atașarea la ștat a mandatului poștal cu care s-au trimis banii.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#34 carmenjp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 31 July 2009 - 09:54 AM

Va multumesc! O zi minunata va doresc!

Va multumesc! O zi minunata va doresc!



#35 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 November 2009 - 12:44 PM

Se poate repartiza in dividende suma din contul 1068-alte rezerve?
Mentionez ca in contul 1068 s-a repartizat profitul net aferent anului 2006.
Acum exista bani in firma si asociatul doreste dividende.
Ca si inregistrari cum ar trebui sa fac?

1068=1171 si 1171=457 si bineinteles 457=446
SAU
1068=457 direct? si 457=446

Multumesc de ajutor!



#36 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 November 2009 - 02:15 PM

Din pacate a fost introdus un text in OMF1752, prin care,, Entitățile nu pot reveni asupra înregistrărilor efectuate cu privire la repartizarea profitului".
(art. III din ORDINUL nr. 2.374 din 12 decembrie 2007, publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 25 din 14 ianuarie 2008).
Cu alta ocazie, mai bine sa ramana nerepartizat.
%%%




***



#37 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 November 2009 - 04:30 PM

Da, ai mare dreptate dar problema este ca asa am preluat balanta cu sold la 1068 iar in 461 exista un sold destul de mare si in registrul de casa la fel(scrptic) si ma gandeam ca sa ma folosesc de 1068 sa scap de aceste solduri.
Ce ma sfatuiesti sa fac? Sa dau in avans spre decontare soldul din casa si numai in situatia unor profituri viitoare sa le ,,sting" sau nu stiu...deja ma doare capul :pullhair: .Societatea este microintreprindere.
Multumesc de ajutor si astept un sfat :frusty: .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 11:04 PM




#38 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 16 November 2009 - 05:00 PM

dar, am si eu o mare intrebare : cat timp poate ramane nerepartizat???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 January 2010 - 11:04 PM




#39 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 16 November 2009 - 07:57 PM

Repartizarea profitului este la latitudinea adunării generale a acționarilor sau asociaților, respectiv a consiliului de administrație (sigur vor trebui sa repartizeze rezervele care sunt obligatorii a se constitui cf. L31, actul constitutiv).

Ptr. Rodia:
m-am pierdut in balanta ta! Adica ce voiai sa faci?
-sold in 1068 - e un lucru bun, arata sanatatea PJ si mareste capitalurile proprii;
-deci 461 = debitori diversi => ai de incasat bani de acolo (vezi cine sunt acestia)
-soldul in casa nu mai este plafonat (tre sa-l aiba in sertar) -poate aici te-ai gandit sa-l diminuezi prin acordare de dividende;
-de avansuri nici gand :pullhair: .
Deci ii spui cat este soldul in casa, incasezi debitorii si atat. Nu ai de ce sa te stresezi. Nu are faptic soldul din casa, atunci sa-si caute facturile de cheltuieli.
%%%




***



#40 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 November 2009 - 01:51 PM

Pai situatia in balanta este urmatoarea:
-sold 1068
-sold 461-provine din anii anteriori si in urma discutiei cu fosta contabila sunt sume ridicate de asociatul unic din firma.
-sold 5311-ti-am zis destul de mare dar numai scriptic(faptic patronul a luat banii din firma dar nu are si cheltuieli pt.acesti bani).

Ma gandeam sa trec din 1068 in dividende suma cu care sa compensez debitul asociatului unic si sa scap de soldul de casa.
Adica:1068=457
457=446 pt.toata suma din 1068
457=461-cu suma neta dupa retinerea impozitului(sau incasare debit si dupa aceea plata dividende).
si 457=5311-pt.soldul din casa.

Nu m-as stresa atat de tare dar patronul zice ca de ce nu acopar toti banii pe care el ii ia din firma si nu are documente pe ei din dividende.I-am explicat cum e cu dividendele cand anume se dau si replica a fost:,,dar eu cu ce bani traiesc tot anul?".
Asa ca nu stiu ce sa mai fac, ce sa-i mai zic :frusty:

Daca mai ai putina rabdare si timp sa citesti poate imi mai dai o idee :pullhair: .
Inca o data iti multumesc!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL