Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata cu 2 chitante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata cu 2 chitante

3 replies to this topic

#1 suzy21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 March 2008 - 10:15 AM

buna!
spuneti-mi va rog, daca am achitat o factura cu 2 chitante in reg jurnal de incas. si plati cum procedez? e bine daca trec fiecare chitanta pe datele respective, iar in dosar factura o pun sub una din ele, oricare?(de exemplu la cea cu valoare mai mare sau sub prima)cum e mai bine?
si mai e ceva: obiectele sanitare (chiuveta, baterie chiuveta) se trec in reg inventar? dar tevile din pvc folosite la instalatia sanitara? gresia, faianta?poate vi se pare o intrebare stupida, dar as vrea sa fiu sigura ca procedez corect. mersi!



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2008 - 03:27 PM

Treci fiecare chitanta cu data ei in RJIP. Factura pune-o la data ei, chiar daca nu apare in RJIP.
Eu inregistrez facturile si gata. Nu-i pasa fiscului de le incasez sau nu. Stiu ca nu e tocmai in litera legii dar mi se pare mai elegant asa, decat sa caut apoi actele prin dosare, cand am emis factura, cand am incasat avansul, unde-i lichidarea...

Daca esti platitor de TVA sa treci factura in JV.

Obiectele sanitare le treci ca ob. de inventar in Reg. Inv.... iar tevile cred ca-s materiale consumabile, deci n-ar trebui sa apara pe inventare, la fel faianta, gresia etc.
Atentie insa, nu toata amenajarea / renovarea locuintei personale poate fi deductibila fiscal, mai ales daca folosesti doar o camera ptr. activitatea de PFA. Doar o cota parte din aceste costuri pot fi considerate cheltuieli deductibile. As merge pe 1/3 daca ai 3 camere...

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 14 March 2008 - 03:33 PM

Dan



#3 suzy21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 March 2008 - 09:33 AM

View PostDan I., on Mar 14 2008, 05:27 PM, said:

Treci fiecare chitanta cu data ei in RJIP. Factura pune-o la data ei, chiar daca nu apare in RJIP.
Eu inregistrez facturile si gata. Nu-i pasa fiscului de le incasez sau nu. Stiu ca nu e tocmai in litera legii dar mi se pare mai elegant asa, decat sa caut apoi actele prin dosare, cand am emis factura, cand am incasat avansul, unde-i lichidarea...

Daca esti platitor de TVA sa treci factura in JV.

Obiectele sanitare le treci ca ob. de inventar in Reg. Inv.... iar tevile cred ca-s materiale consumabile, deci n-ar trebui sa apara pe inventare, la fel faianta, gresia etc.
Atentie insa, nu toata amenajarea / renovarea locuintei personale poate fi deductibila fiscal, mai ales daca folosesti doar o camera ptr. activitatea de PFA. Doar o cota parte din aceste costuri pot fi considerate cheltuieli deductibile. As merge pe 1/3 daca ai 3 camere...




#4 suzy21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 March 2008 - 09:43 AM

mersi frumos pt raspunsuri.
factura in cauza era o cumparare de marfa, nu o vanzare a mea.totusi, din moment ce legea spune ca la pfa cheltuielile/ veniturile se recunosc la momentul platii/incasarii nu mi se pare potrivit sa pun factura pe o data(la care a fost ea emisa) si nu impreuna cu una dintre chitante...nu cred oricum ca e asa o mare problema oriunde as pune-o,nu?
cu obiectele de inventar, m-ai salvat. mi se parea mie ciudat ca tevile sa fie obiecte de inventar, dar totusi nu eram sigura.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL