Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#41 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 15 April 2008 - 05:52 PM

Vezi postareamihavesa, la Apr 14 2008, 11:49 PM, a spus:

mai fetelor, dar au inceput cursurile pt examenul de aptitudini ? de unde stiti aceste amanunte ?

Miha, la Brasov mi s-a spus ca vor fi organizate cursuri dupa 25 mai pana prin 10 iunie. Aceste cursuri sunt obligatorii si fiecare filiala practica o anumita taxa pentru ele. La Brasov contravaloarea cursurilor de pregatire pentru examenul de aptitudini este de 250,00 ron pentru cei care sustin pentru prima data acest examen si 50% din taxa respectiva pentru cei care au sustinut examenul in anul/anii anteriori si nu l-au promovat. Sper sa ramana asa fiindca la alte filiale am vazut pe net ca taxa este intre 300,00 si 400,00 ron. Referitor la subiectele din 2007 mi s-a spus cum ca ei nu au asa ceva (! - "daca ei nu, atunci cine?!") si sa luam legatura cu cei care au sustinut anul trecut examenul de aptitudini poate ca-si amintesc ceva!!!



#42 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 15 April 2008 - 06:02 PM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 15 2008, 10:53 AM, a spus:

[...]Referitor la prepupunere...daca face parte din ipoteza, atunci presupunem toti ca soldul tuturor difer.din reeval...este favorabil, adunand 75 000lei la val.ctb.Poate nu am inteles eu bine la ce te referi, dar eu asa as gandi-o.

Nu face parte din ipoteza. Pur si simplu se da un bilant contabil care este transformat in bilant economic, iar la stocuri (si nu numai) TROSC "presupunem". M-am gandit si eu ca, probabil, la examen in loc de prsupuneri vor aparea datele respective la enunt. Dar nu bag mana in foc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:31 AM




#43 mari_mol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:baia mare

Postat 15 April 2008 - 10:07 PM

uau!? la Baia Mare costul cursurilor de pregatire se ridica la 650 ron, iar taxa de examen e 175 euro!!!??? :frusty: Ce ne facem fratilor parca nu suntem toti din aceeasi mare oala?! Ma intreb oare cu ce or fi mai cu mot cursurile de pregatire de la noi?! Sau poate om avea salarii mai mari!!!??? :pullhair:



#44 diavoinea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 16 April 2008 - 06:47 AM

Vezi postareamihavesa, la Apr 13 2008, 10:38 PM, a spus:

Vezi postareadiavoinea, la Apr 13 2008, 12:51 PM, a spus:

din pacate nu pot atasa suportul de curs este prea mare.
incearca sa-l atasezi aici http://www.fileshare.ro/, apoi copiaza adresa fisierului sheruit aici pe forum.

Dar ... eu am o intrebare : au inceput deja cursurile pt examenul de aptitudini ?

Nu este curs pt pregatire examen aptitudini, ci un curs de evaluare ( nu am participat anul acesta la nici un curs de pregatire tehnica si stii ca este obligatorie - cursul de evaluare costa 350 lei). Sambata 19.04.2008 cand se va finaliza cursul o sa va scriu ce am facut la curs, sambata vine si dl Toma, oricum in cartea de evaluare a dl. Toma sunt intrebarile si problemele din cartea de acces la stagiu - partea de evaluare.



#45 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2008 - 07:06 AM

Vezi postareanic2006, la Apr 15 2008, 06:52 PM, a spus:

Sper sa ramana asa fiindca la alte filiale am vazut pe net ca taxa este intre 300,00 si 400,00 ron. Referitor la subiectele din 2007 mi s-a spus cum ca ei nu au asa ceva (! - "daca ei nu, atunci cine?!") si sa luam legatura cu cei care au sustinut anul trecut examenul de aptitudini poate ca-si amintesc ceva!!!

pai cam acesta este stilul CECCAR, sa nu aiba subiectele sau sa nu fie facute publice :pullhair: :frusty: :lostit (13): :lnr (42): este o aberatie, dar se pare ca asa se judeca ..... imi amintesc la acces cand am vrut sa iau foaia cu subiectele ce tambalau s-a facut .... ca nu am voie sa le scot din sala :lnr (45): :lnr (29): :lnr (29):

deci, recapituland, in unele judete cursurile au inceput si vad ca mi s-a recomandat acea carte a dl Toma ..... diavoinea, daca se tine sambata asta cursul intreaba daca se gaseste cartea in format electronic ..... o sa intreb si eu la bucuresti. Cartea de acces 2007 a fost in format electronic, pdf, dar am inteles ca numai la unele filiale, printre care si bucuresti .....



#46 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 16 April 2008 - 08:07 AM

Vezi postareamihavesa, la Apr 16 2008, 07:06 AM, a spus:

Vezi postareanic2006, la Apr 15 2008, 06:52 PM, a spus:

Sper sa ramana asa fiindca la alte filiale am vazut pe net ca taxa este intre 300,00 si 400,00 ron. Referitor la subiectele din 2007 mi s-a spus cum ca ei nu au asa ceva (! - "daca ei nu, atunci cine?!") si sa luam legatura cu cei care au sustinut anul trecut examenul de aptitudini poate ca-si amintesc ceva!!!

pai cam acesta este stilul CECCAR, sa nu aiba subiectele sau sa nu fie facute publice :pullhair: :frusty: :lostit (13): :lnr (42): este o aberatie, dar se pare ca asa se judeca ..... imi amintesc la acces cand am vrut sa iau foaia cu subiectele ce tambalau s-a facut .... ca nu am voie sa le scot din sala :lnr (45): :lnr (29): :lnr (29):

deci, recapituland, in unele judete cursurile au inceput si vad ca mi s-a recomandat acea carte a dl Toma ..... diavoinea, daca se tine sambata asta cursul intreaba daca se gaseste cartea in format electronic ..... o sa intreb si eu la bucuresti. Cartea de acces 2007 a fost in format electronic, pdf, dar am inteles ca numai la unele filiale, printre care si bucuresti .....


Ref. la 'vestita' carte de evaluare a d-nului Toma, poate totusi punem 'mana de la mana' sa o scanam cumva (cine o are) si sa o postam aici pe forum.
Daca ar exista in format electronic, atunci e ideal, insa nu prea cred.
Eu as face treaba asta, dar nu am cartea...of, of.

Ref. la subiectele din 2007, d-nul Toma (Doamne, cat il mai pomenim :laugh: ) a spus ca vor fi postate pe pag.ceccar, nu a spus exact si cand. E vorba de anul acesta, normal. Nu cred ca vorbeste omul asta aiurea.
Eu tot am verificat , dar inca nu s-a intamplat 'minunea'. Poate o fi cadou de iepuras...
Pana atunci, vedeti celelalte subiecte din anii trecuti, postate pe forum. Eu am crezut ca sunt din 2007, insa cred ca sunt din 2005, 2003, ...sunt in lei vechi.

Ref. la cursul de pregatire pentru examen...stiu din surse oficiale (ceccar arad) ca nu e obligatoriu ! Obligatorie e taxa de examne de 175euro, iar cursul pregatitor (4 mil ! - economie de piata, nu?) mi s-a spus ca e bine sa-l fac , deoarece se vor rezolva probleme gen cu ce primim la examen.

In concluzie, abia astept sa scap... :sad:
traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#47 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 16 April 2008 - 11:49 AM

Am fost azi la CECCAR Constanta- cursurile costa 100 lei si sunt obligatorii numai la doctrina si deontologie... cu D-nul Toma... cartea nu e... celelalte cursuri... inca 100 lei -in schimb avem alte ... Introducere in expertiza contabila si in auditul financiar... Sinteze, studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS- revizuite -IFRS vol 1+2- .. :pullhair:
Cartea d-nului Toma nu e asta....
Sau asta

Fisiere atasate





#48 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 16 April 2008 - 12:22 PM

astazi pe site la ceccar se pare ca se modifica datele de examen 30 iunie, 7 iulie



#49 Liliana Lascu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 16 April 2008 - 12:30 PM

Cititi cu atentie va rog... nu dezinformati... se refera la aptitudini 2007....
aptitudini 2008 ramane 22-29 iunie 2008



#50 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 April 2008 - 07:43 PM

Am fost la CECCAR Bucuresti sa depun lucrarile si am aflat ca vor incepe (cursurile) imediat dupa 1 mai



#51 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 17 April 2008 - 09:54 AM

Multumim de info, tind sa cred ca e general-valabila...adica si in jud. Ar tot asa au zis.

Vezi postareaLiliana Lascu, la Apr 16 2008, 11:49 AM, a spus:

Am fost azi la CECCAR Constanta- cursurile costa 100 lei si sunt obligatorii numai la doctrina si deontologie... cu D-nul Toma... cartea nu e... celelalte cursuri... inca 100 lei -in schimb avem alte ... Introducere in expertiza contabila si in auditul financiar... Sinteze, studii de caz si teste grila privind aplicarea IAS- revizuite -IFRS vol 1+2- .. :pullhair:
Cartea d-nului Toma nu e asta....
Sau asta

Cati din voi ati facut deja cursul de doctrina si deontologie? Eu nu tin minte sa fi facut pana acum...sau se va face ?

Sintezele priv.IAS sunt bune pentru contabilitate...si eu le am.
Si cartea de audit a d-nul Toma e foarte buna. O sa citesc din ea...bine ca exista scanata.

Cartea de evaluare pe care ai pus-o pe forum nu cred ca e cea a d-nul Toma.
E insa mai buna decat nimic.

Cine are cartea acea il rog sa vada la cuprins daca coincide...poate totusi e...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:39 AM
citare integrala mesaj anterior

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#52 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 17 April 2008 - 10:14 AM

Vezi postareadiavoinea, la Apr 16 2008, 06:47 AM, a spus:

Nu este curs pt pregatire examen aptitudini, ci un curs de evaluare ( nu am participat anul acesta la nici un curs de pregatire tehnica si stii ca este obligatorie - cursul de evaluare costa 350 lei). Sambata 19.04.2008 cand se va finaliza cursul o sa va scriu ce am facut la curs, sambata vine si dl Toma, oricum in cartea de evaluare a dl. Toma sunt intrebarile si problemele din cartea de acces la stagiu - partea de evaluare.

Ce bine ca am pastrat Cartea de acces (2005)...aseara m-am uitat la Evaluare si exista sanse f-mari sa ne cada teorie si aplicatii de acolo.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:41 AM

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#53 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 April 2008 - 10:41 AM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 17 2008, 09:54 AM, a spus:

Vezi postareadoiny, la Apr 16 2008, 07:43 PM, a spus:

Am fost la CECCAR Bucuresti sa depun lucrarile si am aflat ca vor incepe (cursurile) imediat dupa 1 mai

Multumim de info, tind sa cred ca e general-valabila...adica si in jud. Ar tot asa au zis.

Buna, la Brasov incep din 25.05-10.06 si costa 250 lei pt.experti. :pullhair:



#54 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 18 April 2008 - 03:33 PM

Stiti cumva unde anume as putea gasi material teoretic referitor la fuziune ,lichidare, Metoda consolidarii. ?
Am niste aplicatii rezolvate (de pe forum) si nu inteleg nimic... :pullhair:
Exista ceva carti scoase de ceccar ce contin astea?

Voi de unde le-ai invatat ?

Multumesc mult.

Am o intrebare ... poate parea stupida pentru cei care lucreaza in prezent, insa eu sunt 'in pauza' de peste un an...
Va rog sa-mi spuneti care Plan de Conturi de valabil acum?
Cel din ORDINUL Nr. 1752 din 17 noiembrie 2005 ?

Multumesc frumos.


Cati din voi ati facut deja cursul de doctrina si deontologie?
La AR. se va face tot in iunie (ca si cursul de pregatire)....ma intreb cand o sa mai apucam sa citim pentru examen? :frusty:

Bilantul functional si Bil. economic e acelasi lucru?

Eu am citit teorie referitoare la cele doua (din surse diferite) si exista diferente.
:lostit (13):

Extras din regulament: Nu scrieti doua mesaje unul dupa altul. Editati-l pe cel vechi si adaugati acolo ce mai aveti de spus.
si Modificarea propriilor mesajelor este permisa in primele 10 minunte.
Banuiesc ca motivul postarilor tale repetate si separate se datoreaza in principal depasirii celor 10 minute, dar, te rog, atentie pe viitor!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:47 AM
lipire mesaje

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#55 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2008 - 09:06 PM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 18 2008, 04:45 PM, a spus:

Am o intrebare ... poate parea stupida pentru cei care lucreaza in prezent, insa eu sunt 'in pauza' de peste un an...
Va rog sa-mi spuneti care Plan de Conturi de valabil acum?
Cel din ORDINUL Nr. 1752 din 17 noiembrie 2005 ?

Multumesc frumos.
da, acela este planul de conturi, exista insa si niste modificari ale ordinului



#56 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 19 April 2008 - 01:28 PM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 18 2008, 03:58 PM, a spus:

Bilantul functional si Bil. economic e acelasi lucru?

Eu am citit teorie referitoare la cele doua (din surse diferite) si exista diferente.
:frusty:

Nu e acelasi. Bilantul functional determina in activ functiile de investitii, exploatare si trezorerie, iar in pasiv functia de finantare.
Bilantul economic e acela in care intervin si diferentele din reevaluari. Vezi ca la materialele de pe topic referitoare la ex. de apt. gasesti subiecte din anii trecuti, unele cu rezolvari si de acolo poti sa vezi aceste bilanturi: contabil, functional, financiar si economic. :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:49 AM




#57 ROSY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 April 2008 - 07:02 PM

Vezi postareaAlina Corpas, la Apr 18 2008, 04:33 PM, a spus:

Stiti cumva unde anume as putea gasi material teoretic referitor la fuziune ,lichidare, Metoda consolidarii. ?
Am niste aplicatii rezolvate (de pe forum) si nu inteleg nimic... :pullhair:
Exista ceva carti scoase de ceccar ce contin astea?

Voi de unde le-ai invatat ?

Multumesc mult.


Exista o publicatie editata de CECCAR in 2004 care se numeste Norme metodologice privind fuziunea, lichidarea, dizolvarea intreprinderilor f bogata si in studii de caz rezolvate. Sper sa o gasesti la filiala CECCAR din orasul tau. Cine o are in format electronic poate sa o posteze..... este si in bibliografie si noua ni s-a comunicat ca e f buna pt aptitudini. E inca valabila ! Succes



#58 Alina Corpas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad

Postat 21 April 2008 - 03:34 PM

Va multumesc la toti pentru informatii. :frusty:
Imi sunt de mare folos. :lostit (13):

Vezi postareaROSY, la Apr 20 2008, 08:02 PM, a spus:

Exista o publicatie editata de CECCAR in 2004 care se numeste Norme metodologice privind fuziunea, lichidarea, dizolvarea intreprinderilor f bogata si in studii de caz rezolvate. Sper sa o gasesti la filiala CECCAR din orasul tau.

Am gasit Normele despre care spuneai...banuiesc ca acea carte de la ceccar e acelasi lucru.
Fisierul il am de la prof.Cristea din Tm, l-am primit la cursul de pregatire pentru Acces :wink: ...in 2005
Sper sa va foloseasca.
Eu simt ca nu mai am timp destul pentru tot cat ar trebui sa citesc... :pullhair:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2008 - 10:52 AM

traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ;)



#59 nic2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 106 Postari:

Postat 22 April 2008 - 11:15 AM

Cartea referitoare la fuziune, lichidare, divizare etc. este editata de CECCAR in 2004 dar a fost conceputa de catre Colegiul Consultativ al Contabilitatii care apartine de Ministerul Finantelor. Eu mi-am cumparat-o de la CECCAR BV. - cred ca pe la inceputul anului 2006 - si va pot spune ca are acelasi continut cu fisierul atasat in acest topic (cel in word - de la Timisoara) asa ca descarcati-l cu incredere.



#60 mioara_celine

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 April 2008 - 12:27 PM

Vezi postareadiavoinea, la Apr 13 2008, 12:51 PM, a spus:

ntamplator,ieri 12.04.2008 am inceput modululul I din cursul de evaluare la Ceccar si am primit o carte: Initiere in evaluarea intreprinderilor - 2007 a dl. prof.univ.dr. Toma Marin, am inteles ca la modulul 3 care va fi sambata urmatoare va veni dl. prof.univ.dr. Toma Marin si am sa va tin la curent cu ce ne va preda sper sa ne ajute la ex de aptitudini. Pana atunci va atasez ce am primit pe discheta la modulul I care a fost doar teorie: introducere in evaluare, analiza pe baza bilantului functional.

din pacate nu pot atasa suportul de curs este prea mare.

AS AVEA RUGAMINTEA PENTRU SUPORTUL DE CURS mioara_celine@yahoo.com.
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL