Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Apa minerala pe care o dau cand temperatura este peste 37'', in ce cont o inregistrez - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Apa minerala pe care o dau cand temperatura este peste 37'', in ce cont o inregistrez

20 replies to this topic

#1 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 06 July 2008 - 05:23 PM

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce cont inregistrez apa minerala.
Majoritatea spun ca pe protocol, dar nu o folosesc pentru protocol, ci pentru protectia (sociala) muncii.

Aceasta postare a fost editata de tudorachee: 06 July 2008 - 05:23 PM




#2 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 06 July 2008 - 10:58 PM

6028

irina



#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 July 2008 - 07:09 AM

mai bine in contul 6458 .
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 07 July 2008 - 09:41 AM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Jul 7 2008, 08:09 AM, a spus:

mai bine in contul 6458 .



Va multumesc Irina si Serban, tot in 6428 ma gandeam si eu, dar multi spun ca nu e bine acolo, mai repede in 6028 sau mai ciudat unii o inregistreaza in 604.
Eu in 6428 nu o inregistrez, ca firma e mica si acolo incarc doar cadourile in banii (maxim 150 pe cadou) de 8 martie pentru femei, Paste pentru salariati, 01 iunie pentru copii, si Craciun pentru salariatii+copii, daca le adun ma incadrez in plafonul maxim de acordare a acestor cadouri de 2% din fondul de salarii cont 641.
Deci aici nu pot sa o inregistrez ca depasesc 2 %.
La protocol nu pot desi multi zic ca si cei de la garda financiara au spus ca in 623 trebuie, eu ii contrazic pentru ca sunt obligat sa dau apa minerala conform legii protectiei a muncii, iar daca nu am profit nu am dreptul sa fac cheltuieli de protocol.
In concluzie o sa le inregistrez in 6028, dar numai cand temperaturile depasesc 37'', in rest pe protocol cat ma incadrez in 2%, iar ce depasesc nu o mai inregistrez deloc in contabilitate, sa o plateasca patronul, nasol este ca vine si cu alte materiale pentru firma pe aceeasi factura.



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 10:10 AM

tudorachee, nici una din colege nu a pomenit de 6428, deci exprimarea ta este mai mult decat ambigua. Cheltuieli de protocol ai dreptul sa faci indiferent de rezultatele obtinute, problema ar fi doar ca nu ar mai fi deductibile nici macar partial in conditiile unui rezultat negativ. Cat despre contul 6028 - asta inseamna cheltuieli cu stocuri, deci implicit folosesti 3028 la achizitie si faci nir. Parerea mea este ca daca optezi mai mult pentru 6028 ajungem de fapt la contul 604 care s-ar potrivi mai bine si ai scapa si de nir.
think about it :frusty:
Madalina



#6 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 07 July 2008 - 11:53 AM

eu folosesc contul 6587 Alte chelt cu salariatii pentru cehltuieli cu protectia muncii(antidot, apa) si cu chelt legate de abonamentele pe mijloacele de transport.



#7 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 07 July 2008 - 01:25 PM

Vezi postareamadalinab, la Jul 7 2008, 11:10 AM, a spus:

tudorachee, nici una din colege nu a pomenit de 6428, deci exprimarea ta este mai mult decat ambigua. Cheltuieli de protocol ai dreptul sa faci indiferent de rezultatele obtinute, problema ar fi doar ca nu ar mai fi deductibile nici macar partial in conditiile unui rezultat negativ. Cat despre contul 6028 - asta inseamna cheltuieli cu stocuri, deci implicit folosesti 3028 la achizitie si faci nir. Parerea mea este ca daca optezi mai mult pentru 6028 ajungem de fapt la contul 604 care s-ar potrivi mai bine si ai scapa si de nir.
think about it :frusty:


Scuze 6458 , am scris din neatentie 6428



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 07 July 2008 - 03:31 PM

si eu as pune in 6458/analitic separat, pentru ca este o cheltuiala la care te obliga legea, este o cheltuiala cu sanatatea si securitatea angajatilor si nu are nici o tangenta cu productia(nu participa la procesul de productie in nici un fel -decat prin intermediu fortei de munca).
daca insa cumparati stocuri de apa pentru o perioada mai mare ce depaseste sfarsitul unei luni(nu se consuma in aceeasi luna), ar fi indicat sa faceti o lista de inventariere in ultima zi, pentru cantitatea ce ramane pe stoc(daca este semnificativa, pentru 1-2sticle nu as face), sa nu le treceti pe cheltuiala lunii respective, ci a celei in care efectiv se consuma(as recomanda 6588/neded=6458/analitic si extrabilantier cantitativ), si in luna urmatoare(a consumului efectiv ) sa le treceti invers 6458=6588, extrabilantier cu minus(pentru ca nu e voie sa detii bunuri fara sa le fi inregistrat in conta).
Bea



#9 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 07 July 2008 - 04:55 PM

Vezi postareaBea, la Jul 7 2008, 04:31 PM, a spus:

si eu as pune in 6458/analitic separat, pentru ca este o cheltuiala la care te obliga legea, este o cheltuiala cu sanatatea si securitatea angajatilor si nu are nici o tangenta cu productia(nu participa la procesul de productie in nici un fel -decat prin intermediu fortei de munca).
daca insa cumparati stocuri de apa pentru o perioada mai mare ce depaseste sfarsitul unei luni(nu se consuma in aceeasi luna), ar fi indicat sa faceti o lista de inventariere in ultima zi, pentru cantitatea ce ramane pe stoc(daca este semnificativa, pentru 1-2sticle nu as face), sa nu le treceti pe cheltuiala lunii respective, ci a celei in care efectiv se consuma(as recomanda 6588/neded=6458/analitic si extrabilantier cantitativ), si in luna urmatoare(a consumului efectiv ) sa le treceti invers 6458=6588, extrabilantier cu minus(pentru ca nu e voie sa detii bunuri fara sa le fi inregistrat in conta).


Depinde din ce punct de vedere privesti activitatea firmei, daca are productie cred ca ar merge si pe 604 Cheltuieli privind materialele nestocate, evident ca o dai in consum imediat fiind nestocata si intra ca cheltuiala directa de productie.
Eu tin contabilitatea, printre altele, la o microintreprindere cu activitate de baza serviciile (repara frigidere), in programul Saga doar partea de contabilitate se pot genera NIR-uri, dar nu si bonuri de consum de aceea am aplicat inventarul intermitent si aici mentionez ca nu are nci un fel de stoc din grupa de conturi 60, are cateva scule(obiecte de inventar) si ceva cheltuieli marunte, telefon, bilete RATB, foarte putine facturi si un angajat.
Urmaresc foarte atent cheltuielile/veniturile sa nu de faliment.
Pentru o astfel de activitate am pus aici intrebarea.

Vezi postarea(anisoara bobi), la Jul 7 2008, 12:53 PM, a spus:

eu folosesc contul 6587 Alte chelt cu salariatii pentru cehltuieli cu protectia muncii(antidot, apa) si cu chelt legate de abonamentele pe mijloacele de transport.

Folosesc planul de conturi simplificat, tras la imprimanta din programul de bilant de la ANAF si analitice aferente, alte conturi nu ( desi cred ca este cel mai clar cont 6587, voi folosi in continuare planul de conturi simplificat)



#10 delphine

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 July 2008 - 09:07 PM

nu te supara, dar ce program arhaic folosesti si nu ai un plan de conturi in el? nu pot sa cred cate probleme aveti pentru 2 sticle de apa minerala de 1,8 lei. :frusty: :thumbup: :frusty: :thumbup: :frusty:



#11 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 11 July 2008 - 10:40 PM

Vezi postareadelphine, la Jul 11 2008, 10:07 PM, a spus:

nu te supara, dar ce program arhaic folosesti si nu ai un plan de conturi in el? nu pot sa cred cate probleme aveti pentru 2 sticle de apa minerala de 1,8 lei.

Exact. :frusty:
irina



#12 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2008 - 01:22 PM

chiar ma gandeam ce interesant ar fi sa tin evidenta la apa minerala si la starea vremii...

dar cu caldurile de anul acesta poate vin cei de la itm sa ceara o situatie; offff mai bine sa nu le dam idei :frusty:



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2008 - 05:40 PM

Vezi postarea(anisoara bobi), la Jul 7 2008, 11:53 AM, a spus:

eu folosesc contul 6587 Alte chelt cu salariatii pentru cehltuieli cu protectia muncii(antidot, apa) si cu chelt legate de abonamentele pe mijloacele de transport.
UNDE AI VAZUT CT. 6587 IN PLANUL DE CONTURI, CA EU NU-L VAD NICAIERI ...

exista acest cont cu adevarat sau l-ai creat tu, anisoara ? :thumbup:



#14 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 December 2008 - 06:03 PM

Planul de conturi se poate dezvolta creand analitice dupa necesitatile firmei.
obligatoriu sunt folosirea sinteticelor si respectarea continutului in general.

cred ca anisoara bobi vroia sa scrie 64587....
Bea



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2008 - 07:45 PM

Vezi postareaBea, la Dec 23 2008, 06:03 PM, a spus:

cred ca anisoara bobi vroia sa scrie 64587....
doar asa ...
stiu ca planul de conturi se poate dezvolta creand analitice dupa necesitatile firmei si ca obligatoriu sunt folosirea sinteticelor si respectarea continutului in general, insa 6587 ...

ms mult, Bea :thumbup: , am crezut ca nu am planul de conturi actualizat.

in alta ordine de idei, chelt. cu protectia muncii nu sunt chelt. de asig. sociale, ci sunt chelt. ale firmei, cel putin asa le judec eu.
pt cele de asig. sociale se platesc polite/asig. sociale in urma caror asigurari salariatul aflat in riscul asigurat e protejat fie sub forma baneasca (indm. conced med., pensii, somaj) fie prin serv. medicale asigurate.
cum in cazul chelt. de protectia muncii nu e vb de plata unei asigurari... eu cred ca aceste chelt. intra in 6588, altundeva nu prea vad unde ar putea, nefiind un cont special creat pt ele.

o seara buna sa aveti. :frusty:



#16 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 December 2008 - 07:52 PM

grupa 64-cheltuieli cu personalul nu are sintetic creat pentru alte cheltuieli facute cu scopul de a proteja viata si sanatatea angajatilor, insa sunt reglementari legale care te obliga sa faci astfel de cheltuieli. din acest considerent, aceste tipuri de cheltuieli le-as pune in 6458/analitic separat, sinteticul 645. Cheltuieli privind asigurarile si protectia sociala .

depinde cum le gandeste contabilul...
:thumbup: :frusty: :sad:
Bea



#17 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 26 December 2008 - 12:23 PM

6458
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#18 media01

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 December 2008 - 11:29 PM

se pune in contul 6028 din cate stiu eu



#19 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2008 - 01:58 PM

Pai daca pui in 6028 inseamna ca ai in prealabil 3028, deci stocuri de apa.
Mai degraba 604...
Madalina



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 December 2008 - 06:05 PM

Conform pct. 40 din Norma metodologica din 27/11/2008, publicat in MO 870 din 23/12/2008 de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobata de Ordinul 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, folosind metoda inventarului intermitent intrarile de stocuri nu se inregistreaza prin conturile de stocuri, respectiv prin conturile din clasa 3, ci prin conturile de cheltuieli, respectiv conturile din clasa 6. Prevederile Ordinului se aplica incepand cu 1.01.2009.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL