Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
perisabilitati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

perisabilitati


76 replies to this topic

#21 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 07 May 2008 - 07:39 PM

In primul rand, inregistrarea ar fi:
% = 371
6588
378
In al doilea rand, daca vei cauta mai bine, vei gasi pe forum si alte topicuri despre perisabilitati. Informatiile care ni le dai tu nu sunt suficiente, pentru ca perisabilitatile sunt admise in procente diferite in functie de categoria de marfuri, de exemplu 0.55 % la preparate, 0.9 % la fructe si congelate.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 May 2008 - 10:15 PM

Codul fiscal
Art. 21
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
d) perisabilitatile, in limitele stabilite de organele de specialitate ale administratiei centrale, impreuna cu institutiile de specialitate, cu avizul Ministerului Finantelor Publice;

HOTARARE pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri in procesul de comercializare

Fisiere atasate





#23 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 May 2008 - 04:01 PM

firma este platitoare de impozit pe venit deci nu ma intereseaza deductibilitatea cheltuielilor, ci doar sa o scad din gestiune. si in acest caz ma mai intereseaza acele procente in functie de marfa?

firma e platitoare de imp micro si vreau doar sa scad din 371.
si deci? % = 371 1000
6588 ?
378 ?

Te rog da-mi o mana de ajutor daca stii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 February 2009 - 02:34 PM




#24 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 May 2008 - 10:48 AM

Vezi postareachristine2008, la Apr 22 2008, 07:45 PM, a spus:

cum inregistrez perisajul la un magazin en detail care nu este platitor de tva si cum calculez sumelepentru fiecare cont ? Va rog . e urgent. multumesc

Norma privind limitele admisibile de perisabilitate la marfuri in procesul de comercializare a fost aprobata prin HG nr. 831/2004, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 522 din 10.06.2004.
Iti atasez norma, sper sa-ti fie utila.

Art. 1.- Prin perisabilitati, in sensul prezentelor norme, se intelege scazamintele care se produc in timpul transportului, manipularii, depozitarii si desfacerii marfurilor, determinate de procese naturale cum sunt: uscare, evaporare, volatilizare, pulverizare, hidroliza, racire, inghetare, topire, oxidare, aderare la peretii vagoanelor sau ai vaselor in care sunt transportate, descompunere, scurgere, imbibare, ingrosare, imprastiere, faramitare, spargere, inclusiv procese de fermentare sau alte procese biofizice, in procesul de comercializare in reteaua de distributie (depozite cu ridicata, unitati comerciale cu amanuntul si de alimentatie publica).

Art. 2. - Nu constituie perisabilitati pierderile incluse in normele de consum tehnologic, precum si cele produse prin neglijenta, sustrageri si cele produse din alte cauze imputabile persoanelor vinovate sau cele determinate de cauze de forta majora.

Art. 3. - Limitele maxime de perisabilitate care pot fi acordate marfurilor potrivit prevederilor art. 1 sunt prevazute la art. 13.

Art. 4. - Perisabilitatile produse in conditiile mentionate la art. 1 se aproba de managerul, directorul sau administratorul persoanei juridice, dupa caz, la nivelul cantitatilor efectiv constatate ca pierderi naturale cu ocazia receptionarii marfurilor transportate, a inventarierii sau a predarii gestiunii, pana la limitele prevazute la art. 13.

Art. 5. - Limitele maxime de perisabilitate pentru marfurile ambalate in recipiente din sticla se aplica si pentru ambalajele respective.

Art. 6. - Perisabilitatile pot fi acordate numai dupa o verificare faptica a cantitatilor de produse existente in gestiune, stabilite dupa cantarire, numarare, masurare si prin alte asemenea procedee si dupa efectuarea compensarilor conform prevederilor legale in vigoare.

Art. 7. - Limitele maxime de perisabilitate admise la depozitare si desfacere se stabilesc la nivelul intregii activitati a persoanei juridice platitoare de impozit pe profit, prin aplicarea coeficientului stabilit pentru grupa de marfuri la pretul de inregistrare al marfurilor intrate sau la pretul de livrare pentru marfurile vandute in perioada cuprinsa intre doua inventare.

Art. 8. - Aceleasi limite maxime de perisabilitate se acorda si pentru marfurile din stoc.

Art. 9. - Limitele maxime de perisabilitate in timpul transportului se aplica o singura data pentru cantitatile de marfa efectiv intrate sau, dupa caz, livrate, in functie de conditia de livrare stabilita intre furnizor si beneficiar.

Art. 10. - Comerciantii pot stabili cote de perisabilitati diferentiate sortimental pe depozite, magazine, gestiuni, pentru a fi admise la cheltuieli deductibile din profitul impozabil, cu obligativitatea incadrarii in limitele maxime de perisabilitate prevazute pentru grupa respectiva de marfuri.

Art. 11. - Pierderile sau scaderile cantitative care depasesc normele de perisabilitate stabilite nu sunt deductibile din punct de vedere fiscal.

Art. 12. - Normele privind limitele admisibile de perisabilitate se aplica numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profit, in limita caruia cheltuielile cu perisabilitatile sunt deductibile din veniturile realizate.

Art. 13. - Limitele maxime de perisabilitate care pot fi acordate marfurilor in procesul de comercializare sunt cele prevazute in anexele nr. 1-3*) care fac parte integranta din prezentele norme, si anume:
a) anexa nr. 1, pentru produse alimentare si nealimentare;
b) anexa nr. 2, pentru produse medicamentoase de uz uman;
c) anexa nr. 3, pentru produse farmaceutice si alte produse de uz veterinar.


Ca si inregistrare contabila, le inregistrezi ca si cheltuieli (art.contabil identic cu cel de la descarcarea de marfuri lunara)
Sper sa-ti fie de folos.
:thumbup:



#25 christine2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 13 May 2008 - 04:02 PM

multumesc mult.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 October 2008 - 04:49 PM
citare mesaj anterior




#26 adnana78

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 02 July 2008 - 07:24 PM

poate cineva sa ma ajute ....
cum se scade din gestiune pierderile provocate de uscarea lemnului.......
unde as putea gasi lamuriri...
multumesc



#27 mvstate

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 August 2008 - 11:08 AM

hello, sunt noua pe forum; am nevoie de ajutor.
ce se intampla intr-o florarie cu plantele si florile stricate? nu am gasit nimic in legislatie. plantele se strica si gestiunea ramane incarcata!!!!!!!



#28 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 20 August 2008 - 11:31 AM

Gasesti un raspuns pe net, daca dai cautare:perisabilitati flori. In caz ca nu gasesti, iata ce era important: Limitele admisibile de perisabilitati care sunt deductibile fiscal sunt cele prevazute in Normele aprobate prin HG 831/2004 si sunt in vigoare. Florile nu se regasesc in anexele 1, 2 sau 3 la Norme, deci nu se aplica perisabilitati deductibile fiscal la flori. Vorbim de litera legii nu de parerea noastra. Aceasta sustinere plus ca sunt asimilate cu pierderile tehnologice, este confirmata in raspunsul primit de o cunostinta (prin septembrie 2007), la o intrebare adresata M.F.P. pe aceasta tema.
”Intrebare : Care sunt perisabilitatile care se acorda in procesul de comercializare, florilor taiate?
Raspuns: Conform H.G. 831/2004 pentru aprobarea Normelor privind limitele admisibile de perisabilitate la mărfuri în procesul de comercializare, florile nu sunt prevazute in anexele 1-3. Le puteti asimila cu pierderile de consum tehnologic (art. 2 din N.) / sau cu marfa degradata conf. art. 21, alin. 4, c) / CF.
In acest context legal, pierderile tehnologice care se incadreaza in normele de consum specifice activitatii desfasurate se cuprind in costul produsului finit si nu sunt considerate perisabilitati, respectiv cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor degradate si neimputabile si taxa pe valoarea adaugata aferenta acestor cheltuieli sunt nedeductibile.
DE RETINUT: Normele privind limitele admisibile de perisabilitate se aplica numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profit, in limita caruia cheltuielile cu perisabilitatile sunt deductibile din veniturile realizate. (Art. 12 din N.) ”



#29 mvstate

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 August 2008 - 12:23 PM

multumesc pentru raspuns! dar ce pasi trebuie sa urmez? ce inregistrari contabile trebuie sa fac?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 March 2009 - 05:08 PM




#30 luci8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 17 September 2008 - 11:43 AM

AJUTATI-MA SI PE MINE CU O INREGISTRARE/MONOGRAFIE CONTABILA PRIVIN PRODUSELE ALIMENTARE NEVANDUTE SI EXPIRATE DE VREO 3 LUNI, VALOAREA ESTE CAM DE 20.000 RON PENTRU O FIRMA NEPLATITOARE TVA DAR PLATITOARE DE IMPOZIT PE PROFIT SI MAI AM NEVOIE DE PROCES VERBAL SAU ALTCEVA? :thumbup:



#31 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 September 2008 - 12:15 PM

Las pe altcineva sa-ti dea monografia. Eu doar iti spun, in caz ca nu stii, ca limitele de perisabilitate sunt stabilite de HG 831 din 2004 pe grupe de produse, cu procente specifice pentru operatiile de transport, depozitare si desfacere. Degradarile peste aceste limite sunt pierderi nedeductibile.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#32 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 October 2008 - 08:04 AM

Va rog sa ma ajutati intr-o situatie.
Am marfuri perisabile, conform hg 831/2004 am priceput cum le incadrez si cum le inregistrez.
Intrebarea mea este, trebuie sa vina cineva de la directia sanitara sa constate perisabilitatile sau pot face un proces verbal intern?
Ma puteti ajuta si cu un model de proces-verbal?

Multumesc anticipat.



#33 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 13 October 2008 - 11:05 AM

Citeaza

name='christine2008' post='171773' date='May 8 2008, 05:01 PM']
firma este platitoare de impozit pe venit deci nu ma intereseaza deductibilitatea cheltuielilor, ci doar sa o scad din gestiune. si in acest caz ma mai intereseaza acele procente in functie de marfa?

Parerea mea e ca nu te mai intereseaza acele procente. Altfel ai fi avut 6588 deductibil cu acele procente si 6588 nedeductibil cu diferenta pana la suma pe care tb sa o scoti. Asa, ai 6588 simplu, cu ce trebuie sa scoti.


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 21 February 2009 - 02:35 PM




#34 ana_iv25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 December 2008 - 07:20 PM

AM SI EU O ALIMENTARA
SI AM APLICAT LA O INVENTARIERE COTA DE PERISABILITATI DIN HOX/X
CINEVA MI-A SPUS CA ACESTEA SE APLICA DOAR DC FACI O INVENTARIERE LA LUNA
EU AM FACUT-O LA AN
E CORECT?
SUNT DEDUCTIBILE FISCAL?
EU AM ZIS CA DA
LE-AM REGASIT IN CODUL FISCAL LA CHELT CU DED LIMITATA
ADICA LIMITATA DE ACELE PROCENTE, NU?
:thumbup:



#35 ionyionutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 December 2008 - 02:55 PM

Va rog mult care puteti sa-mi dati niste informatii mi-ar fi foarte utile
Firma la care tin contabilitatea a achizitionat o casa in valoare de 54000Ron , valoare care a prins-o in contul 212 , iar in luna urmatoare achizitiei am inceput s-o bag pe amortizare.Firma dorea sa renoveze casa , dar dupa 2 luni s-a razgandit si si-a facut acte pentru demolare si o reconstructie noua a unui imobil

In actele contabile eu nu am operat nimic , am mers tot asa , cu amortizare lunara , deoarece nu se apuca de demolare si constructie decat la primavara , desi autorizatia de demolare si constructie le are , dar faptic nu a inceput sa lucreze.
Problema mea este ca in ianuarie trebuie sa depun la primarie declaratiile de impunere si nu stiu ce sa fac cu aceasta constructie care se va demola si normal nu mai am cum s-o prind in declaratia de impunere pentru a nu plati impozit , desi in balanta din decembrie constructia veche exista.
Va rog lamuriti-ma ce inregistrari sa fac ca sa pot sa scot constructia achizitionata din balanta pentru declaratia de impunere si s-o pun in contul care trebuie deoarece se va demola si astfel firma sa nu plateasca impozit pe ceva ce nu va fi.

Multumesc anticipat



#36 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 December 2008 - 04:00 PM

Sper sa te ajute urmatorul articol:



#37 ionyionutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 December 2008 - 08:24 PM

multumesc, Katinca
Sarbatori fericite si un an mai bun!



#38 Pufyy

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 February 2009 - 07:36 PM

Stie cineva in ce act normativ sunt reglementate aceste limite deductibile?



#39 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 12 February 2009 - 07:42 PM

HOTARARE nr. 831 din 27 mai 2004

uitele aici

Fisiere atasate





#40 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 12 February 2009 - 07:48 PM

Buna seara! In art 12 la Norma din 27.05.2004 spune ca.."normele admisibile se aplica numai persoanelor juridice care sunt obligate, potrivit legii, la plata impozitului pe profiy,.." Insa daca este vorba despre o microintreprindere, aceasta nu are voie sa scada perisabilitati? si in acest caz, ce face cu marfa stricata?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL