Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dividende


14 replies to this topic

#1 vgiani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 07 May 2008 - 02:23 PM

buna!
am si eu nevoie de un sfat:am in balanta(doar ce m-am angajat la o firma) in contul 457 pe credit o suma de bani;suma ac de bani reprezinta div de plata, pe care ai are administratorul sa o ia,nu?
si pt care platesc impozit pe dividende?
cum inregistrez impozitul acesta pe dividende in contabilitate(stiu ca el e de 16%,nu?)



#2 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 07 May 2008 - 07:51 PM

Daca dividendele constituite sunt aferente anului 2007, ai timp sa platesti impozitul pana la 25 decembrie 2008 daca nu sunt ridicate pana atunci, pentru ca daca le ridici in cursul anului le platesti pana pe 25 a lunii urmatore platii. Daca sunt din anii trecuti trebuiau deja platite. Sa zicem ca pe 117 = 457 1000 ron. Impozitul este de 160 ron. Nota este 457 = 446 160 ron.
Dividendele pe care i le vei da prin casa sunt 457 = 5311 840 ron. Plata lor se face cu nota 446 = 5121 160 ron. OK?




#3 vgiani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 16 May 2008 - 02:38 PM

merci mult!

Vezi postareadaniela pirvulescu, la May 7 2008, 08:51 PM, a spus:

Daca dividendele constituite sunt aferente anului 2007, ai timp sa platesti impozitul pana la 25 decembrie 2008 daca nu sunt ridicate pana atunci, pentru ca daca le ridici in cursul anului le platesti pana pe 25 a lunii urmatore platii. Daca sunt din anii trecuti trebuiau deja platite. Sa zicem ca pe 117 = 457 1000 ron. Impozitul este de 160 ron. Nota este 457 = 446 160 ron.
Dividendele pe care i le vei da prin casa sunt 457 = 5311 840 ron. Plata lor se face cu nota 446 = 5121 160 ron. OK?




#4 oana-m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 August 2008 - 08:23 PM

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine : impozitul pe dividendele repartizate dar neridicate de catre asociati, este tratat ca si impozit cu regim de retinere la sursa in caz de executare silita?



#5 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 13 August 2008 - 09:44 PM

Vezi postareaoana-m, la Aug 12 2008, 09:23 PM, a spus:

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine : impozitul pe dividendele repartizate dar neridicate de catre asociati, este tratat ca si impozit cu regim de retinere la sursa in caz de executare silita?


Impozitul pe dividende este impozit cu retinere la sursa. Dar de ce trebuie sa declari impozitul pe dividende daca nu s-au ridicat inca acestea?
E obligatoriu doar daca sunt repartizate si neridicate in anii anteriori si ai ajuns la 31.12 si vrei nu vrei trebuie declarat si platit impozitul, dar pentru cele repartizate anul asta poti sa nu declari impozitul (si sa corectezi inregistrarile) pana momentul in care ele se ridica sau pana la sfarsitul anului . Nu prea am inteles care e treaba cu executarea silita?



#6 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 15 August 2008 - 06:58 AM

cit timp pot sa le las in contul 117?scociatul nu doreste sa ridice div pt ca sa nu plateasca impozit asa ca a-s putea recupera pierderea,e bine asa?



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 August 2008 - 09:17 AM

Vezi postareaCORINA39, la Aug 15 2008, 06:58 AM, a spus:

cit timp pot sa le las in contul 117?...
In 117 nu sunt dividende ci profit nerepartizat. Poti sa-l lasi nerepartizat cati ani vrei dar Adunarea asociatilor sa dea o hotarare scrisa de nerepartizare a profitului aferent anului 2007 si eventual sa-l treci pe un analitic explicit.
Profitul poate fi repartizat si pentru altceva decat dividende: majorare capital, rezerve etc.
Daca Adunarea generala a asociatilor/actionarilor hotaraste (in scris) repartizarea profitului pentru dividende, atunci trebuie constituit si impozitul pe dividende. Dividendele trebuie platite actionarilor iar impozitul statului.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 28 September 2008 - 12:02 AM

inca o noua problema constatata dupa ce am preluat o evidenta unde e varza totul.......la fisc nu apar cu nimic de plata iar in bvalanta preluata e la greu iar tva plus la stat la greu......pur si simplu nu stiu de unde sa o iau...si sa cauti in munca altuia ...e greu...
dar sa reven.....am preluat de la fostul contabil in balanta la dividente sold creditor...si scrie el ca sunt dividente 1998-2000-2001..... :thumbup:
dar cine stie daca e asa sau nu...ce sa fac cu ele.....ca chiar nu stiu....



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2008 - 12:58 AM

Draga Sofia, din pacate pentru situatia ta nu ai altceva de facut decat sa ''sapi''. Iti recomand, ca inainte de a te apuca de treaba, sa faci un proces verbal cu cele constatate si persoana/persoanele din conducere semneaza ca a/au luat la cunostinta.
Referitor la dividende trebuie sa-ti fie foarte clar daca este vorba de dividende brute sau nete, daca s-au platit impozite, etc. Deci va trebui sa gasesti in acte sau sa soliciti documentele/p-v/hot. A.G.A. cu privire la repartizarea profitului pe destinatii, respectiv dividende.
Parerea mea este ca nu poti primi un raspuns clar si la obiect pentru ca nici situatia prezentata de tine nu este o problema concreta. Eventual, daca poti atasa toata contabilitatea societatii respective, ar fi o idee... :thumbup:
Stiu din proprie experienta ce inseamna o ctb. varza si mai stiu ca poate trece mult timp pana sa aduci totul la liman...iti doresc mult spor si revino cu probleme concrete...ceea ce ai solicitat este mult prea general, lipsesc multe date si, de ce nu, nici exprimarea ta nu este tocmai potrivita.

Ai grija la cuvantul dividend...daca a fost o scapare, scuze. :tongue:
Madalina



#10 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 29 September 2008 - 09:39 AM

deci sa inteleg ca daca am in 117 un sold care provine din profit nerepartizat din 2006 si patronul vrea acum sa repartizeze pe divid o parte din ei , se poate face hot AGA acum in sept, daca platesc divid in oct, trebuie sa platesc si impozitul aferent pana in 25 a lunii urmatoare , iar daca nu le platesc ( divid ) pana la sf anului , oricum trebuie sa platesc impozitul.........sper ca am inteles corect ?????
daniela



#11 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 September 2008 - 10:19 AM

Ai inteles corect!
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#12 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2008 - 08:30 AM

Sc trebuie sa plateasca dividende aferente anului 2007, in oct 2008 plateste partial impozitul pe dividende, suma ce se va plati in oct trebuie trecuta in declaratia 100 pe luna oct2008?
Daca mai plateste o parte din impozit in nov, trebuie sa fac declaratia 100 si in nov cu suma respectiva? Pe ce rand se trece suma ? Mai trebuie o alta declaratie pentru impozitul pe dividende, in afara de 100 si la dec2008, declaratia 205? Persoana ce primeste dividendele este asociatul unic al firmei.
Multumesc



#13 ana lugojana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 13 October 2008 - 10:40 AM

Vezi postareamihaci, la Oct 13 2008, 09:30 AM, a spus:

Sc trebuie sa plateasca dividende aferente anului 2007, in oct 2008 plateste partial impozitul pe dividende, suma ce se va plati in oct trebuie trecuta in declaratia 100 pe luna oct2008?
Daca mai plateste o parte din impozit in nov, trebuie sa fac declaratia 100 si in nov cu suma respectiva? Pe ce rand se trece suma ? Mai trebuie o alta declaratie pentru impozitul pe dividende, in afara de 100 si la dec2008, declaratia 205? Persoana ce primeste dividendele este asociatul unic al firmei.
Multumesc

Pentru anul 2008 declaratia anuala 205 se depune pana pe 30 iunie 2009. Am intrebat la Adm Fin cand am depus decl 205 pt 2007





#14 lilimm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 October 2008 - 12:48 PM

asta am gasit eu in codul fiscal:
LEGE Nr. 571 din 22 decembrie 2003
privind Codul fiscal

Text în vigoare începând cu data de 1 iulie 2008
CAP. 6
Reținerea impozitului pe dividende

ART. 36
Declararea și reținerea impozitului pe dividende
(1) O persoană juridică română care plătește dividende către o persoană juridică română are obligația să rețină, să declare și să plătească impozitul pe dividende, reținut către bugetul de stat, astfel cum se prevede în prezentul articol.
(2) Impozitul pe dividende se stabilește prin aplicarea unei cote de impozit de 10% asupra dividendului brut plătit către o persoană juridică română.
(3) Impozitul pe dividende care trebuie reținut se declară și se plătește la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se plătește dividendul. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plătește până la data de 31 decembrie a anului respectiv.
(4) Prevederile prezentului articol nu se aplică în cazul dividendelor plătite de o persoană juridică română unei alte persoane juridice române, dacă beneficiarul dividendelor deține minimum 15%, respectiv 10%, începând cu anul 2009, din titlurile de participare ale acesteia la data plății dividendelor, pe o perioadă de 2 ani împliniți până la data plății acestora. Prevederile prezentului alineat se aplică după data aderării României la Uniunea Europeană.
(5) Cota de impozit pe dividende prevăzută la alin. (2) se aplică și asupra sumelor distribuite fondurilor deschise de investiții.



#15 lilimm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 October 2008 - 12:58 PM

cod fiscal ART. 67
Reținerea impozitului din veniturile din investiții
(1) Veniturile sub formă de dividende, inclusiv sumele primite ca urmare a deținerii de titluri de participare la fondurile închise de investiții, se impun cu o cotă de 16% din suma acestora. Obligația calculării și reținerii impozitului pe veniturile sub formă de dividende revine persoanelor juridice, odată cu plata dividendelor către acționari sau asociați. Termenul de virare a impozitului este până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se face plata. În cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost plătite acționarilor sau asociaților până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plătește până la data de 31 decembrie a anului respectiv.


parerea mea e ca ai putea sa treci in decl 100 la decembrie toata suma datorata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL