Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balanta/bilant de lichidare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


balanta/bilant de lichidare


236 replies to this topic

#21 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2008 - 12:04 PM

Vezi postareaIrina007, la Jul 7 2008, 10:31 AM, a spus:

Nu vreti sau nu stiti?
Eu nu m-am lovit direct de problema inchiderii firmei, dar pot sa-ti recomand:
- OUG 86 din 2006 privind organizarea practicienilor in insolventa (act.2.08.2007)
- OMFP 1.376 din 17 septembrie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind reflectarea in contabilitate a principalelor operatiuni de fuziune, divizare, dizolvare si lichidare a societatilor comerciale, precum si retragerea sau excluderea unor asociati din cadrul societatilor comerciale si tratamentul fiscal al acestora.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#22 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 07 July 2008 - 12:35 PM

Nopris, sincer, multumesc foarte mult! Ma pun pe citit si revin!




#23 Krisia_buc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 October 2008 - 01:24 PM

Doresc si eu cateva informatii despre lichidarea unui SRL.
Am luat certificatul fiscal de la administratia financiara - cei de la administratie au zis ca nu vin in control deoarece este dizolvare voluntara.
Societatea nu are datorii, nu are active, nu este pe profit.
La registrul comertului au cerut:
- certificatul fiscal
- bilantul de inchidere
- hot AGA privind repartizare activului societatii
De unde pot descarca bilantul de lichidare?
Care este termenul limita de depunere a actelor la registrul comertului?
Imi puteti spune cat dureaza procedura?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 01:01 AM




#24 danutz2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 15 October 2008 - 08:52 PM

Nu ai de unde sa descarci un bilant de inchidere, acesta este o lucrare facuta de un expert contabil, in care inchide toate conturile existente, daca sunt mijloace fixe sau alte asemenea se calculeaza tva-ul aferent, se declara si se plateste. Toata lucrarea aceasta parafata de expertul contabil se depune la registru.

Trebuie sa citesti Omf 1376/2004. Incerc sa-ti atasez o lucrare facuta de mine care a mers la registru si nu au fost probleme, poate te ghidezi dupa ea.
Fisier atasat  Bilant_inchidere_RRR_srl.doc   31.5K   3076 downloads

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 01:02 AM




#25 relini

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 April 2009 - 03:57 PM

Buna ziua!
Am o intrebare legata de radierea unui SRL fara patrimoniu si activitate de la infiintare pana in prezent.
Am trecut deja de prima etapa si avem hotararea judecatoreasca de dizolvare cf art. 227 lit b si lichidare cf art. 235 alin. 3 legea 31/1990.
Urmatoarea etapa este sa radiem SRL-ul la 30 de zile dupa publicare in MO.
Problema este ca ni se cere o Situatie financiara de lichidare certificata de persoane autorizate, potrivit legii.
Nedumerire: daca nu am avut niciodata activitate, nu am patrimoniu atunci ce situatie sa declar?
Cine face aceasta Situatie financiara?
Poate fi inlocuita de o decaratie de genul pe proprie raspundere?
Va multumesc.



#26 silvia.cracea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 April 2009 - 05:32 PM

www.reclama...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 April 2009 - 08:34 AM




#27 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2009 - 08:34 AM

Silvia, daca doresti sa-ti faci reclama poti contacta adminul forumului sau sa-ti inscrii datele in sectiunea potrivita din site. Pana atunci iti sterg link-ul postat aici.
Te rog sa fii atenta cu astfel de postari pentru ca poti primi sanctiuni.
Madalina



#28 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 29 April 2009 - 02:04 PM

Am un SRL cu care sunt in proces de dizolvare. Dupa aceasta etapa, cei de la ONRC mi-au cerut un bilant de lichidare. Mentionez ca din octombrie 2008 si pana in prezent nu am avut nici un fel de activitate, iar ce am depus la finante au fost: declaratiile 100, declaratia cu impozitul pe profit si declaratia pe propria raspundere ca nu am activitate. Cum fac acest bilant de lichidare? Am nevoie de un expert contabil ptr. semnatura sau il pot face eu? Mi-au mai cerut si un certificat de atestare fiscala, iar cei de la finante mi-au zis ca nu am rol fiscal. Trebuie sa deschid rol fiscal sau ce? Va multumesc si am nevoie urgent de raspuns.



#29 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 29 April 2009 - 03:32 PM

Buna ziua, Medeea.

Rolul fiscal ar fi trebuit deschis imediat dupa infiintarea firmei. Se mergea la Administratia financiara de care apartieneai cu actele firmei (copii) si se declara vectorul fiscal.
Pe baza acestui vector fiscal se declarau si plateau lunar obligatiile catre buget.
Acum, la inchiderea firmei, trebuie sa soliciti certificatul de atestare fiscala; acest certificat atesta faptul ca firma nu are debite de platit la buget. Certificatul cu datorii "0" se depune la Registrul comertului pentru continuarea procedurii de dizolvare/lichidare.

Dizolvarea/lichidarea se face pe baza bilantului de lichidare care cade in sarcina unui lichidator autorizat (il poti alege din lista de la Registrul comertului). Lichidatorul valorifica patrimoniul firmei, stabileste sumele de plata la buget si a altor datorii catre alti creditori rezultate din bilantul de lichidare; dupa plata acestor datorii, stabileste sumele care revin asociatilor, proportional cu participarea acestora la beneficii/pierderi.

Din ce ai scris tu eu nu inteleg ceva: ai spus ca ai depus la Fisc "declaratie de neactivitate". Firmele care depun asemenea declaratie nu au desfasurat niciodata activitate de la data infiintarii si pana la data inchiderii exercitiului financiar in discutie. Aceasta declaratie trebuie depusa si la Registrul comertului. In cazul in care nu ai avut activitate de la infiintarea firmei, bilantul de lichidare ar fi partea cea mai lejera pentru lichidator.

Parerea mea este ca trebuie sa te intorci la Administratia financiara, la "asistenta contribuabili" sau la "juridic"; acolo iti expui situatia si vezi ce te sfatuiesc inspectorii/juristii.

Fara acel certificat de atestare fiscala si fara bilantul de lichidare nu pot continua procedurile de inchidere a firmei.

Sper ca ti-am fost de folos.

Pentru mai multe informatii "la cald" poti da o cautare pe forum.
mdtru



#30 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 29 April 2009 - 03:39 PM

Din ce imi spui, urmatorul pas e sa merg la finante si sa deschid rol fiscal. Nu?
Iar cu bilantul de lichidare, cum sa procedez? Trebuie sa gasesc un contabil autorizat care sa-mi faca acest bilant?
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 May 2009 - 01:15 AM




#31 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 29 April 2009 - 04:21 PM

1. Medeea, daca ai fi citit Regulamentul acestui forum, ai fi inteles ca nu este permisa citarea intregului mesaj. Te rog, citeste Regulamentul.

2. Intrucat nu ai expus intreaga situatie a firmei, te-am sfatuit sa accesezi "cautare" pe forum (colegii si moderatorii sunt admirabili, iar sectiunea "societati comerciale" este consistenta) sau sa te prezinti la Fisc pentru a primi raspuns la intrebarea referitoare la certificatul fiscal.
Gandeste-te logic: se naste un copil; daca nu merg la primarie sa obtin certificatul de nastere, legal el nu exista. Daca moare un om, cu certificatul de la medic se merge la Primarie si se obtine certificatul de deces (omul este "radiat"). Asa si cu firmele: se nasc la Registrul comertului si primesc o confirmare la Fisc. Ca sa poata muri, o firma obtine certificatul fiscal de la "medicul" Fisc si dizolvarea/lichidarea de la "primaria" Registrul comertului".

3. Bilantul de lichidare, asa cum am precizat anterior, poate fi intocmit doar de un lichidator autorizat, pe care il poti alege chiar tu din lista de la Registrul comertului. In lista de servicii pe care o pot oferi contabilii autorizati/expertii contabili nu se numara si lucrarile de lichidare a unei firme.

Am incercat sa fiu cat mai plastica in explicatii, sper sa nu te superi, :sad: .
mdtru



#32 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 May 2009 - 05:46 PM

Va rog sa-mi spuneti daca am facut bine inregistrarile pentru bilantul de lichidare. E pentru prima oara si nu vreau sa gresesc. Din pacate, mai am inca 3 firme pentru care trebuie sa fac bilantul de lichidare. Asa ca , daca am facut bine inregistrarile la societatea asta, le pot face si pe celelalte, care sunt mai simple, sper. Situatia inainte de lichidare:

Denumire cont Simbol Debit Credit
Capital subscris 1012 210
Rezerve 106 42
Rezult. Reportat 117 15852,25
Profit sau pierdere 121 -1776.29
Asociati 455 4758.7
Casa 5311 19086.66
TOTAL 19086.66 19086.66

B. Acoperirea pierderii contabile din 2009, in suma de 1776.29 lei:
117 = 121 1776,29
C. Parti din capitalul social:
1012 = 456 210
D. Impozit dividende:
117 = 446 2253 ( (15852.2-1776.29)*16%)
E. Impozit profit:
455 = 441 542 ( impozit forfetar 1 luna ; venituri 2008= 312345.53 lei ; transa impozit forfetar = 6500 lei )
F. Rezerve legale:
106 = 455 42
G. Repartizare dividende:
117 = 457 11822.96
457 = 5311 11822.96

E. Plata impozit dividende:
446 = 5311 2253
F. Plata impozit profit:
441 = 5311 542
G. Plata capital social:
456 = 5311 210
H. Plata rezerve legale:
455 = 5311 42
I. Restituit creditare firma:
455 = 5311 4216.7
Firma este dizolvata in aprilie 2009, dar am calculat impozit profit cf. OUG.34/2009, deoarece am intrebat la cateva AFP -uri si am primit raspunsuri diferite. N-am calculat, in schimb, impozit profit la rezerve legale.
Va multumesc
oare unde o sa ajungem?



#33 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 09 May 2009 - 07:32 PM

Am fost la administratia finaciara sector 3 sa depun un bilant de lichidare si m-au trimis la plimbare, se pare ca la ei nu mai trebuie depus.
Ati mai fost cumva in situatia mea si nu v-au luat bilantul de lichidare?



#34 victor001

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 May 2009 - 07:50 PM

Buna seara
Imi puteti spune daca bilantul de mai jos este acceptabil pentru ONRC in vederea radierii ? Mentionez ca certificatul de atestare fiscala emis de ANAF este pe 0.
Va multumesc.

Indicatori financiari conform bilantului depus pe anul 2008
Tip situatii financiare depuse BILANT SCURT CONFORM ORDINULUI 1752/2005
Indicatori din BILANT lei
Active imobilizate TOTAL 432
Active circulante TOTAL, din care 59
Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.) 49
Casa si conturi la banci
Creante 10
Capitaluri - Total, din care -3772
Capital social subscris si varsat 200
Patrimoniul regiei
Patrimoniul public
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
Datorii Total 4263
Indicatori din CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE
Cifra de afaceri
Venituri totale
Cheltuieli totale
Profitul brut al exercitiului
Pierderea bruta a exercitiului
Profitul net al exercitiului
Pierderea neta a exercitiului
Indicatori din DATE INFORMATIVE
Numar mediu de salariati
Tipul de activitate, conform clasificarii CAEN Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu



#35 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2009 - 09:38 PM

Nu e bun . Acesta este un bilant normal, in cel de lichidare trebuiesc inchise conturile.
Da cautare ca ai exemplu chiar de azi .

Bilantul de lichidare ti-l cere doar Reg com, nu Ad. fin

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 August 2009 - 06:40 PM




#36 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 May 2009 - 05:59 AM

Unde scrie ca trebuie depus doar la ONRC ?
Pentr Deea77: Dar celelalte declaratii pentru firma lichidata ti le-a primit?
oare unde o sa ajungem?



#37 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 May 2009 - 09:53 AM

Revin la exemplul dat de mine si corectez:
La pct. D trebuie 457 = 446divid 2253
La pct. G trebuie 117 = 457 14075.91 (15852.25 - 1776.29 )
Referitor la impozit forfetar are cineva alta idee? Ar fi trebuit sa calculez impozit profit altfel ( daca firma este dizolvata in aprilie)? Sau alte corectii care trebuie facute?
oare unde o sa ajungem?



#38 deea77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 10 May 2009 - 10:34 AM

nu stiu unde scrie ca bilantul de lichidare trebuie depuns numai la ONRC dar cei de la S3 mi-au spus ca la ei nu trebuie depus. am depus doar declaratia 101 la data lichidarii, au zis ca doar 101 se depune la ei si dupa ce se face radierea la ONRC, cei de la ONRC transmit electronic radierea si asta e...



#39 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 May 2009 - 04:14 AM

Declaratia 101 la ce data ai depus-o? Dar alte declaratii nu aveai de depus? De ex. 300, 394, 100 ( daca aveai impozit dividende)
oare unde o sa ajungem?



#40 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 15 May 2009 - 05:31 PM

Pentru o firma care nu a avut activitate deloc de la infiintare,a depus pe zero declaratiile si la fel cu declaratia care tine loc de bilant,acum la lichidare ,Reg comertului ii cere bilant de lichidare,ce sa duca daca nici balanta nu are,niciodata nu a facut nimic pe firma





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL