Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nu mai vreau sa fiu contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Nu mai vreau sa fiu contabil

136 replies to this topic

Poll: Cata conta?

Cat % din activitatea profesionala reprezinta conta?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#121 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 17 October 2007 - 06:07 PM

mai...sa stii ca ar fi fain...M-as lasa de meserie ca tot "nu mai vreau sa fiu contabil" si m-as apuca de telenovele.Da am auzit ca si acolo se munceste de dimineata pana seara.Da o fi platit mai bine.Si ajung si mare vedeta.Nu-i rea ideea.



#122 ATEZOR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 19 October 2007 - 10:11 AM

Ei na , sa ma plang si eu, ca ma uit in oglinda si vad fire albe, numai de la conta cred ca le am!!!
Culmea este ca si intr-o noapte am visat o balanta de forma unui rulou si parca nu se mai termina....
As vrea sa stiu daca voi nu v-ati saturat sa faceti cam aceeasi munca in fiecare luna, ma rog cu mici modificari?
Ca eu am ajuns la limita rabdarii!
Nu v-a batut gandul sa va schimbati profesia?Ori doar eu am innebunit cu totul?
Sunt expert , auditor stagiar an 3 , si fac dreptul - sunt anul 3. Oare merita avocatura , o fi mai nestersanta sau tot la fel...Doamne ,mai bine faceam psihologie si imi deschideam un club de plangaciosi , da cre' ca nu mai avea nimeni loc de mine!!!!

Of, cred ca v-am plictisit!!!!




#123 mihnea_b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2008 - 12:34 PM

:lostit (13): Este o meserie de 2 lei(grei), de cele mai multe ori esti mai putin important decat femeia de servici, ca sa nu mai spun de sofer. Atunci cand le spui ca nu are nimic de plata esti cel mai important, altfel esti cam prost pus. Ce sa spun, sunt cam dezamagit. Dar mergem inainte, unde? - nu stiu? In felul asta nu prea avem viitor...
Sper ca nu am jignit pe nimeni.



#124 geta geta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 January 2008 - 05:59 PM

e chiar frumoasa meseria, grea , dar frumoasa,iar cand o intelegi cu adevarat si o practici in totalitate te simti implinit, eu asa simt.
Imi place chiar daca plec ultima din institutie, chiar daca riscurile sunt la tot pasul, chiar daca trebuie sa citesc in fiecare zi ceva nou, e super, nu-mi place insa ca nu sunt respectata pentru munca prestata, pentru staduinta, si rabdarea de a face totul ca la carte.
DAR IMI RESPECT MESERIA, FOARTE MULT ESTE UN ALT FEL DE MESERIE , CEVA CE TOT TIMPUL E NOU, TE MENTINE VIU-TOT TIMPUL VIU !



#125 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2008 - 06:32 PM

"Numai vreau sa fiu contabil" asa am zis si eu, se poate vedea ca am si votat pe site.
Gandidu-ma ce sa ma fac, gunoier, medic legist sau instalator, mi-am adus aminte ca ar fi bine sa dau un milion (vechi, evident) si sa ma fac consultant fiscal. Acum e momentul sa ma razbun pe vechea mea meserie, sa moara contabilii, sa traiasca consultantii, scuzati cacofonia, ca consultant fiscal voi castiga ca la 6/49.
M-am decis, de maine vizez declaratii 101, sa moara CECCAR-ul, sa traiasca CCFR, sau cum dracu s-o mai numi!
Hai Romania!



#126 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2008 - 06:41 PM

Si mie imi place ce fac...imi pare rau ca uneori nu am atat timp cat mi-as dori...este adevarat ca multi nu dau 2 lei pe meseria asta, insa, desi nu am foarte multi ani de experienta, doar 5, imi dau seama ca e important sa-ti placa ce faci si uneori, daca incerc, nici nu-mi pot imagina ce altceva as fi putut face.....



#127 sory.anghel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2008 - 08:18 PM

Vezi postareamirela 0702, la Jan 28 2008, 07:41 PM, a spus:

Si mie imi place ce fac...imi pare rau ca uneori nu am atat timp cat mi-as dori...este adevarat ca multi nu dau 2 lei pe meseria asta, insa, desi nu am foarte multi ani de experienta, doar 5, imi dau seama ca e important sa-ti placa ce faci si uneori, daca incerc, nici nu-mi pot imagina ce altceva as fi putut face.....


mie una imi place.
nu e monoton.
tot timpul trebuie sa fiu la curent cu ceva.
ma amuza............................imi place.
am si eu o fetita de 2 ani dar pana acum.....................pot spune ca nu regret ca mi-am ales meseria asta.



#128 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 05 February 2008 - 07:33 AM

Contabilitatea in sine este super, imi place ca imi tine mintea treaza. Din pacate, profesia nu e chiar asa - nu termenele ma omoara, ci schimbarile astea in legislatie, cred ca uneori sintem mai mult juristi, consultanti in afaceri, pedagogi si chiar psihologi, decit propriu-zis contabili. Poate doar unde fiecare are un loc anume - la verificarea stocurilor, de exemplu, cum este in firmele f mari, o parte din colegi sint linistiti si nu ii doare capul. dar nici contabili nu se prea pot numi.
P.S. In fiecare luna zic "ma las!"



#129 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 October 2008 - 12:21 PM

Vezi postareaIreth, la Oct 21 2008, 01:12 PM, a spus:

eu le primesc si cu urme de pantofi pe ele!! :tongue:

Uite d-aia nu mai vreau eu sa fac conta... Mi-a ajuns! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 November 2008 - 12:20 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#130 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2008 - 12:25 PM

vai de mine :tongue: :tongue:

Vezi postareaIreth, la Oct 21 2008, 01:12 PM, a spus:

eu le primesc si cu urme de pantofi pe ele!! :frusty:


Vezi postareaeugen ursache, la Oct 21 2008, 01:21 PM, a spus:

Uite d-aia nu mai vreau eu sa fac conta... Mi-a ajuns! :thumbup:
sa stii ca si eu m-am cam saturat ! de aia vreau sa fac cursul ala de ITM :tongue: si sa ma las de conta !



#131 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 21 October 2008 - 12:30 PM

Mai bine specializeaza-te pe controlling, se castiga bani frumusei si faci doar partea frumoasa a domeniului economic, analize, bugete... Mie personal resursele umane nu-mi inspira prea mare tragere de inima.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#132 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 October 2008 - 11:00 AM

Otilia eu nu mai inteleg nimic:) Pana la urma ai propria ta "afacere" in conta...sau lucrezi undeva angajata ca si contabila si mai faci dupa program si alti clienti?



#133 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 11:13 AM

combinatie de cele 2 :biggrin: , adica lucrez pe baza de ctr. de munca cu timp partial la toate firmele pe care le am in grija, dar treaba functioneaza ca o "afacere" in conta.

Vezi postareaeugen ursache, la Oct 21 2008, 01:30 PM, a spus:

Mai bine specializeaza-te pe controlling, se castiga bani frumusei si faci doar partea frumoasa a domeniului economic, analize, bugete...
dragule, m-am gandit si la asta, mai ales ca am deja o cerere in domeniu.

sfatul tau e f bun, multumesc mult. :thumbup:



#134 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 October 2008 - 11:21 AM

asa se mai explica una alta...de ce nu iti faci firma de conta sa lucrezi pe baza de contract prestari servicii cu ei?? In acest caz e privita un pic altfel "toata afacerea" si poti face si mult mai multi bani..ca pana la urma nu poti sa te angajezi cu 2 ore la 100 de firme:) .In plus cand esti angajatul lor au tendinta sa "gandeasca" ca ei iti fac tie o favoare si nu tu lor..drept urmare se mai si zgarcesc! Daca nu e cu suparare ...ce tarife iei de la acesti "clienti" ?



#135 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 11:40 AM

Vezi postareauana.be, la Oct 22 2008, 12:21 PM, a spus:

de ce nu iti faci firma de conta sa lucrezi pe baza de contract prestari servicii cu ei??
nu sunt expert contabil si nici nu vreau sa ma fac, as fi putut da acest examen de pe vremea cand nu era cu stagiu ('94 - '95), insa nu am avut motive temeinice sa o fac. in plus, despre CECCAR ... numai de rau am auzit si nu am vrut sa intru intr-o "organizatie" care e plina de bube-n cap, n-aveam nevoie sa fiu expert contabil ca sa-mi fac meseria.

cat depre felul in care sunt tratata ca "salariat", la nici o firma nu am acest statut cu adevarat (si cred ca nimeni care lucreaza in modul asta nu il are, nu-l poate avea dat fiind specificul activitatii), iar acest fapt i-a fost f clar fiecaruia in parte, de la inceput. au vrut sa le fiu eu contabil = numai asa se putea fiindca alta varianta nu mai este din martie 2003 cand s-au scos ctr de colaborare (dupa mine e o incalcare a dreptului la munca in forma taxabila a asig. sociale pe care o vrea fiecare, desigur ca stiu de ce au facut-o). dpv al statului, se da Cezarului ce-i al Cezarului = se platesc taxele aferente salariilor mele si cu asta basta. asta e legea in Romanica, n-avem ce face, dar nici nu ma pot obliga sa devim membru CECCAR ca sa-mi fac meseria si nici nu-mi pot anula diploma de licenta (sunt economist, totusi)

firma imi voi face, dar numai pt. servicii consultanta economica, insa asta dupa ce ma las de conta - ceea ce cred ca va fi destul de curand (maxim 2-3 ani, adica pana implinesc 50 de ani), apoi vreau neaparat sa fac un salt calitativ in viata mea profesionala, vreau sa fac numai munca de "mapa" si sa las tineretul doritor la "sapa" :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 October 2008 - 11:59 AM




#136 uana.be

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 22 October 2008 - 12:05 PM

aha! m-am lamurit:) Nu am nici eu la inima CECCAR...in sensul ca..am mai spus...le dai cotizatie si nu primesti de la ei nimic...doar "dreptul de libera practica"...Totusi daca il ai...castigurile de pe urma acestui drept sunt frumoase..si deloc de neglijat! Oricum bafta cu firma de consultanta...este unul dintre cele mai bine platite domenii peste tot :) Si noi oferim acest lucru...adica pt clientii care sunt si pe partea de conta e inclusa in tarif , in schimb pt ceilalti avem tarife separate de consultanta pe ora .



#137 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 12:26 PM

multumesc mult pt urarea de bine :tongue: si eu iti doresc mult succes :thumbup:
eu am facut conta cu pasiune multi ani, insa in Romania a face ac. meserie implica un stress major si, de la o varsta incolo, e firesc sa ma mai lase balamalele :biggrin: pacat ca asa stau lucrurile in tara asta, sa fi fost legislatia mai simpla si mai clara (cum am auzit ca e in alte tari) faceam numai conta pana la pensie, de drag. din pacate, consumul nervos intens din anii astia si-a spus cuvantul si mi s-a luat sa mai practic exclusiv ac. meserie. nu voi rupe complet legatura cu ea, insa nu voi mai face conta efectiv sau o voi face f. putin.
desigur ca voi urmari atent si legislatia contabila pe langa cea fiscala (oricum sunt destul de impletite), dar controlling-ul si indrumarea pe probleme de personal cred ca vor avea raportul "satisfactie profesionala si financiara/stress" mult mai bun.
am un nivel de experienta care imi permite plecarea pe acest drum, stiu ca voi putea fi mai de folos in noile domenii vizate decat o poate face o pers. fara experienta mea.
simt ca a venit timpul unei schimbari in viata mea profesionala si vreau sa implinesc aceasta schimbare, deja am inceput sa ma pregatesc pt ea :tongue:
vreau sa ma linistesc, sa vad iarba crescand, sa ma bucur de un copac inflorit, de ruginiul toamnei ... sa-mi recapat dorinta si placerea unei plimbari in parc ... unei piese de teatru chiar la teatru ... pe scurt, vreau sa-mi recapat bucuria de a trai lucruri frumoase, simple si firesti, bucurie pe care am cam pierdut-o in stresul ultimilor 10 ani. vine batranetea peste mine si eu de mult timp nu am mai apucat sa traiesc cu adevarat fiindca multi ani am fost (de nevoie) sclava muncii.

v-am pupat :tongue:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 October 2008 - 03:38 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL