Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen acca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


examen acca

359 replies to this topic

#161 Chira Alexandru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 January 2009 - 03:41 PM

Vezi postareaAndreea`, la Oct 31 2007, 06:13 PM, a spus:

Va transcriu mai jos informatiile obtinute de la biroul ACCA Romania.


"ACCA este cea mai mare asociatie contabila din lume care in acelasi timp cunoaste si cea mai rapida dezvoltare. ACCA are peste 410,000 membri si studenti in 170 de tari.

Pe scurt pentru a deveni membru ACCA trebuie trecute 14 examene in limba engleza, (care acopera o gama de subiecte financiare si de management, impartite in doua module: Professional si Fundamentals – impartit la randul lui in Skills si Knowledge), de asemenea sa aveti trei ani de experienta de lucru relvanata care se poate dovedi, experienta obtinuta inainte, in timpul sau dupa ce ati trecut cele 14 examene si sa completati online un modul legat de etica. Membrii ACCA devin automat (in urma unui interviu) membrii CECCAR si/sau CAFR.

Cele 14 examene se pot sustine pe parcursul a 10 ani, dar majoritatea studentilor nostri le termina in aproximativ trei-patru ani. ACCA organizeaza doua sesiuni de examene in fiecare an (in iunie si decembrie) examene care se dau in Bucuresti. In cadrul fiecarei sesiuni puteti sustine pana la patru examene.


Inregistrare

Pentru a putea sustine examenele ACCA trebuie mai intai sa va inregistrati ca student ACCA. Aceasta inregistrare initiala se poate face fie online (mai multe informatii accesand: <a href="http://www.accaglobal.com/join/register/online)" target="_blank">http://www.accaglobal.com/join/register/online)</a> fie solicitand un formular de inregistrare initiala printat de la biroul ACCA local fie prin providerii de cursuri locali.

Pentru inregistrarea ca student aveti doua date cheie pe parcursul anului: ca sa puteti sustine examene in sesiunea din decembrie trebuie sa va inscrieti ca student pana pe 1 august (data la care actele dvs. trebuie sa ajunga la biroul local din Romania, pentru a putea fi trimise mai departe la biroul din UK pana pe 15 august), iar ca sa puteti sustine examene in sesiunea din iunie trebuie sa va inscrieti ca student pana pe 15 decembrie (data la care actele dvs. trebuie sa ajunga la biroul local din Romania, pentru a putea fi trimise mai departe la biroul din UK pana pe 31 decembrie). Serviciul de inscriere si trimitere a actelor este un serviciu ale carui costuri sunt in intregime suportate de ACCA Romania. La aproximativ sase saptamani dupa trimiterea formularului de inregistrare impreuna cu documentele suport, dupa ce va va fi acceptata inregistrarea, veti primi un Student Information Pack de la ACCA care contine.
- cardul dumneavoastra de student
- programa examenelor
- informatii privind schema ACCA/Oxford Brookes
- organizarea examenelor inclusive programarea examenelor
- Acces la trainee development matrix care detaliaza cerintele minime legate de posibilitatea de a deveni membru
Veti primi de asemenea exemplare lunare ale revistei studentilor ACCA Student Accountant continand informatii importante privind examenele viitoare, articole tehnice privind programa, stiri si alte informatii utile.


Echivalari

Pe formularul de inregistrare initiala aveti o rubrica de echivalari pe care le puteti solicita pe baza calificarilor obtinute anterior. Aceasta inseamna ca veti obtine scutiri de la anumite examene pe baza pregatirii dumneavoastra academice. Echivalarile se acorda in urmatorul fel: pentru diploma de contabilitate – patru echivalari, pentru diploma contabilitate impreuna cu alt subiect (de exemplu finante-contabilitate) 3 echivalari, diploma in domeniul financiar 3 echivalari, diploma de expert contabil CECCAR 3 echivalari, diploma de afaceri si management o echivalare, diploma in drept o echivalare, MBA trei echivalari, alte diplome: nici o echivalare. De mentionat ca daca aveti mai multe calificari numarul de echivalari nu se cumuleaza, ele fiind disponibile pentru aceleasi examene de cele mai multe ori.

Echivalarile trebuie platite la fel ca examenele. Dupa ce veti sti ce echivalari ati primit, odata cu primirea Student Information Pack, va puteti inscrie la examenele ACCA – pentru a va inscrie la sesiunea din decembrie termenul limita este 15 octombrie, iar pentru a va inscrie la sesiunea din iunie termenul limita este 15 aprilie. La examene, va puteti inscrie fie online prin contul dumneavoastra personal ACCA fie completand niste formulare (pe care le veti primi prin posta de la ACCA UK) pe care dupa ce le completati trebuie sa le dati biroului local ACCA.


Taxe

Inregistrarea initiala 62 ₤
- pentru examenele din Partea Skills: 45 ₤ pe examen
- Partea Knowledge 53 ₤ pe examen
- Partea Professional 61 ₤ pe examen
In calitate de student veti mai plati si o cotizatie anuala de student de 62 ₤ care este scadenta la 1 ianuarie dupa data inregistrarii. Acestea sunt toate taxele percepute de ACCA.

Toate taxele se platesc direct in Marea Britanie si doar in GBP in cazul in care nu urmati cursurile unui provider local si studiati individual. Exista mai multe modalitati de plata: online, transfer bancar, cec, telefonic etc. Ideal ar fi ca dosarul de inscriere sa contina si dovada platii (fie prin completarea detaliilor unui card prin care se pot face operatiuni online pe formularul de inregistrare, fie copie dupa transferul bancar in care sa se vada clar ca ati facut plata pentru inscriere ca student ACCA si sa apara si numarul de formular pe care l-ati completat, fie prin trimiterea unui cec).


Pregatirea pentru examene

Puteti studia pentru examenele ACCA fie individual fie apeland la partenerii acreditati ACCA care exista in Romania pentru oferte de cursuri, intrucat ACCA nu ofera cursuri pentru calificarile noastre, noi oferind doar structura educationala, programa.

Companii care ofera cursuri ACCA:

  • * BPP International Bucharest, www.bpp.com ; 32-34 Magheru Blvd, Sector 1, E-mail: bucharest@bpp.com ; tel: +40 21 212 25 91, Fax: +40 21 212 24 22;
  • * ATC International Bucharest, www.atc-global.com ; Calea Victoriei nr 224, Sector 1, Bucuresti Tel / fax +40 (21) 314 48 90 e-mail: bucharest@atc-global.com
  • * IRECSON-Colegiul ACCA, www.irecson.ro ; e-mail: acca@irecson.ro ; Tel: +4021.314.18.90 Fax: +4021.313.17.32)

Intrucat birourile ACCA locale nu comercializeaza materiale pentru studiu va rog sa apelati tot la companiile de mai sus pentru a vedea ce optiuni va pot pune ei la dispozitie (tarifele si pentru materiale si cursuri sunt diferite de la caz la caz).
Se poate ca biroul ACCA sa aiba un set de carti ACCA dar doar pentru consultare. Va rog sunati inainte pentru disponibilitatea acestora.

Daca doriti sa aveti cartile dumneavoastra personale si nu puteti face rost de ele din Romania veti gasi datele de contact ale editurilor autorizate de catre ACCA pentru a publica manuale accesand urmatorul link: <a href="http://www.accaglobal.com/students/publications/publishers" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/publications/publishers</a>. Veti putea astfel sa comandati manualele direct din Marea Britanie si tot asa veti vedea ce preturi au fiecare.

Se poate de asemenea sa studiati online pentru examane; mai multe informatii accesand site-ul: <a href="http://www.accaglobal.com/students/study_e...uition/distance" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/study_e...uition/distance</a>.

Orice varianta de studiu alegeti recomand citirea inainte a resurselor online puse la dispozitie gratuit de catre ACCA: <a href="http://www.accaglobal.com/students/study_e...undamentals/ab/" target="_blank">http://www.accaglobal.com/students/study_e...undamentals/ab/</a> pentru fiecare examen – fostele subiecte de examen, comentariile examinatorilor etc. "


Salut Andreea,

ACCA se extinde!!
Exista o noua companie care ofera ACCA pe langa cele 3 mentionate mai sus de tine. Este vorba de Delaney Executive, infiintata in Cuj care ofera cursuri ACCA in Cluj si Bucuresti si intentioneaza sa faca acest lucru in viitor si in alte centre importante precum Timisoara si Iasi. Aceasta companie ofera atat cursuri de pregatire cat si sustinerea examenului prin sediul pe care il are la dispozitie.
Delaney Executive, str Eremia Grigorescu 83, Cluj Napoca, office@delaneyexecutive.ro, 0364 803 508, 0732 165 887.



#162 anaioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 January 2009 - 09:51 PM

Vezi postareaAlexandru Chira, la Dec 11 2008, 01:30 PM, a spus:

Salut Ioana,

Va exista in Cluj un astfel de centru, fiindca saptamana viitoare se va lansa pe piata o noua firma numita Delaney Executive, irlandeza-romana, care printre altele ca realiza si cursuri pentru ACCA. Odata cu lansarea pe piata se va tine si un seminar miercurea viitoare si daca ne-ai putea lasa niste date de contact, un mail sau un nr de tel te putem contacta ca sa iti trimitem o invitatie.

De asemenea, daca cunosti persoane interesate de ACCA si care nu sunt dispuse sa calatoreasca pana la buc pt astfel de cursuri spune-le ca acvest lucru se poate face acum si in Cluj

mersi mult

Alex

buna, aici sunt mai multe detalii

Salut Andreea,

ACCA se extinde!!
Exista o noua companie care ofera ACCA pe langa cele 3 mentionate mai sus de tine. Este vorba de Delaney Executive, infiintata in Cuj care ofera cursuri ACCA in Cluj si Bucuresti si intentioneaza sa faca acest lucru in viitor si in alte centre importante precum Timisoara si Iasi. Aceasta companie ofera atat cursuri de pregatire cat si sustinerea examenului prin sediul pe care il are la dispozitie.
Delaney Executive, str Eremia Grigorescu 83, Cluj Napoca, office@delaneyexecutive.ro, 0364 803 508, 0732 165 887.




#163 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2009 - 09:20 PM

In sfarsit, o veste buna si pentru noi, astia din provincie. Incepand cu sesiunea iunie 2009, ACCA a decis infiintarea a 2 noi centre de examinare, la Iasi si Cluj. :thumbup:
Doritorii trebuie sa instiinteze ACCA privind optiunea lor si sa achite taxa de max. 100 eur/student, aferenta costului inchirierii spatiului.
Deci, cu cat ne inscriem mai multi, cu atat vom plati mai putin. :biggrin:



#164 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2009 - 10:12 AM

Cine poate va rog sa ma lumineze si pe mine...cand m-am inscris am ales pt law variant-english, si pt tax variant -UK, asa ati ales si voi? Si la accounting standards options, vad ca se iau in functie de varianta de taxe pe care ai ales-o...Dar sunt tari unde pot sa alegi intre standarde varianta UK sau International, dar Romania nu apare.
Si la alegerea manualelor, vad ca ai mai multe variante, in fuctie de examen, uk sau global. Nu sunt sigura ca am ales corect.
Multumesc.



#165 Delia28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ancona_Italia

Postat 16 January 2009 - 01:49 PM

Vezi postareatora, la Jan 16 2009, 10:12 AM, a spus:

Cine poate va rog sa ma lumineze si pe mine...cand m-am inscris am ales pt law variant-english, si pt tax variant -UK, asa ati ales si voi? Si la accounting standards options, vad ca se iau in functie de varianta de taxe pe care ai ales-o...Dar sunt tari unde pot sa alegi intre standarde varianta UK sau International, dar Romania nu apare.
Si la alegerea manualelor, vad ca ai mai multe variante, in fuctie de examen, uk sau global. Nu sunt sigura ca am ales corect.
Multumesc.

trebuie sa alegi in functie de obiectivele tale, eu am ales tac variant: global. Oricum, poti sa modifici variantele.

Week-end placut!



#166 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2009 - 11:00 AM

Multumesc pt raspuns, weekend placut!



#167 talida_26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 February 2009 - 10:10 PM

:frusty: Salutari dragi colegi, am si eu nevoie de un sfat, sper sa ma ajutati.
Anul trecut m-am inscris si eu la ACCA, fiind convinsa ca fac o investitie sigura in viitorul meu. Cred in continuare ca e o miscare inteligenta, ACCA prezentand din punctul meu de vedere o garantie mult mai puternica decat CECCAR sau CAFR.
Din pacate, criza financiara ne afecteaza pe toti, schimbandu-ne prioritatile (rate bancare, carduri de credit de acoperit, economii pentru cei fara datorii), astfel incat ma gandesc serios la eventualitatea de a renunta la ACCA. Imi pare rau, pentru ca am cheltuit deja mai bine de 400 GBP (nu e chiar o suma nesemnificativa, cel putin pentru mine), dar ma gandesc la banii pe care va trebui sa-i mai achit (peste 1000 GBP taxe si materiale de studiu).
Avand in vedere ca nu se stie cand si cum se va termina criza, posibilitatile de a lucra in afara tarii s-au diminuat ingrijorator si faptul ca patronilor nu le mai prea pasa acum de super-calificarea personalului, as vrea sa va intreb ce ati face in locul meu: ati trage linie (pierzand banii investiti deja) sau ati continua (cu sacrificii financiare), fara a stie daca se mai justifica investitia?
Va multumesc celor care imi veti raspunde.



#168 Nelu_A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2009 - 07:56 PM

Continua...

Am 41 de ani, 8 examene ACCA luate, am aflat tarziu de ele si, sincer, invidiez tigrii tineri, cum le zic eu celor de pana-n 30 de ani, pe care-i vad in examene.

Nu o faci pentru patroni... o faci pentru tine, pentru a fi capabila sa intelegi anumite fenomene, sa poti avea un anumit limbaj in discutiile cu strainii... iar acest lucru isi va arata beneficiile in timp.

Nu renunta !!!!



#169 talida_26

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 February 2009 - 01:45 PM

Va multumesc pentru sfat si (mai ales) pentru incurajare. Motivul pentru care ma gandeam sa renunt era costul pe care il implica celelalte examene, dar voi face un efort in privinta asta, m-am convins ca e mai bine sa continui. Va doresc si dumneavoastra sa luati cu bine celelalte 6 examene, si multe succese pe plan profesional si nu numai! :frusty:



#170 Sinona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 February 2009 - 02:05 PM

Sawyer, este putin probabil sa ti se echivaleze 9 examene. Sunt 14 in total si eu nu cunosc pe nimeni care sa fi primit mai mult de 5 echivalari. Eu am terminat Stiintele Ec si am primit 4 echivalari. Incercarea moarte n-are....
Trebuie totusi sa stii ca toate examenele care ti se echivaleaza trebuie platite cand te inscrii la prima sesiune de examene.

Aceasta postare a fost editata de Sinona: 26 February 2009 - 02:08 PM




#171 huntmat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 March 2009 - 08:04 PM

din cate stiu eu cei de la Conta din ASE au o intelegere speciala prin care sunt scutiti de primele 9 examene
dar asta se aplica doar incepand cu un anumit ciclu universitar
de intrebat la ASE, ACCA Romania sau pe site-ul ACCA



#172 huntmat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 04 March 2009 - 08:12 PM

Vezi postarealuna_plina, la Jan 14 2009, 09:20 PM, a spus:

In sfarsit, o veste buna si pentru noi, astia din provincie. Incepand cu sesiunea iunie 2009, ACCA a decis infiintarea a 2 noi centre de examinare, la Iasi si Cluj. :frusty:
Doritorii trebuie sa instiinteze ACCA privind optiunea lor si sa achite taxa de max. 100 eur/student, aferenta costului inchirierii spatiului.
Deci, cu cat ne inscriem mai multi, cu atat vom plati mai putin. :biggrin:

interesant... nu stiam ca s-a ajuns sa-si plateasca studentul locul la examen...costurile astea nu sunt acoperite de taxa de examen?
in afara "chiriei" o veste buna pentru cei din tara



#173 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 March 2009 - 01:23 PM

Vezi postareahuntmat, la Mar 4 2009, 08:12 PM, a spus:

Vezi postarealuna_plina, la Jan 14 2009, 09:20 PM, a spus:

In sfarsit, o veste buna si pentru noi, astia din provincie. Incepand cu sesiunea iunie 2009, ACCA a decis infiintarea a 2 noi centre de examinare, la Iasi si Cluj. :frusty:
Doritorii trebuie sa instiinteze ACCA privind optiunea lor si sa achite taxa de max. 100 eur/student, aferenta costului inchirierii spatiului.
Deci, cu cat ne inscriem mai multi, cu atat vom plati mai putin. :biggrin:

interesant... nu stiam ca s-a ajuns sa-si plateasca studentul locul la examen...costurile astea nu sunt acoperite de taxa de examen?
in afara "chiriei" o veste buna pentru cei din tara
Trist, dar asa e. Si eu stau in dubii, nu stiu daca sa sustin examenul la bucuresti sau acasa. La 2-3 discipline, suma de 200-300 de eur nu-i tocmai de ici-colea. Mai platesc cateva examene cu banii astia. De curiozitate, se inscrie cineva la centrele din provincie? Trebuie sa iau decizia pana pe 12 martie :sad:



#174 elles_1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2009 - 01:37 PM

Buna ziua sunt si eu student Acca si am sunat la Bucuresti Acca pt mai multe detalii cu privire la infiintarea unui centru la Cluj. Mi s-a parut putin ciudat faptul ca plata pt examenul ales se poate face doar de catre acca bucuresti asta insemnand sa le trimit eu toate datele cardului meu. Am sunat la firma din cluj care este partener acca care urma sa organizeze sesiunea iunie 2009 am vb cu d-na Adriana Olteanu coordonator ACCA si mi-a spus ca sesiunea de iunie s-a anulat si la cluj si bucuresti, drept urmare am sunat la bucuresti sa-mi confirme cineva din pacate la nici un nr de tel nu mai raspunde nimeni.
nu mai inteleg nimic sa fie si asta o mare teapa?









Vezi postarealuna_plina, la Mar 5 2009, 02:23 PM, a spus:

Vezi postareahuntmat, la Mar 4 2009, 08:12 PM, a spus:

Vezi postarealuna_plina, la Jan 14 2009, 09:20 PM, a spus:

In sfarsit, o veste buna si pentru noi, astia din provincie. Incepand cu sesiunea iunie 2009, ACCA a decis infiintarea a 2 noi centre de examinare, la Iasi si Cluj. :frusty:
Doritorii trebuie sa instiinteze ACCA privind optiunea lor si sa achite taxa de max. 100 eur/student, aferenta costului inchirierii spatiului.
Deci, cu cat ne inscriem mai multi, cu atat vom plati mai putin. :biggrin:

interesant... nu stiam ca s-a ajuns sa-si plateasca studentul locul la examen...costurile astea nu sunt acoperite de taxa de examen?
in afara "chiriei" o veste buna pentru cei din tara
Trist, dar asa e. Si eu stau in dubii, nu stiu daca sa sustin examenul la bucuresti sau acasa. La 2-3 discipline, suma de 200-300 de eur nu-i tocmai de ici-colea. Mai platesc cateva examene cu banii astia. De curiozitate, se inscrie cineva la centrele din provincie? Trebuie sa iau decizia pana pe 12 martie :sad:




#175 elles_1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 March 2009 - 01:48 PM

Vezi postareaAlexandru Chira, la Dec 11 2008, 01:30 PM, a spus:

Salut Ioana,
Va exista in Cluj un astfel de centru, fiindca saptamana viitoare se va lansa pe piata o noua firma numita Delaney Executive, irlandeza-romana, care printre altele ca realiza si cursuri pentru ACCA. Odata cu lansarea pe piata se va tine si un seminar miercurea viitoare si daca ne-ai putea lasa niste date de contact, un mail sau un nr de tel te putem contacta ca sa iti trimitem o invitatie.
De asemenea, daca cunosti persoane interesate de ACCA si care nu sunt dispuse sa calatoreasca pana la buc pt astfel de cursuri spune-le ca acvest lucru se poate face acum si in Cluj
mersi mult
Alex
Buna ziua sunt si eu student Acca si am sunat la Bucuresti Acca pt mai multe detalii cu privire la infiintarea unui centru la Cluj. Mi s-a parut putin ciudat faptul ca plata pt examenul ales se poate face doar de catre acca bucuresti asta insemnand sa le trimit eu toate datele cardului meu. Am sunat la firma din cluj care este partener acca care urma sa organizeze sesiunea iunie 2009 am vb cu d-na Adriana Olteanu coordonator ACCA si mi-a spus ca sesiunea de iunie s-a anulat si la cluj si bucuresti, drept urmare am sunat la bucuresti sa-mi confirme cineva din pacate la nici un nr de tel nu mai raspunde nimeni.
nu mai inteleg nimic sa fie si asta o mare teapa?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 April 2009 - 09:09 PM




#176 sylv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 March 2009 - 04:33 AM

Buna ziua tuturor,

As dori sa va rog, mai ales pe cei ce au deja experienta pregatirii examenului de taxation, sa imi dati un sfat.

Se pare ca incepand de acest an F6 poate fi dat si in limba romana, cu referire la legislatia din Romania.

Cred ca cei mai multi dintre dvs. au invatat legislatia britanica dupa ce, anterior, la facultate, studiasera legislatia romaneasca pentru taxe.

Eu ma aflu intr-o situatie mai speciala, in sensul ca toate studiile mele in materie de contabilitate le-am facut in engleza, cursurile de taxation fiind legate de legislatia canadiana, care cred ca e mai aproape de cea britanica.

As dori sa va rog sa imi spuneti:

1) cat de mare e diferenta dintre cele doua feluri de taxare, britanica si romaneasca?
2) credeti ca mi-ar putea fi mai simplu sa invat taxele din Romania (pentru a alege varianta romaneasca din F6), in conditiile in care vocabularul meu romanesc in materie de contabilitate e extrem de sarac?

Va multumesc foarte mult.
sylv



#177 VictoriaNedelcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 March 2009 - 10:22 AM

Buna, am mai spus asta pe forum, insa voi repeta, in speranta ca-ti va folosi. Firma The ExP Group (www.theexpgroup.com) organizeaza anul acesta cursuri pentru varianta romana a F6 Taxation. Ei sunt singurii din Romania care vor organiza cursuri pentru varianta in Romana a F6 Taxation si daca-i contactezi, cu siguranta te pot ajuta cu un raspuns la intrebarea ta. Intra pe site-ul lor si au acolo o sectiune de contact - iar la sectiunea ACCA / Timetable poti vedea datele de curs. Mult succes.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2009 - 07:57 AM




#178 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 24 March 2009 - 01:47 PM

Buna Sylv,

Eu am dat acum 1 an F6 Taxation varianta UK. Mie mi se pare diferita de legislatia romaneasca.
Si daca tu zici ca ai vocabular sarac in romana, si varianta UK este mai apropiata de cea canadiana, mai bine dai UK.

Multa bafta!

Gabi

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 28 May 2009 - 07:58 AM

Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#179 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 30 March 2009 - 11:47 AM

Conform instructiunilor primite, am trimit o scrisoare catre ACCA UK, prin care le-am comunicat ca doresc sa dau examenele la Cluj, de acum inainte, precum si ce examen vreau sa dau in iunie 2009, si inca n-am primit confirmarea. Este cineva care a primit-o?! Ma uit zilnic in contul meu pe myacca, dar nu mai apare nimic nou!
Am inteles eu bine din ceea ce a scris cineva mai devreme, ca in iunie nu se da la Cluj?



#180 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 30 March 2009 - 11:51 AM

luna_plina, le-ai trimis scrisoare in UK? Eu am facut-o, dar n-am primit confirmarea! I-am anuntat ca vreau sa dau examenele la Cluj, dar pe myacca nu a aparut inca inscrierea mea la examen pentru iunie 2009.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL