Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva Google Adwords - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva Google Adwords


66 replies to this topic

#1 elisabety_73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 12 April 2008 - 07:20 PM

Am un cont la google adwords. Platesc cu cardul iar pe facturi la tva apre 0.00 ron. In josul fatcturii e o nota in care spune ca :"cf..art.21/6 din..., destinatarul serviciilor plateste tva-ul.Sunt interesata daca platesc 16% si cum fac deducerea in contabiliate.



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 April 2008 - 07:42 PM

se cheama taxare inversa...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:16 AM

Bea



#3 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 10 May 2008 - 11:13 AM

De ce sa platesti 16% ? TVA-ul este oricum 19%.

Si nu NU se plateste este taxare inversa.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:16 AM




#4 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 11 May 2008 - 12:00 AM

16 % e impozitul pe nerezienti si care trebuie retinut din totalul facturii. La TVA se face taxare inversa si nu se plateste.



#5 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 May 2008 - 08:31 AM

Vezi postareamona_99, la May 11 2008, 01:00 AM, a spus:

16 % e impozitul pe nerezienti si care trebuie retinut din totalul facturii. La TVA se face taxare inversa si nu se plateste.

Am trimis o scrisoare la finate sa ma lamuresc daca ei considera aceste servicii redevente si am primit raspuns in care imi specifica ca daca nu se face un transfer de drepturi de proprietate atunci nu e redeventa. Si cum nu se face nici un transfer de drepturi de proprietate aceste servicii de publicitate pe internet nu pot fi considerate redevente, ceea ce scoteste de plata impozitului pe veniturile nerezidentilor din redevente.(cu certificat ori fara). Aceste tipuri de servicii nu pot fi incadrate in alta categorie : consultanta, management etc cum este specificat in codul fiscal.



#6 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 14 September 2008 - 01:18 AM

la mine scrie art.196 of Coucili Directive 2006/112/EC :tongue: ce invoice cu plata in RON si VAT 0
EU FAC 628=401 si trec pe scutite ;asta se trece in decl.390? cu taxare inversa ca la import? :thumbup:



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 September 2008 - 11:56 AM

Vezi postareaad, la Sep 14 2008, 02:18 AM, a spus:

la mine scrie art.196 of Coucili Directive 2006/112/EC :tongue: ce invoice cu plata in RON si VAT 0
EU FAC 628=401 si trec pe scutite ;asta se trece in decl.390? cu taxare inversa ca la import? :thumbup:
titlul declaratiei 390 este "declaratie recapitulativa privind livrarie/achizitiile intracomunitare de bunuri"
daca reclama e un bun pune factura in 390 :tongue:

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 14 September 2008 - 11:57 AM




#8 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 14 September 2008 - 11:21 PM

multumesc Septimiu , e f.oportuna interventia ta :good:



#9 aureliaruja

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 13 October 2008 - 12:37 PM

daca sunt neplatitor de tva trebuie sa platesc acest tva ? daca da trebuie sa depun si decontul special? cum inregistrez in contabilitate?
multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:20 AM

aureliaruja



#10 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 14 October 2008 - 09:24 AM

Intrebarea mea este daca cineva dintre voi are un formular de contract cu Google Ireland ca eu n-am gasit nimic pe pagina lor. Pentru ca aceasta cheltuiala sa fie deductibila, trebuie sa aiba la baza un contract. Mai mult , in contract ar trebui sa se specifice daca ceea ce fac ei, implica cedarea vreunui drept de autor sau nu - ca sa nu fie redeventa. De exemplu, pe AdSense, exista ceva de genul asta, unde scrie ca toate drepturile de autor (n-am inteles exact la ce se refera si n-am stat sa aprofundez) raman in proprietatea lor.



#11 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 30 October 2008 - 05:04 PM

Vezi postareamiha m, la Oct 14 2008, 11:24 AM, a spus:

Si eu am aceeasi nelamurire.Nu am contract pt. aceste servicii publicitare pe care le consider, totusi cheltuieli deductibile si mai am o nelamurire...de unde sa listez factura in EUR?
Pt. ca imi apare o factura in lei, iar in momentul achitarii, valoarea luata din cont este mai mare cu cativa lei, suma ce o trec pe diferenta de curs valutar, si aici fara un document justificativ(la extrasul de cont nu am nimic-de la banca nu m-au lamurit, spunandu-mi ca se datoreaza cursului Eur VISA sau asa ceva. Multumesc celor care poate sunt mai "luminati" in privinta Google si poate ne ajuta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 11:22 AM




#12 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 29 November 2008 - 12:20 AM

Vezi postareaad, la Sep 14 2008, 03:18 AM, a spus:

la mine scrie art.196 of Coucili Directive 2006/112/EC :frusty: ce invoice cu plata in RON si VAT 0
EU FAC 628=401 si trec pe scutite ;asta se trece in decl.390? cu taxare inversa ca la import? :thumbup:
Lamureste-ma te rog si pe mine cum ai procedat! ca deja sunt disperata.Te-ai inregistrat si ai depus decont 301? Sau nu ai facut nimic.Mentionez ca valoarea acestor servicii sunt sub 10.000 eur Intra sau nu la neimpozabile?



#13 emedic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 December 2008 - 10:20 PM

Salut !

Am un cont adsense. Am primit un cec in USD de la Google Adsense Payments - VAT , Irlanda pentru publicitatea facuta de google pe site-ul meu. L-am depus in banca. Societatea mea este platitoare de tva. Intrebari :
- emit factura catre google ?
- factura este in USD ?
- care este data facturarii ?
- factura este cu TVA ?

Multumesc !



#14 Evaluator Imobiliar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Evaluari & reevaluari mijloace fixe pentru companii si institutii publice !

Postat 17 December 2008 - 10:09 AM

cred ca ar trebui sa intrebi pe cei care se mai ocupa de astfel de reklame ....
seo forums ... :)



#15 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2009 - 08:00 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce inregistrari face la primirea facturii de la Google si ce sume puneti. Eu fac cvh la furnizor cu valoarea totala a facturii si 4426=4427 val facturii *19%. Este corect asa?



#16 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2009 - 09:05 PM

Da.
Si se trece in decontul de TVA si la achizitii si la vanzari. Insa nu se trece in 390. :wink:

Aceasta postare a fost editata de Ligia Georgescu: 22 February 2009 - 09:07 PM




#17 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 22 February 2009 - 11:42 PM

daca tot e o prestare care nu se raorteaza in 390 si o treci la nevoi firma scutite , ce o sa fie ?si asa am intels ca partial da nu se stie cat ar trebui sa fie o cheltuiala in avans.



#18 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2009 - 06:06 AM

Sefa mea a primit un mail de la ei in care ii spuneau sa autofacturam suma reprezentand tva. Mi nu mi se pare ok si sincera sa fiu nici nu stiu ce inreg ar trebui sa fac in caz de autofacturare.



#19 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 23 February 2009 - 09:15 AM

uita-te ce la art., din Directiv. europ. face referire pe factura.In general e vorba de taxare inversa...mai nasol e cand nu esti platitor de tva si nici nu te prea intereseaza aceste reglementari...m-am trezit ca trebuia sa depun decont 301 si sa platesc TVA pt. ca locul prestarii e in Romania cf. art.132(2) lit. g-sper ca am retinut corect, ca am intrebat la metodologie la Finante



#20 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2009 - 04:13 PM

e clar ca e taxare inversa, dar se retien sau nu impozit pe revedente? Eu nu am retinut pe ca nu cosider transfer de drept de proprietate...Dar am nevoie de ceva oficial de la ei. Daca sunt printre voi persoane care au vreo adresa de la ei va rog sa imi trimiteti si mie pe cristianamatache@yahoo.com

Vezi postareaLigia Georgescu, la Feb 22 2009, 09:05 PM, a spus:

Da. Si se trece in decontul de TVA si la achizitii si la vanzari. Insa nu se trece in 390. :wink:
Trebuia sa retin 16% din suma si sa o virez la bugetul de stat??? Si daca nu am facut asta ce pot face acum? Eu ma gandeam sa nu mai trec ind ecl pe veniturile nerezidentilor sumele achitate catre Google pentru ca eu oricum nu pot obtine certificat de rezidenta de la ei.

Vezi postarearazvang, la May 28 2008, 08:31 AM, a spus:

Am trimis o scrisoare la finate sa ma lamuresc daca ei considera aceste servicii redevente si am primit raspuns in care imi specifica ca daca nu se face un transfer de drepturi de proprietate atunci nu e redeventa. [...]
Te rog sa imi trimiti si mie raspunsul pe cristianamatache@yahoo.com
Ma ajuti f mult daca faci asta...Merci

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 February 2009 - 01:32 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL