Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul unic de control - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registrul unic de control

28 replies to this topic

#1 LINDA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:oradea

Postat 30 June 2005 - 03:38 PM

registrul unic de control este registrul in care cei de la garda scriu perioada controlata si data controlului.firma trebuie sa aiba acest registru atat la sediu cat si la punctul de lucru.va rog sa ma informati in legatura cu registrul de evidenta a fiselor si formularelor cu regim special si registrul scadentar.celelalte registre se pot lista din calculator si nu trebuie scrise si de mana.e valabil si pentru cel scadentar?
va multumesc si va doresc o zi buna
linda



#2 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 17 January 2006 - 01:17 PM

daca tot suntem la cap.registre,poate cineva sa-mi spuna :daca am schimbat sediul firmei,trebuie cumparat alt registru unic de control? :roll:
Multam mult




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 17 January 2006 - 02:52 PM

nu trebuie cumparat



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2006 - 04:50 PM

andreap a spus:

daca tot suntem la cap.registre,poate cineva sa-mi spuna :daca am schimbat sediul firmei,trebuie cumparat alt registru unic de control? :roll:
Multam mult

eu zic ca da, mai trebuie cumparat, desi e o tampenie, dar exista si o explicatie: se achiz. pe baza certificatului de inreg. care, la sediul nou, e altul, desi J-ul si CUI-ul raman la fel daca nu schimbi judetul. eu am avut un asemenea caz si cei de la sector 1 mi-au spus ca trebuie luat alt reg. unic de control daca am alt sediu tot in Bucuresti. nici mie nu mi-a placut, dar l-am cumparat sa n-am belele cu Garda, ca amenda e aberanta = de la 30 mil. pana la 100 mil. lei vechi, dupa stiinta mea :cry: !!!

Ce te faci daca schimbi sediul dintr-un judet in altul ??? Se schimba si J si CUI. daca ar fi cum spui tu, mony, n-ar mai trebui cumparat, ca doar e schimbare de sediu... zic ca nu e bine ca tine... alte pareri ?



#5 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 January 2006 - 05:26 PM

Si eu am cumparat altul, pe principul "paza buna trece primejdia rea". Mai bine un drum la Administratie si 150.000 lei, decat o amenda substantial mai mare
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 31 January 2006 - 10:04 PM

Da trebuie cumparat altul, deoarece pe cel nou se trece alta adresa ca sediu social sau punct de lucru,ce sa facem , noi platim si nu este ieftin.
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 simonica2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Gender:Female
  • Interests:finante si contabilitate

Postat 03 January 2008 - 03:08 PM

trebuie registru unic de control si la punctele de lucru ?



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 January 2008 - 03:24 PM

da



#9 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 03 January 2008 - 03:40 PM

(2) Registrul unic de control se ține la sediul social și la
fiecare sediu secundar pentru care s-au eliberat avize/autorizații și/sau
acorduri de funcționare.Lg.252/10 iunie 2003



#10 cam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 07 January 2008 - 03:01 PM

Vezi postareasimonica2006, la Jan 3 2008, 03:08 PM, a spus:

trebuie registru unic de control si la punctele de lucru ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:38 PM




#11 lacramioara botezatu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bacau

Postat 07 January 2008 - 08:54 PM

da
eu am luat amenda 500 ron ptr ca nu aveam ptr punc de lucru

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:38 PM

lacra



#12 AILIN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2008 - 10:27 PM

BUNA la toata lumea am si eu o nelamurire va rog ajutati-ma :thumbup: am deschis o firma in urma cu 2 luni am activitate in angro dar nu am declarat punctu de lucru spunetimi exista fro amenda in acest caz ?



#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2008 - 12:48 PM

ailin, fro amenda pentru nedeclararea punctului de lucru exista reglementata in codul de procedura fiscala si daca nu intentionezi sa incepi a primi sanctiuni chiar de la prima postare in forum iti sugerez sa respecti Regulamentul. Problema expusa de tine nu are legatura cu acest topic unde se discuta despre Registre la punctul de lucru. Pentru orice postare, pe viitor, te rog sa cauti sectiunea potrivita si sunt mari sanse sa gasesti chiar raspunsul la eventuale nelamuriri daca dai in prealabil o cautare.
Mesajul tau urmeaza a fi mutat intr-o sectiune potrivita.
Madalina



#14 danastefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 March 2009 - 11:29 AM

Sunt la inceput de drum si as avea nevoie de o lamurire: pentru intreprindere individuala e necesara achizitionarea registrului unic de control? Multumesc.



#15 Evergreen100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 12 March 2009 - 02:34 PM

Registrul unic de control poate fi considerat obiect de inventar?



#16 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 March 2009 - 03:46 PM

Dupa parerea mea: nu, unul dintre considerente ar fi ca nu poti sa spui ca l-ai avut in depozit si il dai in folosinta unei persoane, dupa care il evidentiezi extrabilantier, conform regimului mat.de natura obiectelor de inventar. Avand in vedere ca trebuie sa fie achizitionat si pastrat cnf.legii si se pune la dispozitia organului de control, care il completeaza, eu te sfatuiesc sa il inregistrezi intr-un cont de materiale, eventual 3028 si sa nu il dai in consum pt.ca el trebuie sa existe in balanta pe o durata nedeterminata si la inventar trebuie trecut in Listele de inventariere.

Dana




#17 Evergreen100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 13 March 2009 - 10:34 AM

Multumesc ...o parere rezonabila si justificabila !



#18 corina 12

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:prahova

Postat 16 February 2010 - 03:37 PM

am uitat sa cumpar registrul unic de control si au trecut 8 luni de la infiintarea societatii. stiti careva, se poate procura fara amenda?



#19 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 February 2010 - 03:43 PM

da, cat mai repede.



#20 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2010 - 01:39 AM

Cumparal inainte de primul control si scapi garantat de amenda






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL