Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
investitie spatiu inchiriat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


investitie spatiu inchiriat


60 replies to this topic

#21 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 15 April 2008 - 08:59 PM

Parerea mea este ca faci venituri cu suma incasata. 5121=7...(venituri din despagubiri).Din cate stiu tva nu se colecteaza la daune.
Cam atat. :pullhair:



#22 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 May 2008 - 08:20 PM

Daca se modifica, printr-un act aditional, o perioada mai mica la contractul de inchiriere, ce pot face cu amortizarea la investitia facuta? Se poate recalcula durata de amortizare, astfel incat la sfarsitul perioadei de inchiriere sa nu mai am investitii neamortizate?

oare unde o sa ajungem?



#23 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 03 June 2008 - 11:26 AM

buna ziua
firma la care lucrez a schimbat geamurile vechi cu tamplrie pvc,firma e intr-un loc cu chirie contractul e facut pe perioada nederminata val facturii este de 12 100ron cu tva .cum inreg tamplaria?
nu stie nimeni?!!! :(

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 02:38 AM




#24 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 June 2008 - 04:40 PM

poate te ajuta

Fisiere atasate





#25 ANGHEL NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:CUGIR-ALBA

Postat 08 July 2008 - 11:32 AM

AM ACHIZITIONAT O CLADIRE. ULTERIOR IN BAZA UNUI CONTRACT CU O FIRMA DE SPECIALITAE S-A EXECUTAT INSTALATIA DE INCALZIRE SI AER COMPRIMAT. CUM INREGISTREZ IN CONTABILITATE? CARE ESTE DURATA NORMALA DE UTILIZARE PENTRU INSTALATIA DE INCALZIRE?



#26 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2008 - 12:20 PM

Pentru ca instalatiile sunt strict legate de cladire si de functionarea ei, recomand marirea valorii de inventar a cladirii cu instalatiile noi si recalcularea amortizarii lunare din val.noua de inventar minus amortizarea deja facuta. Perioada de amortizare se poate prelungi in acest caz.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#27 niki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:

Postat 21 August 2008 - 08:40 PM

Salutare!

amenajarile facute la un apartament luat in leasing le inregistrez in 231?
apoi la finalul lucrarii se face PV Receptie si se face trecerea 212=231?
Amortizarea pe cati ani o fac?Leasingul este de 5 ani, iar o constructie se amortizeaza in 50 ani.
Multumesc anticipat.



#28 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 14 March 2009 - 08:04 PM

Buna seara,

Legat tot de parte de "cosmetizare facturi", am o intrebare si va rog foarte mult sa ma lamuresti si pe mine:
Am o societate comerciala-client, are ca obiect de activitate inchirieri spatii comerciale(are multe spatii comerciale). De vreo doua luni insa imi tot vine cu facturi de valoarea sutelor de milioane (12500, 14000 etc cu tot cu TVA). In primul moment eu le consider investitii facute in spatiile comerciale fapt pentru care le inregistrez pe 231 cu TVA-ul aferent in 4426. BUUN
Problema insa intervina in momentul in care patronului nu-i convine aceasta inregistrare si imi spune ca trebuie sa le inregistrez pe 611 direct. Ok, stiu ca in 611 sunt inregistrate acele cheltuieli cu intretinere si reparatii , si as putea oarecum sa le consider astfel, dar parca totusi acele facturi sunt de valori mult prea mari si mi se pare absurd sa incarc cheltuielile in asemenea hal, mai ales ca nu as vrea sa am probleme cu fiscul.
Va rog din suflet sa ma lamuriti asupra conturilor 611 si 231, poate imi scapa mie ceva legat de aceste conturi
Va multumesc din suflet
:sad: :smile:



#29 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 15 March 2009 - 12:30 PM

Mai specific faptul ca aceste facturi pe care ar trebui sa le inregistrez pe 611 contin tigla bramac, rame etansare, vata minerala, iar spatiile comerciale nu au nevoie de tigla bramac.Deci de fapt aceste produse sunt pentru casa lor particulara.Nu vor sa le descar pe 457-asa cum era o discutie in topicul "Cosmetizare facturi"
Astept ajutorul vostru
Va multumesc



#30 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 15 March 2009 - 06:28 PM

Poti sa le inregistrezi ca si cheltuieli pentru reparatii si intretinere la spatiile detinute daca iti aduc documente din care sa rezulte ca aceste materiale au fost utilizate pentru spatiile respective (situatii de lucrari, pe fiecare spatiu in parte si care sa contina materialele respective, pv de receptie a lucrarilor), valoarea lor sa nu depaseasca 20% din valoarea spatiului respectiv. Daca depaseste atunci maresti valoarea lui si o amortizezi.
In contul 457 poti sa le descarci numai daca sunt ei de acord, si trebuie sa ai aprobarea AGA de repartizare a sumelor la dividende, sa platesti si impozitul pe dividende, daca nu pentru ca la sfarsitul anului trebuie sa ai inventarul cu toate aceste cheltuieli, le inregistrezi ca minus de inventar, le prezinti pv cu valorificarea acestuia si ii lasi sa raspunda. In nici un caz nu iti asumi tu raspunderea.



#31 Alina Tret

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 17 March 2009 - 11:44 AM

Vezi postarealeu50, la Mar 15 2009, 08:28 PM, a spus:

Poti sa le inregistrezi ca si cheltuieli pentru reparatii si intretinere la spatiile detinute daca iti aduc documente din care sa rezulte ca aceste materiale au fost utilizate pentru spatiile respective (situatii de lucrari, pe fiecare spatiu in parte si care sa contina materialele respective, pv de receptie a lucrarilor), valoarea lor sa nu depaseasca 20% din valoarea spatiului respectiv. Daca depaseste atunci maresti valoarea lui si o amortizezi.
In contul 457 poti sa le descarci numai daca sunt ei de acord, si trebuie sa ai aprobarea AGA de repartizare a sumelor la dividende, sa platesti si impozitul pe dividende, daca nu pentru ca la sfarsitul anului trebuie sa ai inventarul cu toate aceste cheltuieli, le inregistrezi ca minus de inventar, le prezinti pv cu valorificarea acestuia si ii lasi sa raspunda. In nici un caz nu iti asumi tu raspunderea.

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns leu50.
Ulterior am mai aflat ceva in legatura cu cele expuse de mine si anume: ce facem cu ce zice art 24 din codul fiscal :sunt de asemenea considerate mijloace fixe amortizabile:...... d)investitiile efectuate la mijloace fixe existente, sub forma cheltuielilor ulterioare realizate in scopul imbunatatirii parametrilor tehnici initiali si care conduc la obtinerea de beneficii economice viitoare, prin majorarea valorii mijlocului fix"
Practic cu aceste caramizi bramac, vata minerale, grinzi si ce mai am, imbunatatesc parametrii tehnici ai cladirii respective.
Si atunci fiscul nu poate comenta?
Ce zici tu cu cele 20% din valoarea spatiului respectiv, te rog spune-mi si legea unde scrie asa ceva-caci astfel ar fi foarte bine-valoarea cladirii fiind foarte mare.
Astept raspuns leu50.Orim multumesc mult de ajutor



#32 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 March 2009 - 04:40 PM

am corelat- cu art 161(12)din codul fiscal.



#33 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 March 2009 - 06:46 PM

Vezi postareaAlina Tret, la Mar 15 2009, 12:30 PM, a spus:

Mai specific faptul ca aceste facturi pe care ar trebui sa le inregistrez pe 611 contin tigla bramac, rame etansare, vata minerala
Materialele de care vorbesti sunt termoizolante (deci vor reduce cheltuielile ulterioare de intretinere si functionare, obtinandu-se beneficii economice viitoare) si in cazul in care au fost achizitionate cu facturi pe numele societatii si plata s-a facut din banii societatii in momentul consumului acestora se vor trece pe cheltuieli. Aceste cheltuieli sunt nedeductibile si nu se deduce TVA-ul din facturi daca materialele au fost achizitionate pentru a fi folosite in folosul asociatilor (asa cum spui intr-o postare) sau sunt cheltuieli deductibile si deduci si TVA-ul aferent daca materialele sunt folosite pentru lucrarile efectuate la activele societatii (dovedite cu devize, situatii de lucrari, bonuri de consum). In acest din urma caz, analiza incadrarii in cheltuieli aferente perioadei sau investitii care maresc valoarea activului o faci aplicand prevederile Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
94. - (1) Costul reparatiilor efectuate la imobilizarile corporale, in scopul asigurarii utilizarii continue a acestora, trebuie recunoscut ca o cheltuiala in perioada in care este efectuata.
(2) Sunt recunoscute ca o componenta a activului investitiile efectuate la imobilizarile corporale, sub forma cheltuielilor ulterioare. Acestea trebuie sa aiba ca efect imbunatatirea parametrilor tehnici initiali ai acestora si sa conduca la obtinerea de beneficii economice viitoare, suplimentare fata de cele estimate initial.
Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare.



#34 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 01 July 2009 - 08:40 AM

Buna ziua.
Va rog daca ma poate ajuta si pe mine cineva intr-o problema de contabilitate ... am un spatiu comercial care modernizeaza, toate facturile materialele folosite le-am dus in contul 231, dupa care stiu ca ar trebui facuta receptia lucrarii: 212 = 231 cu valoare respectiva. intrebarea mea ar fi urmatoarea: care este procedeul de inregistrare in contabilitate a receptiei (creea eu o factura sau printr-o nota contabila???). va rog daca aveti un raspuns!! multumesc.



#35 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 July 2009 - 04:24 PM

Faci proces verbal de receptie a lucrarii (modernizare) care este documentul justificativ pentru inregistrarea in contabilitate.



#36 roscatica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 December 2009 - 09:28 PM

buna
am o problema f grea-dupa parerea mea-: seful meu tocmai a semnat un ctr de inchiriere pe 5 ani cu o soc "A". societatea A si-a luat angajamentul prin ctr sa ne faca niste amenjari de spatiu care au o valoare f mare (>150.000 EURO). Tot in ctr scrie ca desi aceste amenajari (care constau in ridicare de pereti, cablari, retea electrica etc) sunt cheltuiala lui A, ele sunt de fapt proprietatea noastra, a chiriasului (adica investitia noastra). Acum seful meu ma intreaba ce ar trebui facut ca sa ne putem amortiza aceatsa investitie? eu nu inteleg in baza a ce pot eu sa consider aceasta investitie ca fiind amortizabila eu neavand nici factura, nici plata, nici nimic - in afara ctr de chirie.
aa, si mai scrie in ctr de inchiriere ca valoarea amenajarilor se va regasi in valoarea chiriei lunare pe care o vom plati proprietarului in cei 5 ani de inchiriere (fara sa se faca o referire distincta la costul acestora)...
va rog sa ma ajutati..cum se trateaza fiscal o astfel de situatie? ce trebuie sa fac...?
va multumesc



#37 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 02 December 2009 - 02:36 PM

nu poti sa amortizezi o investitie care nu e a ta. din cate inteleg eu, amenajarile se fac pe cheltuiala proprietarului (societatea A), deci e investitia lor.

Vezi postarearoscatica, la Dec 1 2009, 09:28 PM, a spus:

...mai scrie in ctr de inchiriere ca valoarea amenajarilor se va regasi in valoarea chiriei lunare pe care o vom plati proprietarului in cei 5 ani de inchiriere (fara sa se faca o referire distincta la costul acestora)...
costul investitiei (lor) se reflecta, desigur, in valoarea chiriei pe care o vei plati si care, probabil, va fi mai mare datorita amenajarilor pe care le vor face, dar acest fapt nu schimba aspectul spetei de fata.
din punctul tau de vedere (al chiriasului) contra-valoarea chiriei este o cheltuiala de exploatare (cont 612) si nu se amortizeaza.
iti doresc succes! :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 02 December 2009 - 02:42 PM




#38 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 06 September 2011 - 11:07 AM

Ce am inteles eu parcurgand subiectul:

- colectez cheltuielile 6xx=401
- le trec la investitii in curs 231=722
- finalizez investitia, proces verbal de receptie lucrari 212=231
- cheltuielile facute se amortizeaza pe perioada contractului
- lunar 6811=2812

Consideram ca amenajarea este de mare valoare ( mai mare de 15 mii euro, iar termenul contractului este de 3 ani)
Intrebarea mea este eu, care defapt nu am in proprietate nimic trebuie sa ajung la primarie si sa declar "cladirea mea" sau mai bine zis "amenajarea de cladire" si sa platesc impozit?
Proprietarul are o astfel de datorie avand in vedere ca valoarea cladirii lui creste?
Precizare la sf. perioadei contractului proprietarul nu datoreaza ceva pentru investitia facuta.



#39 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 September 2011 - 07:48 PM

Inregistrarile sunt corecte; unii am observat ca folosesc contul 471 in loc de 212, cum este corect?
Chiriasul nu trebuie sa declare nimic; proprietarul declara numai in cazul in care se extinde suprafata construita.



#40 alina1606

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 November 2011 - 01:41 PM

Buna ziua,

Problema mea consta in urmatoarele:
- am inchiriat o cladire de la o societate printr-un contract de chirie
- s-au facut investitii in cladirea respectiva, modernizari pe cheltuiala noastra
- in contract zice ca la sfarsitul contractului respectivele modernizari intra in posesia proprietarului fara nici un fel de plata sau despagubire catre chirias
- modernizarile s-au tratat ca un mijloc fix care se amortizeaza pe perioada contractului, doar ca nu s-au amortizat integral
Intrebarile :
1) Valoarea ramasa neamortizata cum o tratez?Ca o cheltuiala deductibila sau nedeductibila?
2) Trebuie sa ajustez TVA-ul aferent, pentru ca a iesit mai repede de perioada contracului?

Multumesc anticipat.
Alina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL