Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


221 replies to this topic

#21 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2009 - 10:56 AM

EXACT ASTA I-AM ZIS SI EU-SUMA O TRECE O SINGURA DATA CAND E INCASATA; CE FEL SE PLIMBA BANII DUPA VEDE IN REGISTRUL DE BANCA..ORICUM REGISTRUL ASTA NU E CORECT COMPLETAT



#22 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 February 2009 - 11:07 AM

Momentan am inteles ca nu este corect :).

Ma puteti indruma cum ar trebui completat si ce pot face cu prima foaie din registru deja completata?

Multumesc frumos.




#23 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2009 - 11:59 AM

PAI CE ESTE GRESIT SE POAE ANULA PRIN TAIERE CU PIXUL, NU STERS CU PASTA ALBA.

PENTRU A-INTOCMI CORECT CRED CA TREBUIE VAZUTE ACTELE-NU MERGE ASA CU X SI Z



#24 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 February 2009 - 01:09 PM

Cred ca va complicati putin....banii din contul PFA de la banca X sunt ai dvs personali si dispuneti cum vreti de ei. Nu cred ca trebuie sa evidentiati prin documente acest lucru. Daca insa din contul PFA din banca X, faceti plati in legatura cu activitatea dvs atunci va trebui inscrisa in RJIP. Nu cred ca trebuie tratat contul PFA ca un cont ce apartine unei unei persoane juridice. De aceea in RJIP trebuie trebuie trecute doar sumele incasate de la clienti, si cheltuielile in legatura cu activitatea dvs. ( fie prin banca fie numerar conform rubricilor din formular) pentru a se putea stabili impozitul datorat.( 16%*(total venit-total cheltuieli)).
Daca totusi faceti palti din contul X ( sau transfer) in contul Y si aceasta are leagtura cu activit. dvs situatia se complica putin si intradevar asa cum spune maria-carmen, trebuie discutat cu documentele "pe masa"

Aceasta postare a fost editata de corpus: 03 February 2009 - 01:10 PM




#25 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 February 2009 - 01:36 PM

Contul de la banca Y este contul personal. Transfer banii in acest cont pentru ca imi este mai usor pt. cheltuielile personale care nu treaba cu cheltuielile PFA.


In concluzie Prima pagina se anuleaza si rescriu incasarile si platile fara a mentiona transferul din contul X in contul Y. Corect?



#26 MARIA-CARMEN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2009 - 02:00 PM

In concluzie..cred ca v-ati facut singur registrul si ati zis ca o contabila; asta fiindca ziceti ca rescrieti dumneavoastra..in plus atat eu cat si corpus si cred ca orice om v-ar zice ca nu poate spune teoretic cum sa le treceti fara sa vada actele pe care deja le-ati incurcat...

Aceasta postare a fost editata de MARIA-CARMEN: 03 February 2009 - 02:06 PM




#27 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 February 2009 - 03:31 PM

Multumesc pentru raspunsuri.

Nu l-am completat eu pt ca nu stiam ce si cum. Tocmai de asta am apelat la un contabil. Se pare ca n-a fost o alegere buna.

Si speram ca pe acest forum de specialitate sa pot obtine ceva mai multe informatii si poate mai multa bunavointa.

O zi buna va doresc.



#28 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 03 February 2009 - 09:35 PM

Nu trebuie sa va necajiti prea tare ca nu gasiti chiar toate pe forum, activati-va serviciul de mesagerie privata din profilul dvs, sau lasati o adresa de e_mail poate se mai gasesc si explicatii care sa va ajute

Aceasta postare a fost editata de corpus: 03 February 2009 - 09:36 PM




#29 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 10:51 AM

De ce complicat, daca se poate simplu?!
Toata nebunia asta cu transferul banilor din contul de PFA in cel de PF ti-a complicat inutil viata, si tie si contabilei tale... ma rog, daca poate fi numita contabila :cool:
Ca sa nu pomenesc si de comisioanele bancare aferente.

Trebuie sa privesti contul (si casa) PFA-ului ca fiind similare cu cele ale PF.
Banii sunt ai tai, nimeni nu te intreaba ce ai facut cu ei, pe ce i-ai cheltuit.
Important e ce treci in RJIP.

De ex. poti primi in contul de PFA niste bani dela un prieten din SUA, sau poti cumpara cu ei haine, pantofi, mancare...
Nici una din sumele astea nu vor fi evidentiate insa in RJIP.

Sfatul meu, cumpara un program de conta in partida simpla sau foloseste cu incredere Pcont Start, care-i gratuit. In acest fel vei avea de trtecut in RJIP doar totalurile lunare ce ti le da softul.
Dupa putina practica si configurari de inceput, la care vei primi asistenta online dela furnizorul softului, iti va fi foarte usor sa tii evindenta contabila.
Oricum cred ca ai platit-o pe 'contabila' (degeaba)...

In cazul RJIP completat gresit, citeste instructiunile de completare (pe care eu nu mai am rabdare sa le caut acum), taie foaia gresita cu o linie si intocmeste unul corect.

Succes!
Dan



#30 gcip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 04 February 2009 - 11:15 AM

Multumesc frumos pentru informatii. Voi urma sfatul dumneavoastra.

O zi buna va doresc.



#31 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 04 February 2009 - 12:13 PM

pentru gcip ....haideti sa luam legatura pe adresa sccelitexsrl@yahoo.com ca tot nu reusesc prin mesageria privata, va pot oferi cateva exemple



#32 ROXANAOCTAVIA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 10 February 2009 - 03:34 PM

Cand ai licitatie valuta nu apar diferente de curs valutar ,inregistrezi suma in rjip la cursul licitat cu banca nu la curs BNR , deasemenea viramentele interne se trec in registru jurnal de incasari si plati .
Ex : daca ai retragere numerar treci la plata banca , daca ai depunere in casa treci la incasari numerar.



#33 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 02 March 2009 - 03:36 PM

Buna ziua!
Am o societate civila de avocatura platitoare de TVA.
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele aspecte:
1. In RJIP se trec doar platile (cheltuielile) deductibile? Platile aferente protocolului, impozitului pe venit, tva-ului si celelalte plati plati nedeductibile sau deductibile limitat nu se inregistreaza in RJIP? Cum se tine evidenta lor la calculul impozitului?
2. Nu-mi sunt deloc clare termenele de depunere a declaratiilor (estimative si cele privind venitul realizat) 31 ianuarie sau 15 martie pentru declaratiile estimative?



#34 annaissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 03 March 2009 - 10:51 AM

Va rog frumos, astept un raspuns de la dvs dragi colegi!

Va multumesc!



#35 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 05 March 2009 - 01:55 PM

vedeti OMFP 1040 / 2004 art 44-47 si 53-55
cheltuieli cu protocolul =deductibil limitat
impozit pe venit =nu se trece
tva= art 53-55
nedeductibile ! = nu se trec
exemplu: pentru anul 2009 se depune pana la 31 ian decl.estimativa 200.Pe baza acesteia, Admin Financiara va calculeaza impozitul datorat ( care este si el unul estimativ) si va comunica in scris valoarea acestuia si termenele la care treb. achitat, adica la 3 luni
in 2010 pana la 31 mai se depune decl. 200 in care declarati veniturile si cheltuielile reale pentru anul 2009, justificate prin documente si evidentiate in RJIP, dupa care Admin Fin. face o "regularizare " a impozitului paltit de dvs. deja in cursul anului 2009; adica va mai restituie sau va mai cere.
Rugati un contabil sa va ajute cu modalitatile de calcul, faceti cateva exercitii cu o fisa pentru operatiuni diverse, tva sau limita pentru protocol, dupa care ar trebui sa va descurcati. Nu este chiar asa de greu



#36 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 01 April 2009 - 05:37 PM

Salut,

Entitatea: PFA, norma fixa de venit, neplatitor de TVA.

Situatia: incasari lunare in valuta.

Dilema: la ce curs valutar se trec aceste incasari in realizarea registrului de incasari si plati in RON, care are scopul de a determina depasirea sau nu a plafonului de 35.000 EUR impus de lege? Intreb pentru ca exista diferente destul de semnificative intre cursul BNR din ziua incasarii si cursul la care banca unde am conturile face conversia in RON a incasarii respective.

Practic, incasarea reala e mai mica decat cea teoretica calculata prin cursul BNR.



#37 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2009 - 07:08 PM

Eu ma gandesc ca nu gresesti daca treci cursul bancii ,unde incasezi factura . Tocmai ma gandeam ca doar reevaluarea soldului il faci la curs BNR, dar ca PFA nu te intereseaza soldul.



#38 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 01 April 2009 - 07:38 PM

Vezi postareaDoina P, la Apr 1 2009, 07:08 PM, a spus:

Eu ma gandesc ca nu gresesti daca treci cursul bancii ,unde incasezi factura . Tocmai ma gandeam ca doar reevaluarea soldului il faci la curs BNR, dar ca PFA nu te intereseaza soldul.

Teoretic dar nu stiu cum e "legal". Practic, ca PFA, conversia valutei incasate in RON este la un curs inferior celui BNR.



#39 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2009 - 10:08 PM

Poate stie cineva baza legala ...si ne lumineaza :sad:



#40 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 April 2009 - 07:50 AM

Cod Fiscal, art. 9, alin. (3), lit. b) Reguli generale
" ... sumele se convertesc în moneda națională a României prin utilizarea cursului de schimb valutar la data la care se primesc sau se plătesc sumele ..."

Cod Fiscal, art. 139.1 - Cursul de schimb valutar
" Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de B.N.R. sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările "

Plafonul de scutire de 35.000 euro a ramas inghetat la "cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării".
Asta inseamna exact 119.000 lei. CF, art.152






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL