Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
discount financiar 9% - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


discount financiar 9%


3 replies to this topic

#1 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 May 2009 - 12:26 PM

Salutare poate sa mi raspunda cineva la urmatoarea problema. Vand unei firme marfa cu 9% cu plata pe loc. Pentru ca imi achita pe loc factura trebuie sa i fac discount. Ce procent de discount ii fac 9% sau 19% Daca stiiti un articol de lege.



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 May 2009 - 01:17 PM

Achitarea marfii la momentul livrarii este cazul normal. Nu e cazul sa-i dai discount pentru asta, decat daca aveti o intelegere scrisa in acest sens. Incasarea marfii in avans ar putea fi motiv de discount.
Nu are nici o legatura procentul de discount cu cel de TVA. Nu ai decat sa aplici ce procent de discount doresti (1%, 2% etc.), doar sa indeplinesti 2 conditii:
1) pretul final al marfii rezultat dupa discount (si fara TVA) sa fie mai mare decat pretul cu care ai cumparat acea marfa (fara TVA);
2) Sa existe un contract intre cumparator si vanzator in care sa se specifice procentul de discount acordat si in ce conditii se acorda.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 15 May 2009 - 01:22 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 romica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 15 May 2009 - 05:50 PM

Vezi postarearomica, la May 15 2009, 11:26 AM, a spus:

Salutare poate sa mi raspunda cineva la urmatoarea problema. Vand unei firme marfa cu 9% cu plata pe loc. Pentru ca imi achita pe loc factura trebuie sa i fac discount. Ce procent de discount ii fac 9% sau 19% Daca stiiti un articol de lege.

Scuze de formulare ma refeream la tva-ul la discount (daca e marfa de 9% ) tva-ul la discount e 9% sau de19%. Cand ii facturez 9% tva sau 19%

Aceasta postare a fost editata de romica: 15 May 2009 - 05:52 PM




#4 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 15 May 2009 - 07:28 PM

art.137
(3) Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:
a) rabaturile, remizele, risturnele, sconturile și alte reduceri de preț, acordate de furnizori direct clienților la data exigibilității taxei;

Asa ca ai grija de conditiile pe care le-a enumerat Nopris si faci factura
(pret total - discount) * 19%
Reducerea oricum ai privi-o este tot de 9% , fie ca o aplici la pretul de vanzare fara tva sau la cel cu tva.
Nu stiu daca ai intrebat altceva. Eu atat am inteles.
%%%




***






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL