Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit profit / topic 2009 si 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul impozit profit / topic 2009 si 2010


372 replies to this topic

#41 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 09 July 2009 - 09:09 AM

Florin, eu te cred! Dar intrebarea mea era unde e baza legala? Banuiesc ca ,,amabilitatea celor de la serviciul bilanturi" nu e reglementata undeva si mai mult cred ca aceasta operatiune a fost facuta pana la scurgerea perioadei de depunere.
Sau ma insel?
%%%




***



#42 kamila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2009 - 11:31 AM

Vezi postareakamila, la Jul 8 2009, 04:43 PM, a spus:

Vezi postarealeu50, la Jul 3 2009, 03:20 PM, a spus:

Da, pierderea fiscala o scazi din profitul impozabil la fiecare data de calcul a impozitului pe profit, dar acum cu OG 34 cred ca dupa ce faci aceste calcule le compari cu impozitul minim si il platesti pe acesta din urma.

va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu calculul impozitului minim, in situatia in care am pierdere fiscala pe 2008, CA inrtre 0-52000= 2200 lei/an , am pierdere pe trim I si II 2009, cum calculez ? :sad:
ori este 367
ori este o patrime din 2200 cf OUG 34, deci 92

sorry am calculat 92 la mai si iunie
daca am vandut o cladire , am inregistrat.o la 7581 , se introduce in baremul de impozitare????????????????????????????? :lnr (51):

in legatura cu firmele pe pierdere de ce au mai introdus chestia cu ''o patrime din impozitul minim '' daca tot nu se ia in considerare :angry:

in legatura cu bilanturile asa zise rectificative se pot rezolva numai pana la data raportarii de catre administratiile finante locale la directii generale la judet, apoi........................
multumesc




#43 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 11:23 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jul 9 2009, 10:09 AM, a spus:

Florin, eu te cred! Dar intrebarea mea era unde e baza legala? Banuiesc ca ,,amabilitatea celor de la serviciul bilanturi" nu e reglementata undeva si mai mult cred ca aceasta operatiune a fost facuta pana la scurgerea perioadei de depunere.
Sau ma insel?
De regula la aceste " rectificative aranjate " se reda numarul de inregistrare pe bilantul bun si se schimba cu cel gresit.
Bilanturile corectate erau depuse dupa perioada de depunere a lor , dar cum am spus prin modificarea bilanturilor bune cu cele gresite si mentinerea aceluiasi numar de inregistrare.



#44 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 11:42 PM

Imi cer scuze pentru devierea de la subiect si rog moderatorii sa imi stearga ultimele postari care nu au legatura cu titlul topicului.



#45 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 13 July 2009 - 11:02 AM

Buna.

Ma confrunt cu o nelamurire la calculul impozitului pe profit. Ce reprezinta o diferenta de sume venituri ce nu se inchid prin 121? Din cate mi-am dat seama este vorba de suma aferenta inregistrarii unor deseuri si anume:
346 711- intrare in gestiune
711 346- iesire din gestiune
411 703- vanzare deseuri

Este gresit sa apara aceasta diferenta la calculul in registrul de evidenta fiscala generat de calculator?

Va multumesc anticipat pentru o eventuala lamurire. Sunt inca la inceput in domeniu, fara alt ajutor si va rog sa ma intelegeti.



#46 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 13 July 2009 - 11:50 AM

In mod normal totalul clasei a "7"-a ar trebui sa se reflecte in rulajul creditor al lui 121 ( mai putin contul 711 "variatia stocurilor"). Pentru ca veniturile din productia de deseuri sunt cuprinse de contul 703 .



#47 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 July 2009 - 07:42 PM

Unele programe de contabilitate nu inchid contul 711,se face nota contabila , asa procedez si eu.



#48 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 July 2009 - 08:06 PM

Vezi postareasorinela, la Jul 13 2009, 12:02 PM, a spus:

Ma confrunt cu o nelamurire la calculul impozitului pe profit. Ce reprezinta o diferenta de sume venituri ce nu se inchid prin 121? Din cate mi-am dat seama este vorba de suma aferenta inregistrarii unor deseuri si anume:
346 711- intrare in gestiune
711 346- iesire din gestiune
411 703- vanzare deseuri
Este gresit sa apara aceasta diferenta la calculul in registrul de evidenta fiscala generat de calculator?
Contul 711 este un cont de venituri daca are loc o stocare de produse finite si atunci programul de calculator il inchide bine, dar daca in luna respectiva are loc o destocare (vanzare din stocul din luna precedenta) soldul contului 711 va fi debitor si reprezinta o cheltuiala si nu stiu in acest caz daca programul tau stie sa inchida contul 711 ca si un cont de cheltuiala, de aceea cred ca iti apar diferente , si ca sa nu apara atunci inchide contul 711 manual si numai pe urma da inchiderea conturilor.



#49 ivana diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 July 2009 - 02:23 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:

In cazul in care la trimestrul 1 eram pe peirdere, iar acum la trimestrul 2 ies pe profit care este mai mare decat impozitul minim (deci este cel pe care il declar si il platesc) imi pot acoperi pierderea din primul trimestru ? (impozitul ramane mai mare decat cel minim, chiar daca acopar pierderea)


Multumesc

Scuze, acum am realizat ce prostie am postat si nu aveam cum sa sterg.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:42 AM




#50 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 15 July 2009 - 07:50 PM

Limitele activitatii de indrumare si asistenta acordata de organele fiscale

Indrumarea si asistenta acordata de organele fiscale se limiteaza la aplicarea legislatiei fiscale cu privire la impozitele, taxele, contributiile sociale si alte venituri bugetare administrate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala.Acestea se asigura la nivel central prin Directia de indrumare si asistenta a contribuabililor din cadrul A.N.A.F. si la nivel judetean prin serviciile sau birourile de asistenta ale D.G.F.P. a municipiului Bucuresti si D.G.F.P.-urile judetene

Indrumarea si asistenta acordata este asigurata fie in baza solicitarii platitorilor de impozite si taxe, fie din initiativa organului fiscal. Aceasta initiativa se manifesta prin furnizarea de servicii ajutatoare indeplinirii obligatiilor fiscale sau prin actiuni de educare in domeniul fiscal atat la nivel central, cat si la nivel local. Practic, indrumarea din initiativa organului fiscal se poate realiza prin:
-transmiterea formularelor de declaratii si furnizarea de programe informatice pentru completarea acestora;
-intocmirea si distribuirea de ghiduri, brosuri si pliante;
-difuzarea in presa scrisa de articole si comunicate pe diverse teme;
-intalniri de lucru cu grupuri de contribuabili;
-furnizarea de informatii in cadrul emisiunilor informative ale posturilor de radio si televiziune.

Prin O.M.E.F. nr. 1.338 din 30 septembrie 2008, publicat in M.Of. nr. 706 din 17 octombrie 2008, s-a aprobat Procedura privind indrumarea si asistenta contribuabililor de catre organele fiscale.

Raspunsurile se limiteaza la furnizarea de informatii cu caracter general referitoare la procedura care trebuie urmata de catre fiecare contribuabil pentru a beneficia de un drept fiscal sau pentru a aduce la indeplinire obligatiile fiscale care revin.
Indrumarea si asistenta pot fi acordate prin diverse modalitati:
1. direct la sediul unitatii fiscale, prin prezentarea spetei si primirea verbala a raspunsului;
2. in scris, sub semnatura reprezentantului legal al contribuabilului si precizarea datelor de identificare: numele si prenumele sau denumirea societatii, domiciliul fiscal, codul de identificare;
3. prin e-mail, cu precizarea datelor de identificare si formularea solicitarii in mod clar si concis;
4. prin telefon, sub rezerva utilizarii celorlalte modalitati de acordare a asistentei in situatia in care problematica fiscala solicitata prezinta un grad ridicat de complexitate si dificultate.

Continutul raspunsului la intrebarea formulata

Pentru formularea unui raspuns, compartimentul de asistenta care a primit intrebarea verifica daca raspunsul respectiv exista deja in baza de date cu intrebari si raspunsuri a ANAF.
In situatia in care acesta exista, in vederea aplicarii unitare a legislatiei fiscale la nivel national, compartimentul de asistenta il preia ca atare din baza de date si il transmite solicitantului.
Daca raspunsul solicitat nu se regaseste in baza de date, intrebarea se solutioneaza la nivel local prin formularea raspunsului adecvat.

In situatia in care contribuabilul considera ca raspunsul primit nu este suficient pentru rezolvarea problemei sale, are posibilitatea sa se adreseze in scris Directiei de indrumare si asistenta din cadrul A.N.A.F., cu obligativitateade a anexa la adresa inaintata copia intrebarii si a raspunsului primit. Raspunsul astfel redactat de catre A.N.A.F. are la baza punctul de vedere formulat de catre directia de specialitate avizata, in functie de natura impozitului asupra caruia se solicita asistenta.

Serviciile de indrumare si asistenta nu ofera informatii care se incadreaza intr-una dintre urmatoarele categorii:
-informatii solicitate de contribuabil in perioada in care se afla in inspectie fiscala pentru o situatie supusa verificarii;
-informatii referitoare la solutionarea unor situatii care fac obiectul unor contestatii formulate impotriva actelor administrative fiscale;
-informatii care cuprind solutii si modalitati de optimizare a sarcinii fiscale;
-informatii care nu intra in sfera de competenta a ANAF;
-informatii care contravin principiului secretului fiscal;
- informatii legate de reclamatiile privind incalcarea prevederilor codurilor de conduita de catre personalul angajat in cadrul unitatilor fiscale;
-informatiile de interes public solicitate in baza Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public;
-alte informatii a caror furnizare este interzisa prin anumite legi.



#51 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 02:10 PM

firma este nou infiintata si trebuie calculat impozitul pe profit dupa vechiul calcul
trebuie sa depun si eu declaratie pe impozit profit la 25 iulie?
multumesc
Gina



#52 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 July 2009 - 02:24 PM

Da, normal, impozitul pe profit se calculeaza si declara trimestrial .

Dana




#53 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 06:41 PM

Am si eu o problema legata de Bonurile fiscale prin prisma calcului impozitului pe profit.

Posibilitatea inregistrarii bonurilor fiscale sub 100 ron in contabilitate pe cheltuieli aparea in Ordinul 293/2006 pentru modificarea Ordinului MFP 1714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotararii Guvernului 831/1997.

In Monitorul Oficial 105/2009 a aparut ABROGAREA HG 831/1997.

Intrucat HG 831/1997 se aproba implicit si Ordinul MFP 1714/2005 este abrogat, si implicit si ORdinul 293/2006.

In conditiile actuale ar trebui ca toate bonurile fiscale indiferent de valoare, care nu sunt insotite de facturi NU POT fi considerate cheltuieli deductibile.

Stiti cumva daca a mai aparut ceva intre timp in acest sens ?



#54 jani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:legislatie,alte subiecte

Postat 16 July 2009 - 07:18 PM

Am tot citit raspunsurile voastre la intrebarea cu privire la compensarea imp pe profit platit in plus cu alte contributii si m-ati socat.
De cind e faza cu controlul de fond???? Eu am facut trim trecut o asemenea cerere si a fost totul ok(cel putin pina acum).Sa ma astept la vreun control de acum incolo???
Astep parerile voastre si daca cineva a "patit-o " deja, pt ca ma gindeam si luna asta sa fac la fel (ca inca a mai ramas o suma necompensata).


Si inca ceva daca se poate sa ma "luminati" putin:
am urmat situatie:
- la dec 2007 pierdere fisc ce rezulta din D 101 =2150
- la martie 2008 pierdere fiscala(stric din an 2008)
la iunie 2008 rezulta prof impozabil 28850 , dar nu aplic la asta 16% ci la 28850-2150 adica 26700 rezultind imp pe porf 4272
- la sept pierdere fiscala din nou
-la dec pierdere fiscala strict din an 11088
Avand in vedere ca la iunie am avut porf si am luat in calcul inainte de impozitare pierderea fisca;a de la 2007, la decembrie trebuia sa o mai adun la pierderea din 2008 de 11906 lei???



#55 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 16 July 2009 - 07:37 PM

Jani, eu nu am inteles nimic din ce ai scris. Ce ai cu 2007 ? Cred ca faci confuzii si nu cunosti calculul profitului sau a pierderii fiscale, care se face in Reg.de evidenta fiscala si se declara in D.101. Calculul se face cumulat. In Decl.101 ai un rand unde se trece pierderea fiscala de recuperat in anii urmatori care se cumuleaza cu anul declarat si in final trebuie sa ai profitul impozabil sau pierderea fiscala de recuperat in anii urmatori.

Pt.Vulpisor : intrebarea ta nu are ce cauta in acest topic, cauta pe forum, subiectul a fost dezbatut destul de mult.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 16 July 2009 - 07:39 PM

Dana




#56 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 16 July 2009 - 10:31 PM

Vezi postareajani, la Jul 16 2009, 08:18 PM, a spus:

- la dec 2007 pierdere fisc ce rezulta din D 101 =2150
- la martie 2008 pierdere fiscala(stric din an 2008)
la iunie 2008 rezulta prof impozabil 28850 , dar nu aplic la asta 16% ci la 28850-2150 adica 26700 rezultind imp pe porf 4272
- la sept pierdere fiscala din nou
-la dec pierdere fiscala strict din an 11088
In declaratia 101 din 2008 care a fost pierderea fiscala? 11906? In declaratie ai trecut si pierderea fiscala din 2007? Daca da atunci la trim.I 2009 pierderea fiscala de recuperat este de 14.056 (11906+2150).



#57 jani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:legislatie,alte subiecte

Postat 17 July 2009 - 07:19 PM

Multumesc Leu 50 , exact asta vroiam sa stiu , pt ca m-am contarzis cu cineva si eu tot asa i-am spus, aveam im presia ca nu mai stiu eu sa calculez.
Ideea era ca in cazul in care intr-un an, la un anumit trimestru(dar nu ultimul) ai profit si reusesti(provizoriu) sa acoperi pierderea ce o ai de recuperat din dec 101 , la sfirsitul anului daca iti rezulta pe cumulat pierdere se considera ca si cum nu ai fi recuperat-o ,(asta spun mai pe scurt) , doar daca ai la sf anului profit pe cumulat care este mai mare decit pierderea de )recuperat din anul sau anii (7) precedenti, at se considera acoperita.
Am crezut ca prin exemplele mele numerice ma fac mai bine inteleasa dar vad ca am dat-o in bara...



#58 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 20 July 2009 - 01:11 PM

Poate sa ma ajuta cineva cu un "calculator" impozit pe profit realizat in Excel, sau poate in alt format? Multumesc!

Daca oate sa ma ajute cineva cu un "calculator" impozit pe profit realizat in Excel, sau poate in alt format i-as ramane indatorat? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 August 2009 - 05:43 AM




#59 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 25 July 2009 - 12:47 PM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme. O firma amortizeaza accelerat un mijloc fix. La declararea si calculul impozitului pe profit s-a considerat aceasta amortizare deductibila. Dupa cate am constatat ulterior amortizarea ar fi trebuit considerata deductibila doar la nivelul amortizarii liniare. Declaratia e depusa, impozitul platit. Ce e de facut? Se regleaza la urmatoarea declaratie? Am dreptate in legatura cu amortizarea?
Multumesc anticipat



#60 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 July 2009 - 07:08 PM

Si amortizarea accelerata este deductibila pentru:echipamente tehnologice, respectiv masini, unelte si instalatii, precum si pentru computere si echipamente periferice ale acestora (cod fiscal art.24 (6) litera a).
Daca nu te incadrezi in cele de mai sus stornezi inregistrarea si faci declaratie rectificativa la cea gresita.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL