Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
subiecte admitere expert contabil 2008-2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


subiecte admitere expert contabil 2008-2009


23 replies to this topic

#1 bibescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 October 2008 - 01:17 PM

Ce a-ti scris la deontologie varianta 1 ?
Eu le-am redactat astfel :( VOI CE AI SCRIS LA ELE ?) ADRESA MEA DE EMAIL : catalin2moromete@yahoo.com
1. CONCEPTUL DE PROFESIE CONTABILA SI STRUCTURA ACESTEIA .
Caracteristicile esențiale ale unei profesii contabile sunt:
-deținerea unei competențe intelectuale specifice,
-obținută prin formare și învățământ;
-respectarea de către membri a unui ansamblu de valori și de reguli stabilite de organismul profesional, cu deosebire cele care se referă la obiectivitate;
-recunoașterea unei datorii vizavi de public, în ansamblu.
Uneori datoria membrilor, vizavi de profesiunea lor și de public, poate fi în contradicție cu interesul lor personal pe termen scurt, sau cu obligațiile lor de loialitate, vizavi de angajator.
Ținând seama de remarcile precedente, este de datoria organismelor profesionale naționale să definească regului de rtică pentru membrii lor, încât să garanteze o calitate optimă a serviciilor și să păstreze încrederea publicului în profesie. Profesia contabilă liberală este bazată pe moralitate ireproșabilă, pe independență, pe știință în profesie, pe competență.
2. ORGANISME INTERNATIONALE SI REGIONALE LA CARE CECCAR ESTE MEMBRU .
IFAC( international ) SI FEE ( european)
3. ROLUL CODULUI ETIC NATIONAL AL PROFESIONISTILOR CONTABILI .
Codul etic național al profesioniștilor contabili din România stabilește norme de conduita pentru profesioniștii contabili și formulează principiile fundamentale care trebuie respectate de către profesioniștii contabili în vederea realizării obiectivelor comune. Profesioniștii contabili din România acționează în diferite entități și ramuri ale economiei naționale ca liber-profesioniști sau ca angajați; scopul de baza al Codului, trebuie insa întotdeauna respectat.
4. TABLOUL CORPULUI SI ROLUL .
C.E.C.C.A.R. este o persoana juridica de utilitate publica si autonoma din care fac parte expertii contabili si cntabili autorizati, in conditiile prevazute de O.G. 65/1994, modificata.
"Persoana juridica e o colectivitate de oameni, constituita in con-ditiile legii, care capata anumite drepturi §i anumite obligafii necesare atingerii scopului lor ".
Elementele constitutive ale persoanelor juridice sunt :
- organizarea de sine - statatoare
- patrimoniul propriu;
- scopul determinat.
Aceste elemente le are si C.E.C.C.A.R., are, de asemeni, capacitatea de folosinta care se refera la drepturile si obligatiile care corespund scopu?lui pentru care a fost infiintata (persoana juridica) si capacitatea de exercitiu.
Are capacitatea de exercitiu din momentul constituirii organelor sale de conducere.
Corpul reprezinta profesia, in raport cu alte institujii din Romania
si din afara tarii.
- Relatiile cu bugetul directe;
- Are cont in banca;
- Intocmeste b.v.c.;
- Organizeaza contabilitate proprie, intocmeste bilant propriu, potrivit legii;
- Gestioneaza intregul patrimoniu al Corpului, inclusiv pe cel dat in administrare operativa filialelor;
- Continutul capacitatii de folosinta si de exercitiu este dat de atributiile ce le are Corpul (interne si externe).
5. CONFERINTA NATIONALA SI ATRIBUTII .
Conferinta nationala are urmätoarele atributii:
a) stabi1este directiile de baza pentru asigurarea bunei exercitari a profesiei de expert contabil si de contabil autorizat;
b) aproba Regulamentul de organizare si functionare a Corpului ExperiIor Contabili si Contabililor Autorizati, modificärile si completarile acestuia, avizate de Ministerul Finantelor si de Ministerul Justitiei, precum si Codul privind conduita eticä si profesionala a experilor contabili si a contabililor autorizati;
c) aprobä bugetul de venituri si cheltuieli si bilantul contabil al Corpului Experilor Contabili si Contabililor Autorizati;
d) aproba sistemul de salarizare pentru conducerea Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati si a filialelor acestuia, precum si pentru aparatul propriu al acestora;
e) alege si revocä membrii Consiliului superior al Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati i ai comisiei de cenzori a acestuia;
f) examineaza activitatea desfasaurata de Consiliul superior si de consiliile filialelor Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati si dispune masurile necesare;
g) hotaraste sanctionarea disciplinara a membrilor Consiliului superior si ai consiliilor filialelor Corpului Expertilor Contabili si Contabihilor Autorizati in conformitate cu prevederile art. 16, la propunerea comisiei superioare de disciphina. Contestarea sanctiunilor hotarate de Conferina nationala poate fi facutä la Sectia contencios administrativ a Curtii de Apel, in termen de 30 de zile de la data instiintärii oficiale. Hotarârile Curtii de Apel sunt definitive.
h) aproba planurile anuale de activitate ale Consiliului supenor si consiliilor filialelor Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizali;
i) alege si revoca presedintele si doi membri ai comisiei supenoare de disciphina
j) Indeplineste orice alte atributii prevazute de prezenta ordonanta

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:53 PM




#2 hamlly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 October 2008 - 04:45 PM

La subiectele 1, 2, 3, 5 am scris aproximativ 90% din ceea ce ai scris tu, la subiectul 4 m-am referit la faptul ca Tabloul Corpului este format din lista membrilor activi si inactivi si ca membri pot fi persoane juridice si persoane fizice.

La intrebarea 2 trebuia scris: CILEA, FCM, FEE, FIDEF, IFAC, SEEPAD.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:51 PM
citare integrala mesaj anterior




#3 parapista

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 October 2008 - 08:04 PM

Buna!
Are cineva subiectele la deontologie,varianta 03?M-ar interesa raspunsurile la primele 3 intrebari.Mersi. :thumbup:



#4 alina1606

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 October 2008 - 04:24 PM

Varianta 3-Deontologie-Intrebari:
1.Raportul dintre profesia contabila si auditul financiar-contabil
2.Cum explicati necesitatea unui organism profesional?
3.Care sunt principiile etice fundamentale ale profesiei contabile?
4.Atributiile Adunarii Generale ale unei filiale a Corpului
5.Surse de finantare CECCAR.
Alina



#5 winmoncont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:botosani

Postat 08 April 2009 - 02:17 PM

cine are subiectele de anul trecut?
au fost postate la un moment dat...dar nu le mai gasesc...as vrea sa vad cam cum aratau...va rog frumos

la expertiza in 2008 un subiect a fost:

Cine poate efectua expertiza contabila?
Cum se clasifica expertizele contabile?
Contractarea experizei contabile.

la doctrina: primele 3 din carte

la evaluare: 3.4.6

la audit: 29.30.36

la drept: 15.16, 22,24

la fiscalitate: 269,248,1,11,15,21,

la conta: 398,400,403,404,407,416,417

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 May 2009 - 02:22 PM




#6 kmyitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 24 April 2009 - 09:16 PM

Am postat eu toate raspunsurile. :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 May 2009 - 02:23 PM




#7 winmoncont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:botosani

Postat 24 April 2009 - 09:45 PM

eu ma refeream la subiecte...cam ce fel au fost...multumesc pentru raspunsuri oricum

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 May 2009 - 02:23 PM




#8 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2009 - 02:34 PM

Varianta 12:
la contabilitate: 32, 164, 178, 187, 193, 210, 331, 404
la fiscalitate: 30, 31, 107, 188, 247, 253
la drept: 9, 18, 39, 55, 119, 220

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:36 PM




#9 stefan1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 July 2009 - 10:03 AM

Cine are rezolvarile la urmatoarele probleme sa le posteze aici :

1. Definiți conceptul profesia contabila si arătați structura acesteia.
2. Cum se clasifica profesioniștii contabili.
3. Cum se clasifica serviciile, profesionale
4. Definiți activitatea de audit in general si identificați elementele fundamentale ale acesteia
5. Definiți auditul financiar
si identificați elementele fundamentale ale definiției
6. Definiți auditul statutar si identificați elementele fundamentale ale acestei definiții
7. Explicați relația intre audit financiar si audit statutar
8. Care sunt caracteristicile auditului statutar
9. Ce relație exista intre audit statutar, audit intern si control intern.
10. Identificați 5 deosebiri fundamentale intre audit statutar si audit intern
11. Definiți controlul intern si menționați obiectivele sale de baza
12. Ce relație exista intre profesia contabila si fiscalitate. Explicați necesitatea reglementarii profesiei contabile
13. Ce domenii ale profesiei contabile trebuiesc reglementate
14. Care sunt criteriile de apreciere a calității unei profesii contabile
15. Modalități de implementare a reglementarilor profesiei contabile
16. Cum este reglementata profesia contabila la nivel european
17. Explicați rolul profesie? Contabile pt apărarea interesului public
18. Explicați rolul profesiei contabile pt dezvoltarea economiei
19. Cum explicați rolul social al profesionistului contabil
20. Cum explicați necesitatea unui organism profesional
21 .Care sunt criteriile de recunoaștere a unui organism
a profesiei contabile 22. Care sunt organismele internaționale si regionale ale profesiei contabile



#10 ellissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2009 - 10:42 AM

Criterii de recunoastere a unui organism profesional.

Pentru a fi recunoscute de autoritatile publice si de organismele international, un organism national al profesiei contabile trebuie:
- Sa fie un organism necomercial si neguvernamental;
- Sa fie acceptat si recunoscut de membrii sai;
- Membrii sa fie profesionisti contabili;
- Sa se bucure de buna reputatie in randul autoritatilor publice si al publicului;
- Sa aiba capacitatea de a dezvolta sau influenta standardele profesionale si contabile ? etica, disciplina, practica profesionala;
- Membrii sai sa fie autorizati sa desfasoare, la cel mai inalt nivel posibil, activitatile efectuate de profesionistii contabili;
- Sa aiba capacitatea de administrare si resursele necesare pentru indeplinirea misiunii si obiectivelor sale.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 10:45 AM




#11 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 07 July 2009 - 01:54 PM

raspunsurile pentru aceste intrebari se regasesc in cele 4 carti pe care ar trebui sa le parcurga in mod obligatoriu oricine se inscrie la examen
ajuta fff mult si in viitor
daca suntem putin atenti in momentul in care citim, in mod sigur suntem capabil sa raspundem si la intrebari ce nu se regasesc printre cele propuse

bafta multa!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 03:25 PM




#12 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2009 - 06:46 PM

incercam sa ne limitam doar la studiile de caz propuse pt ca sa fim sinceri, nu avem timp sa parcurgem toate cartile si legislatia din bibliografie!



#13 alina_arhire0412

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 08 July 2009 - 03:46 PM

da...numai ca anul trecut au fost si subiecte in afara celor propuse

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2009 - 03:53 PM




#14 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 July 2009 - 07:11 PM

aceste subiecte in afara celor propuse ,ce insemana ?
Daca aveti cartea de evaluare a d-nului Toma uitati-va la sfarsitul cartii si o sa vedeti ca sunt 296 intrebari care cuprind toata materia ,la doctrina la fel ,la audit la fel este carte editata de ceccar.
Da,surpriza asta am avut-o si eu anul trecut la examen,sa am subiecte din aceste carti nu din cele propuse in cartea de intrebari si studii de caz.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 08 July 2009 - 07:36 PM




#15 Cristina Popp

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 July 2009 - 08:35 AM

Buna, cine ma poate ajuta? Intrebarea de la expertiza cu superportofoliu... raspunsul este dat referitor la superprofit. Este corect, adica superpotofoliu=superprofit? :sad:
Multumesc anticipat



#16 emma32

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 09 July 2009 - 09:29 PM

buna
intrebarea 64 la evaluare este despre superprofit si raspunsul aferent e bun, nu stiu unde ai gasit tu la expertiza despre super porotfoliu :sad:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 July 2009 - 09:43 AM




#17 dubalaru.mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2009 - 12:42 PM

Am avut si eu intrebarea aceasta.

Recunosc cinstit ca nu am citit toata cartea de deontologie ci numai intrebarile care erau in cartea mare la deontologie.

Citind raspunsul dat de tine mi-am data seama ca am aberat rau de tot.

Multumesc pentru raspunsul postat.Macar o sa stiu anul viitor.

Aceasta postare a fost editata de dubalaru.mihaela: 15 July 2009 - 12:45 PM




#18 liviap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2009 - 06:08 PM

si eu la fel.... totusi sper ca sa aprecieze ca am gandit raspunsul chiar daca nu corespunde cu "Cartea"



#19 CamiRO

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 October 2009 - 01:28 AM

Rog pe cei care au dat examenul de expert contabil in vara sa posteze variantele si subiectele care le-au picat. Examenul a trecut, asa ca nu cred ca mai sunt secrete subiectele. Ganditi-va ca si voi ati fost ajutati la randul vostru de cei care au dat inaintea voastra, asa ca un ajutor din partea voastra ar fi apreciat.



#20 lacra-elena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 October 2009 - 08:48 PM

Vezi postareaCamiRO, la Oct 28 2009, 03:28 AM, a spus:

Rog pe cei care au dat examenul de expert contabil in vara sa posteze variantele si subiectele care le-au picat. Examenul a trecut, asa ca nu cred ca mai sunt secrete subiectele. Ganditi-va ca si voi ati fost ajutati la randul vostru de cei care au dat inaintea voastra, asa ca un ajutor din partea voastra ar fi apreciat.

va spun din propria-mi experienta.....acum sunt expert contabil, generatia oct 2009......am dat acces in martie 2009,fiind contabil autorizat din 1996, am facut stagiu 6 luni si am dat ex de aptituduini in oct 2009.....
daca vreti sa luati ex de acces la expert contabil trebuie sa aveti urmatoarele carti dupa care sa invatati:
- intrebari si studii de caz ceccar 2009, daca aveti editia 2008 e buna,cineva zicea ca nu sunt diferente
- initierea in auditul situatiilor financiare ( Toma )
- initierea in evaluarea intreprinderilor ( Toma )
- doctrina si deontologia profesiei contabile
- eu recomand cursurile pregatitoare, sunt de folos ptr ca se rezolva problemele din carte si intelegi metoda de rezolvare
- un sfat f important, sa nu lasi nici o intrebare fara raspuns,chiar daca nu stii tot ,spune cat stii in cateva randuri...se apreciaza si noteaza judecata profesionala.....
voi atasa ce am cules eu in cursul anului de pe site,dar cartile sunt de mare ajutor,si acum la acces si la aptitudini...eu am considerat ca sunt baza celor 2 examene......






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL