Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fond investitii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Fond investitii

14 replies to this topic

#1 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 16 April 2009 - 03:41 PM

am investit o suma de bani intr-un fond deschis de investitii, reprezentand un numar de unitati de fond avand o valoare unitara a activului net de x lei. Cum inregistrez? Prin 5081 Alte titluri de plasament, 5081=5121 iar cand le vand? daca valoarea lo creste trebuie sa inregistez venituri? Multumesc



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 12:14 PM

La vanzare ai 5121 = 5081;
5121 = 762 daca valoarea in plus reprezinta dividend;
5121 = 763 sau 766 daca valoarea in plus reprezinta dobanda;
5121 = 768 pentru cresteri de valoare ale titlurilor.

Madalina



#3 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 21 April 2009 - 12:59 PM

veniturile le inregistrez doar la vanzare? la sf. trim. daca val. lor creste nu inregistrez nimic? se incadreaza cumva la art. 20 din codul fiscal: venituri neimpozabile lit. e "in perioada 1 ian. 2009-31.12.2009 venituril din tranzactionarea titlurilor de participare pe piata autorizata si supravegheta de comisia nat. a val. mobiliare"? de fapt e un fond de investitii la banca cu care lucram iar pe cerere scrie ca e inreg. in registrul CNVM.



#4 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 21 April 2009 - 06:46 PM

Valoarea unitatilor de fond o evaluezi numai la inchiderea exercitiului financiar, si atunci ajustezi valoarea in functie de cotatie, nu si la trimestru. Variatia de valoare in cusul anului o inregistrezi numai atunci cand vinzi unitatile de fond, ca diferenta intre venituri (suma incasata) si cheltuieli (suma achitata la achizitie) precum si a ajustarilor de valoare daca exista.



#5 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 04 May 2009 - 03:53 PM

daca am mai multe subscrieri la fondul de investitii cand vand o parte din el cum le scad din gestiune? la ce valoare?



#6 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 04 May 2009 - 09:38 PM

In functie de ce metoda de evaluare la iesire adopti (FIFO, LIFO, CMP, identificarii specifice), vei face si descarcarea din gestiune a unitatilor.



#7 onuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 08 May 2009 - 04:13 PM

pot sa aleg ce metoda vreau, de ex. FIFO? sau trebuie sa folosesc metoda pe care o folosesc la descarcarea de gestiune la stocuri (CMP)? multumesc



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 08 May 2009 - 07:38 PM

cea pe care ai mai folosit-o. Daca nu ai mai avut vanzari, oricare.



#9 adrianadamian2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2009 - 09:38 AM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

Am depus o suma de bani la un fond de investitii.

Care este monografia de inregistrare in contabilitate in cazul retragerii unei parti din suma depusa initial?

Va multumesc!



#10 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 09:59 AM

inversa depunerii



#11 adrianadamian2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 June 2009 - 10:12 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jun 17 2009, 10:59 AM, a spus:

inversa depunerii


va multumesc pentru promptitudine



#12 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 12 November 2009 - 07:13 PM

Buna la toti colegii de breasla,

rog cei care ma pot ajuta sa-si expuna parerea profesionala. Multumesc !

O entitate a achizitionat unitati de fond de la o societate bancara, pe baza unui contract. In contract perioada pentru care se achizitioneaza unitatile de fond este stipulat "NEDETERMINATA", banca lasand astfel libertatea ca entitatea sa vinda unitatile de fond cand isi doreste ea. In aceasta situatie pe baza carei criterii se judeca daca titlurile se clasifica imobilizari fin.-investitii fin.pe termen lung-ct.265, sau plasamente fin.-investitii fin.pe termen scurt-ct.508 ?
Multumesc inca odata :good:

Aceasta postare a fost editata de eszcse: 12 November 2009 - 07:14 PM




#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 November 2009 - 02:10 AM

eu le-as pune pe termen scurt, iar daca trece anul si nu s-ar vinde, le-as transforma atunci in termen lung. Sigur ca ar trebui sa intrebati si banca, cum interpreteaza si declara ei.



#14 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 13 November 2009 - 08:56 AM

Multumesc Mihaela.
Astept si alte opinii...



#15 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 14 November 2009 - 03:01 PM

Dupa parerea mea ar trebui sa clasifici aceste unitati de fond in functie de hotararea unitatii referitoare la termenul pentru care au fost achizitionate, intrucat acestea se incadreaza in unitatile de debit perpetue si chiar si IAS-urile (32 si 39) nu se pronunta la termenul acestora.
Clasificarea este la latitudinea unitatii care a investit in plasamente financiare detinute pentru vanzare sau ca si imobilizari financiare, daca sunt pentru vanzare atunci le inregistrezi intr-un cont din clasa 5, si daca nu atunci intr-un cont din clasa 2.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL