Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cenzorul AP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cenzorul AP


7 replies to this topic

#1 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2009 - 12:13 AM

Presteaza cineva activitate de cenzor la o asociatie de proprietari ?
As dori sa stiu cam cat timp "consuma" lunar, la ce nivel este remunerata, care sunt punctele nevralgice (care necesita mai multa atentie).
Multumesc anticipat pentru raspuns!



#2 giucontex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:oradea

Postat 30 November 2009 - 05:18 PM

Buna, eu sunt cenzor la o asociatie de proprietari, insa nu prea fac nimic ca presedintele comisiei de cenzori vrea sa faca cam tot, asa ca eu nu ma prea bag, insa nici nu iau mare lucru de acolo, doar 25 RON pe luna.
El in schimb ia 150 RON pe luna, face rapoaret doar semestrial, referitoare la intrai iesiri in casa, banca, evolutie fond de rulment, fd. de reparatii, datornici. etc. cred ca am pe undeva(trebuie sa caut) un raport pe care il l-a redactat colega mea, asa ca daca imi dai adresa de mail ti-l trimit.
:pullhair:




#3 adiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 May 2010 - 09:18 PM

Vezi postareagiucontex, la Nov 30 2009, 06:18 PM, a spus:

Buna, eu sunt cenzor la o asociatie de proprietari, insa nu prea fac nimic ca presedintele comisiei de cenzori vrea sa faca cam tot, asa ca eu nu ma prea bag, insa nici nu iau mare lucru de acolo, doar 25 RON pe luna.
El in schimb ia 150 RON pe luna, face rapoaret doar semestrial, referitoare la intrai iesiri in casa, banca, evolutie fond de rulment, fd. de reparatii, datornici. etc. cred ca am pe undeva(trebuie sa caut) un raport pe care il l-a redactat colega mea, asa ca daca imi dai adresa de mail ti-l trimit.
:laugh:
:frusty: :laugh: buna, am si eu nevoie de un astfle de raport, am fost numita si tb sa fac asta; multumesc din suflet.



#4 cosmin tudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 March 2013 - 09:34 PM

Sunt novice in tot ce inseamna asociatie proprietari asa ca apelez la ajutorul dvs pentru cateva lamuriri.In blocul in care locuiesc s-a facut o sedinta si am hotarat sa schimbam cenzorul si contabilul asociatiei. vecinii m-au propus pentru functia de cenzor. Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna exact cenzorul unei asociatii de proprietari. Care sunt obligatiile si care sunt riscurile ? Multumesc anticipat



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2013 - 11:32 AM

citeste legea 230/2007 si HG 1588/2007 :smile: in afara de astea, trebuie sa stii toata fiscalitatea unei astfel de asociatii.

a fi cenzorul unei AP implica f multa responsabilitate, nu-i o gluma !!



#6 teo30967

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2013 - 09:31 AM

daca nu este cenzor, raspunde presedintele
daca exista cenzor, preia el raspunderea
trebuie verificate listele, registrele, activul si pasivul, bugetul de venituri si cheltuieli, fondurile etc.

aveti ceva de munca



#7 adinaganea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2015 - 10:35 AM

Buna dimineata! As dori o informatie privind contributiile datorate de catre o Asociatie de Proprietari Imobile in cazul Cenzorului care este pensionar la limita de varsta. Acesta este incadrat cu contract de mandat, 2 ore/zi. Va multumesc !



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2015 - 04:47 PM

veniturile obtinute din contractele de mandat sunt asimilate salariilor, cf CF !
intocmirea contractelor de mandat este obligatorie fiindca sunt functii alese.

dupa stiinta mea, chiar daca cenzorul este pensionar, pt. ctr. de mandat al acestuia se platesc toate darile - ca la salarii - mai putin :
- contributia de asigurari pentru somaj;
- contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sănătate;
- contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale;
- contributia la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale.
http://static.anaf.r...proprietari.pdf

actualele cote sunt :
- impozit venit : 16%
- CAS (pensii) : 26,3 % (10.5% + 15,8%)
- CASS (sanatate) : 10,7% (5,2% + 5,5%)

alte pareri ?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL