Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCADRARE MIJLOC FIX - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


INCADRARE MIJLOC FIX


253 replies to this topic

#201 gabolici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 September 2009 - 09:44 AM

Buna!

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat..... Firma unde lucrez a achizitionat un sistem video de supraveghere pentru atelierul ce-l detine. In catalocul mijloacelor fixe eu am gasit buna incadrarea in 3.3.5 Sisteme pentru identificare si controlul accesului, supraveghere si alarma la efractie. As vrea sa stiu o alta opinie daca are cineva, daca e bine..... Multumesc.



#202 iulius cesar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 September 2009 - 01:16 PM

Si eu am inregistrat pe acelasi cod luna trecuta.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 01 September 2009 - 03:03 PM




#203 jenny_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 04 September 2009 - 01:42 PM

Dragilor, tocmai am cumparat 2 hard drive-uri care au valoare de 3.672 lei Imagine postata Nu le-as incadra la mijloace fixe, le-as trece pe reparatii...

E corect asa?



#204 Neouber

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 20 October 2009 - 07:45 AM

Salutare, am si eu o problema: Unde inregistrez o instalatie de nocturna pentru un teren de tenis...m-am tot uitat si nu gasesc nimik. Multumesc anticipat
Daca intelegi mai mult de 20 % din ceea ce spun inseamna ca m-am exprimat gresit



#205 monyka81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 November 2009 - 04:06 PM

Buna ziua!
Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva... :frusty:
S-a achizitionat un sistem ultrasonografie (pt. o clinica medicala), este un fel de ecograf fff performant si fff scump, adica val. intrare: 252.000 lei. Unde as putea sa il incadrez? Seful meu spune sa il incadrez la aparate de inalta tehnologie (2.1.25.2.1) - 4 - 8 ani durata amortizarii...si mai vrea si amortizare accelerata... :pullhair: Eu consider ca nu este corect. Sunt la inceput de drum, in ale contabilitatii.
Astept o parere...multumesc :smile:



#206 mocanu diana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 November 2009 - 03:28 PM

In cazul in care esti persoana juridica nu poti face amortizare accelerata doar pe sisteme informatice.eu as merge pe codul 2.1.25.1. adica o amrtizare de la8 la 12 ani.
Daca seful tau este persoana fizica autorizata(cum ar fi medic) stiu ca exista posibilitate ca ei sa aiba o amortizare accelerata dar mai bine consulti codul fiscal la sectiune amortizare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 December 2009 - 02:49 PM




#207 mhm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 December 2009 - 10:26 AM

:pullhair:
Buna ziua!
Am achizitionat un complex parc-joaca gradinita!
In ce grupa s-ar incadra ca mijloc fix(pret 20000 lei)



#208 axente

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 December 2009 - 10:58 PM

Va rog sa-mi spuneti in ce grupa pot sa incadrez diversele aparate achizitionate pentru functionarea unei sali de intretinere corporala (fitness), respectiv aparate pentru dezvoltarea anumitor categorii de muschi, banci, suporturi, greutati etc. Se pot cuprinde in grupa 2.1.25.1 sau este mai bine in 2.1.25.4 pentru ca are o sfera de cuprindere mai mare?



#209 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 December 2009 - 02:44 AM

2.1.25.4 deoarece are o sfera de cuprindere mai mare si nu te limiteaza
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#210 detrad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2009 - 12:44 AM

Buna ziua,

Sunt traducator - PFA neplatitor de TVA. Pentru buna desfasurare a activitatii, am achizitionat un software de traducere asistata de calculator in valoare de 2200 RON.
Am citit aproape integral catalogul de clasificare a mijloacelor fixe, insa nu am gasit nicio grupa in care s-ar putea incadra (din punctul meu de vedere) software-ul.
Va rog sa imi spuneti dumneavoastra sub ce cod de clasificare inregistrez in Registru de Inventar acest software.



#211 detrad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2009 - 01:03 AM

De asemenea, va rog sa imi spuneti daca trebuie inregistrate in Registru Inventar urmatoarele:

- geanta laptop: 120 RON
- imprimanta laser: 250 RON
- stick USB: 80 RON
- dictionar pe suport USB: 460 RON

si daca da, sub ce coduri de clasificare.

Multumesc.



#212 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 December 2009 - 10:04 AM

software: 208, amortizare
celelalte: 303, obiecte de inventar



#213 detrad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 December 2009 - 10:48 AM

Multumesc pt raspuns, insa am o nelamurire: 208 este cod de clasificare din "CATALOGUL PRIVIND CLASIFICAREA ȘI DURATELE NORMALE DE FUNCȚIONARE A MIJLOACELOR FIXE" ?



#214 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2009 - 02:50 PM

Nu.
208 este cont si il regasesti in Planul de conturi.
Madalina



#215 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 14 December 2009 - 11:44 AM

Imi puteti spune va rog in ce clasa a mijloacelor fixe se incadreaza un aparat de filtrat apa de impuritati-3.763 lei si o freza de zapada - 2.996 lei,nu am gasit unde sa le incadrez in nomenclator.Va multumesc.



#216 mihaitza

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:prosefionale

Postat 30 December 2009 - 11:51 AM

Vezi postareamhm, la Dec 3 2009, 11:26 AM, a spus:

:pullhair:
Buna ziua!
Am achizitionat un complex parc-joaca gradinita!
In ce grupa s-ar incadra ca mijloc fix(pret 20000 lei)


Defineste complex - poate fi teren + echipament ( leagane etc ) ?



#217 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2010 - 12:15 PM

Pt. Malis:
- aparat de filtrat apa : 2.124.4 utilaje pt.tratarea apelor 19-29 ani sau 2.1.24.4.1 aparate se clorinare 5-9 ani
-freza : 2.124.2 masini ,utilaje de salubrizare 6-10 ani



#218 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 04 January 2010 - 01:44 PM

Merci mult,Doina.



#219 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 22 January 2010 - 07:13 PM

Am achizitionat niste corpuri de iluminat cu pret de achizitie mai mare de 1800 lei pe care le folosesc intr-un bar. Ce am sub 1800 am inregistrat la obiecte de inventar dar cu cele de peste 1800 ce sa fac.? Sunt mijloace fixe? Daca da, la ce cod le incadrez?

Aceasta postare a fost editata de teofilia: 22 January 2010 - 07:14 PM




#220 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 22 January 2010 - 07:47 PM

conditiile pentru incadrare la mijloc fix sunt cumulative: treb sa aiba si durata de functionare mai mare de 1 an. In catalogul mijl. fixe se regasesc la grupa 3, adecvat 3.4 dar durata de funct e de min 8 ani.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL